Ako vyčistiť žehličku – od vodného kameňa a pripálenín octom, soľou, citrónom či sódou
Žehlenie patrí k činnostiam, s ktorými sa stretáva každá domácnosť. Ak si ho zvyknete spríjemňovať sledovaním televízie alebo počúvaním hudby, určite sa aj vám stalo, že ste žehličku z oblečenia zodvihli neskôr, ako by bolo vhodné. Stačí menšia nepozornosť a môže dôjsť k pripáleniu textílií i k vzniku pripálenín na výrobku. Problém môže nastať aj vtedy, ak sa na žehličke vyskytne vodný kameň. Ten sa väčšinou objavuje u naparovacích modelov. Staršie žehličky vie zas často potrápiť hrdza. Týmito nečistotami si nielenže môžete poškodiť vaše obľúbené kúsky oblečenia, ale aj samotnú žehličku.
Našťastie existuje mnoho spôsobov, ktorými sa dá výrobok efektívne vyčistiť. Pravidelné čistenie je základ správnej údržby žehličky, aby vám ešte dlho a dobre slúžila. Ak ste na žehličke objavili nečistotu z pripálenia, hrdzu alebo vodný kameň, poradíme vám, ako sa ich rýchlo a jednoducho zbaviť. Budete na to potrebovať len prostriedky, ktoré nájdete bežne doma.
Ako vyčistiť žehličku od pripálenín?
V nasledujúcich odstavcoch vám dáme na výber niekoľko možností, ako vyčistiť pripálenú žehličku. Pripáleniny na žehličke vznikajú veľmi rýchlo a nečakane. Často na to stačí iba malá chvíľka nepozornosti či nesprávne zvolená teplota. Pripálený povrch je nutné vyčistiť, inak sa vám môže poškodiť nielen žehlička, ale aj oblečenie. Na čistenie pripálenej žehličky je možné využiť okrem špeciálnych prípravkov aj najpoužívanejšie prostriedky z domácností.
Čistenie žehličky octom
Ocot je veľmi dobrý pomocník nielen na odstraňovanie vodného kameňa, ale aj pripálených škvŕn. Na výber máte 3 postupy čistenia, z ktorých si môžete vybrať. Pripravte sa však na výraznú octovú arómu.
- Žehličku nechajte mierne nahriatu, aby sa škvrny lepšie uvoľnili. Do zohriateho octu namočte handričku a prechádzajte ňou po celej žehliacej ploche.
- Druhý spôsob je veľmi podobný, no namiesto utierania žehliacej plochy sa snažte namočenú látku ožehliť.
- V prípade výrazného pripálenia využite tretí spôsob. Nachystajte si plastovú nádobu s rovným dnom a nalejte na dno pár milimetrov teplého octu. Na dno nádoby uložte 2-3 špajdle. Následne na ne položte žehličku. Uistite sa, že je ponorená len žehliaca plocha. Špajdle sa postarajú o to, aby sa žehlička nedotkla priamo dna a aby celá plocha bola obmývaná octom. Žehličku nechajte v nádobe pár minút, potom ju pretrite suchou utierkou.
Čistenie žehličky zubnou pastou
Na menšie pripáleniny na žehliacej ploche vám postačí zubná pasta a handrička. Zubná pasta sa často používa na čistenie šperkov a iných kovových predmetov. Jednoducho a účinne zbaví nečistôt i žehličku. Stačí, ak pastu v menšom množstve nanesiete na vychladnutú plochu žehličky a krúživými pohybmi zotriete nežiaducu špinu. Na čistenie môžete použiť akúkoľvek handričku alebo kefku s jemnými štetinkami, aby nepoškriabali povrch. Po aplikácií žehličku opláchnite, zbavte sa zvyšnej pasty a môžete ďalej pokračovať v žehlení.
Čistenie žehličky soľou
Tento spôsob je síce účinný, no odporúčame ho vykonávať skôr pri starších typoch žehličiek, pretože hrozí poškriabanie žehliacej plochy kryštálikmi soli. Postup spočíva v tom, že soľ nasypete na suchú bavlnenú látku a následne po nej prechádzate rozpálenou žehličkou. Žehlite dovtedy, pokým škvrny nezídu. Dávajte pozor, aby sa kryštáliky soli nedostali do naparovacích otvorov žehličky.
