Čistenie práčky octom, kyselinou citrónovou, sódou bikarbónou. Ako vyčistiť práčku od plesne a usadenín?
Ako vyčistiť práčku od vodného kameňa, zápachu a nečistôt? Poradíme vám, aké prostriedky používať, na ktoré časti spotrebiča sa zamerať, alebo v akých intervaloch treba práčku čistiť. Na čistenie sa dajú používať osvedčené domáce prostriedky typu sóda bikarbóna, ocot, kyselina citrónová a pod. Pomôžu aj kupované prípravky, napríklad Savo, Calgon, Lanza a iné. Poďme však na to pekne postupne.
Ako často čistiť práčku
Pravidelná údržba práčky zabezpečí jej bezproblémovú funkčnosť a dlhšiu životnosť. V neposlednom rade znamená voňavú bielizeň a nižšiu spotrebu elektrickej energie. Niektoré časti práčky je vhodné čistiť po každom pracom cykle, iné stačí raz za mesiac, prípadne raz za polroka. Závisí to od toho, ako často periete, akú tvrdosť vody máte v domácnosti, či akú teplotu vody používate počas prania. Väčšina mikroorganizmov sa zabíja pri teplote 90 °C. Ak dlhodobo periete na nižších teplotách, množenie baktérií sa môže urýchliť. Na interval čistenia práčky má vplyv aj technologická výbava práčky. Najlepšie práčky na trhu ponúkajú funkciu automatického odvápňovania. Tie lacnejšie túto funkciu nemajú.
Gumové tesnenie, filter práčky, ale aj bubon – čo všetko čistiť?
V prvom rade sa treba zamerať na gumové tesnenie dverí práčky. Tam sa často usádzajú zvyšky pracích prostriedkov aj nánosy z bielizne. Ďalej sa treba zamerať na dávkovač pracieho prášku a aviváže. Tento zásobník je potrebné raz za čas vybrať a dôkladne vymyť. Potom nezabudnite na vyčistenie filtrov, v práčke nájdete dva, a síce odtokový a vodný. V neposlednom rade venujte svoju pozornosť bubnu práčky. Vyčistiť ho môžete pomocou špeciálneho čistiaceho prostriedku alebo overenými surovinami, ktoré nájdete v domácnosti. Svoju pozoronosť zamerajte aj na výhrevné teleso a hadicu na odvod vody.
Gumové tesnenie dverí práčky
Na tomto mieste sa často drží voda, tvorí sa tam pleseň a množia sa baktérie. Navyše sa tam usádzajú nánosy z bielizne, pracieho prášku a aviváže. Ak je gumové tesnenie okolo dvierok zanesené, práčka i bielizeň môžu zapáchať. Toto miesto je vhodné čistiť po každom praní.
Ako vyčistiť gumové tesnenie dverí práčky? Postačí na to suchá mäkká handrička, prípadne ak je znečistenie väčšie, vlhčený obrúsok. Tesnenie utrite dosucha a väčšie nečistoty zo záhybov vyberte rukou. Pokiaľ špina odoláva, pomôcť môže stará zubná kefka. Netlačte však príliš, aby tesnenie neprasklo. Vyvarovať by ste sa mali agresívnych čistiacich prostriedkov. Dvierka práčky odporúčame nechávať otvorené. Nemusia byť otvorené dokorán, postačí aj 10 cm.
Zásobník na prací prášok a aviváž
V dávkovači na prací prášok a aviváž zostávajú zvyšky týchto prostriedkov, a preto sa aj tam rada tvorí pleseň. Zo špinavej priehradky sa potom zákonito šíri nepríjemný zápach. Predchádzať tomu môžete pravidelným odstraňovaním vrstvy nánosu.
