Ako si vybrať správny matrac + typy matracov
Zobudiť sa vyspatý, oddýchnutý s dobrým pocitom a plný energie. To je presne ten pocit, ktorý vám môže dožičiť kvalitný matrac na spanie. Plnohodnotný kvalitný spánok je procesom, do ktorého vstupuje viacero premenných a celkovo to, že sa ráno zobudíte vyspatí a svieži, závisí od množstva faktorov. Otázka, aký matrac vybrať, je veľmi komplexná a predovšetkým výber je veľmi individuálny. Každopádne, riadiť sa treba určitými zásadami. Náš sprievodca svetom matracov vám zaručene pomôže sa vo výbere zorientovať a prispôsobiť ho vašim potrebám.
Aký matrac kúpiť?
Ak sa vám nechce tráviť čas tým, že budete čítať detailného sprievodcu výberom matracov, možno pre vás bude táto tabuľka dostačujúcim manuálom. V nej totiž nájdete matrace na spanie, ktoré patria na trhu medzi najlepšie hodnotené. Spotrebitelia sú viac a viac nároční a ich názory sú pri výbere akéhokoľvek produktu veľmi dôležité. Niekedy nemusí byť najlepším práve najpredávanejší matrac, no ani lacné matrace nie sú spravidla ideálnou voľbou. Pre zdravý spánok tak urobte aspoň to, že si v skratke prečítate skúsenosti jednotlivých zákazníkov.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Ecomatrace Faraon ✔ Dobré recenzie | Zobraziť produkt | |
Ecomatrace Relax ✔ Cenový trhák | Zobraziť produkt | |
Benab Fyzio Plus 1+1 ✔ Náš TIP | Zobraziť produkt |
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Najpredávanejšie matrace spravidla tlačia cenu smerom dole a aj preto sú také obľúbené. Do kvalitného spánku sa však netreba určite báť investovať. Ide vždy o veľmi individuálny výber na základe osobných preferencií a ponuky trhu. Opomenúť určite netreba základné pravidlá pri výbere matraca a ak chcete mať prehľad o tom, ktoré matrace sú na trhu také žiadané, náš tabuľkový prehľad vám určite pomôže. Predajnosť sledujeme vďaka databáze cenového porovnávača Heureka.sk a pravidelne zoznam aktualizujeme.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Ecomatrace Zeus Aloe Vera | Zobraziť produkt | |
Wilsondo Brave | Zobraziť produkt | |
Ecomatrace Masáž Relax | Zobraziť produkt | |
Ecomatrace Gold | Zobraziť produkt | |
Ecomatrace Posejdon | Zobraziť produkt |
Návod, ako vybrať matrac
Spánok by mal byť dostatočne dlhý, nerušený, komfortný a kvalitný. Kvalita spánku je dlhodobo diskutovaná téma a ide o veľmi individuálne preferencie jednotlivcov. Pohodlný a kvalitný matrac v spálni je však bez diskusie nutnosťou. Málokto si to uvedomuje, no aj matrac má vplyv na naše zdravie. Ponuka je dnes na trhu taká rozsiahla, že spotrebiteľ presne netuší, ako vybrať matrac pre jeho potreby. Náš návod vám ukáže, že výber matraca ja vysoko individuálny proces.
Nikdy by ste nemali uvažovať štýlom, že ak matrac vyhovuje mne, bude vyhovovať aj ostatným. Aj preto sú spotrebiteľské testy matracov len malou pomôckou. Matrac musí zohľadňovať potreby konkrétnej osoby. Výber začína vhodným typom, od toho sa následne odvíjajú rozmery a tvrdosť matraca. Všetko však treba prispôsobiť veku, výške a hmotnosti postavy. Brať do úvahy treba aj to, či má daná osoba zdravotné problémy – bolesť kĺbov, chrbtice, svalov alebo kŕče. V špecializovaných obchodoch vám radi s výberom pomôžu, matrace si môžete navyše vyskúšať a následne sa lepšie rozhodovať. Kvalitný matrac by mal spoľahlivo plniť svoj účel celé roky.
- Individuálne parametre – vek, výška, váha
- Tvrdosť matraca – T1 až T5
- Typy matracov – materiály a technológie
- Poťahový materiál
- Výška matraca a rozmery
- Certifikované matrace
- Matrac a vhodný rošt
- Cena a renomované značky
Výber matraca má individuálne kritériá
A presne v tomto bode sa výber matraca pre váš kvalitný spánok začína. Pozerať musíte na seba a na svoje potreby. Jedna vec je mať záruku kvalitného a zdravého spánku a druhá domnievať sa, že akýkoľvek nový matrac, ktorý nahradí ten starý, mi túto kvalitu bude garantovať. Nie je to tak. Skôr než sa začneme sústrediť na konkrétne parametre pri výbere matracov, pozerať sa musíme na vek a údaje o telesnej výške a hmotnosti.
