Ako vyčistiť digestor

Ako vyčistiť digestor od mastnoty a prachu – čistenie uhlíkového a tukového filtra

Digestor by nemal chýbať v žiadnej kuchyni, v ktorej sa aspoň občas varí. Ide o nenahraditeľného pomocníka, ktorého úlohou je odsávať výpary a tým chrániť vašu domácnosť pred nepríjemnými pachmi, vlhkosťou či usadzovaním mastnoty. Vzhľadom na to, že ich digestor pohlcuje do seba, usádza sa v ňom množstvo nečistôt. Preto je vhodné, aby ste mu raz za čas venovali svoju pozornosť a vyčistili ho.

Publikované: 03.03.2023
Aktualizované: 06.06.2023
Obsah článku:

Pravidelná údržba je dôležitá nielen z estetického hľadiska, ale aj pre správne fungovanie a dlhú životnosť digestora. Ak ste údržbu doteraz zanedbávali a všimli ste si, že filter je plný mastnoty, na ktorej je ešte dokonca aj prach, tak ste na správnom mieste. V našom článku sa dozviete, ako najlepšie vyčistiť digestor, aby vám ešte dlho a hlavne efektívne slúžil.

Ako často čistiť digestor?

Pri otázke týkajúcej sa intervalu čistenia sa riaďte pravidlom „čím viac varíte, tým častejšie čistite“. Aj keď je čistenie digestora individuálnou záležitosťou, dĺžka intervalu, v ktorom je potrebné zariadenie vyčistiť, by sa mala odvíjať od intenzity jeho používania. To znamená, že ak varíte každý deň, odporúčaný interval čistenia je každý mesiac. Naopak, ak využívate kuchyňu len príležitostne, stačí digestor vyčistiť sezónne, prípadne minimálne raz ročne.

Našťastie nie je čistenie digestorov nič zložité. S naším návodom zvládnete údržbu ľavou zadnou. Máme pre vás rady a tipy, ako vyčistiť digestor, aby bol čistý nielen zvonku, ale aj zvnútra a efektívne tak plnil svoj účel.

Začnite vonkajším plášťom

Čistenie digestora by sme mohli rozdeliť do dvoch častí. Prvou je čistenie vonkajšieho plášťa digestora, aby bol pekný a čistý zvonku, a druhou čistenie filtra digestora, aby účinne a efektívne odsával výpary pri varení. Začnite teda prvou časťou, vonkajším plášťom, ktorý zbavte prachu, mastnoty i škvŕn. Vyhýbajte sa agresívnym chemickým prostriedkom na báze chlóru alebo alkoholu. Rovnako sa vyvarujte i ostrých predmetov, určených na odstránenie zaschnutej špiny, ako kefky či drôtenky. Naopak, odporúčame používať mäkkú handričku alebo špongiu. Čo sa týka výberu vhodných čistiacich pomôcok, treba zohľadniť predovšetkým typ povrchu digestora.

Čistenie plášťa nerezového digestora

Ako vyčistiť nerezový digestor

Nerezová oceľ býva najčastejšie používaný materiál na plášti digestora. Aj napriek tomu, že ide o veľmi vďačný materiál, má svoje slabšie stránky. Odtlačky prstov, fľaky či škrabance a ich zložité odstraňovanie už potrápili asi každého. Ak si chcete ušetriť vrásky, je dôležité sa k tomuto materiálu postaviť tak, ako si vyžaduje. Na začiatok dávame do pozornosti, že fľakom, odtlačkom i škrabancom na nerezovom povrchu sa dá aspoň čiastočne zabrániť. Slúžia na to rôzne impregnačné produkty, ako napr. Nano Pena. Týmto prípravkom stačí povrch ošetriť 2x ročne a vyhnete sa nielen nečistotám, ale aj poškodeniam. Ak sa vám nepodarilo povrch včas zachrániť, musíte vsadiť na čistiace prostriedky priamo určené na nerez. Známe a obľúbené sú napr. Cif sprej na nerez, Pulirapid na nerez, ETA Purita alebo sprej Xavax. Pokiaľ nemáte k dispozícií žiadneho z týchto pomocníkov, postačí vám aj obyčajný kuchynský saponát. Okrem overených čistiacich prostriedkov máte na výber aj alternatívne riešenia. Na preleštenie môžete použiť ocot. Stačí naniesť pár kvapiek na handričku a preleštiť ňou digestor. Podobný výsledok ponúka olivový olej. Po jeho použití však musíte povrch ešte preleštiť saponátom, aby neostal mastný.