Čistenie žehličky jedlou sódou
Na ľahšie nečistoty môžete použiť sódu bikarbónu. Keď ju zmiešate s vodou, vznikne vám pasta, ktorú je potrebné naniesť na žehliacu plochu. Krúživými pohybmi jemnou kefkou alebo handričkou sa začnú nečistoty postupne uvoľňovať. Na záver ešte skontrolujte otvory na paru a pre istotu ich vyčistite vlhkým vatovým tampónom. Pozor si dajte na teflónové žehličky, ich povrch sódou nikdy nečistite.
Pokiaľ vám samotná sóda pripáleniny neodstránila, vyskúšajte ju primiešať do teplého octu. Do zmesi namočte handričku a vystrite ju na rovnú plochu. Žehličku položte na octom nasiaknutú handru a po pol hodine státia ju pretrite čistou vodou a osušte.
Čistenie žehličky citrónom
Veľmi jednoduchý je proces čistenia s citrónom. Vyžmýkajte z neho šťavu a namočte do nej bavlnenú utierku. Následne ňou zotrite škvrny na žehliacej ploche a povrch potom dočistite suchou handričkou.
Citrónovú šťavu môžete skúsiť zmiešať so sódou bikarbónou. Vytvorenú pastu naneste na povrch žehličky a nechajte pôsobiť po dobu piatich minút. Na záver pastu zotrite, žehličku utrite vlhkou handrou a osušte do sucha.
Čistenie žehličky saponátom alebo pracím gélom
Keď dokáže vyčistiť znečistený riad, poradí si aj s pripáleninami na žehličke. Reč je o saponáte, ktorý bežne využívate na umývanie kuchynského náčinia. Stačí naliať pár kvapiek na špongiu a krúživými pohybmi prechádzať po pripálenom povrchu. Ešte lepšie výsledky dosiahnete, ak necháte žehličku mierne nahriatu, nie však horúcu. Namiesto saponátu môžete použiť prací gél s vodou. Postup ostáva rovnaký. Buďte opatrní a nezabudnite žehličku pred čistením odpojiť z elektrického prúdu.
Čistenie žehličky sviečkou
Počuli ste už o tom, že hnedé škvrny a vrstvy pripálenín dokáže odstrániť sviečka? Pokiaľ máte doma starú sviečku, určite tento postup vyskúšajte. Stačí, ak necháte žehličku jemne nahriatu a voskom zavinutým do handričky budete prechádzať po škvrnách. Na podobnom princípe slúžia aj tzv. čistiace tyčinky na žehličky.
Čistenie žehličky novinami
Obyčajné noviny dokážu tiež očistiť vašu žehličku od pripálenín. Postup začnite tým, že žehličku nastavíte na najvyššiu teplotu a vypnete paru. Nachystajte si hrubší uterák, na ktorý rozložíte noviny. Keď je žehlička nahriata, rozpálenou plochou prechádzajte po novinách dovtedy, kým nečistoty nezmiznú.
Čistenie žehličky alobalom
Pokiaľ nečistoty usadené na žehličke bránia hladkému kĺzaniu po bielizni, odstrániť sa vám ich podarí pomocou alobalu. Na slabšie pripáleniny vám postačí, ak vystriete veľký kus alobalu na žehliacu dosku a žehličku rozohrejete na najvyšší stupeň. Keď je nahriata, začnite ňou prechádzať po alobale dovtedy, kým sa zo žehliacej plochy neodstránia všetky nečistoty.
Na odolnejšie usadeniny poznáme ešte účinnejší spôsob. Z alobalu si vytvorte guľôčku, s ktorou budete prechádzať po vychladnutom pripálenom povrchu, až kým sa špina nezačne olupovať. Alobal v tomto prípade nahradí drôtenku. Pozor! Je dôležité, aby ste použili jemný alobal a postupovali veľmi opatrne. Pokiaľ by bol alobal drsný, mohli by ste si žehličku poškriabať a tým znížiť jej životnosť.
Čistenie žehličky odlakovačom
S pripáleninou si poradí taktiež odlakovač na nechty. Nechajte rozohriať povrch žehličky a pripravte si handričku, na ktorú nakvapkáte acetónový odstraňovač laku. Následne prechádzajte handričkou po rozohriatom povrchu žehličky a sledujte, ako vám škvrny zídu preč. Postupovať musíte rýchlo, pretože acetón sa rýchlo odparuje. Taktiež buďte obzvlášť opatrní, aby ste sa nepopálili. Keď máte škvrny odstránené, očistite žehličku čistou vodou a osušte do sucha.