Hoci je výber matraca primárne o tom, aby ste sa cítili komfortne a vyspali sa ako na „obláčiku“, nie je jedno, z čoho ten obláčik bude a aký bude veľký a tvrdý. Tvrdosť matraca so vo veľkej miere odvíja od hmotnosti používateľa. Ak viete, že trpíte bolesťami chrbtice, zamerať sa musíte na ortopedické matrace. S pribúdajúcim vekom sa takisto musíte zameriavať na zdravotné matrace, ktoré dokážu zmierniť či eliminovať vaše zdravotné ťažkosti spôsobené nekvalitným spánkom.
Polohy spánku
Tak trochu špecifickým individuálnym kritériom je preferovaná poloha, resp. polohy spánku. Berte teda do úvahy to, v akej polohe trávite počas spánku najviac času. V danej polohe sa totiž rozkladá hmotnosť vášho tela na matrac. Vedzte, že ak počas spánku trávite viac času na chrbte, vášmu telu poskytne lepšiu podporu tuhší matrac (T3-T5). Naopak, keď spíte viac času na bruchu, odporúča sa mäkší matrac (T1-T3). Niektorí ľudia preferujú aj spanie na boku, odporúča sa im stredne tvrdý matrac (T2-T4). Pri „pohyblivom“ spánku, keď polohy často meníte, je kompromisom stredná tvrdosť matraca (T2-T3). Prevaľovanie je zároveň často prejavom toho, že váš spánok je nepokojný, avšak nemusí byť spôsobený výhradne nevhodným matracom.
- Spánok na chrbte – považuje sa za najzdravšiu polohu počas spánku. Hmotnosť tela sa rovnomerne rozkladá a nie je vyvíjaný enormný tlak na žiadne orgány, kĺby alebo svaly. Nevýhodou je, že u niektorých ľudí dochádza veľmi často k sťaženému dýchaniu alebo majú sklon k chrápaniu.
- Spánok na bruchu – zvýšený je tlak na vnútorné orgány. Nemusí ísť nutne o zlú polohu spánku, ako sa mnohí domnievajú. Vhodnejšie sú však stredne tvrdé – stredne mäkké matrace, ktoré dokážu lepšie rozložiť váhu tela. Podstatné je, aby aj v tejto polohe bola chrbtica v stabilnej polohe.
- Spánok na boku – poloha spánku, ktorá je obľúbená štatisticky hlavne u žien. Eliminuje pravdepodobnosť chrápania, no vyvíja sa väčší tlak na krčnú chrbticu a krčné nervy. Aj preto je dôležité, aby ste volili matrac ideálne s pamäťovou penou, ktoré sa prispôsobia aktuálnej polohe tela.
Akú tvrdosť matraca zvoliť?
V odseku vyššie sme spomenuli jednotlivé polohy spánku. Aj tie môžu byť návodom, ktorý vám prezradí, akú tvrdosť matraca si zvoliť. Samozrejme, ideálne je vyskúšať si, v čom sa cítime najviac pohodlne. Vplyv na tvrdosť majú predovšetkým použité materiály, typ matraca a výplň. Stupeň tvrdosti sa však odvíja aj od hmotnosti používateľa. Hoci sa niekedy na prvý pocit môže javiť, že matrac s vysokou úrovňou tvrdosti nie je pre vás vhodný, z dlhodobého hľadiska sa vám telo poďakuje. Opäť však ide o veľmi individuálny parameter. Tvrdosť matracov sa označuje písmenom T alebo H a následne číslom. V praxi sa využíva 5 úrovní tvrdosti, od T1 po T5, resp. H1 až H5.
- Tvrdosť T1 – odporúčaná nosnosť je do 70 kg, označujú sa ako veľmi mäkké matrace, vhodné sú pre starších ľudí alebo aj ako doplnkové matrace na občasné prespatie.
- Tvrdosť T2 – odporúčaná nosnosť je do 90 kg, označujú sa ako mäkké matrace, dobre stabilizujú telo a sú dobre prispôsobivé chrbtici.
- Tvrdosť T3 – odporúčaná nosnosť je do 120 kg, označujú sa ako stredne tvrdé matrace ktoré sú vhodné na spanie na boku či na chrbte. Zložené sú väčšinou z viacerých druhov výplne, zároveň sú vždy vyššie.