Samozrejme, dôležitá je i použitá textília. V žiadnom prípade nepoužívajte drôtenku ani kefu, pretože by mohli mechanicky narušiť povrch a ten by mohol začať korodovať. Na čistenie nerezového povrchu by ste mali používať bavlnené handričky alebo handričky s mikrovláknami.

Ako vyčistiť chrómový digestor

Chróm je nádherný, keď je čistý a lesklý. Rovnako ako nerezová oceľ aj chróm sa môže veľmi ľahko zašpiniť a zaprášiť. Keďže na lesklej povrchovej úprave chrómu sa výrazne prejavujú nečistoty a prach, je dôležité povrch pravidelne čistiť. Našťastie, ide to pomerne jednoducho. Nachystajte si nádobu s horúcou vodou, do ktorej pridajte pár kvapiek saponátu. Jemnú handričku alebo špongiu namočte do vody a kruhovými pohybmi čistite vonkajší plášť digestora. Na silne zaschnuté škvrny môžete použiť zubnú kefku s najjemnejšími štetinami. Na záverečné doleštenie si vezmite suchú handričku z mikrovlákna alebo utierku.

Ako vyčistiť filter z digestora

Druhou časťou údržby digestora je čistenie filtrov. Digestory sú navrhnuté tak, aby ste k vnútornej časti mali jednoduchý prístup, aj keď to tak na prvý pohľad možno nevyzerá. Nejde o žiadnu komplikovanú demontáž, iba potiahnete vonkajšiu mriežku na digestore a môžete začať čistiť. Odťahové i recirkulačné digestory sú vybavené kovovými tukovými filtrami. Stretnúť sa však môžete aj s textilnými a pri recirkulačných digestoroch i s uhlíkovými filtrami. Ako tieto jednotlivé filtre vyčistiť? Dozviete sa v nasledujúcich riadkoch.

Čistenie filtra digestora

Ako vyčistiť kovový tukový filter

Kovový tukový filter je v podstate vonkajšia mriežka, ktorá ma za úlohu neprepúšťať mastnotu do digestora a následne do motora. Týmto filtrom je vybavená väčšina digestorov. Je veľmi efektívny, jednoducho sa odníma a má dlhú životnosť. Čistenie týchto filtrov je tiež jednoduché a existuje naň mnoho možností. Pred tým, ako začnete s čistením, ho odmontujte. Vo väčšine prípadov sa filter odníma uvoľnením úchytky, povolením skrutky alebo stlačení tlačidla pre uvoľnenie. Rada na záver: skôr než vložíte filter späť do digestora sa presvedčte, že je dôkladne suchý. Najlepšie spravíte, ak ho necháte celý deň sušiť na teplom a dobre vetranom mieste a vložíte ho až na druhý deň.

Najľahším spôsobom čistenia tohoto filtra je umývačka riadu. Pri tomto čistení urobí umývačka všetku prácu za vás a máte tak o starosť menej. Jednoducho len vložte filter z digestora do umývačky a zapnite program s najvyššou teplotou. Dôležité je, aby sa v umývačke nenachádzal iný riad, na ktorý by sa mastnota mohla prichytiť. Po dokončení programu nechajte filter poriadne vyschnúť. Ak ste si všimli, že na ňom ešte zostala mastnota, môžete tento proces zopakovať.