Ako vyčistiť dávkovač na prací prášok a aviváž? Pri umývaní zásobník vyberte z priehradky, niektoré stačí potiahnuť, iné majú tlačidlá na uvoľnenie. Závisí to od typu práčky. Zásobník opláchnite pod tečúcou teplou vodou. Ak sú zvyšky pracieho prášku či gélu zaschnuté, opäť môžete použiť starú zubnú kefku v kombinácii s vhodným prípravkom na čistenie práčky. Potom zásobník utrite dosucha, vložte späť na miesto a nechajte ho ešte pár hodín pootvorený.
Zásobník na prací prášok a aviváž by ste mali vypláchnuť po každom praní. Dôkladnejšie čistenie je vhodné raz za mesiac. Kefkou vyčistite aj priestor, do ktorého dávkovač vkladáte. V hornej časti a v mieste výpustu do práčky sa môžu tvoriť vápenaté usadeniny. Najlepšie sa ich zbavíte, ak použijete prípravok určený na rozpúšťanie vápenatých usadenín. Tento prípravok stačí nastriekať na dané miesto a nechať chvíľu pôsobiť. Toto miesto je dôležité čistiť z toho dôvodu, že cez dávkovač sa do práčky nemusí vždy dostať všetok prášok a ten sa tu potom usadí.
Filter práčky
Filter slúži na zachytávanie rôznych nečistôt ako sú vlasy, chlpy, prach, ale zachytáva aj predmety, ktoré ste zabudli vo vreckách oblečenia. Ak by sa filter práčky upchal, hrozí poškodenie spotrebiča, preto na jeho čistenie nezabúdajte. V práčke môžete natrafiť na dva základné filtre, a síce vodný a odtokový.
Vodný filter nájdete v mieste napájania prívodovej hadice na vodu do práčky. Pred vyčistením je dôležité zastaviť prívod vody, opatrne odpojiť hadicu, potom odpojiť filter a opláchnuť ho. Úlohou tohto filtra je zachytávanie mechanických nečistôt, ktoré by sa do práčky mohli dostať z vodovodného potrubia. Niektoré kvalitnejšie filtre si poradia aj s odvápnením a tvrdú vodu zmäkčia. Tento filter stačí umývať raz do roka, prípadne vtedy, keď spozorujete problémy s prítokom vody.
Odtokový filter sa nachádza v spodnej časti práčky za dvierkami. Ako tento filter vybrať a vyčistiť, nájdete v manuáli každého modelu práčky. Po otvorení filtra zvykne z neho vytiecť trocha vody, preto si pred otvorením pripravte suchú handru alebo niečo, čím zachytíte vodu. Po otvorení krytu treba zväčša povoliť plastovú zátku v určenom smere a potom filter opatrne vyberte. Na odtokovom filtri sa zachytávajú pevné nečistoty.
Ako vyčistiť filter práčky? Hrubé nečistoty môžete odstrániť rukou alebo mokrou handričkou. Potom ho prepláchnite pod teplou tečúcou vodou. Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky. Čistenie filtra v práčke sa odporúča aspoň dvakrát za rok.
Bubon práčky
Bez kompletného rozobratia spotrebiča sa k bubnu práčky nedostanete, avšak nie je to nutné. Bubon práčky sa dá vyčistiť aj inak. Na čistenie bubna, resp. vnútra práčky sa odporúča používať špeciálne čističe. S nimi stačí raz za čas spustiť práčku naprázdno a zvoliť pri tom vysokú teplotu. Čističe spoľahlivo vyčistia vnútro bubna a rozpustia zvyšky práškov, gélov a aviváže. Dostanú sa tiež do záhybov tesnenia, okolia skrutiek a do rúrok na vedenie pracieho prášku a aviváže či do okolia napúšťacích a vypúšťacích vývodov. Čističe práčky sú dostupné vo forme prášku, koncentrovanej tablety alebo gélu.