- Tvrdosť T4 – odporúčaná nosnosť je do 150 kg, označujú sa ako tvrdé matrace, ktoré sú určené pre ľudí s výraznejšou nadváhou.
- Tvrdosť T5 – odporúčaná nosnosť je nad 150 kg podľa typu matraca, označované sú ako veľmi tvrdé matrace určené pre ľudí s obezitou.
Matrace s pamäťovou penou – pružinové aj latexové
Výrobcovia so snahou priniesť spotrebiteľom čo najvyšší komfort a kvalitu spánku používajú na výrobu matracov rôzne materiály. Kvalita materiálov vo vysokej miere určuje takisto životnosť matraca. Rátajte však s tým, že niektoré prívlastky, ktoré matrace dostávajú, sú často viac marketingovým ťahom. Rozdeliť možno matrace do viacerých kategórií. Najčastejšie sa stretnete s matracmi penovými, latexovými alebo pružinovými. Tie sa však môžu deliť ďalej a preto sa pokúsime vám predstaviť všetky typy matracov, na ktoré môžete na trhu natrafiť. A že ich nie je málo, spotrebiteľ tak má z čoho vyberať.
Penové matrace
Začíname skupinou matracov, ktoré majú na trhu najpočetnejšie zastúpenie. Dôvodom je, že na trhu sa nachádzajú penové matrace, ktoré obsahujú rôzne druhy penovej výplne. Dokonca ich mnohí výrobcovia aj kombinujú a obohacujú o rôzne iné zložky. Podľa toho, aký typ peny obsahujú, sa menia aj ich vlastnosti. Viac-menej sú však penové matrace kompatibilné so všetkými typmi roštov a takisto sú dostupné v rôznych veľkostiach. Nájdete medzi nimi lacné matrace, ale takisto drahé prémiové produkty.
PUR pena
Matrace z polyuretánovej peny sú veľmi frekventované, ale aj veľmi obľúbené. V ponuke sú v odlišných stupňoch tvrdosti, sú cenovo dostupné, flexibilné (elastické) a zároveň ponúknu veľmi dobrú odolnosť a životnosť materiálu. PUR pena má úzko štruktúrované póry vďaka čomu matrac vydrží naozaj veľa a vhodný je aj pre ľudí s nadváhou či obezitou podľa adekvátneho stupňa tvrdosti.
Studená HR pena
V prípade, že matrace obsahujú tento typ peny, ide zvyčajne o penové matrace, ktoré kombinujú viac materiálov. HR pena má väčšie póry ako klasická polyuretánová pena (PUR) a je teda viac vzdušnejšia, má vyššiu elasticitu, no je aj o niečo tvrdšia. Skôr sa tak nachádza v matracoch s vyšším stupňom tvrdosti a vďaka lepšej priedušnosti je vhodné túto penu použiť na matrace určené pre letné mesiace.
Pamäťová pena
Matrace s pamäťovou penou patria vôbec medzi najvyhľadávanejšie. Tzv. lenivá pena je vysoko elastická, pri zaťažení a zvyšujúcej sa teplote (kontakt s telom) pena mäkne a prispôsobuje sa tvaru tela a polohe spánku. Vynikajúco stabilizuje chrbát a ponúkne mu optimálnu oporu. Pamäťová pena sa v prípade matracov osvedčila ako jeden z najefektívnejších materiálov a používa sa aj kombinovane s inými materiálmi.
Biopena
Pena tohto druhu sa vyrába z prírodných olejov a možno ju považovať za ekologický typ peny. Pena je veľmi odolná, elastická a vhodná pre alergikov. Obsahuje výťažky zo sójových, ricínových alebo kokosových olejov. Biopena sa veľmi často používa aj v prípade ortopedických matracov.
Tempur
Prezývaná aj ako NASA pena. Ide o penu, ktorá ma vysokú úroveň elasticity. Má unikátnu termoreguláciu, perfektne sa prispôsobuje teplote, dokáže sa flexibilne prispôsobovať tlaku, aby stabilizovala chrbát a kĺby počas odpočinku. Tieto matrace vyrába jediný americký výrobca s rovnakým názvom a patria medzi absolútnu špičku.
Pružinové matrace
Ak vám dnes predajca ponúka pružinový matrac, verte, nemusíte túto možnosť okamžite zavrhovať. Už dávno nejde o matrace, ktorých vystreľovacie pružiny „masírovali“ chrbtice. Použité sú inovatívne technológie a klasické pružinové jadro je dnes spájané tzv. perami, ktoré zabezpečujú to, že sa pružiny neuvoľňujú. Veľmi dobre matrace reagujú na pohyb tela, sú priedušné a možno ich umiestniť aj na pevný rošt. Neodporúčame pružinové matrace umiestňovať na rošt s lamelami.