Špeciálny prostriedok na čistenie žehličky
Pokiaľ neveríte bežným domácim prostriedkom, zakúpiť si môžete špeciálny sprej určený na žehliace plochy. Postup čistenia s týmto prostriedkom je nasledovný: na vyhriatu žehliacu dosku nastriekajte prípravok a nechajte ho pôsobiť podľa návodu. Potom ho jemne zotrite a plochu dočistite bavlnenou handričkou. Myslite však na to, že tieto prostriedky sú agresívne. Na základe toho vám odporúčame po nich siahať až v krajných prípadoch.
Tyčinka na čistenie žehličky
Užitočným a ľahko dostupným pomocníkom je špeciálne vyvinutá tyčinka na čistenie povrchu žehličky. Jej použitie je naozaj jednoduché. Začnete tým, že necháte žehličku nahriať na 60 °C a zvolíte režim pary. Na vyhrievanú plochu naneste tenkú vrstvu prípravku a nechajte ho pôsobiť. Následne vrstvu odstráňte pomocou hrubej handričky. Prípravok aplikujte v dobre vetranej miestnosti.
Ako vyčistiť žehličku od vodného kameňa?
Okrem pripálenín vie žehličku potrápiť aj vodný kameň. Tento problém sa týka hlavne starších naparovacích žehličiek. Stretnete sa s ním v prípade, ak máte v domácnosti príliš tvrdú vodu s vysokým obsahom minerálov. Tie sa usádzajú v naparovacích otvoroch žehličky a pri žehlení sa uvoľňujú a znečisťujú bielizeň. Interval, v ktorom je potrebné žehličku odvápniť, záleží od stupňa tvrdosti vody. Čím máte vodu tvrdšiu, tým rýchlejšie sa usadia v žehličke nečistoty. Tvorbe vodného kameňa sa dá predísť tým, že do žehličky budete používať destilovanú alebo prefiltrovanú vodu. Pokiaľ ste už spozorovali vypadávať z naparovacích dierok malé kúsky podobné kriede, je na čase vyčistiť žehličku od vodného kameňa. Nemusíte mať strach, ide to pomerne jednoducho.
Žehlička so samočistiacou funkciou
Na zachovanie dlhej životnosti je potrebné pravidelne čistiť nielen žehliacu dosku, ale aj naparovacie otvory a nádržku na vodu. V prípade modernejších typov naparovacích žehličiek za vás problém s vodným kameňom vyrieši samočistiaca funkcia. Stačí ju len raz za čas zapnúť a žehlička urobí všetku prácu za vás. Postup spočíva v tom, že necháte žehličku nahriať na najvyššiu teplotu a následne nalejete do odparovacej nádobky studenú vodu. Vodný kameň bude odstránený vzniknutou parou.
Žehlička bez samočistiacej funkcie
Pokiaľ vaša žehlička nedisponuje samočistiacou funkciou, odvápniť ju musíte sami. V tomto prípade je spoľahlivým pomocníkom ocot. Zmiešajte ho s vodou v pomere 1 : 1 a tekutinu vlejte do nádržky žehličky. Zapnite funkciu naparovania a nechajte žehličku pracovať 5 minút v tomto režime. Po odstránení vodného kameňa nádržku niekoľkokrát prepláchnite čistou vodou, aby ste eliminovali octový zápach. Po vychladnutí utrite povrch žehličky do sucha. Na čistenie parných otvorov vám pomôžu vatové tyčinky. Podobným spôsobom sa viete zbaviť i vodného kameňa v rýchlovarnej kanvici.
Na odvápnenie môžete používať rôzne chemické odvápňovacie prostriedky, ktoré sú k dispozícií v tekutej alebo práškovej forme. Prostriedok na odstránenie vodného kameňa nalejete do nádržky na vodu a nastavíte teplotu žehličky na najvyšší stupeň. Po nahriatí niekoľkokrát stlačte tlačidlo na striekanie a naparovanie. Potom žehličku vypnite a tekutinu v žehličke nechajte pôsobiť približne 15 minút. Následne žehličku opäť zapnite a stláčajte tlačidlo na striekanie alebo naparovanie vody až dovtedy, kým z naparovacích otvorov nebude vychádzať len čistá voda alebo para zbavená nečistôt a vodného kameňa. Nádržku na vodu potom vyprázdnite a prepláchnite ju destilovanou vodou.
