Ako vyčistiť rúru na pečenie od mastnoty bez chémie – octom, citrónom alebo sódou?
Upratovanie a čistenie nepatrí práve k najobľúbenejším ľudským činnostiam. Ak však chceme žiť v čistote, na výber veľmi nemáme. Inak to nie je ani v prípade čistenia rúry na pečenie. Mnohí dozaista poznajú ten pocit, keď dopečú obed, prípadne nejakú sladkú dobrotu, a sú radi, že môžu rúru konečne vypnúť. No tá pravá „zábava“ ešte len začína. V rúre totiž čaká špinavý rošt, pripáleniny, usadená mastnota a navyše aj zamazané dvierka. Na tanieri možno pečené jedlo vyzerá dobre, avšak v rúre nadobúda menej estetický vzhľad.
- Čistenie rúry neodkladajte
- Čistenie rúry jedlou sódou
- Slaný bojovník proti nečistotám
- Ako vyčistiť rúru citrónom
- Trojnásobná sila sódy s citrónom a soľou
- Ocot a kypriaci prášok
- Saponát na riad je čistiacou istotou
- Aj tableta do umývačky riadu pomôže
- Ako vyčistiť sklo rúry
- Vyhnite sa čisteniu vďaka samočistiacim rúram na pečenie
- Otázky a odpovede – FAQ
- Diskusia
Na trhu existuje množstvo špeciálnych prípravkov na čistenie rúr, avšak my sme v nasledujúcich odsekoch zhrnuli niekoľko zaujímavých, no najmä lacných a rýchlych spôsobov, ako sa vytrvalých nečistôt po použití rúry na pečenie zbaviť.
Čistenie rúry neodkladajte
Ideálne je, ak čistenie rúry na pečenie neodkladáte a urobíte tak po každom pečení. Platí totiž, že čím častejšie rúru čistíte, tým jednoduchšie vám to pôjde. Ak sú nečistoty v rúre nechávané dlhšiu dobu, zakaždým sa vplyvom vysokej teploty ešte viac pripaľujú k povrchu rúry, v dôsledku čoho sa potom táto špina ťažšie odstraňuje.
Pripáleniny a zanesený povrch rúry dokonca bránia rovnomernému ohrevu, čím sa znižuje kvalita pečenia vo vašej rúre. Pripálené tuky navyše začnú po čase produkovať uhlíkové plyny, ktoré koniec koncov ovplyvnia nielen vôňu, ale i chuť pripravovaného jedla.
Preto je naozaj vhodnejšie, aby ste čistenie rúry vykonali čím skôr. Mnohých možno poteší fakt, že na čerstvé nečistoty zaberie akýkoľvek podomácky vyrobený prípravok za použitia bežne v domácnosti sa vyskytujúcich ingrediencií, ako je ocot, soľ, sóda bikarbóna či kypriaci prášok. Avšak staršie pripáleniny a usadené nečistoty za pomoci týchto „babských rád“ len ťažko odstránite, takže budete musieť siahnuť po agresívnych, chemických čističoch.
V prípade domácich čističov z jedlej sódy alebo octu je potrebné si zapamätať, že je najlepšie rúru čistiť za tepla. Ďalšou veľmi podstatnou radou je eliminácia používania drôtených nástrojov. Drôtenky a iné podobne drsné kefy totiž môžu veľmi vážne a natrvalo poškodiť špeciálny povrch moderných rúr. Škrabance a poškodený povrch by mohol následne ovplyvniť aj funkčnosť rúry na pečenie.
Čistenie rúry jedlou sódou
S jedlou sódou (sóda bikarbóna) existuje množstvo domácich „receptov“, vďaka ktorým dosiahnete dokonalú čistotu nielen rúry na pečenie, ale aj iných kútov domácnosti. V prípade čistenia rúry na pečenie sódou ide zväčša o pasty vytvorené rôznymi kombináciami ingrediencií.
Pastovú konzistenciu môžete docieliť napríklad zmiešaním polovice hrnčeka sódy bikarbóny s teplou vodou, pričom rúru je potrebné vopred predhriať na 150 °C. Následne je potrebné rúru po vypnutí vymastiť pripravenou sódovou pastou. Avšak pozor, nikdy nenamažte čistiaci prostriedok na ventilátor či vykurovacie teleso, pretože by ste ich mohli poškodiť. Pri mazaní pasty na povrch rúry sa odporúča použitie rukavíc, pretože pasta zvykne od nečistôt sčernieť.
Domáci čistiaci prípravok nechajte pôsobiť aspoň 12 hodín, najlepšie celú noc. Nasledujúce ráno naplňte rozprašovač vínnym alebo obyčajným octom, ktorým vystriekajte namastené vnútro rúry. Kombinácia sódovej pasty a octu spoločne vytvorí penu, ktorú už len stačí poriadne zotrieť handričkou, prípadne špongiou na riad. Vyskúšať môžete aj zmiešanie týchto dvoch ingrediencií v rozprašovači. V tomto prípade použite liter vody a pár lyžičiek sódy, aby sa v rozprašovači nevytvorila spomínaná pasta. S týmto tekutým čistiacim prostriedkom stačí už len vystriekať vnútro rúry a po 20 minútach pôsobenia zotrieť handrou.
