Aký iPhone kúpiť?
Ak ste definitívne rozhodnutí, že iPhone je pre vás ideálnou voľbou a nad iným smartfónom ani neuvažujete, potom si stačí už len vybrať. Apple každoročne s príchodom nového modelu „zamotá majiteľom starších modelov hlavy“, či je nový model lepší a o koľko. V praxi vždy platí, že najnovšie modely sú tie najpokrokovejšie, najvýkonnejšie a ponúknu aj ďalšie nové funkcie a vylepšenia. My sme už test najlepších iPhonov realizovali a preto vieme, kde sa kvality jednotlivých modelov skrývajú. Aký iPhone si teda kúpiť? Závisí to aj od toho, koľko ste do nového smartfónu ochotní investovať. Možno však práve v našom výbere nájdete model, ktorý vám bude vyhovovať najviac.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Počas prieskumu trhu natrafíte na staršie i novšie modely, ak sa však rozhodujete podľa toho, čo kupujú ostatní spotrebitelia, potom vás určite bude zaujímať, ktorý iPhone je najpredávanejší. Aby ste nemuseli strácať hľadaním týchto ukazovateľov čas, máme pre vás pripravenú tabuľku, kde nájdete TOP 5 najpredávanejších iPhonov podľa cenového porovnávača Heureka.sk. Vždy vám odporúčame prečítať si recenzie ostatných zákazníkov, ktorí už daný smartfón vyskúšali a subjektívne vyjadria svoj názor a skúsenosti. Zohľadnite aj vlastné nároky a cenovú hladinu, výber si tak uľahčíte.
Prečo si kúpiť iPhone?
V tomto článku nám nejde o to, aby sme zodpovedali večnú otázku, ktorá sa týka súboja Apple vs Android, respektíve iOS vs OS Android. Ak sa však už rozhodujete, že iPhone je pre vás tou lepšou možnosťou, prečítajte si, prečo to tak vlastne je. Filozofia spoločnosti Apple je jasná a zakladatelia Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne veľmi dobre vedeli, že smerovanie za pokrokom je možné len vtedy, ak spoločnosť bude pracovať na vlastných technológiách. Na rozdiel od konkurenčných výrobcov telefónov, akými sú Samsung, Huawei, Xiaomi či Sony, ktorí používajú operačný systém s názvom Android (rôzne verzie), Apple pracoval na vývoji vlastného operačného systému iOS. Ten predstavil v roku 2007, keď na trh prišiel vôbec prvý iPhone.
Apple patrí k technologickým spoločnostiam, ktoré sa od roku svojho vzniku (1976) pričinili o revolučné inovácie v oblasti hardvéru a softvéru. Spoločnosť sa v prvopočiatkoch sústredila na vývoj osobných počítačov – notebookov, neskôr portfólio rozšíria o hudobné prehrávače (iPod), smartfóny, tablety (iPad), smarthodinky alebo počítače Mac. Venuje sa tiež vývoju vlastných aplikácií a správe vlastných serverov, na ktorých sú zálohované dáta všetkých majiteľov Apple zariadení. Aktuálnym výkonným riaditeľom je do roku 2011 Tim Cook. A prečo sú teda smartfóny iPhone u spotrebiteľov také obľúbené?
- Ekosystém Apple – prepracovaný hardvér a softvér je jednou z devíz samotnej spoločnosti Apple. Dlhodobo sa ukazuje, že používateľské rozhranie je v porovnaní s konkurenciou viac „user friendly“, reakcie systému sú rýchlejšie a plynulejšie. Vďaka tomu, že Apple produkty spolu perfektne spolupracujú, nečakajú vás žiadne problémy s odozvou alebo sekanie. Systém je rýchly, svižný v rozhraní Apple kompatibilný a odladený.
- Operačný systém iOS – operačné systémy iOS patria k najrýchlejším vo svojom segmente a nájdete ich len v telefónoch iPhone. Vďaka tomu, že softvér a hardvér je tak dobre odladený, Apple kladie dôraz na používateľské požiadavky a aj preto je celý „ekosystém“ taký intuitívny a jednoduchý. Výhodou sú aj rýchlo dostupné aktualizácie OS, ktoré opravujú prípadné nedostatky. Obrovskou výhodou OS od Apple je aj fakt, že postupom času len minimálne telefón spomaľuje.