Taštičkové matrace
Podkategóriou pružinových matracov sú matrace taštičkové. Rozdiel je v tom, že samotné pružiny sú umiestnené v malých textilných taštičkách. Predstaviť si môžete taký matrac, akoby bol tvorený včelími plástami. Každá taštička má samostatný obal a nie je prepojená s ostatnými, aj preto dokáže hmotnosť rovnomernejšie rozložiť a lemovať tvar tela. Existujú aj mikrotaštičkové pružiny. Takéto matrace majú pružiniek ešte viac (cez 1 000 pružín) a sú ešte pružnejšie a elastickejšie. Takéto matrace sú mäkšie.
Latexové matrace
Z pohľadu konštrukcie sú latexové matrace najmäkšie zo všetkých. Výrobcovia ponúkajú tieto matrace zvyčajne v dvoch tvrdostiach T1 a T2. Výhodou latexu je vysoká úroveň elasticity a aj to je dôvod, prečo sa skvele prispôsobujú tvaru vášho tela. Takéto matrace sú však vždy vyrábané kombináciou rôznych materiálov, sama osebe by bola vrstva latexu príliš mäkká. Aj preto sú často používané rôzne peny – HR alebo PUR, či dokonca kokosové vlákna. Keďže často latexové matrace obsahujú aj prírodné materiály, nemali by ste ich mať na miestach, kde je vyššia vlhkosť vzduchu, hrozí vyššia pravdepodobnosť tvorby plesní.
Špeciálne matrace
Vyššie spomenuté matrace majú na trhu najväčšie zastúpenie. Takisto materiály, z ktorých sa vyrábajú, sú základom pre výrobu mnohých ďalších typov matracov. Tieto matrace majú špeciálne označenia, pretože majú špecifické vlastnosti a určené sú aj pre tých, ktorí majú zdravotné problémy alebo individuálne požiadavky. Medzi špeciálne môžeme radiť aj detské matrace, ktoré majú svoje unikátne vlastnosti a líšia sa i rozmermi.
Zdravotné matrace
Názov hovorí jasne. Zdravotné matrace sú určené osobám, ktoré trpia trvalými zdravotnými ťažkosťami (trvalé lôžko). Najčastejšie zdravotné matrace nájdete aj v nemocniciach alebo zdravotníckych zariadeniach s lôžkovým oddelením. Takéto matrace sú vždy riadne certifikované a musia spĺňať tie najprísnejšie kritériá. V mnohých prípadoch sú dokonca vyrábané na mieru.
Ortopedické matrace
Ľudia si ortopedický matrac často pletú práve so zdravotným matracom. Rozdiel je však v tom, že ortopedické matrace sú pre ľudí, ktorí majú zdravotné problémy, týkajúce sa pohybového aparátu. Prípadne sú po zranení. Takýto matrac môže mať vyššiu alebo nižšiu tvrdosť, no musí dokázať, čo najefektívnejšie rozložiť telesnú hmotnosť osoby. Rovnako ako pri zdravotných matracoch je nevýhodou vyššia cena.
Sendvičové matrace
Ľudovo im môžeme hovoriť aj obojstranné matrace, ktoré niektorí spotrebitelia cielene vyhľadávajú. Ich špecifikom je, že sú vyrábané z viacerých druhov materiálov. Kombinujú tak spravidla tvrdé i mäkké materiály. Matrac môžete otočiť a z tvrdého matraca T4, máte razom mäkký matrac T2. Z jednej strany môže byť pamäťová pena a z druhej klasická PUR pena. Natrafiť však môžete aj na klasický sendvičový matrac, ktorý nie je možné otáčať a je len vyrobený kombináciou rôznych materiálov, minimálne dvoch.
Gélové matrace
Veľmi inovatívne druhy matracov, ktoré obsahujú špeciálny antibakteriálny gél. Tvorený je gélovými segmentmi, ktoré sú pokryté HR alebo pamäťovou penou. Gél má špecifickú vlastnosť, a to nielenže sa dokonale prispôsobí tvaru a telesnej hmotnosti vášho tela, ale bodovo dokáže pôsobiť na akupresúrne body a počas spánku uvoľňovať stuhnuté svalstvo. Zároveň má veľmi dobré hygienické vlastnosti. Vhodné sú tak aj pre alergikov.
