Ako správne odvzdušniť radiátor (rebríkový, panelový, bez ventilu): kedy, ako často, aký kľúč použiť
Vykurovanie pomocou teplovodných radiátorov je dnes najpoužívanejším spôsobom, ako si v chladných zimných mesiacoch udržiavať v našich interiéroch príjemne teplo. Ani radiátory však nevydržia fungovať efektívne večne. Prestávajú hriať, pritom máte kúrenie zapnuté naplno? Alebo v nich počujete šumenie či žblnkotanie? Na vine bude ich zavzdušnenie. Ak chcete, aby vám radiátory v zime spoľahlivo slúžili, pred začiatkom vykurovacej sezóny by ste si mali nájsť čas na ich krátku údržbu. Do nej patrí okrem kontroly funkčnosti kúrenia aj ich odvzdušnenie.
- Prečo sa radiátor zavzdušňuje?
- Prečo radiátory pravidelne odvzdušňovať?
- Ako zistím, ktorý radiátor je zavzdušnený?
- Kedy a ako často odvzdušňovať radiátory?
- Odvzdušňovanie radiátorov v bytovom vs rodinnom dome
- Kľúč na odvzdušnenie, nádoba na vodu a handra
- Návod, ako odvzdušniť radiátor
- Ako odvzdušniť radiátor bez ventilu?
- Automatické odvzdušnenie radiátorov
- Otázky a odpovede – FAQ
- Diskusia
Túto prácu dokáže zvládnuť každý majiteľ sám. Pokiaľ aj vy používate na vykurovanie domácnosti radiátory a zamýšľate sa, ako ich odvzdušniť, ste na správnom mieste. V tomto článku nájdete všetky dôležité informácie o tom, prečo sa radiátor zavzdušňuje, ako zistiť, či je zavzdušnený, a tiež návod, ako správne odvzdušniť radiátor.
Prečo sa radiátor zavzdušňuje?
Ide o bežnú situáciu, ktorá nastane, keď sa v prívode teplej vody do radiátora vytvorí vzduchová bublina. Tá zabraňuje prúdeniu teplej vody, čo má za následok studený radiátor. Prebytočný vzduch sa do radiátora dostane počas letných mesiacov, keď sa nepoužívajú. Preto je dôležité vždy pred prvým vykurovaním radiátory odvzdušniť.
Zavzdušnenie radiátorov omnoho viac potrápi majiteľov starších domov. Existuje totiž množstvo typov a realizácii vykurovacích sústav. Kým niektoré sú uzatvorené a správne natlakované, potrápiť vás môžu najmä otvorené vykurovacie sústavy. Ide napríklad o také sústavy, ktoré majú otvorenú expanznú nádobou umiestnenú na povale domu. Tieto sústavy môžu mať navyše rôzne nedokonalosti v podobe drobných netesností, ktoré vám už napovedajú, že sa cez ne môže dostávať vzduch. Odvzdušnenie starého radiátora by ste nemali zanedbávať, práve naopak, vykonávajte ho aj preventívne. Hlavne staršie liatinové radiátory majú už najlepšie roky za sebou. Voda, ktorá nimi prúdi, môže byť špinavá či dokonca hrdzavá. Všetky tieto chemické procesy poškodzujú aj samotný materiál zvnútra. Pokiaľ na radiátore nájdete hrdzu alebo sa z neho odlupuje farba, je vhodné ho znovu natrieť. Aj drobné poškodenie môže viesť k rozsiahlejšej korózii a nakoniec k prederaveniu materiálu.
Prečo radiátory pravidelne odvzdušňovať?
