Apple AirTag – Čo to je? Ako funguje? Aká je cena lokalizačného čipu?
Uponáhľaná doba neraz doháňa človeka k strate vlastnej hlavy, nehovoriac o predmetoch každodenného použitia. „Kde sú kľúče od auta?“ „Kde som nechal tašku?“ „Zobrala som si všetko?“ To sú otázky, ktoré nejednému z nás prebehnú hlavou pravidelne, a to každý deň. Hoci žijeme vo svete, ktorý sa ani na sekundu nezastaví, faktom ostáva, že vysokou rýchlosťou sa vyvíjajú i moderné technológie. Preto nás už ani neprekvapí, že z dielne Apple vzišiel tzv. hľadač stratených predmetov menom AirTag.
AirTag je šikovný lokalizátor slúžiaci na vyhľadávanie predmetov, ktoré často strácame. Jeho malé rozmery a úhľadný okrúhly dizajn umožňujú pripevnenie na konkrétny objekt pomocou AirTag puzdra v tvare prívesku alebo kľúčenky. Zariadenie funguje na báze zakomponovaného čipu, prostredníctvom ktorého sa následne Apple AirTag pripojí k vášmu zariadeniu, pričom informácie o aktuálnej polohe AirTagu, a teda hľadaného objektu, prechádzajú do iPhonu cez Bluetooth.
Nejedného používateľa poteší skutočnosť, že ide o zariadenie odolné proti prachu a vode. Netreba sa preto báť, ak vám náhodou kľúče spolu s AirTagom padnú do mláky, pretože AirTag „prežije“ aj v prípade, že je pol hodinu ponorený do kvapaliny v metrovej hĺbke. Výrobca taktiež prizeral na šetrnosť použitých materiálov voči životnému prostrediu, a preto zvolil recyklovaný cín.
Spojazdnenie Apple AirTagu
Ak o kúpe Apple AirTagu vo vašom prípade rozhoduje nutnosť nabíjania ďalšieho zariadenia, potešíme vás. Zariadenie na lokalizáciu predmetov AirTag nedisponuje nabíjačkou, ani nabíjacím portom, pretože funguje čisto na báze vymeniteľnej gombíkovej batérie CR2032, ktorej životnosť presahuje jeden rok. Navyše jej výmena je úplne jednoduchá a prvá batéria je zväčša v cene balenia.
Aby ste spojazdnili AirTag, musíte po jeho rozbalení odstrániť plastovú bariéru, ktorá zabraňuje batérii v kontakte so zvyškom zariadenia. Po vykonaní tohto úkonu je tento smarttag pripravený na párovanie s vaším zariadením, pričom následne stačí už len v aplikácii s názvom „Nájsť“, ktorá je v základnej systémovej výbave iPhonov, pomenovať AirTag (napr. Kľúče od domu a pod.) a fyzicky ho pripevniť k príslušnému, bežne sa strácajúcemu predmetu.
Dostupnosť funkcií AirTagu v závislosti od typu iPhonu
AirTag je možné pripojiť k akémukoľvek iPhonu od iPhonu 6S až po iPhone 13 Pro Max, avšak v závislosti od generácie sa líšia aj dostupné funkcie AirTagu. Hoci na iPhone typoch starších ako iPhone 11 a iPhone 11 Pro je možné používať AirTag, tieto zariadenia majú sprístupnenú len funkciu približnej polohy objektu a zvukovú signalizáciu, ktorá používateľa navádza k polohe Apple AirTagu.
Vyššie uvedené modely iPhonu a novšie generácie majú k dispozícii funkciu navigácie s presným zameraním, a to vďaka špeciálnemu vstavanému čipu U1, ktorý vyhľadáva iné čipy U1 vo svojom okolí, čím dokáže určiť ich smer a vzdialenosť. Je to v podstate ultraširoko-pásmová technológia, ktorá používateľa navedie k hľadanému objektu s presnosťou na decimetre, a to zobrazením smeru a presnej vzdialenosti AirTagu v iPhone používateľa.
Duálna detekcia hľadaného predmetu
AirTag funguje na princípe duálnej detekcie hľadaných predmetov. V prvom rade disponuje funkciou, ktorá umožňuje zazvonenie AirTagu pre ľahšie nasmerovanie k presnej polohe, kde sa hľadaný predmet aktuálne nachádza. Zazvonenie AirTagu je dostupné prostredníctvom aplikácie „Nájsť“, kde v položke „Predmety“ zvolíte hľadaný objekt, pričom následne prehráte zvuk na reproduktore AirTagu. Potom už len stačí ísť za zvukom.