- Výkonný procesor – hoci sa o iPhonoch nehovorí ako o herných mobilných telefónoch, svojím výkonom by do vrecka strčili viaceré herné telefóny. Procesory s označením Apple Bionic patria aktuálne k najvýkonnejším mobilným čipom na svete. Najmodernejším a najvýkonnejším mobilným procesorom je A15 Bionic, ktorý je nasledovaný procesorom A14 Bionic (nanoreview.net). A15 Bionic pracuje so 6 jadrami a frekvenciou 2x3,2 GHz. Vďaka vysokému výkonu tak nehrozí nedostatok výpočtovej techniky a spustíte aj najnáročnejšie aplikácie či hry.
- Kvalitný fotoaparát – ďalšou silnou stránkou, pre ktorú sa spotrebitelia často rozhodujú pre mobilný telefón Apple, je kvalita fotoaparátu. Dnešné modely iPhonov dokážu na plnej čiare v kvalite fotografií porážať novšie prémiové telefóny. Vďaka neustálym vylepšeniam sa kvalita snímok a video záberov neustále posúva vpred. Veľmi významnú rolu zohráva stabilizácia obrazu a takisto schopnosť fotiť a nahrávať obraz v zhoršených svetelných podmienkach. iPhone dokáže vďaka Pro režimu snímky vynikajúco saturovať, určiť expozíciu a vám stačí dotykom stlačiť spúšť. Kvalitu záberov si bez problémov vychutnáte aj v 4K rozlíšení.
- Súkromie a bezpečnosť – bezpečnosť a súkromie sú v digitálnej dobe veľmi diskutovanou témou, no sú veľmi dôležité. Výhodou spoločnosti Apple je, že si dokáže spracovať vlastné servery. Všetky dáta tak prúdia len na zašifrované servery (iCloud) s vysokou úrovňou zabezpečenia. iOS je vďaka individuálnym nastaveniam od začiatku bezpečným prostredím. K vašim dátam máte prístup len vy a len vy určujete povolenia k tomu, aké dáta sú prístupné druhej strane, ktoré naopak voľne zdieľate. Výhodou sú overení výrobcovia, ktorí ponúkajú aplikácie v App Store, a tak je minimálna šanca, že by šlo o nebezpečný softvér alebo vírus. Dokonca ani samotné údaje o polohe nie sú v histórii telefónu ukladané. Mobilný telefón odomknete aj cez najinteligentnejšiu čítačku tváre Face ID.
- Synchronizácia zariadení Apple – prepojiteľnosť medzi jednotlivými zariadeniami je niečo, kde spoločnosť Apple dlho strácala na konkurentov, no v posledných rokoch sklz dohnala a dnes dokážete dáta zdielať medzi všetkými zariadeniami Apple – tablet, smarthodinky alebo notebook. Všetky operačné systémy dokonale spolupracujú a dáta viete rýchlo a jednoducho synchronizovať.
- Softvérová podpora a aktualizácie – pozitívnou vlastnosťou je softvérová podpora starších modelov iPhonov. Zatiaľ čo konkurenčný Android už mnohé staršie verzie svojho operačného systému neaktualizuje a postupne sa stávajú nepoužiteľnými, Apple súčasne vydáva aktualizácie softvéru aj pre staršie modelové rady a optimalizuje procesy, ktoré dané rozhranie dovoľuje. To isté platí o aktualizáciách aplikácií. Celkovo je softvérová optimalizácia systematická a opráv nie je tak veľa.
- Vývoj aplikácií – k výhodám iPhonov patrí dostupnosť niektorých aplikácií z obchodu App Store. Veľmi preferovaná je napríklad aplikácia Apple Pay, ktorá slúži na realizovanie platieb. Aplikácia je veľmi bezpečná. Medzi veľmi obľúbené patrí aplikácia FaceTime, ktorá slúži na videohovory v reálnom čase. Je pravda, že menšou nevýhodou je, že konkurenčný Google Play ponúka vo svojom rozhraní omnoho väčší počet aplikácií. Aj App Store však vždy ponúkne svoje alternatívy.