Pri bežnom znečistení vám na umývanie postačí aj saponát na riad. Umývadlo alebo vhodnú nádobu napustite horúcou vodou a pridajte dostatok saponátu. Do horúcej vody vložte kovový filter a nechajte ho aspoň 1 hodinu odmočiť. Po hodine filter vyberte dobre opláchnite a skontrolujte, či sa mastnota dobre uvoľnila. Ak nie, môžete ju ešte dočistiť jemnou kefkou alebo handričkou.

Stávkou na istotu je odmasťovač. Ten nastriekajte priamo na filter alebo do nádoby s vodou, do ktorej filter ponoríte (takýmto spôsobom sa odmasťovač dostane aj do vnútra filtra). V oboch prípadoch nechajte prípravok aspoň pol hodinu pôsobiť. Následne filter dôkladne opláchnite a zostatkovú špinu môžete uvoľniť starou zubnou kefkou. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento spôsob čistenia, nezabudnite pritom použiť ochranné gumené rukavice.

Tradičnými prostriedkami na čistenie tukového filtra z digestora sú ocot so sódou bikarbónou. Kovový filter vložte do nádoby (kde sa zmestí celý) a zalejte ho horúcou vodou. Následne pridajte 3 lyžice octu a 3 lyžice sódy a nechajte 1 hodinu postáť. Po odmočení filter opláchnite pod silným prúdom horúcej vody, aby ste sa zbavili všetkých uvoľnených nánosov. V prípade potreby môžete celý proces zopakovať. Na uvoľnenie mastnoty môžete použiť mäkkú zubnú kefkušpongiu alebo handričku.

Čistenie tukového filtra digestora

Ako vyčistiť textilný tukový filter

Textilné tukové filtre sa najčastejšie vyskytujú u lacnejších digestorov. Ich cena je síce nižšia, no zodpovedá ich kvalite. Hoci filter spĺňa svoju funkciu, vydrží vám len približne 100 hodín prevádzky. Po čase sa začne trhať a je nutné ho vymeniť za nový. Čo sa týka jeho údržby, textilný filter je omnoho jemnejší než iné alternatívy, preto sa dôkladnému čisteniu radšej vyhnite, pretože by sa mohol potrhať. Taktiež nie je vhodné ani čistenie úplne vynechať.

Textilný filter v žiadnom prípade nedávajte do umývačky riadu. Naopak, odporúča sa čistiť len ručne. Vložte ho do nádoby s teplou vodou a pridajte bežný saponát na riad. Nechajte ho pár minút odmočiť a potom ho prepláchnite teplou vodou. Nepoužívajte žiadne špongie ani kefky, ktoré by mohli narušiť štruktúru vláken. Filter nechajte osušiť úplne do sucha a potom ho vráťte do digestora.

Ak sa po vypraní začal filter trhať, je potrebné ho vymeniť za nový. Textilné tukové filtre zoženiete jednoducho, predávajú sa ako náhradné diely.

Ako vyčistiť uhlíkový filter 

Uhlíkový filter je typický pre recirkulačné digestory. Uhlík je najlepším prírodným pohlcovačom pachovtoxínov aj plynných znečisťujúcich látok. Vlákna aktívneho uhlíka sa nachádzajú priamo vo vnútri uhlíkového filtra a účinne zachytávajú neželané výpary. Ventilátorom nasatý vzduch prechádza cez uhlíkový filter, ktorý všetky pachy a toxické látky absorbuje. To platí len do chvíle, než sa zaplní. Následne jeho funkčnosť klesá a filter musíte vyčistiť alebo vymeniť za nový. Čistenie môžete vykonať maximálne 5- až 6-krát, potom už bude potrebná výmena za nový filter. Jeden uhlíkový filter by vám mal vydržať približne pol roka, vtedy je jeho účinnosť najvyššia. V prípade častého používania digestora je nutné ho meniť aj každé 3 mesiace.