Matrace s kokosovou doskou
Sú to latexové alebo penové matrace, ktoré okrem základného materiálu, z ktorého sú vyrobené, obsahuje aj kokosové vlákna, ktoré tvoria celistvú „dosku“. Tá prispieva k tomu, že dobre odvádza vlhkosť a takisto zvyšuje kvalitu spánku vďaka výstuhe, ktorú ponúka chrbtici.
Antibakteriálne matrace
Takéto matrace sú zvyčajne vyrobené z peny, ktorá obsahuje špeciálnu antibakteriálnu zložku alebo sú priamo v poťahu ošetrené biocídnym prípravkom. Ten zabraňuje tvorbe baktérií, plesní, kvasiniek a eliminuje prítomnosť roztočov. Matrac môže obsahovať tiež prvky – ióny striebra. Matrace spĺňajú najvyššie hygienické štandardy.
Ekologické matrace – BIO
Prekvapivo takéto matrace nemusia byť vždy najdrahšie, no takisto nepatria medzi najlacnejšie. Vyrobené sú len z prírodných materiálov a látok. Sú skvelou voľbou pre ľudí s alergiami. Pozor však musia alergici dávať, či nie sú alergickí na niektorú z prírodných zložiek – bambusové vlákna, aloe vera a iné. Oceníte však ich životnosť a predovšetkým ekologický význam pre životné prostredie.
Poťah na matrac
Poťahový materiál je neoddeliteľnou súčasťou matraca. Nie je pritom jedno, aký poťah na matraci budete mať. V zásade plní tri základné funkcie. Tou prvou je, že tvorí obal jadra matraca, pretože na samotnej pene alebo pružinách ležať určite nechcete. Ďalej plní estetickú funkciu, práve poťah robí matrac matracom. Zabúdať netreba ani na to, že poťah je dôležitý aj preto, že nám umožňuje udržiavať hygienu matraca.
Spotrebitelia veľmi často vyhľadávajú matrace s odnímateľným poťahom, ktorý následne možno pokojne prať v práčke. Údržbu poťahu netreba podceňovať. Zbierajú sa v ňom totiž bunky ľudskej kože, poťah sa stará o priedušnosť, často pohlcuje pachy i pot, chráni jadro matraca pred nečistotami a zároveň zvyšuje pohodlie používateľa, pretože práve s poťahom je v kontakte aj naše telo. Poťah by mal byť dostatočne odolný proti oderu.
A z čoho sú poťahy vyrobené? Ponuka je skutočne rozmanitá. Najčastejšie natrafíte na bavlnené poťahy zo 100-percentnej bavlny. Sú antialergické a veľmi komfortné. Nemenej často má poťah označenie MicroActive. Sú to antibakteriálne poťahy, ktoré sú tvorené troma vrstvami, sú priedušné a prateľné v práčke.
Trendom sú poťahy Aloe Vera, ktoré obsahujú výťažok z tejto rastliny. Okrem antibakteriálnych účinkov majú vlákna tejto rastliny pozitívne pôsobiť na kožu. Sú antialergické a vďaka svojim vlastnostiam skvele odolávajú teplu. Takisto je možné ich prať. Čisto prírodné poťahy Lyocell sa môžu pýšiť vynikajúcou priedušnosťou a na dotyk príjemnejšou štruktúrou ako samotná bavlna. Poťahy pôsobia vizuálne veľmi hodnotne. Pri výrobe sú používané vlákna bukového a dubového dreva.
Výška matraca a ideálne rozmery
Pri rozmeroch matraca ťažko poskytnúť univerzálnu radu. Neexistuje univerzálny matrac, ktorý by vyhovoval chlapovi s výškou 195 cm a váhou 105 kg a žene s váhou 55 kg a výškou 165 cm. Existujú však určité zásady, ktoré sa týkajú rozmerov matraca a takisto jeho výšky.
Čo sa dĺžky matraca týka, po správnosti by ste mali mať 20 až 25 cm rezervu. To znamená, že ak meriate 180 cm, ideálne je siahnuť po matraci s dĺžkou 200 cm. Pri šírke matraca sa ráta s priestorom okolo 90 cm. Pri manželských posteliach by šírka matracov mala byť minimálne 80 cm. My však odporúčame minimálne 90 cm a pokojne aj viac. Spojené partnerské matrace začínajú na šírke 140 cm, z nášho pohľadu, ak sa pre takýto matrac rozhodnete, odporúčame minimálne 160 – 180 cm.