- Odolnosť a dizajn – zabudnúť nesmieme ani na unikátny dizajn telefónov iPhone, ktorý od rok 2007 síce prešiel mnohými zmenami, no stále si zachováva svoje typické črty. Dizajnom iPhone nikdy nesklame. Apple vsádza na jednoduchosť a tá funguje už viac ako desaťročie. Napriek väčším rozmerom telefón vždy padne do ruky. Legendárna je aj odolnosť telefónov Apple, mnohé z nich sú čiastočne vodoodolné a prežijú nejaké to menej šetrné zaobchádzanie. Určite vám však odporúčame zaobchádzať s telefónom opatrne neriskovať prípadné nárazy alebo jeho utopenie.
Ako na iPhone – otázky a odpovede (FAQ)
Pripravili sme pre vás niekoľko, často frekventovaných otázok, ktoré si majitelia iPhonov kladú. S ohľadom na konkrétne problémy sa vám pokúsime ponúknuť najviac univerzálne riešenie, ktoré váš problém vyrieši. Jednotlivé otázky a odpovede vám môžu byť nápomocné aj v procese výberu. Ak teda chcete vedieť, ako iPhone funguje a ako ho správne používať, prečítajte si nasledujúce riadky.
Pozor! Riešenie niektorých problémov sa môže v prípade jednotlivých modelových rád líšiť a v konkrétnych procesoch sa môžu vyskytnúť odlišnosti. V prípade nejasností nás neváhajte kontaktovať a v rámci možností sa vám pokúsime s riešením problému pomôcť. Prípadne vám odporúčame sa obrátiť na slovenskú podporu spoločnosti Apple.
Možností je, ako to už býva, viac. Ak nechcete byť závislí od online streamovacích platforiem ako
Spotify alebo
Apple Music, možno uprednostníte niektorú z týchto možností. Prvou možnosťou je využívať
oficiálnu aplikáciu iTunes vyvinutú spoločnosťou Apple. Nájdete ju v každom zariadení s
operačným systémom iOS. Hudbu môžete cez túto aplikáciu
nakupovať a následne mať vo vašom zariadení
offline. V prípade, že aplikáciu iTunes vo vašom telefóne máte,
proces sťahovania hudby je jednoduchý, stačí si vyhľadať skladbu, vybrať, kúpiť a stiahnuť. Následne sa vám skladba zobrazí v priečinku hudba aj v offilne režime. Ak chcete do iPhonu
nahrať svoju vlastnú hudbu, budete potrebovať dátový lighting kábel, ktorý pripojíte k vášmu počítaču. Stiahnite si aplikáciu iTunes, v prípade, že máte
operačný systém Windows, reakcie aplikácie môžu byť výrazne pomalšie ako pri operačnom systéme Mac. Po spustení aplikácie do knižnice jednoducho pretiahnite hudbu, ktorú máte v počítači a chcete ju
dať do vášho zariadenia iPhone. V aplikácii iTunes musíte
nájsť záložku Hudba (Music), kde zaškrtnete jednotlivé súbory (hudbu), ktorú do telefónu bude aplikácia sťahovať. Po výbere stačí
obsah synchronizovať a následne iPhone odpojiť. Existujú takisto
aplikácie (Tenorshare, iCareFone, PhoneTrans), ktoré vám umožňujú
spravovať obsah telefónu a sťahovať hudbu do
iPhonu bez nutnosti používania iTunes. Ide v zásade o
alternatívne aplikácie.
Kľúčová je
aplikácia s názvom Yubidy, ktorá je bezplatne dostupné v App Store. Po stiahnutí aplikácie ju
spustite a kliknite na lištu „Explorer“. Tu vyhľadáte konkrétnu skladbu – video, ktoré sa nachádza na YouTube.
