Najlepšie Bluetooth slúchadlá cez hlavu 2024 + recenzie
V našom teste najlepších bezdrôtových slúchadiel sme si pre vás pripravili detailné hodnotenie víťazných slúchadiel cez hlavu Sony WH-XB910N, ktorý nás zaujal kvalitou zvuku i pripojenia, ale i ďalších kvalitných a zaujímavých produktov dostupných na našom trhu. Prinášame vám aj podrobný návod na výber Bluetooth slúchadiel, prehľad cien a overených výrobcov.
Aké Bluetooth slúchadlá cez hlavu kúpiť?
Ak nepatríte k milovníkom čítania a uprednostňujete krátke zhrnutie kľúčových parametrov, ktoré súvisia s hlavnými vlastnosťami daného produktu, nasledujúce riadky sú určené práve pre vás. Nájdete v nich súhrn toho najdôležitejšieho o 3 modeloch, ktorým sme v našom teste bezdrôtových slúchadiel udelili špeciálne štítky.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Sony WH-XB910N ✔ Víťaz testu | Zobraziť produkt | |
Swissten Trix ✔ Cenový trhák | Zobraziť produkt | |
Buxton BHP 7300 ✔ Výhodný nákup | Zobraziť produkt |
Sony WH-XB910N
Uzavreté bezdrôtové slúchadla cez uši, skladacie, pripojenie Bluetooth, výdrž batérie 30 – 35 hod., frekvenčný rozsah 7 – 25 000 Hz, hmotnosť 254 g, aktívne potláčanie okolitých zvukov
Zobraziť viac infoSlúchadlá cez hlavu Sony WH-XB910N sú vhodné na počúvanie hudby, prácu aj telefonovanie. Vynikajú v oblasti kvality zvuku a pripojenia. Výdrž na úrovni 30 až 35 hodín je slušná, vďaka rýchlemu nabíjaniu už za 10 min. získate energiu na ďalšie 5-hodinové počúvanie. Majú aktívne potláčanie okolitých ruchov.
Swissten Trix
Bluetooth slúchadla na uši, skladacie, pripojenie Bluetooth 4.2, 8 hod. výdrž batérie, frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnosť 100 g, FM tuner
Zobraziť viac infoBluetooth slúchadlá Swissten Trix disponujú rôznymi zaujímavými funkciami. Kvalita zvuku je vzhľadom na nízku obstarávaciu cenu pomerne vysoká, rovnako tak ako výdrž batérie, ktorá sa pohybuje okolo 8 hod. Slúchadlá podporujú Bluetooth 4.2. V praxi majú dosah do 10 m. K zdrojovému zariadeniu ich môžete pripojiť aj pomocou klasického kábla alebo rovno cez nich počúvať rádio. Swissten Trix sú alternatívou k bezdrôtovým slúchadlám s MP3 prehrávačom, keďže do nich môžete vložiť microSD kartu.
Beats Solo3 Wireless
Uzavreté Bluetooth slúchadla cez uši, skladacie, pripojenie Bluetooth, 40 hod. výdrž batérie, frekvenčný rozsah do 20 000 Hz, hmotnosť 150 g, podpora rýchleho nabíjania
Zobraziť viac infoBeats by Dr. Dre Solo3 Wireless sú drahšie bezdrôtové slúchadlá, ktoré ulahodia najmä milovníkom popovej hudby. Vyššia obstarávacia cena nie je premrštená. Odzrkadľuje sa na výbornej kvalite zvuku, dobrom tlmení okolitých ruchov, nadpriemernej výdrži batérie a vysokej kvalite spracovania. Beats Solo 3 sú dostupné v mnohých farebných variáciách, podporujú rýchle nabíjanie, môžete ich pohodlne poskladať a vážia len 150 g.
Hodnotené parametre
Jednou z dôležitých súčastí recenzovania vybraných modelov bolo hodnotenie ich technických parametrov. V prípade slúchadiel sme sa zamerali najmä na kvalitu zvuku, na ktorú vplýva viacero faktorov, pomer medzi obstarávacou cenou, pomysleným výkonom a celkovou kvalitou spracovania, pohodlnosť pri nosení a doplnkové funkcie. Aby sme mohli jednotlivé modely porovnať, stanovili sme si fixný súbor parametrov, na ktoré sme pri hodnotení prihliadali najviac.