Spoľahlivo rozpustia vápenaté usadeniny pri spustení pracieho cyklu na teplote 60 °C alebo 90 °C. Zabezpečia čistý bubon, spotrebič zbavia vodného kameňa a odstránia zápach z práčky. Medzi obľúbené značky patrí Savo, Sanytol, Frosch Eco, Xavax, Calgon a ďalšie. Bubon a vnútro práčky takto prepláchnite každé tri mesiace.
Hadica od práčky
Pri čistení práčky by ste nemali zabúdať ani na vypúšťaciu hadicu. Zanesená hadica môže spôsobiť pomalé napúšťanie vody do práčky. Ako ju vyčistiť? Nie je to nič náročné. V prvom rade zastavte prívod vody a pripravte si lavór na únik zvyškovej vody z hadice. Odskrutkujte prívodovú hadicu od tela práčky aj od kanalizácie. Samotné čistenie hadice vykonajte pomocou špeciálneho nekovového kábla Kevlar, na jeho špičke je umiestnená malá kefa, ktorá šetrne odstráni usadené nečistoty. Ak Kevlar nemáte, podobné zariadenie sa dá vyrobiť z dlhšieho oceľového kábla. Jeden koniec kábla ohnite a pevne okolo neho oviňte kus látky. Po takomto čistení ešte hadicu prepláchnite.
Ako predchádzať veľkému znečisteniu
Úplnému čisteniu práčky sa síce nevyhnete, no viete účinne predchádzať tvorbe plesní a zápachu. Stačí dodržiavať zopár jednoduchých zásad. Prací prášok by sa mal dávkovať podľa návodu a podľa tvrdosti vody vo vašej domácnosti. Podobne to platí aj pri aviváži. S práškom ani avivážou to nepreháňajte. Práčku nepreplňujte, množstvo bielizne vedie k horším pracím výsledkom.
Ak vás trápi zapáchajúca práčka, po každom pracom cykle nechajte dvierka pootvorené. Bubon takto rýchlejšie uschne a práčka sa dostatočne prevzdušní, čím zamedzíte vzniku plesní. Pootvorený môžete nechať aj zásobník na prací prášok a aviváž. Pravidelné vetranie si zaslúži taktiež samotná miestnosť, v ktorej je práčka umiestnená. Nezabudnite, že vypranú bielizeň by ste mali z práčky vytiahnuť hneď po skončení pracieho cyklu, nech nezatuchne.
Minimálne jedenkrát, ale ideálne dvakrát do mesiaca perte várku bielizne na 60 °C alebo 90 °C. Na takejto vyššej teplote je ideálne prať napríklad uteráky, posteľnú bielizeň alebo kuchynské utierky.
Prostriedky/prípravky na čistenie práčky
Práčku môžete vyčistiť pomocou chemických čistiacich prostriedkov, ktoré sú na to určené a sú bežne dostupné na trhu. Zvoliť môžete aj osvedčené domáce suroviny. Ak sa zameriame na chemické prostriedky dostupné v obchodoch, na výber máte z tekutých čistiacich prostriedkov, čistiacich tabliet, čistiacich obrúskov alebo je k dispozícii vreckový čistič práčky.
Tekuté čistiace prostriedky je nutné pred použitím zriediť s trochou vody. Takýmto roztokom sa potom umyje zásobník na prací prostriedok, vnútorná časť dvierok aj gumové tesnenie. Pokiaľ chcete vyčistiť zákutia práčky, čistič stačí vliať do zásobníka na prací prášok a potom spustiť prací program na teplotu minimálne 60 °C. Pekne sa tak vyčistí vnútro práčky a prostriedok ju zbaví nečistôt, usadenín, zápachu aj vodného kameňa.
Čistiace tablety fungujú podobným princípom. Rovnako vedia práčku zbaviť nečistôt, zápachu a vodného kameňa a dostanú sa na ťažšie dostupné miesta. Životnosť práčky sa vďaka tomu predĺži a vy sa tak môžete tešiť z bezchybnej prevádzky spotrebiča. Tablety sa vkladajú do prázdneho bubna a následne len spustíte prací program. Postačí na 60 °C.