Skladbu následne označíte a dostanete sa do prehrávača v aplikácii. Ak chcete skladbu uložiť, kliknite v pravom rohu na
ikonu troch bodiek a vyberte z možností „Add to favorite“ alebo „Add to Playlist“. Všetky uložené skladby nájdete aj v
sekcii Playlists.
Resetovanie alebo reštartovanie iPhonu je niekedy potrebné. Dôvodom môže byť, že
telefón nereaguje, zamrzol alebo po aktualizácii seká. Spôsob, akým iPhone reštartovať, sa líši model od modelu, preto pre vás máme
viaceré postupy, ktorá vám pomôžu túto akciu zrealizovať.
Tvrdý reštart by mal byť až posledným riešením, ak však iPhone nereaguje, ide o jedinú možnosť.
Reštartovanie iPhone 13, 12, 11 alebo X začína súčasným stlačením jedného z tlačidiel hlasitosti a štartovacieho bočného tlačidla. Následne sa zobrazí posuvník vypnutia, ktorý potiahnete a počkáte aspoň 30 sekúnd, kým sa nevypne. Ak chcete zariadenie znova zapnúť, podržte bočné štartovacie tlačidlo, kým sa nezobrazí logo spoločnosti Apple.
Reštartovanie iPhone SE, 8, 7 alebo 6 je realizované cez dlhé podržanie štartovacieho bočného tlačidla (bez kombinácie s tlačidlom pre nastavenie hlasitosti). Zobrazí sa posuvník vypnutia, ktorý posuniete a do 30 sekúnd sa zariadenie vypne. Telefón opätovne zapnete podržaním bočného štartovacieho tlačidla.
Staršie generácie (iPhone SE alebo iPhone 5) sa reštartujú rovnakým spôsobom, rozdiel je len v umiestnení štartovacieho tlačidla, ktoré sa nachádza na hornej strane konštrukcie.
Zabudli ste prístupový kód, Face ID nereaguje alebo ste zadali niekoľkokrát po sebe nesprávne heslo? Telefón sa po šiestich pokusoch o odomknutie môže zablokovať najskôr na hodinu alebo 24 hodín, ak nezadáte správne heslo ani na desiaty pokus, dáta sa z telefónu pre bezpečnosť môžu úplne vymazať. Ide o bezpečnostný prvok spoločnosti Apple. Preto, ak ste heslo zabudli, neriskujte zbytočne s tým, že zlé heslo budete zadávať dookola. Tieto riešenia vám môžu pomôcť v prípade, že chcete iPhone vrátiť do továrenských nastavení – napríklad z dôvodu predaja. iPhone sa automaticky zablokoval a ostáva vám niekoľko možností. Vopred však upozorňujeme, že ak ste si nespravili zálohu telefónu cez iCloud alebo ste obsah dlhšie nesynchronizovali s iným zariadením Apple, prísť môžete o všetky dáta, iPhone totiž vo väčšine prípadov musíte vymazať a vrátiť do výrobných nastavení. Potrebovať budete počítač so stiahnutou aplikáciou iTunes (alebo Finder), aby ste však telefón odblokovali, je nutné, aby už bol počítač so smartfónom v minulosti synchronizovaný, resp. k nemu bol pripojený. iPhone pripojte k počítaču cez lighting kábel (dátový). Počkajte, kým sa načíta aplikácia a zosynchronizuje sa, kliknite na možnosť „Obnoviť iPhone“. Ak máte zálohu, vyberiete možnosť „obnoviť zo zálohy iTunes“ (alebo iCloud). Vybrať môžete zálohu podľa posledného dátumu synchronizácie. Jednou z možností pre odblokovanie je aj služba iCloud. Ak ste ju využívali pre synchronizáciu alebo napríklad aj na lokalizáciu telefónu cez funkciu „Nájsť iPhone“, môžete na inom zariadení spustiť aplikáciu iCloud, prihlásiť sa pod vaším Apple ID, vybrať zariadenie a kliknúť na zmazať (stratíte všetky dáta). Opäť však platí, že ak ste si vaše zariadenie zálohovali, jednoducho si môžete stiahnuť zálohu a dáta obnoviť. Pokiaľ obsah nemáte zálohovaný a váš telefón nevyužíva aplikáciu iTunes ani iCloud, nezostáva vám nič iné, len odblokovať iPhone cez režim zotavovania, inak povedané, čaká váš iPhone tvrdý reset. iPhone musíte pripojiť k počítaču, otvoríte iTunes, počkáte na proces synchronizácie, iPhone reštartujete a následne v aplikácii vyberiete možnosť obnoviť. iTunes stiahne nový softvér a máte telefón s továrenskými nastaveniami.