Spolu s hodnotením technických špecifikácií a funkcií sme sa pri výbere jednotlivých modelov zameriavali aj na ďalšie dôležité parametre, ako je značka, popularita medzi spotrebiteľmi či miera predajnosti. Stavili sme na overených výrobcov. Do testu bezdrôtových slúchadiel sa preto dostali modely od Sony, Swissten, JBL, Beats by Dre, Apple a Marshall. Aby sme zohľadnili aj názor samotných užívateľov, podstatnú časť hodnotenia sme venovali podrobnej analýze spotrebiteľských recenzií na bezdrôtové Bluetooth slúchadlá n aportáloch, ako Heureka, Datart, Nay, Alza Mall, Hej či Tpd. V neposlednom rade sme si podrobne preštudovali iné nezávislé recenzie slúchadiel zo Slovenska aj zahraničia.
Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.
Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.
Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.
Recenzie Bluetooth slúchadiel cez hlavu
Po dôkladnom zhodnotení a porovnaní mnohých modelov sme mohli zostaviť náš test bezdrôtových slúchadiel. Aby si z neho mohla vybrať väčšina z vás, snažili sme sa pokryť všetky cenové a akési výkonnostné kategórie slúchadiel na našom trhu, na čo nemali vplyv výrobcovia ani predajcovia, a pri recenzovaní sme kládli dôraz na zachovanie objektivity.
Sony WH-XB910N
Uzavreté bezdrôtové slúchadla cez uši, skladacie, pripojenie Bluetooth, výdrž batérie 30 – 35 hod., frekvenčný rozsah 7 – 25 000 Hz, hmotnosť 254 g, aktívne potláčanie okolitých zvukov
Pozrieť najlepšiu ponukuKvalitné Bluetooth slúchadlá sú vďaka uzatvoreným náušníkom so 40 mm meničmi ideálne na počúvanie hudby, ale taktiež na prácu pri počítači. Skvele potláčajú okolitý hluk (ANC technológia) a na základe referencií možno konštatovať, že akustický výkon a prezentácia basov (extra bass) či vysokých tónov (DSEE – obnovovanie vysokých frekvencií) sú na vysokej úrovni. Zákazníci sú s kvalitou zvuku veľmi spokojní. Hlavný spôsob konektivity predstavuje Bluetooth rozhranie, no využiť môžete aj káblové pripojenie s 3,5 mm Jackom. Prívodný kábel má 1,2 metra. Ovládanie je možné dotykovými plochami priamo na čelnej strane náušníka alebo tiež prostredníctvom hlasového ovládania skrz hlasového asistenta. Vďaka mikrofónu môžete pohodlne uskutočňovať telefonáty s krištáľovo čistým zvukom.
Slúchadlá vďaka adaptívnemu nastaveniu zvuku dokážu samy optimalizovať kvalitu zvuku na základe okolitého hluku. Detailné nastavenia zvuku môžete realizovať cez aplikáciu Sony Headphones Connect. Potešia aj veľmi slušnou výdržou batérie na úrovni 30 až 35 hodín. Podporujú rýchle nabíjanie cez USB-C. Pri úplnom vybití stačí 10 min. nabitie a môžete počúvať hudbu ďalších 5 hodín. Sony slúchadlá cez uši majú veľké pohodlné náušníky a vhodné sú aj na dlhšie nosenie. K Sony WH-XB910N dostanete praktické prenosné puzdro na cestovanie. Vďaka skladacej konštrukcii a aretácii náušníkov je možné ich taktiež zložiť a ľahšie s nimi manipulovať.