Ako vyčistiť žehličku od hrdze?
Ak vlastníte starší model žehličky, ktorý ešte nemá nerezový povrch, môže po čase začať hrdzavieť a zanechávať na oblečení škvrny. Nielen týchto škvŕn, ale aj samotnej hrdze sa zbavuje veľmi ťažko. Preto vám odporúčame poobzerať sa po novom modeli. Ponuka dnešného trhu je skutočne rozmanitá. V prípade, že sa chcete hrdzavých škvŕn predsa len zbaviť, môžete to vyskúšať pomocou octu, jedlej sódy alebo acetónu. Týmito prostriedkami skúste škvrny intenzívne potierať. Je to však dlhý proces, ktorý nemusí fungovať. Pokiaľ sa problém s koróziou vyskytne u novších modelov žehličiek, príčinou je voda, ktorá preteká do vnútornej časti žehličky. Tejto nepríjemnosti je možné predísť vylievaním zostatkovej vody po každom žehlení.
Čistenie žehličky Tefal
Jedným z najobľúbenejších výrobcov žehličiek na našom trhu je Tefal. Určite túto značku mnohí dobre poznáte a vlastníte. Preto sme uznali za vhodné predstaviť vám pár tipov, ako vyčistiť žehličku Tefal od vodného kameňa.
Keď sa na žehličke objavia prvé náznaky vodného kameňa v podobe bielej vrstvy, je potrebné ju hneď očistiť. Novšie modely majú výhodu, pretože disponujú samočistiacou funkciou, ktorá sa o čistenie postará sama. Žehličku len zahrejte a odpojte ju. Následne vyberte odvápňovací ventil a nad drezom vystreknite vodu zo žehličky. Disponuje vaša žehlička odvápňovacím systémom? Odvápňovací ventil by sa mal čistiť raz za mesiac. Vyčistite ho tak, že ventil vyberiete a vložíte ho na 4 hodiny do šálky s bielym octom alebo s citrónovou šťavou. Potom ho dôkladne opláchnite vodou z kohútika. Pozor, nikdy sa nedotýkajte konca odvápňovacieho ventilu.
Ak sa vám upchali parné otvory na žehličke, návod na čistenie od výrobcov je následovný: naplňte celú nádrž žehličky vodou a nastavte ovládač termostatu do polohy MAX a regulátor pary do polohy DRY (suché) a žehličku zapnite. Žehličku nechajte cca 5 minút zahrievať a potom ju odpojte. Chyťte ju do vodorovnej polohy nad drez a vyberte odvápňovací ventil (alebo nastavte ovládač na samočistenie/automatické čistenie podľa konkrétneho modelu). Para, voda a uvoľnené nánosy vodného kameňa sa z parnej komory dostanú von cez parné otvory a žehlička bude čistá. Na záver zatlačte odvápňovací ventil späť na miesto. Keď bude žehlička studená, môžete použiť vysávač, aby ste jemne vysali prípadný vodný kameň a nečistoty zachytené v otvoroch žehliacej plochy.
Starším modelom bez samočistiacej funkcie musíte venovať viac času. Na odvápnenie používajte odvápňovaciu tyčinku alebo môžete využiť overený ocot. Zabrániť tvorbe vodného kameňa môžete veľmi jednoducho, a to používaním destilovanej vody.
Čistenie žehličky Philips
K popredným výrobcom žehličiek patrí taktiež značka Philips. V prípade, že vlastníte žehličku Philips a vyskytli sa na nej škvrny z pripálenia, na ich očistenie môžete použiť jednu z možností, ktoré sme vám ponúkli vyššie v článku. Proces odstraňovania nečistôt spôsobených vodným kameňom sa však odporúča dodržiavať podľa návodu od samotného výrobcu. Ku každému modelu je dodávaný vlastný návod, keďže funkcie rôznych modelov sa odlišujú. My vám prikladáme aspoň všeobecné rady a návod, ako odstrániť vodný kameň z naparovacích žehličiek Philips.