Ako na jeho čistenie? Pred čistením uhlíkového filtra digestor vypnite a filter vyberte podľa návodu. Čistenie môžete vykonať ručne alebo v umývačke riadu. Ak ste si vybrali ručné čistenie, nachystajte si nádobu s horúcou vodu. Vložte do nej filter a nechajte ho odmočiť. Alternatívne ho umyte pod prúdom tečúcej teplej vody bez použitia špongie alebo kefky. Ak máte umývačku riadu, vložte do nej filter a nastavte ju na teplotu 65 – 70 °C. Nepridávajte do umývačky žiaden iný riad. Pri tomto filtri je veľmi dôležité sušenie. Uhlíkové filtre sa nesušia pozvoľna, ale najlepšie v rúre predhriatej na 75 – 100 °C. Pozoriba v elektrickej rúre! Ak vám táto možnosť nevyhovuje, filter nechajte vyschnúť aspoň na hrejúcom radiátore. Nedávajte ho sušiť ani na priame slnko. Po dôkladnom usušení je uhlíkový filter opäť pripravený plniť svoju funkciu.

Otázky a odpovede – FAQ 

Ak ste doteraz čistenie digestora zanedbávali, je najvyšší čas to napraviť. Veríme, že sme vám priniesli všetky dôležité informácie o metódach, ako efektívne vyčistiť vonkajší kryt i vnútornú časť digestora. Ak ste náhodou nenašli v článku to, čo ste hľadali alebo vám nie je niečo jasné, v sekcií otázok a odpovedí sme si pre vás pripravili ešte pár doplňujúcich informácií. V prípade, že ani tam nenájdete odpoveď na vašu otázku, môžete nám ju položiť priamo v komentári pod článkom. Budeme vďační za každú spätnú väzbu, skúsenosť i váš názor.

Pretože práve tukový filter má za úlohu zachytávať tukové častice z pary pri varení.

V prvom rade je dôležité, či ide o mastnotu na plášti alebo na filtri. Plášť je možné očistiť od mastnoty vhodnými prostriedkami, saponátom alebo octom. Pokiaľ ide o nerezový materiál, vhodné prostriedky sú Cif, Pulirapid alebo Xavax. Tieto prípravky musia byť však priamo určené na nerezový materiál. Chrómový plášť vyčistite od mastnoty jednoducho saponátom. V prípade filtrov tiež záleží, o aký filter ide. Účinnými pomocníkmi v boji s mastnotou sú saponáty, odmasťovače, ale aj ocot a sóda.

Najodolnejšie sú nerezové tukové filtre. Tie vydržia väčšinou tak dlho, ako je životnosť samotného digestora. Hliníkové tukové filtre by sa mali meniť každých 6 mesiacov. Látkové tukové filtre vydržia najkratšie. Ide o jednorazové filtre, ktoré vám poslúžia maximálne 100 hodín prevádzky. Samozrejme, životnosť filtra závisí hlavne od frekvencie používania a údržby.

Najskôr vyberte starý tukový filter z digestora. Vyberiete ho tak, že budete držať rám a gombíky otočíte o 90°. Ak máte univerzálny uhlíkový filter, vystrihnite alebo zrežte filter do požadovanej veľkosti podľa rozmerov vášho digestora. Následne vložte filter do rámu držiaka tak, aby prachová časť (svetlá) zachytávajúca hrubé nečistoty smerovala nadol a uhlíková časť (čierna) smerovala nahor. Keby ste zapojili filter opačne, vzduch by bol vyfukovaný cez filter, veľké čiastočky vo vzduchu by zaniesli aktívne uhlie a výrazne by sa tým znížila jeho životnosť. Rám držiaka a tukový filter primontujte späť do digestora.

Ďalšie články z kategórie Digestory

Vaše hodnotenie:
(90.6%)

Komentáre
Maťa 07.Mar.2023

ja čistím digestor priebežne. nehovorím, že po každom použití. to nie. ale je to pomerne často. potom sa nemusím trápiť s drhnutím zažratej špiny. nechápem tých, ktorí sa nevenujú svojim spotrebičom v domácnosti a potom sa čudujú, že sa im rýchlo opotrebujú. palec hore za praktický článok. ;-)

Odpovedať