Hlavným cieľom odvzdušňovania radiátorov je uvoľniť vzduch, ktorý sa dostal do vykurovacieho telesa a bráni rovnomernému sálaniu tepla. Zavzdušnené kúrenie následne nemôže správne vykonávať svoju funkciu a nastávajú rôzne komplikácie. V počiatočnom štádiu si možno výraznejšiu zmenu v kúrení nevšimnete. No po čase si uvedomíte, že radiátor máte na najvyššom stupni vykurovania, no aj tak máte v miestnosti chlad. V horších prípadoch sa dokonca vytvoria na radiátore studené miesta, z ktorých nesála žiadne teplo. Ak necháte radiátor takto fungovať dlhodobo a budete sa snažiť vykúriť miestnosť, zvýši sa vám spotreba tepla a náklady na vykurovanie. Riešením je práve odvzdušnenie, pri ktorom sa uvoľnením vzduchu spriechodnia zablokované miesta a celý radiátor začne kúriť efektívne. Zhrňme si hlavné dôvody, prečo je nutné pravidelne odvzdušňovať radiátory.
- Radiátor po odvzdušnení funguje efektívne.
- Miestnosť nebude problém vykúriť na požadovanú teplotu.
- Radiátor je po celej ploche rovnomerne vyhriaty.
- V priestore bude ideálnejšia vlhkosť vzduchu.
- Odvzdušnenie prispieva k nižšej spotrebe tepla aj nákladov.
- Vykurovacie teleso bude menej zaťažované.
- Odvzdušňovaním sa predlžuje životnosť radiátorov.
Ako zistím, ktorý radiátor je zavzdušnený?
Zavzdušnený radiátor spoznáte veľmi jednoducho. Už ste sa dozvedeli, že v zavzdušnenom radiátore prevláda vzduch a ten dá po čase o sebe vedieť aj sám. Existujú dva hlavné ukazovatele, podľa ktorých zistíte, že je potrebné odvzdušniť radiátor. Prvým z nich je studený radiátor pri vykurovaní. Dotknite sa radiátora na rôznych miestach, aby ste zistili, či hreje rovnomerne alebo niekde viac a inde menej. Pri zavzdušnenom radiátore sa totiž bežne stáva, že jedna časť môže byť horúca a druhá studená. Indikátorom zablokovaného vzduchu však nie sú iba studené miesta v radiátore. Ďalšia vec, ktorá vám napovie, že je potrebné odvzdušniť váš radiátor, je tzv. klokotavý zvuk, ktorý vychádza z radiátora. Ľahko si ho všimnete, pretože za bežných okolností sa s ním určite nestretnete.
Kedy a ako často odvzdušňovať radiátory?
Kúrenie sa týka najmä zimnej sezóny. Počas letných mesiacov radiátory nezapínate a práve vtedy sa v nich nazbiera vzduch. Aj keď sa môžete niekde dočítať, že radiátory treba odvzdušňovať aj trikrát do roka, určite postačí, ak to urobíte aspoň raz ročne. Najvhodnejším časom je koniec leta, na jeseň pred začiatkom vykurovacej sezóny. Samozrejme, pokiaľ nastane problém, nie je dôvod odvzdušnenie radiátora odkladať a pristúpiť k nemu môžeme kedykoľvek počas sezóny. Niekedy je potrebné odvzdušniť len jedno zariadenie v domácnosti, no raz ročne odporúčame odvzdušniť všetky. Pri starších telesách je možné, že sa viacnásobnému odvzdušňovaniu nevyhnete. Všeobecne platí, že čím máte staršiu vykurovaciu sústavu, tým častejšie treba radiátory odvzdušňovať.
Odvzdušňovanie radiátorov v bytovom vs rodinnom dome
Odvzdušnenie radiátora v byte je o niečo zložitejšie ako v rodinnom dome. Často je nutné do tejto akcie zapojiť všetkých obyvateľov bytového domu. Dôvodom je, že v panelových domoch sa ventil nachádza väčšinou len na najvyššom poschodí. Aj keď samotné odvzdušnenie vykonávajú iba obyvatelia najvyššieho poschodia, je potrebná spolupráca všetkých obyvateľov. V čase procesu by mali byť termoregulačné hlavice všetkých radiátorov v línii nad sebou otvorené naplno. Vzduch z najnižších poschodí potom vystúpi až do najvyšších poschodí, kde následne prebieha vypúšťanie vzduchu z obehu, teda odvzdušňovanie. V prípade, že by neboli všetky termoregulačné hlavice otvorené naplno, vzduch by zostal uviaznutý v zatvorenom radiátore a po jeho otvorení by vzduchové bubliny opäť kolovali v systéme.