Čistiace obrúsky sú skvelou a cenovo dostupnou pomôckou, vďaka nim účinne a jednoducho odstránite nečistoty a zvyšky pracích prostriedkov. S obrúskom stačí pretrieť všetky dostupné povrchy. Ich nevýhodou je, že sa nedostanete do útrob práčky. Po pretretí znečisteného miesta toto miesto už netreba oplachovať.
Vreckový čistič práčky je ďalšou možnosťou, ktorú nájdete v obchode. Obsah vrecka stačí nasypať do bubna práčky. Ak máte práčku s predným plnením, odporúča sa zapnúť program na pranie bavlny na 60 °C. Pri práčke s horným plnením zvoľte najvyššiu teplotu a najdlhší prací program, budete tak mať istotu, že všetky baktérie, plese a mikroorganizmy boli zo spotrebiča odstránené.
Medzi používateľmi patrí k obľúbeným Savo, avšak pozor, myslite na to, že treba použiť špeciálne Savo a nie to univerzálne. Tento prostriedok spoľahlivo odstráni vodný kameň aj zápach. Okrem vnútra práčky s ním vyčistíte aj tesnenie, filter práčky či zásobník na prací prostriedok. Špeciálne čističe práčky ponúka taktiež Calgon. Jeho prostriedky sú dostupné vo forme prášku alebo čistiacich tabliet a dokonca aj vo forme gélu. Obľúbená je napríklad aj tekutá Lanza, ktorá je dostupná za prijateľnú cenu. Pri používaní čistiacich prostriedkov postupujte tak, ako je uvedené v návode konkrétneho produktu.
Ako vyčistiť práčku sódou bikarbónou
Sóda bikarbóna je častou výbavou domácností, ak ju nemáte, za pár centov si ju viete kúpiť takmer v ktoromkoľvek obchode. Metódy, ako vyčistiť práčku jedlou sódou, sa líšia a každá gazdinka má svoje vlastné. Niekto uprednostňuje krátky prací program, iný naopak dlhší. Gazdinky sa zhodujú, že je lepšie zvoliť teplotu aspoň 60 °C alebo 90 °C, nasypať približne polovicu pohára do priehradky na prací prášok a zapnúť práčku naprázdno. Pri silnom znečistení práčky je pre lepší výsledok možné použiť kombináciu octu a jedlej sódy.
Okrem sódy bikarbóny je k dispozícii špeciálna pracia sóda. Čistenie s takouto sódou prebieha rovnako ako s tou jedlou. Stačí nasypať polovicu pohára do zásobníka a naprázdno spustiť dlhý cyklus s maximálnou teplotou. Pomocou sódy bikarbóny sa dá vyčistiť aj odtokový filter. Stačí si pripraviť roztok sódy a vody. Priestor, ktorý chcete vyčistiť, týmto roztokom vytrite.
Ako vyčistiť práčku kyselinou citrónovou
Do dávkovača na prací prostriedok nasypte toľko kyseliny, koľko doň zvyknete sypať pracieho prášku. Potom zapnite program s najvyššou teplotou a nechajte dobehnúť prací program do konca. Kyselinu citrónovú môžete nasypať aj priamo do prázdneho bubna práčky. V tomto prípade si odmerajte cca 250 gramov. Takéto čistenie postačí dvakrát do roka. Kyselina dokáže práčku zbaviť vodného kameňa, baktérií aj plesní, ktoré spôsobujú nepríjemný zápach.
Ako vyčistiť práčku octom
Ocot je obľúbeným prípravkom na čistenie vďaka jeho ľahkej dostupnosti. Gazdinky ho používajú už roky, hoci výrobcovia práčok z toho nie sú nadšení. Ocot vie efektívne odstrániť zápach, ale taktiež odstrániť vodný kameň. Pri čistení práčky octom vám postačí 300 až 400 ml octu. Ten nalejte do prázdneho bubna práčky a následne spusťte najdlhší prací program s najvyššou teplotu. Po dokončení prania vytrite zvyšok uvoľnených nečistôt mäkkou vlhkou handričkou. Pozor, nadmerné množstvo octu poškodzuje gumové časti práčky. Takéto čistenie práčky preto postačí dvakrát do roka.