Typ = uzavreté bezdrôtové slúchadla cez uši ● Pripojenie = Bluetooth 5.2, Audio 3,5 mm Jack ● Výdrž batérie = 30 – 35 hod. ● Frekvenčný rozsah = 7 – 25 000 Hz ● Citlivosť = 96 dB ● Veľkosť meniča = 40 mm ● Dĺžka prívodného kábla = 120 cm ● Hmotnosť = 254 g
Swissten Trix
Bluetooth slúchadla na uši, skladacie, pripojenie Bluetooth 4.2, 8 hod. výdrž batérie, frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnosť 100 g, FM tuner
Pozrieť najlepšiu ponukuSwissten Trix nie je možné porovnávať s podstatne drahšími modelmi v našom teste, napr. s niekoľkonásobne drahšími Bluetooth slúchadlami Apple AirPods Max. Ak sa však na ne pozrieme ako na vyslovene lacné slúchadlá cez hlavu, ide o veľmi šikovný, kompaktný, pohodlný a výkonný kúsok s naozaj atraktívnou obstarávacou cenou. Zvuk je primeraný cene. Nečakajte extrémne vyladené výšky či basy, vašu obľúbenú hudbu si však vypočujete v celkom dobrej kvalite. Tí z vás, ktorí majú lepší sluch, môžu v pozadí zaregistrovať i jemný šum. Frekvenčný rozsah slúchadiel sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 20 000 Hz, čo je porovnateľné s modelmi, ako Beats Solo3 Wireless alebo Marshall Major III Bluetooth, citlivosť predstavuje cca 108 dB a impedancia dosahuje 32 ohmov.
Konektivitu Swissten Trix považujeme a naozaj výbornú. Podporujú Bluetooth 4.2, čo znamená, že ich môžete používať vo vzdialenosti do 10 m od zdrojového zariadenia. Ak by ste predsa len chceli hudbu počúvať klasicky, teda cez kábel, nájdete na nich štandardný AUX konektor. Skutočne zaujímavou je možnosť počúvania hudby priamo zo slúchadiel, presnejšie, z microSD karty, ktorú umiestnite do jedného z náušníkov. Jej max. veľkosť predstavuje až 32 GB. Swissten Trix sú teda alternatívou k bezdrôtovým slúchadlám s MP3 prehrávačom. Zároveň ide o Bluetooth slúchadlá s rádiom, v ktorých je zabudovaný FM tuner s frekvenciou 87,5 MHz – 108 MHz.
Výdrž slúchadiel nie je najdlhšia. Hovoríme o cca 6 až 8 hodinách pri využívaní 80 % hlasitosti, preto nie sú ideálnou voľbou na dlhšie cesty. Nabíjanie batérie prostredníctvom dodávaného microUSB kábla trvá približne 120 min. Slúchadlá, ktoré môžete jednoducho zložiť, sú naozaj, pre niektorých možno až príliš, kompaktné. Ak máte väčšiu hlavu, počítajte s ich maximálnym roztiahnutím, ktoré najmä zo začiatku nie je úplne jednoduché. Kvalita spracovania je primeraná cene. V preklade, tento model nie je najodolnejší, avšak ani vyslovene krehký. Je vyrobený z plastu, za plus považujeme aspoň jeho hliníkovú výstuž.
Priamo na náušníkoch nájdete zapínacie tlačidlo a ozubené koliesko na posúvanie skladieb či prepínanie rádiostaníc, ktoré slúži aj na reguláciu hlasitosti. Swissten Trix sú bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom, môžete ich teda využiť aj na telefonovanie. Na vytočenie posledného telefónneho čísla vo vašom mobile či zdvihnutie prichádzajúceho hovoru slúži taktiež spomínané tlačidlo.
Typ = bezdrôtové slúchadla na uši ● Pripojenie = Bluetooth 4.2 + kábel ● Výdrž batérie = 6 – 8 hod. ● Doba nabíjania = 120 min. ● Frekvenčný rozsah = 20 20 000 Hz ● Citlivosť = 108 dB (+/- 3 dB) ● Hmotnosť = 100 g
Beats Solo3 Wireless
Uzavreté Bluetooth slúchadla cez uši, skladacie, pripojenie Bluetooth, 40 hod. výdrž batérie, frekvenčný rozsah do 20 000 Hz, hmotnosť 150 g, podpora rýchleho nabíjania
Pozrieť najlepšiu ponukuBeats by Dr. Dre Solo3 Wireless sú kvalitné Bluetooth slúchadlá s trochu špecifickými vlastnosťami, ku ktorým sa dostaneme postupne. Obstarávaciu cenu hodnotíme ako vyššiu. Kvalite zvuku nie je čo vytknúť. Slúchadlá majú široký frekvenčný rozsah, ktorý sa končí na 20 000 Hz. Náušníky výborne izolujú okolité ruchy. Sú pomerne veľké, no veľmi pohodlné, za čím stojí ich ergonomické tvarovanie a XXL mäkká výplň. Čelenka nemusí vyhovovať každému, čo je však vyslovene subjektívny názor.