Odvzdušnenie radiátorov v rodinnom dome je jednoduchšie, no podobné ako v bytovom dome. Aj v tomto prípade je nutné proces začať na najnižšom poschodí, teda od najnižšie položeného radiátora a postupne pokračovať smerom hore k ďalším poschodiam.
Kľúč na odvzdušnenie, nádoba na vodu a handra
Odborníkov na odvzdušňovanie radiátorov síce volať nemusíte, no základné náradie je k tomu potrebné.
Čo budete potrebovať?
- kľúč na odvzdušnenie radiátora
- hrnček, misku alebo inú nádobu, do ktorej vytečie voda z radiátora
- handru alebo nejakú utierku na poutieranie radiátora aj vytečenej vody
Ak náhodou doma odvzdušňovací kľúč nemáte, zakúpite ho v železiarstve, prípadne v stavebninách. Pri niektorých radiátoroch si viete poradiť aj so skrutkovačom.
Návod, ako odvzdušniť radiátor
- Na začiatok si pripravte veci uvedené vyššie. Úvodným krokom celého postupu odvzdušňovania je zapnutie radiátorov a postupné zvyšovanie vykurovania na maximum. Takto sa vo vašom radiátore vytvorí tlak, ktorý vytlačí nežiaduci vzduch von. Ak odvzdušnenie prebieha už počas vykurovacej sezóny, stačí ich len prepnúť na najvyšší stupeň ohrevu. Pokiaľ ste majiteľom domu, nezabudnite vypnúť obehové čerpadlo.
- Následne počkajte asi 30 minút, aby sa všetky vzduchové bubliny v radiátoroch akumulovali. Popritom, ako budete čakať, skontrolujte radiátory, ktoré nerovnomerne hrejú alebo prejavujú klokotavý zvuk. Buďte opatrní, pretože pri najvyššom stupni budú nahriaté radiátory obzvlášť horúce. Môžete si nasadiť rukavice, aby ste sa nepopálili.
- Vezmite si nádobu na vodu a umiestnite ju pod ventily na radiátore, ktorý treba odvzdušniť. Pri odvzdušňovaní totiž zvykne z radiátora vytekať voda, ktorá môže byť hrdzavá až hnedá. Vplyvom prílišného nasýtenia vzduchom a tlaku môže dokonca voda prskať do všetkých strán. Využijete preto určite aj staršiu utierku.
- Samotné odvzdušňovanie začína otvorením utiahnutých ventilov. Zoberte si odvzdušňovací kľúč a otvorte ventil na radiátore tak, že ním otočíte v protismere hodinových ručičiek. Postačí štvrť až pol otáčky, neotvárajte ventil úplne, pretože po vypustení vzduchu z radiátora vytečie voda. Ak máte starší typ radiátora, regulačný ventil môže byť krytý kovovým krytom. Ten by sa mal dať uvoľniť jednoducho imbusovým kľúčom.
- Po otvorení ventilu začne z radiátora unikať nahromadený vzduch a tak môžete počuť syčivý zvuk. Po celý čas sledujte, či je ventil otvorený, aby mohol vyjsť všetok vzduch. Celý proces je veľmi rýchly a trvá 2 až 3 minúty. Keď sa vypustí všetok vzduch, začne z radiátora vytekať voda, ktorú zachytíte do pripravenej nádoby. Po posledných kvapkách je vykurovacie teleso kompletne odvzdušnené.