Pokiaľ prechádzate z operačného systému Android na iOS a potrebujete preniesť z vášho smartfónu dáta, fotky alebo kontakty, nie je to dnes žiadny problém. My odporúčame prenášať všetky údaje cez voľne dostupnú – bezplatnú aplikáciu „Prechod na iOS“, ktorá sa nachádza v obchode Google Play. Ako na to? Potrebné je, aby váš smartfón s OS Android i iPhone, mali aktivovanú funkciu WiFi a mali dostatočnú kapacitu batérie. Dôležité je si pred prenosom dát overiť, či sa všetky dáta, vrátane SD karty, na vaše zariadenie iPhone zmestí. Na zariadení iPhone nájdite v nastaveniach ikonu „Aplikácie a dáta“. Následne v telefóne otvorte aplikáciu „Presunúť do iOS“ a kliknite na možnosť pokračovať. Odsúhlaste zmluvné podmienky. Následne sa cez WiFi obe zariadenia pripoja a iPhone zobrazí kód, ktorý musíte zadať na vašom Androide. Potom je potrebné vybrať, ktoré dáta chcete preniesť (fotky, súbory, kontakty, správy...) a či chcete synchronizovať účty Google alebo záložky prehliadača. Potvrdíte výber a proces prenosu sa automaticky začne. Po ukončení procesu označíte na tlačidle Android možnosť „Hotovo“. V prípade iOS vyberiete možnosť „Pokračovať“ a dokončíte nastavenia vášho zariadenia. Upozorňujeme, že v priebehu procesu prenosu dát môže prísť k zlyhaniu a proces je nutné zopakovať. Samotné údaje môžete prenášať aj ručne po zložkách – obsah z Androidu prenesiete do počítača a z počítača jednotlivé súbory prenesiete do zariadenia iPhone. V oboch prípadoch platí, že nie je možné prenášať hudbu, PDF a audio súbory ako ani vaše heslá. Na tento proces je potrebné použiť iné aplikácie alebo ručný prenos dát.
Ak vám už došla s niektorým z volajúcich trpezlivosť, blokovanie hovoru je úplne bežná záležitosť. Rovnako to platí aj pre prijímanie SMS správ. Neznáme telefónne čísla či automaty, ktoré dokážu niekedy znepríjemňovať život, sú bežnou praktikou, ktorú firmy alebo podvodníci zneužívajú. iPhone umožňuje zablokovať neželané hovory v niekoľkých krokoch. Vo vašom telefóne otvorte aplikáciu Telefón, kde máte informácie o hovoroch. Vyberte konkrétne číslo, ktoré chcete zablokovať a ťuknite na ikonu „i“. V detaile kontaktu sa presuňte nižšie až prídete na možnosť „blokovať kontakt“. Stačí túto možnosť potvrdiť a daný kontakt sa vám už nebude zobrazovať pri prichádzajúcich hovoroch. Rovnakú možnosť máte aj v prípade, že chcete zablokovať SMS správy od konkrétneho odosielateľa.
Vytvorenie snímky obrazovky je vždy realizované za pomoci
kombinácie ovládacích prvkov. Spôsob sa môže model od modelu líšiť. Pri najnovších modeloch,
iPhone 13,
iPhone 12 a modeloch s Face ID sa
snímka obrazovky robí stlačením
bočného tlačidla a tlačidla pre zvýšenie hlasitosti. Na modeloch s Touch ID (čítačka odtlačkov prstov) snímku obrazovky vytvoríte
súčasným stlačením bočného tlačidla a tlačidla na Domov – Touch ID. Na starších modeloch ide o kombináciu tlačidla Touch ID (domov) a
horného tlačidla pre zapnutie a vypnutie iPhonu.