Odstraňovať vodný kameň výrobcovia odporúčajú každý mesiac, max. raz za dva mesiace. Pravidelným čistením nechránite len svoje oblečenie, ale aj žehličku. Navyše, nejde o nič zložité. Naplňte nádobu na vodu a zapnite zariadenie. Vyberte MAX TEPLOTA a BEZ PARY. Keď zhasne kontrolka, odpojte žehličku zo zásuvky a podržte ju nad drezom tak, aby bola žehliaca plocha vo vodorovnej polohe. Pomocou tlačidla alebo voliča aktivujte funkciu CALC CLEAN. (Líši sa podľa modelu. V prípade potreby stlačte a podržte.) Následne jemne traste žehličkou dozadu a dopredu, kým sa nevyprázdni. Z otvorov na paru bude vychádzať voda, para aj vodný kameň. Po aplikácii zahrejte žehličku a prejdite ňou po tkanine na vyčistenie žehliacej plochy. Ak sa neodstránili všetky nečistoty, postup zopakujte.
Ako vyčistiť kovovú žehličku
Kovové žehličky sú známe pod názvom suché žehličky. V dnešnej dobe ich už nahrádzajú moderné naparovacie žehličky. Kovové modely pozostávajú len zo žehliacej plochy a nevyužívajú systém naparovania. Tieto žehličky sú váhovo ľahšie a s hladkosťou kĺžu po látke. Žehlenie s nimi ide doslova ako po masle a ich údržba je celkom jednoduchá. Pri ich používaní však existuje vyššia možnosť spálenia oblečenia a taktiež riziko vzniku hrdze. Čoho sa nemusíte obávať, je vznik vodného kameňa. Hrdze sa síce zbavuje veľmi ťažko, no pripáleniny odstránite pomerne jednoducho. Môžete to skúsiť octom, zubnou pastou, citrónovou šťavou alebo sviečkou. Odporúčame sa vyhýbať čisteniu soľou alebo sódou, aby ste si nepoškriabali povrch žehličky.
Ako vyčistiť teflónovú žehličku
Teflón je nepriľnavý materiál, ktorý s ľahkosťou kĺže po povrchu žehlenej látky. Výhodou teflónovej žehličky je veľmi ľahké čistenie. Pozor si treba dať na to, aby ste ju pri používaní a čistení nepoškriabali. Podobne ako pri teflónovej panvici, keď zoškriabete teflónový povrch, znehodnotíte celý produkt. Teflónová žehlička sa preto určite neodporúča čistiť sódou ani soľou. Naopak, vhodnou voľbou na pripáleniny môže byť ocot, citrónová šťava, zubná pasta, saponát alebo voľnopredajné prípravky určené na čistenie povrchu žehličky.
Ako vyčistiť keramickú žehličku
Používanie keramickej žehličky je vhodnou voľbou, pokiaľ máte problémy s krčením bielizne. Táto žehlička sa vyznačuje tým, že eliminuje tvorbu statickej energie. Žehličky s keramickou plochou sú obľúbené aj preto, že nespália tak ľahko oblečenie ani na vyšších teplotách. Pripáleninám z nepozornosti sa však nevyhnete. Negatívom keramickej žehličky je jej kratšia životnosť. Na čistenie pripálenín na keramickej žehličke existuje účinný trik, ktorým je čistenie alobalom. Teplú žehličku vyčistíte jednoducho tak, že pripáleninu odstránite šúchaním pokrčeného jemného alobalu.
Otázky a odpovede – FAQ
Ak ste doteraz nevedeli, ako vyčistiť žehličku, veríme, že sme vám pomohli a že dáte na naše rady. Na záver vám prinášame ešte obľúbenú sekciu najčastejšie kladených otázok a odpovedí na tému čistenia žehličky. Pokiaľ vám stále nie je niečo jasné a potrebujete si doplniť informácie, neváhajte sa nás opýtať. Je to jednoduché, pod článkom máte možnosť vloženia komentára, kde sa s nami môžete podeliť o vašu otázku. Odpovedať sa vždy snažíme v čo najkratšom možnom čase. Nezabudnite sa podeliť o skúsenosti, rady či odporúčania, ktorými môžete pomôcť ostatným gazdinkám.