Aká výška matraca? Štandardy hovoria o minimálne 15 cm a matrace s takouto výškou rozhodne ponúknu dostatočný komfort. Ak však bude výška matraca 20 alebo 25 cm, chyba to určite nebude. Zvlášť pri starších ľuďoch je vyšší matrac lepšou voľbou. Sledujte aj nosnosť matraca, ktorá sa odvíja aj od tvrdosti matraca.
Matrac s certifikátom znakom kvality?
Ak budeme hovoriť o štandardných matracoch, certifikát garantujúci ekologické a prírodné materiály je zrejme jediným, ktorému možno veriť. Pretože je spravidla vydávaný pod garanciou legislatívy Európskej únie. Ďalej je však certifikát týkajúci sa pravosti materiálov, priaznivých účinkov a pod., veľmi ťažké overiť.
Certifikované matrace sú len tie zdravotné alebo ortopedické. Certifikát na Slovensku vydáva Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Zdravotné matrace sú tak považované za zdravotnú pomôcku. V ich prípade teda platí, že skutočne ponúknu pridanú hodnotu, primárne ľuďom, ktorí majú zdravotné problémy alebo sú dlhodobo ležiaci. Aby matrac dostal pridelený certifikát, musí prejsť testovaním konštrukcie i analýzou použitých materiálov.
Správny rošt do postele
Spojenie roštu a matraca by mal byť naozaj trvácny zväzok, ktorý musí spoľahlivo fungovať niekoľko rokov. Preto sú vlastnosti roštu dôležité. Zároveň, nie každý matrac a rošt sú spolu kompatibilné. Poznáme postele s lamelovým roštom, pevným roštom alebo bezroštové postele s pevnou doskou. Niektoré rošty majú napríklad aj výhodou polohovania.
Na lamelový rošt, ktorý je pružný a priedušný, sú najlepšie penové matrace s vyššou tvrdosťou, keďže rošt má tendenciu pružiť, pružinové rošty nie sú najlepšou voľbou. Pružinové matrace, naopak, odporúčame na pevné rošty alebo na pevné dosky, kde pružiny splnia svoj účel vynikajúco. Nevýhodou pevných dosiek, bez perforácie, je horšia priedušnosť. Na pevný rošt sú vhodné penové i pružinové – taštičkové matrace.
Lacné matrace nie sú vždy terno
Investovať do kvalitného matraca sa naozaj vyplatí. Samozrejme, nie vždy je to nutnosťou. Ak chcete kúpiť matrac na chatu, do bytu či domu, kde prespávate len príležitostne, utrácať stovky eur za kvalitný matrac nemá príliš zmysel. Každopádne, ak na matraci spávate deň čo deň, investujete do svojho zdravia.
Lacné matrace kúpite už od 60 eur do 100 eur. Natrafíte aj na lacnejšie penové či pružinové matrace, no ak predsa len chcete dostať nejaký štandard, pod túto cenu vám neodporúčame chodiť. Zároveň, neraz môžete vo výpredajoch natrafiť na drahšie matrace, ktoré sa dostali na túto cenu po zlacnení. Primeranú kvalitu za rozumné peniaze dostanete v kategórii od 100 do 300 eur. Tu už sa môžete sústrediť na renomovaných výrobcov matracov. Výber je bohatší a tešiť sa môžete aj z pamäťovej peny či iných kvalitných materiálov. Najrozšírenejšie sú penové matrace s rôznou výškou a zložením.
S kvalitnými matracmi, ktoré ponúknu maximálny komfort, špeciálne ventilačné technológie a vysoko kvalitné materiály sa cenou dostanú pokojne nad hranicu 500 eur a zaskočiť vás nemusí ani cenové rozhranie od 1 000 do 2 000 eur. Nájdete tu aj ortopedické či zdravotné matrace. Takéto matrace disponujú certifikátmi kvality, ktoré garantujú kvalitu materiálov a takisto výrobcova ponúkajú často doživotnú alebo dlhotrvajúcu záruku.
Dormeo matrace kraľujú všetkým
Spotrebitelia sa rozhodne nemusia báť, že by na trhu nemali z čoho vyberať. Výrobcov je naozaj veľké množstvo. Niektorí sú viac či menej známi. My sme sa však sústredili predovšetkým na matrace, ktoré ponúkajú renomovaní výrobcovia. Tí sa dlhodobo držia na trhu a prezentujú sa vysokou kvalitou.