Ak vám je sympatickejšia pastová konzistencia, tú je možné dosiahnuť i zmiešaním rovnakého množstva jedlej sódy a citrónovej šťavy, s ktorou takisto vymastíte celú rúru i sklo dverí. Taktiež sa odporúča prípravok nechať pôsobiť celú noc, pričom ráno stačí pastu zotrieť za pomoci navlhčenej handry či špongie. Čistenie rúry na pečenie sódou je veľmi zaužívaným jednoduchým spôsobom, ktorý dopomôže k dosiahnutiu želaných výsledkov.
Slaný bojovník proti nečistotám
Čistenie rúry soľou je veľmi jednoduchý, no mierne neporiadny spôsob, ako si tento úkon zjednodušiť. V prvom rade je potrebné navlhčiť miesta s mastnými škvrnami handričkou alebo špongiou, a potom ich hneď posypať hrubou vrstvou soli. Mastnota a pripálené zvyšky jedál musia byť na 100 % pokryté soľou. Rúru vyhrejte na 50 °C a čakajte na zhnednutie soli. Po úplnom vychladnutí rúry nastáva tá špinavšia časť práce, a to povyberanie soli z rúry a následné očistenie vnútra spotrebiča vlhkou handrou.
Ako vyčistiť rúru citrónom
Čistenie rúry na pečenie citrónom má dvojitý účinok. Nielenže jeho použitím odstránite pripáleniny a neželané mastnoty, pomôže vám aj s pohltením pachov z rúry. Je na vás, či sa rozhodnete použiť citrón alebo citrónový koncentrát. Takisto závisí od vašej preferencie, či citrón odšťavíte alebo ho len nakrájate na plátky, no podstatou je, aby ste citrón v akejkoľvek forme vložili do misky s horúcou vodou. Rúru je potrebné predhriať na 160 °C a následne do nej vložiť misku s citrónovou vodou.
Zmes nechajte v horúcej rúre aspoň 15 minút. Potom ju môžete vypnúť, no misku s vodou nevyťahujte a rúru neotvárajte. Výpary z citróna vykonávajú úžasnú prácu pri rozpúšťaní pripáleného tuku, takže je vhodné nechať zmes pôsobiť čo najdlhšie. Samozrejme, doba pôsobenia závisí od miery znečistenia rúry. Po miernom vychladnutí na vlažnú teplotu ostáva už len rúru vyčistiť hubkou.
Trojnásobná sila sódy s citrónom a soľou
Vyššie vymenované ingrediencie – soľ, citrón a sóda bikarbóna – majú spoločne až trojnásobnú silu, preto je príprava domáceho čistiaceho prostriedku z nich veľmi účinným spôsobom čistenia rúry na pečenie. Pre získanie pastovej konzistencie zmiešajte soľ, sódu a citrón s malým množstvom vody. Zmes následne naneste na vnútro predhriatej rúry, nechajte pôsobiť (cez noc), potom umyte navlhčenou handrou.
Ocot a kypriaci prášok
Množstvo „babských rád“ týkajúcich sa čistenia rúry na pečenie zahŕňa ocot či prášok do pečiva. Ak chcete použiť len ocot, stačí, aby ste handričku napustili týmto kyslým pomocníkom, vyutierali ňou vnútro spotrebiča, a nechali pôsobiť v rúre predhriatej na 150 °C. Vplyvom vysokej teploty a kyslého octu by sa mali nečistoty a mastnota rozpustiť.
Čistenie rúry na pečenie práškom do pečiva patrí tiež k spôsobom čistenia spotrebiča za pomoci pastových podomácky vyrobených čističov. Stačí zmiešať pár lyžičiek kypriaceho prášku s vodou. Tie nadobudnú pastovú konzistenciu, ktorú následne rozotriete hubkou vo vnútri rúry. Nechajte prípravok na noc odstáť a ráno už len postačí zotrieť zvyšky pasty vlhkou handrou. Ak niektoré kusy pasty nepôjde zotrieť, postriekajte ich octom a znovu skúste umyť handrou.
Rozhodnúť sa môžete aj pre domáci čistiaci prostriedok, ktorý vznikne skombinovaním týchto dvoch ingrediencií. V prvom rade je potrebné predhriať rúru na zaužívaných 150 °C. Kým sa rúra zohrieva, zmiešajte 250 mililitrov octu s litrom vody. Misu s octovou vodou vložte do teplej rúry, aby sa kyslá para s octom rozvarili. Nechajte túto zmes pôsobiť do vychladnutia rúry, pričom následne do vody pridajte 50 gramov kypriaceho prášku a vzniknutou zmesou potrite vnútro spotrebiča. Doba pôsobenia opäť závisí od miery znečistenia. Na koniec už len stačí umyť rúru čistou vodou.