K zálohe kontaktov odporúčame využívať službu iCloud. Samozrejme v App Store natrafíte na viacero aplikácií pre zálohovanie kontaktov. iCloud sa však v praxi ukazuje ako najbezpečnejší a najspoľahlivejší. V nastaveniach stačí kliknúť na svoj profil, vybrať iCloud službu a v zozname aplikácií je potrebné potvrdiť kontakty. Týmto nastavením sú vaše kontakty synchronizované. V prípade, že sa s vaším telefónom niečo stane, kontakty máte zálohované a viete ich v ďalšom Apple zariadení obnoviť.
Používanie osobitných hesiel pre jednotlivé aplikácie zvyšuje bezpečnosť vo vašom zariadení. Bezpečne sa do aplikácií dostať vám umožňuje funkcia Apple ID. Pomocou osobitných hesiel sa môžete bezprostredne prihlasovať do jednotlivých aplikácií (SMS, kontakty, maily a iné), ktoré sa rozhodnete zaheslovať. Potrebné je sa prihlásiť na stránke účtu Apple ID. V časti „Zabezpečenie“ vyberiete možnosť „Generovať heslo“ pod možnosťou „Osobitné heslá“. Tu môžete vygenerovať osobitné heslo pre aplikáciu. Pri jej spustení toto heslo jednoducho zadáte a máte následne prístup do aplikácie. Ak chcete heslo odstrániť, použijete rovnaký postup, no namiesto generovania hesla vyberiete možnosť „Upraviť“ a heslo vymažete.
Áno, je to možné a využiť môžete túto funkciu vtedy, ak ste vaše zariadenie stratili alebo vám bolo odcudzené. Musia však byť splnené určité podmienky. Aby ste s touto možnosťou mohli rátať, musí byť aktívna služba „Nájsť môj iPhone“ (Find my iPhone). Cez túto aplikáciu je dokonca možné určiť približnú polohu zariadenia, ak sa pripojí k lokálnej WiFi sieti, cez iné Apple zariadenie dokážete telefón lokalizovať. Ak sa však rozhodnete iPhone vymazať, postup je nasledovný. Prihláste sa v Apple zariadení do služby „Nájsť môj iPhone“ cez svoj Apple ID účet. Objaví sa vám zoznam zariadení, ktoré máte s týmto účtom synchronizované a vyberiete to, ktoré chcete vymazať. Označíte možnosť „Akcie“ a vyberiete možnosť „Vymazať“. Apple zariadenie si od vás vypýta heslo, ktoré používate v Apple ID, heslo zadáte a akcia pre vymazávania sa aktivuje. Ak nejde o vaše osobné Apple zariadenie, ktoré vlastníte (iný iPhone, iPad alebo Max), ale o zariadenie niekoho iného, zadajte prístupový kód zariadenia, ktoré chcete vymazať a jeho telefónne číslo. Po úspešnom vymazaní sa zo služby „Nájsť môj iPhone“ odhláste.
Zaujímate sa o funkciu Apple iPhone – Naskenovanie dokumentov? Tu je postup, ako sa to robí. V prvom kroku si otvorte aplikáciu „Poznámky“. Ťuknite na tlačidlo so symbolom kamery a následne na možnosť „Skenovať dokumenty“. Dokument umiestnite čo najpresnejšie na rozmer kamery. Pri aktívnom automatickom režime sa dokument naskenuje. Ak chcete skenovať obsah manuálne, ťuknite na tlačidlo „Uzávierka“. Potom na displej potiahnite rohy tak, aby správne sedeli na rozmery dokumentu. Následne sken môžete uložiť a pokračovať ďalej.