Matrace Dormeo sú presne z tejto kategórie. V ponuke majú široké portfólio produktov, rôzne typy matracov v rôznych cenových hladinách a spotrebiteľ má vždy záruku kvality. Hoci, Dormeo matrac nemusí vyhovovať každému. V konkurencii sa nestratia ani Materasso matrace alebo značka Benab. Čoraz viac populárne sa stávajú Segum a Tropico matrace. Vysokým predajom sa tešia aj matrace značky Jysk, Ikea, Möbelix či Asko.
Otázky a odpovede – FAQ
Je pre vás výber matraca stále hlavolamom? Neviete sa rozhodnúť, ktorý typ matraca je pre vás ten správny? Nemáte jasno v tom, aký rozmer matraca potrebujete? Neváhajte sa na nás obrátiť a my vám radi s výberom pomôžeme. Zároveň sa pýtajte v komentároch a podeľte sa o svoje skúsenosti s matracmi. Ktoré matrace sú podľa vás najlepšie? Aký máte názor na konkrétneho výrobcu matracov? Budeme radi, ak sa zapojíte do diskusie nižšie.
Čo znamenajú zóny matraca?
Môžem dať samonafukovací matrac do postele?
Aký matrac na boľavý chrbát je najlepší?
Existujú aj antidekubitné matrace?
Aký matrac na manželskú posteľ? Samostatné alebo spoločný?
Testované produkty
Heureka.sk odporúča:
Dormeo Aloe Vera
Benab Zero Hard
Benab FYZIO PLUS 1+1
Jaamatrac Sofia
Jaamatrac Hunt
Ďalšie články z kategórie Matrace
Komentáre
Mám matrac Dormeo Ergo Comfort a nedám naň dopustiť, pretože sa na ňom spí ako na obláčiku. Je to kvalitný matrac, vďaka ktorému sa mi zlepšil spánok. Dizajn matracu a tiež celkové spracovanie je provotriedne. Niekomu sa môže zdať tvrdší, no mne táto tvrdosť vyhovuje a považujem ho za veľmi pohodlný. Oceňujem tiež dobrú manipuláciu s matracom, pretože sú na ňom úchytky. Páči sa mi, že poťah je prateľný a prestali ma bolieť kríže. Na matrac je 15 ročná záruka, preto verím, že vydrží aspoň toľkoto. Splnil moje očakávania a neľutujem ani vyššiu cenu. Odporúčam ho aj ostatným.
Odpovedať
S priateľom sme si kúpili partnerský sendvičový matrac Benab Zero Hard. Už po pár nociach sa cítim lepšie, pretože sa mi na ňom veľmi dobre spí a najviac ma tešia reflexné zóny. Priateľ je s kvalitou matraca tiež spokojný, takže splnil svoj účel. Matrac je vyrobený z prvotriednych materiálov, preto predpokladáme dlhú životnosť. Konečne ráno vstávam plnohodnotne vyspatá, oddýchnutá a nedolámaná. Priateľa mával problémy s chrbticou, často ho pobolievala, pretože má sedavé zamestnanie, no vďaka matracu bolesti povolili a po spánku sa cíti veľmi dobre. Matrac je extrémne pohodlný a myslím si, že obstarávacia cena je adekvátna. Oceňujem, že je tu aj možnosť otočiť na stranu so strednou tvrdosťou. Plus dávam za prateľný poťah, takže veľká spokojnosť. Odporúčame aj všetkým ostatným.
Odpovedať
Na základe dobrých recenzií sme kúpili matrac Panmatraci SKOK and GO EXCLUSIVE a už na prvý pohľad vyzeral skvele. V rámci pomeru ceny a kvality ide o vydarený a luxusný produkt. Na matraci sa spí skvele a oceňujem, že poťah sa dá rozzipsovať na dve časti. Jeho povrch je veľmi príjemný na dotyk. Som rada, že som vsadila na český výrobok. Matrac je tuhý tak akurát, no dokáže sa prirodzene prispôsobiť telu. Má deväť profilových zón a zaujímavú výšku. Plus dávam za kombináciu peny a taštičkového jadra. Zatiaľ veľká spokojnosť a dúfam, že si túto kvalitu udrží počas niekoľkých rokov.
Odpovedať
Doma máme matrace Panmatraci Sirius. Matrac je ľahký a priedušný, pekne vyzerá a pohodlne sa na ňom spí. Je to trocha tvrdší matrac, takže ak vám vyhovuje tvrdosť, budete spokojní. Páči sa mi, že je antialergický a teda vhodný aj pre astmatikov. Vrchný poťah je príjemný. Výška 15 cm mi plne vyhovuje. Vďaka tomuto matracu lepšie spím a ráno sa nezobúdzam dolámaná. Plánujem kúpiť ďalší kus pre syna. Dúfam, že bude rovnako spokojný ako ja.