- Proces ukončíte otočením odvzdušňovacieho ventilu v smere hodinových ručičiek. Dajte však pozor na to, aby ste ventil neutiahli príliš. Mohli by ste mať potom problém s jeho opätovným otvorením. Na záver ešte môžete skontrolovať aktuálnu hodnotu tlaku v radiátore, ktorá by sa mala pohybovať okolo 1,5 baru.
- Tento proces odvzdušnenia opakujte aj na ostatných zavzdušnených radiátoroch. Nezabudnite, že v prípade viacpodlažného domu vždy začínate od prízemia a postupujete do vyšších poschodí. Po tom, čo odvzdušníte všetky radiátory, znova zapnite obehové čerpadlo.
Ako odvzdušniť radiátor bez ventilu?
Ak váš radiátor nie je vybavený odvzdušňovacím ventilom, odvzdušnenie môžete previesť aj bez neho, cez termostatický ventil. Odvzdušnenie radiátora bez ventilu je veľmi jednoduché a my vám k nemu prinášame aj postup:
- Pripravte si veľký vidlicový alebo francúzsky kľúč, handru a nádobku na zachytenie vody.
- Termostat vypnite otočením hlavice do polohy „0“.
- Povoľte prevlečnú maticu a nechajte unikať vzduch, až kým nezačne vytekať voda.
- Po odvzdušnení maticu opäť utiahnite a skontrolujte, či z radiátora už prestala kvapkať voda.
- Pracujte opatrne, aby ste sa vyhli popáleniu.
Automatické odvzdušnenie radiátorov
Ak nechcete stále myslieť na odvzdušňovanie radiátorov, môžete použiť automatický odvzdušňovací ventil. S plne automatickým odvzdušňovacím ventilom bude váš radiátor vždy optimálne odvzdušnený a vy už nebudete musieť myslieť na to, kedy a ako ho treba opäť odvzdušniť. Tieto odvzdušňovacie ventily majú tvar podobný hrnčeku a preto sa môžete stretnúť aj s pomenovaním „odvzdušňovacie hrnčeky“.
Postup odvzdušnenia je následovný: keď sa nahromadí vzduch, plavák padá a uzavrie sa vypúšťací otvor. Po odvzdušnení sa plavák jednoducho vráti na svoje miesto. Nevýhodou takýchto zariadení sú zvýšené požiadavky na kvalitu chladiva. Preto sa v bytových domoch s centralizovaným kúrením tak často nevyskytujú. Automatický odvzdušňovací ventil vie byť zavedený aj do potrubia. Môže byť pripojený na stúpacie potrubie alebo na ležaté potrubie v správnom (vyspádovanom) mieste.
Otázky a odpovede – FAQ
Odvzdušňovanie radiátorov nie je žiadna veda. Veríme, že ste to s naším návodom zvládli ľavou zadnou. Na záver sme si pre vás pripravili ešte pár odpovedí na často kladené otázky. V prípade, že máte nejaké nejasnosti, potrebujete si doplniť informácie alebo sa vám pri odvzdušňovaní vyskytol nejaký problém, môžete sa na nás obrátiť v komentároch. Vaše otázky pravidelne aktualizujeme a snažíme sa vám čo najskôr odpovedať. Navyše, kladenými otázkami môžete pomôcť nielen sebe, ale aj ostatným čitateľom.
Ako odvzdušním rebríkový radiátor?
Prečo radiátor stále nehreje?
Kedy zavolať odborníkov?
Ako zistím, či som odvzdušnenie vykonal správne?
Galéria obrázkov
Ďalšie články z kategórie Domácnosť
Komentáre
my odvzdušňujeme radiátory pravidelne, vyhneme sa tak potom počas sezóny prípadným nepríjemnostiam.
Odpovedať
Vďaka, že ste mi objasnili, ako odvzdušniť ventilátor, ktorý nemá ventil. Nebolo mi to jasné. Teraz už budem vedieť. :-)
Odpovedať