Bez nabíjačky to tak úplne nejde. Novšie rady iPhonov s integrovaným bezdrôtovým Qi nabíjaním však dokážete nabíjať bez toho, aby ste ich pripojili k zdroju cez kábel. Nutné je, aby ste mali nabíjačku s riadnou certifikáciou Qi. Nabíjačky sa môžu líšiť výkonom. Týmto typom nabíjačiek sú dnes vybavené aj automobily. Výhodou je, že k zdroju stačí pripojiť len samotnú nabíjačku, a to prostredníctvom kábla, ktorý je súčasťou príslušenstva. Nabíjačku položíte na rovnú plochu. Na nabíjačku položíte displejom hore iPhone a do niekoľkých sekúnd sa začne mobilný telefón nabíjať. Modely iPhone 12 alebo iPhone 13 môžete nabíjať aj za pomoci bezdrôtových nabíjačiek MagSafe. Tie odporúča výrobca zapájať do 20 W USB-C adaptéra, ale môžete ju zapojiť taktiež do konektora v PC. Ďalej princíp nabíjania funguje rovnako ako pri Qi bezdrôtových nabíjačkách.
Všetko urobíte v aplikácii iMovie, kde máte možnosť nastaviť rýchlosť videí. V iMovie môžete dokonca samotný snímok rozdeliť na menšie a upraviť rýchlosť jednotlivých pasáží. Video môžete v iPhone zrýchliť i spomaliť. Záber môžete taktiež úplne „zmraziť“.
Nastaviť vlastné zvonenie na iPhone je jedným z nedostatkov, resp. nie je to nič nemožné, no pre mnohých používateľov otravné a nepraktické. Na
podpore pri hľadaní otázky, ako nastaviť zvonenie na iPhone nájdete len oficiálnu cestu. iTunes je v zásade jedinou oficiálnou možnosťou, ktorú by mali majitelia „jablka“ využívať. Prípadne je tu možnosť využívania len natívnych zvonení. Používateľom sa však osvedčila aplikácia
GarageBand, ktorá je zadarmo dostupná v AppStore. Po otvorení aplikácie vľavo hore kliknete na symbol „
pluska“. Týmto vytvoríte novú skladbu, zvolíte nástroj a v režime úprav vľavo hore kliknete na
symbol slučky. Tu si vyberiete hudbu, ktorú máte stiahnutú v telefóne alebo v iCloud Drive. Skladbu potiahnutím presuniete priamo na plochu aplikácie. Zobrazí sa vám časová os. Tu si môžete hudbu prehrať a vyznačiť pasáž, ktorú chcete mať ako vyzváňací tón. Túto časť odstrihnete a uložíte. Upravené skladby sa ukladajú do
knižnice GarageBand. Prejdete do knižnice, nájdete skladbu, podržaním na ikone skladby sa zobrazí ponuka. Zvolíte možnosť „Zdieľať“. Vyberiete možnosť „Zvonenie“, skladbe dáte vlastný názov a vyberiete možnosť „Exportovať“, vyskočí vám ponuka, ako chcete zvuk použiť – zvonenie, zvuk, správa. Vyberiete možnosť „Zvonenie“. Takýmto spôsobom si môžete na výmenu pripraviť viacero tónov zvonenia, ktoré môžete potom kedykoľvek v knižnici aplikácie meniť.
Používateľom iPhonov sa často stáva, že v telefóne sa objaví vírus. Napríklad v kalendári, kde máte následne neustále upozornenia na nejaké mítingy s odkazmi na zahraničné weby. Na tieto odkazy nikdy neklikajte! V zásade ide o neškodný spam v kalendári, ale mať v telefóne ho rozhodne nemusíte. Ide o „malware“ vírus, ktorý je možné odstrániť dokonca manuálne. Vo vašom zariadení choďte do „Nastavenia“. V nastaveniach nájdite položku „Kalendár“, vyberte možnosť „Účty“, kde nájdete kolónku „Odoberané kalendáre“. Vo väčšine prípadov tam nie je žiadny, ak tam nájdete kalendár s podozrivým menom, otvorte ho a zvoľte možnosť „Vymazať účet“. Ak máte dojem, že váš telefón má vírus priamo v systéme, s veľkou pravdepodobnosťou ste ho stiahli z internetu pri návšteve nejakej pochybnej zahraničnej stránky. V takom prípade odstráňte prehliadač Safari z telefónu. Ide o rýchlu pomoc. V niektorých prípadoch to pomôže, pretože sa vymažú všetky registre i história. Druhou možnosťou je tvrdý reset, ktorého postup je pri každom modeli iPhonu odlišný a postupujte tak podľa manuálu.