Jednou z domén slúchadiel Beats je ich dizajn. Pôsobia moderne, masívne a sú dostupné v rôznych farbách, ako je biela, fialová, čierna či zlatoružová. Ovládanie je jednoduché a intuitívne, v tomto smere by teda mali Beats vyhovovať takmer každému. V balení nájdete slúchadlá, USB na nabíjanie, 3,5 mm Jack kábel a textilný prenosný obal s praktickou karabínkou. Áno, pochopili ste správne, Beats Solo 3 môžete so zdrojovým zariadením prepojiť aj prostredníctvom kábla.
Aj napriek vymenovaným pozitívam, tento model odporúčame najmä milovníkom popovej či inej hudby, pri ktorej môžu vyniknúť basy. Slúchadlá si totiž s výškami nepočínajú až tak dobre. Ďalším špecifickým parametrom je kompatibilita. Beats Solo 3 sú bezdrôtové slúchadlá pre Android aj iOS. V praxi však fungujú o niečo lepšie so zariadeniami od Apple, čo vyplýva už z ich názvu.
Výdrž batérie je naozaj výnimočná. Slúchadlá vydržia na jedno nabitie až 40 hod. Ďalším nevyvrátiteľným plusom je rýchlosť nabíjania. Vďaka technológii Fast Fuel Technology ich môžete už za 5 min. nabiť do takej miery, že v prevádzke vydržia 2 až 3 hod.
Typ = uzavreté Bluetooth slúchadla cez uši ● Pripojenie = Bluetooth + 3,5 mm Jack ● Výdrž batérie = 40 hod. ● Frekvenčný rozsah = do 20 000 Hz ● Prívodný kábel = 120 cm ● Hmotnosť = 150 g
JBL Tune 500BT
Uzavreté Bluetooth slúchadla, skladacie, pripojenie Bluetooth, 16 hod. výdrž batérie, frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnosť 155 g
Pozrieť najlepšiu ponukuJBL Tune 500BT patria k najlacnejším slúchadlám cez hlavu z dielne daného výrobcu, čo má priamy vplyv na ich kvalitu. Prehrávaný zvuk nemôžeme ani náhodou označiť za zlý, náročnejšiemu poslucháčovi však nemusí vyhovovať na 100 %. Podobne ako pri predchádzajúcom modeli Beats Solo3 Wireless sú aj tieto slúchadlá vhodné skôr pre milovníkov popovej hudby, pri ktorej je kladený dôraz na basy.
Kvalita spracovania je primeraná obstarávacej cene. Z materiálov prevláda plast, ktorý pôsobí celkom pevným a odolným dojmom. Ak by ste chceli tieto slúchadlá zlomiť, zlomíte ich bez väčšej námahy. Slúchadlá sú zložiteľné, transport by preto nemal byť problémom, vzhľadom na vyššiu náchylnosť na poškriabanie určite odporúčame používať obal, ktorý, bohužiaľ, nie je súčasťou balenia.
Menšie a veľmi mäkké náušníky je možné otáčať doľava, doprava aj nadol, a to v 90 °uhle. Usadenie slúchadiel na hlave je teda vcelku pohodlné, k čomu prispieva aj čalúnenie na samotnej čelenke. K mínusom zaraďujeme menej kvalitný materiál náušníkov, ktorý spôsobuje nadmerné potenie, a vyšší prítlak, ktorý však stojí za vcelku dobrou izoláciou okolitých zvukov a ruchov.
Ovládanie bezdrôtových slúchadiel JBL Tune 500BT je už akosi štandardne intuitívne a nenáročné. Nájdete na nich samostatné tlačidlo na ich zapnutie a vypnutie a spustenie párovania, ďalšie tlačidlo na spustenie alebo pozastavenie nahrávky a zdvihnutie hovoru z telefónu a 2 tlačidlá na ovládanie hlasitosti. Negatívne hodnotíme absenciu ovládacích prvkov na prepínanie nahrávok a nelogické umiestnenie microUSB konektora, ktorý sa nachádza pod oblúkom pravého náušníka. Pripojenie prostredníctvom Bluetooth hodnotíme na 50 %.