Ako vyčistiť práčku kryštalickou sódou
Ďalšou z možností pri čistení práčky je použitie kryštalickej sódy. Čistenie prebieha rovnako ako pri použití octu. Do bubna práčky nasypte dve šálky sódy a práčku zapnite na najdlhší prací program s najvyššou teplotou. Sóda sa používa aj na predmáčanie pri silne znečistených odevoch. Zároveň posilňuje účinok pracieho prášku, zmäkčuje vodu a bráni tvorbe vodného kameňa. Použiť sa dá i tak, že v jednom litri vody necháte rozpustiť jeden kilogram kryštalickej sódy. Do prázdneho bubna nalejete tri litre čistej vody a následne dolejete rozpustenú sódu. Cyklus by mal trvať minimálne dve hodiny a prať by ste mali na teplote aspoň 60 °C.
Rozdiel pri čistení práčky s predným a vrchným plnením
Tieto dva typy práčky sa čistia rozdielne. Hlavným rozdielom je fakt, že zhora plnená práčka sa dá nastaviť tak, že cyklus je možné kedykoľvek pozastaviť a opäť spustiť. Spredu plnená práčka beží len na jeden cyklus. Pri takejto práčke preto treba rátať, že pri väčšom znečistení bude nutné prací cyklus spustiť minimálne dvakrát. Ďalším rozdielom je spôsob samotného čistenia. Zvrchu plnená práčka nemáva vyberateľné komponenty, napr. nádržku na prací prostriedok a aviváž, preto sa v týchto miestach čistí náročnejšie. Pri spredu plnenej práčke je nutné čistiť nielen dávkovač pracieho prostriedku a aviváže, ale aj gumové tesnenie dverí, ktoré sa pomerne často zanáša nečistotou.
Otázky a odpovede – FAQ
V článku sme sa snažili popísať najbežnejšie spôsoby, ako vyčistiť práčku. Uviedli sme, ktoré časti treba čistiť a ako často a tiež sme vám dali tipy na prostriedky, ktoré pri čistení použiť. Spomenuli sme chemické prostriedky, ale aj tie, ktoré sú bežne dostupné v domácnosti a ich použitie je ekologickejšie. V sekcii otázok a odpovedí sme sa potom zamerali na bežné otázky spotrebiteľov. Ak ste v článku nenašli to, čo ste hľadali, neváhajte svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Snažíme sa odpovedať čo najskôr.
Prečo sa práčka znečisťuje?
Ako odvápniť práčku?
Môžem predchádzať vzniku vodného kameňa v práčke?
Ako vyčistiť práčku Savom?
Ako vyčistiť práčku po farbení?
Čo hovoria výrobcovia práčok na čistenie domácimi prostriedkami?
Ako zbaviť práčku zvieracích chlpov?
Čo ďalšie sa dá na čistenie práčky použiť?
Ďalšie články z kategórie Práčky
Komentáre
Ocot a sóda bikarbóna sú pre mňa už roky osvedčenou klasikou. Zatiaľ som nepostrehla, že by mi nejako poškodili spotrebič. Je to za mňa prijateľnejšia a lacnejšia alternatíva oproti chemickým prostriedkom.
Odpovedať
Ešte dodávam, že niektoré pračky majú program na odčerpanie vody, ktorý treba spustiť po dopratí a vybratí bielizne - nám toto zistenie pomohlo pri zatuchnutí novej Whirlpoolky. Ak pračka taký program nemá, rovnaký efekt má odstredenie s 0 otáčkami.
Odpovedať