Majiteľmi iPhonov veľmi často využívaná funkcia, ktorú viete veľmi jednoducho aktivovať. Presuňte sa do „Ovládacie Centrum“. Tu vyberte symbol „pluska“, čo je možnosť „Pridať“ a zvoľte záznam obrazovky. Ak už záznam obrazovky v ovládacom paneli – centre máte, stačí, ak klepnete na ikonu nahrávania obrazovky, následne kliknite na biely symbol nahrať, kedy sa spustí 3-sekundové odpočítavanie. Ešte predtým môžete aktivovať aj mikrofón. Nahrávanie zastavíte opätovným otvorením v ovládacom centre a kliknete na červeno sfarbený symbol nahrávania. Záznam sa ukladá do aplikácie „Fotky“.
Testované produkty
Ďalšie články z kategórie Mobilné telefóny
Komentáre
Za mňa je iPhone najlepší smartfón, vystriedal som ich viacero a aktuálne mám najnovší iPhone 13. Dizajn, funkcie, ekosystém Apple, svižnosť systému, aplikácie, kvalita fotografií a videa... všetko je super. Jediné maličké mínus je horšia výdrž batérie oproti niektorým Androidom, ale myslím, že žiaden smartfón nemá takú výdrž, akú mali klasické tlačidlové mobily. :-D
Odpovedať
Ďakujem za podnetný článok, som nový používať iPhonu, predtým som mal vždy len Androidy. No mnoho mojich známych ma presviedčalo, že iOS systém je lepší, tak som chcel skúsiť... Zatiaľ som spokojný a so systémom sa pomaly zoznamujem. Nie je to nič náročné, len si stačí zvyknúť. Dizajn systému, funkcie aj svižnosť sú super. Mám lacnejší iPhone SE 2020.
Odpovedať
Mám dva roky starý iPhone 11 a ani po dvoch rokoch sa mi neznížil výkon, čo som predtým pri Androidoch nezažíval. Funguje výborne, má krásny vzhľad, skvele fotí a výdrž batérie je priemerná. Rýchlosť systému je top vec pri Apple produktoch.
Odpovedať
iPhone má tak jednoduché a prehľadné ovládanie, že na to netreba ani návody. :-) Ak naň prechádzate z Androidu, možno budete pár dní tápať, či skôr si zvykať na iný systém, iné ikony, iné rozloženie, iné menu atď., ale po pár dňoch by malo byť všetko ok. Mám starší iPhone XR a stále šliape ako švajčiarske hodinky. Som s ním maximálne spokojný. V budúcnosti budem opäť kupovať iPhone, nejakej vyššej a novšej rady.
Odpovedať
Zháňala som menší mobil, ale s kvalitami veľkého. Kompromisom mala byť aj cena, a tak som nakoniec siahla po iPhone SE 64GB. Kúpu neľutujem, je to šikovný mobil, zvláda všetko, čo od neho vyžadujem. Systém je plynulý bez akéhokoľvek zasekávania. Odporúčam ho aj ostatným.
Odpovedať
Aký máte názor na mini verziu vlajkovej lode iPhone 13 mini? Oplatí sa do tohto mobilu investovať? Akú má výdrž batérie? Veľké mobily sa mi nepáčia a táto verzia mi príde kompaktná.
Odpovedať
iPhone 13 Pro Max je klasika, skvelá kvalita po všetkých stránkach, čo sa týka dizajnu, displeja, fotoaparátu, rýchlosti systému, dostupných aplikácií, podpory zo strany výrobcu atď. Ohromila ma tiež kvalita zvuku oproti staršiemu modelu, ktorý som mal. A barometrický výškomer je príjemný bonus, ktorý poteší.
Odpovedať