Pokiaľ použitie zvukovej signalizácie môže potenciálne zobudiť celú domácnosť, prípadne je pri okolitom ruchu úplne zbytočné, pomôže vám vizuálna detekcia s AirTagom. Ak ste majiteľom novšieho iPhone zariadenia, bude to hračka. V prvom rade je najdôležitejšie, aby ste sa čo najviac priblížili k polohe uvedenej na mape v aplikácii „Nájsť“. V novších zariadeniach so širokým detekčným záberom je potom v aplikácii dostupná možnosť presného nasmerovania k hľadanému predmetu za pomoci smerovej šípky a ukazovateľa vzdialenosti. Oba polohové indikátory sú spoľahlivé svojou presnosťou na decimetre.
Stratený AirTag? Žiadny problém
Pri strate AirTagu netreba zúfať. Na svete existuje celá sieť používateľov Apple produktov, ktorí vám môžu s nájdením AirTagu pomôcť. Stačí prepnúť v položke „Predmety“ daný AirTag do režimu „Stratené“ a čakať na notifikáciu. AirTag totižto vysiela zabezpečený signál prostredníctvom Bluetoothu, vďaka ktorému sa môže pripojiť na akékoľvek zariadenie s aplikáciou „Nájsť“ vo svojom okolí. Táto nápomocná funkcia do vášho iPhonu ihneď vyšle upozornenie s približnou polohou AirTagu.
Ďalšie kroky sú už na vás. Môžete sa spoľahnúť na nepresnú lokalitu označenú v notifikácii, vybrať sa na to konkrétne miesto, a potom sa už len svojpomocne snažiť nájsť svoj AirTag. Alebo môžete zvoliť jednoduchšiu cestu, a to prostredníctvom aplikácie, cez ktorú sprístupníte svoje kontaktné informácie nálezcovi po tom, čo nálezca priloží AirTag k čítačke NFC na svojom smartfóne. Netreba sa ničoho báť, pretože všetky dáta sú plne anonymizované, a celý proces nájdenia strateného AirTagu prebieha bez zásahu do súkromia používateľov.
Úplná anonymita a zaručené súkromie
Anonymita a súkromie sú záležitosti, na ktoré sa v dobe zdieľania dát a informácií na verejných sieťach zameriava celá spoločnosť. V prípade AirTagu sa netreba báť, pretože jeho poloha je sprístupnená len vo vašom zariadení, a teda ju vidí len majiteľ. Taktiež sa do AirTagu neukladajú údaje o polohe používateľa a ani sa v čipe nezálohuje história takýchto dát. V anonymite dokonca ostávajú aj zariadenia, ktoré dopomôžu k nájdeniu strateného AirTagu. Sprístupnená je možnosť zdieľania polohy AirTagu s priateľmi či rodinou. Záleží na používateľovi, či sa rozhodne túto funkciu využiť.
Sledovanie cudzím AirTagom nehrozí
Presnosť a účinnosť AirTagu môže v mnohých prípadoch vyvolávať strach o bezpečnosť. Ak nastane situácia, že vám cudzia osoba bez vášho vedomia vloží svoj AirTag do batohu alebo kabáta s nečistým úmyslom vás z diaľky sledovať prostredníctvom svojho zariadenia, váš iPhone vás na túto skutočnosť upozorní. O cudzom AirTagu vo vašej blízkosti vás informuje prostredníctvom notifikácie.
Pokiaľ sa vám AirTag nepodarí nájsť, po chvíli sa automaticky spustí zvukový signál na cudzom AirTagu, vďaka ktorému ho môžete potom ľahšie vypátrať. Toto je však jeden z tých horších scenárov, na ktoré spoločnosť Apple svoj produkt vopred pripravila.
Cena lokalizačného čipu
Napriek tomu, že Apple nie je lacnou záležitosťou, majitelia iPhonov si svoje zariadenia pochvaľujú. Rovnaké je to s príslušenstvom. Lokalizačný čip je v oficiálnom e-shope dostupný za 39 eur, v prípade, že si zakúpite štvorbalenie, zaplatíte 129 eur. Nezabudnite k tomu pripočítať pútko, prípadne koženú kľúčenku, aby ste lokalizátor mali ako na často strácaný predmet pripevniť.
Otázky a odpovede – FAQ
Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? V sekcii otázok a odpovedí sme si pre vás pripravili zopár dodatočných zaujímavostí. Ak ani tam nenachádzate potrebné informácie, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Vždy sa ich snažíme zodpovedať čo najskôr.
Bude mi iPhone značiť blízkosť nastaveného predmetu s AirTagom aj doma?
Informuje AirTag o vybití batérie?
Ako vymeniť batériu v AirTagu?
Galéria obrázkov
Ďalšie články z kategórie Mobilné telefóny
Komentáre
ak máte Apple produkty, jednoznačne odporúčam. je to praktická vecička. používam už dlhšiu dobu a veľakrát ma to zachránilo. ;-) síce AirTag nie je najlacnejšia záležitosť, ale ja kúpu neľutujem.
Odpovedať
Síce pekne spracované a praktické, ale za mňa príliš drahé na tak malú vecičku, ktorú vlastne človek nutne nemusí mať. :-)
Odpovedať