Saponát na riad je čistiacou istotou
Čistenie rúry na pečenie saponátom na riad sa odporúča najmä v prípade čerstvých pripálenín a nečistôt, čiže priamo po dopečení. Do pekáča napustite horúcu vodu, pridajte akýkoľvek saponát na riad, ktorý máte po ruke, a pekáč vložte do horúcej rúry. Niekoľko minút nechajte čistiaci prostriedok a jeho výpary pôsobiť a po vychladnutí rúry na pečenie ju už len vyčistite navlhčenou handrou, aby ste z vnútra spotrebiča dostali akékoľvek rezíduá saponátovej vody.
Aj tableta do umývačky riadu pomôže
Existujú dva spôsoby, ako vyčistiť rúru tabletou do umývačky riadu. Jednoduchý postup zahŕňa navlhčenie tablety ako bežného tuhého mydla a následné drhnutie vnútra rúry tabletou. Potom už len stačí, aby ste rúru na pečenie vyčistili vlhkou handrou. Ak sa rozhodnete pre druhý spôsob, nechajte dve tablety do umývačky riadu rozpustiť vo vlažnej vode, čím vám vznikne pasta, ktorou je potrebné potrieť vnútro rúry. Tak sa uvoľní mastnota a prebytočné nečistoty, vďaka čomu bude čistenie rúry na pečenie pôsobiť ako hračka.
Ako vyčistiť sklo rúry
Sklo rúry je taktiež veľmi náchylné na znečistenie, a preto je dobré mať po ruke osvedčený spôsob, ako mu prinavrátiť pôvodnú čistotu a priezračnosť. Postačí vám na to len deciliter octu, jedno vrecko prášku do pečiva a štipka soli. Kombinácia týchto troch ingrediencií začne spolu reagovať formou šumenia. Po vyšumení natrite vzniknutým čističom sklo dvierok a nechajte pôsobiť aspoň 45 minút. Potom už len stačí zvyšky čistiaceho prostriedku zmyť hubkou a dodatočne poutierať sklo rúry navlhčenou handrou.
Vyhnite sa čisteniu vďaka samočistiacim rúram na pečenie
Rúry s funkciou samočistenia sú čoraz populárnejšie. Prinášajú totiž človeku do života komfort, ktorý neponúkajú všetky rúry na pečenie. Ich čaro spočíva v nepriľnavom povrchu, na ktorý keď sa aj náhodou niečo prilepí, vplyvom vysokej teploty sa nečistota ihneď spáli. Samočistiace rúry ponúkajú dve funkcie čistenia – pyrolitické a katalytické.
Pyrolitické čistenie funguje na princípe špeciálneho programu, ktorý zohreje rúru na 500 °C, pričom táto veľmi vysoká teplota zmení zostatkové nečistoty na prach, ktorý treba po vychladnutí spotrebiča z rúry povyhadzovať. Proces katalytického čistenia rúry závisí od stien spotrebiča zhotovených zo špeciálneho materiálu, ktorý obsahuje otvorené póry na absorbovanie tukov a iných nečistôt. Pri 200-stupňovom pečení sa vplyvom katalytického čistenia nečistoty zoxidujú, čím sa premenia na vodnú paru a jednoducho zmiznú. Hoci je potrebné poznamenať, že katalytické steny musia byť po niekoľkých rokoch menené.
Niektoré rúry zase disponujú parnou funkciou. Aby ste ju mohli využiť, napustite do pekáča aspoň pol litra vody, vložte nádobu do rúry, nastavte daný program a už po pol hodine budete môcť sledovať výsledky. Pripáleniny a zaschnuté mastné škvrny totiž vplyvom pary zmäknú, vďaka čomu ich bude potom jednoduchšie odstrániť pomocou obyčajnej handry alebo hubky na riad.
Otázky a odpovede – FAQ
Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Nezúfajte, pretože sme si pre vás v sekcii otázok a odpovedí pripravili niekoľko ďalších nápomocných informácií súvisiacich so správnym čistením vašej rúry na pečenie. Ak však ani tam nenachádzate potrebné informácie, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Vždy sa ich snažíme zodpovedať čo najskôr.
Existujú na čistenie rúry aj špeciálne prípravky?
Čo ak čistenie podomácky vyrobeným čistiacim prostriedkom nebolo úspešné?
Ako postupovať pri čistení rúry?
Ďalšie články z kategórie Veľké spotrebiče
Komentáre
Nevedela som, že rúra sa dá vyčistiť aj tabletou do umývačky riadu, ďakujem za tip, skúsim to pri najbližšom čistení.
Odpovedať