Odpovedať
S výrobkami Dormeo som spokojná roky, preto som si kúpila aj matrac od tejto značky. Mám model Ergo Comfort a za mňa veľká spokojnosť, pretože sa mi spí ako na obláčiku. Len škoda, že matrac nie je obojstranný.
Odpovedať
Skvelý matrac, na ktorom sa mi pohodlne leží, je Matracehravo Favorit Hard. Som spokojná, pretože sa mi zlepšil spánok a matrac má aj masážny efekt. Ráno ma nebolí telo ako tomu bolo predtým. Som vyspatá a cítim sa v pohode. Ešte upozorním, že matrac nie je až taký tvrdý, akoby niekto očakával, ale mne táto tvrdosť vyhovuje.
Odpovedať
Kvalitný matrac je Jaamatrac Sofia, som rada, že je skvele pružný a dá sa krásne rozobrať a vyprať. Z jednej strany je vhodný pre mäkké spanie a z druhej je tvrdší, môže sa ho otáčať podľa potreby. Je vhodný pre vývoj detskej chrbtice, synovi sa na ňom spí veľmi dobre a v noci sa už tak často nebudí ako tomu bolo kedysi.
Odpovedať
Nedávno sme kúpili skladací matrac COSING. Je praktický na cesty a relatívne pohodlný, aj keď bol na výrobu použitý molitan. Vadí mi, že už hneď po prvom vypraní sa začali trocha trhať švy. Na normálne spanie doma používame Dormeo, je to značka rokmi overená, s ktorou sme celá rodinka spokojná.
Odpovedať
Po kúpe matracu Benab FYZIO PLUS 1+1 som sa konečne dobre vyspala. Predtým som vstávala dolámaná a vôbec nie odpočinutá. Tento matrac je však pre moju chrbticu super a keďže sa predáva ako 1+1, ešte som aj ušetrila nemalú sumu. Som maximálne spokojná a mínusy nie sú z môjho pohľadu žiadne.
Odpovedať
Dormeo Aloe Vera je skvelý matrac, ktorý poskytuje pohodlie a po spánku mám výborný pocit. Vôbec sa necítim dolámaný, dobre sa na ňom leží aj spí. Na matrac si treba zvyknúť, prvá noc bola zvláštna, ale potom už super. Matrac je kvalitne spracovaný a za tú cenu som s ním maximálne spokojný.
Odpovedať
Matrac Dormeo iMemory S Plus II splnil moje očakávania, zatiaľ ho testujem tretiu noc a zvykám si naň, ale je fakt, že sa vyspím lepšie, v noci sa toľkokrát nebudím a ráno ma po prebudení už natoľko nebolí chrbát. Matrac je kvalitne spracovaný a je príjemný na dotyk. Škoda, že vrchný poťah nie je na zips a teda sa nedá vyprať.
Odpovedať
Myslím, že cena a kvalita matraca Dormeo Aloe Vera nie je v dobrom pomere. Ostala som sklamaná, pretože predtým som mala s produktami Dormeo len dobré skúsenosti. Tento matrac však bol korokom vedľa a nesplnil moje požiadavky. Niekomu môže vyhovovovať, no ja som hľadala niečo iné.
Odpovedať
Jaamatrac Sofia je kvalitný obojstranný matrac, som s ním spokojná, ale napríklad môjmu manželovi nevyhovoval, takže on má iný. Treba myslieť na to, že každému vyhovuje niečo iné. Ideálne je odskúšať si ho priamo v obchode.
Odpovedať
Som milo prekvapená z kvality matraca Ergo Comfort Dormeo. Odkedy ho mám, zlepšil sa mi spánok. Som totižto po operácii chrbtice a tento matrac mi vyhovuje po všetkých stránkach. Mala som si ho kúpiť už skôr. Ráno vstávam oddýchnutá a spokojná. :-)
Odpovedať
Ty vole, všetky recenzie snáď písal jeden človek ????????
Odpovedať
Curem C7000 XD je veľmi dobrý matrac, len dosť drahý. Vyhovuje nám výška matraca a pamäťová pena + studená pena. Kvalita použitých materiálov je prémiová. Oceňujeme aj 10-ročnú záruku na jadro matraca. Kupovali sme ho aj na základe toho, že výrobca deklaruje ortopedické funkcie. Bolesti chrbta nám ustúpili už po pár nociach. Ak hľadáte kvalitný matrac a nevadí vám viac investovať, určite ho odporúčame.
Odpovedať