Pri prehrávaní hudby či iných zvukových nahrávok z telefónu je všetko v poriadku, čo neplatí pri prepojení s notebookom, alebo počítačom. V tomto prípade sa kvalita zvuku rapídne znižuje. Bohužiaľ, tento model nie je možné prepojiť pomocou kábla. Výrobca udáva 16 hod. výdrž batérie. Bluetooth slúchadlá podporujú technológiu na rýchle, len 5 min. nabíjanie, po ktorom ich môžete používať cca 60 min. Pri plnom nabíjaní batérie počítajte s časom okolo 120 min.
Typ = uzavreté Bluetooth slúchadla ● Pripojenie = Bluetooth ● Výdrž batérie = 30 hod. ● Doba nabíjania = 120 min. ● Frekvenčný rozsah = 20 – 20 000 Hz ● Veľkosť meniča = 32 mm ● Hmotnosť = 155 g
Apple AirPods Max
Uzavreté Bluetooth slúchadla cez uši, pripojenie Bluetooth 5.0, 20 hod. výdrž batérie, hmotnosť 385 g, aktívne potláčanie okolitých zvukov
Pozrieť najlepšiu ponukuKvalita zvuku Bluetooth slúchadiel Apple AirPods Max uspokojí aj tých najnáročnejších. Oba náušníky disponujú H1 čipmi s 10 audio jadrami, ktoré potláčajú okolité ruchy a regulujú samotný zvuk, ktorý „prichádza“ do vašich uší. Pozor, Bluetooth slúchadlá Apple nie sú určené na profesionálne využitie. K pozitívam, ktoré majú priamy vplyv na kvalitu zvuku, ďalej patrí široký frekvenčný rozsah, funkcia aktívneho potláčania okolitých ruchov a kvalitná adaptívna ekvalizácia. Basy, stredné tóny a výšky slúchadlá prehrávajú výborne, profesionálom však nemusí vyhovovať spomínaná adaptívna ekvalizácia, ktorá skladby upravuje automaticky. Bohužiaľ, túto funkciu nie je možné vypnúť.
Náušníky majú netradičný hranatý tvar, čo ocenia všetci odporcovia klasickej oválnej alternatívy. Sú vyrobené zo špeciálnej textilnej sieťoviny a akustickej pamäťovej peny, vďaka čomu priam dokonale obopínajú, resp. „obklopujú uši a sú veľmi pohodlné. Príjemná je aj priedušná čelenka. Kvalita spracovania celých slúchadiel je naozaj vysoká, keďže sú vyrobené z kombinácie hliníka a ocele. Dizajn a prevedenie sú subjektívnymi parametrami. Z nášho pohľadu sú Bluetooth slúchadlá Apple AirPods Max vcelku rozmerné, ich nosenie na krku či v ruke preto nie je najpohodlnejšie. Jedno je isté, určite nejde o Bluetooth slúchadlá na behanie či iné športovanie.
Ovládanie je tradične netradičné, teda také „Appleovské“. Na pravom náušníku nájdete tzv. digitálnu korunku Digital Crown, ktorá slúži na reguláciu hlasitosti, pozastavenie, pustenie i prepínanie nahrávok a ovládanie hovorov z telefónu. Nachádza sa na ňom ešte jedno tlačidlo na programovanie funkcie potláčania okolitých ruchov. Na výber máte viacero režimov, napr. režim priepustnosti, pri ktorom krásne počujete všetko okolo vás, alebo režim potlačenia, pri ktorom si okolitý svet ani nevšimnete.
Aj Apple AirPods Max patria k Bluetooth slúchadlám s mikrofónom, resp. s 9 mikrofónmi. Väčšina z nich slúži na zabezpečenie aktívneho potláčania okolitých zvukov. Vďaka zvyšným z nich môžete cez slúchadlá telefonovať. Kvalita zvuku je nadpriemerná aj v tomto smere, a to i v prípade veterného počasia.
Výdrž batérie so zapnutou funkciou potláčania okolitých ruchov predstavuje 20 hod., čo je vcelku slušný a postačujúci výkon. Rovnako ako na bezdrôtových slúchadlách JBL Tune 500BT a Beats Solo3 Wireless môžete aj na AirPods využiť rýchle, 5 min. nabíjanie, ktoré je postačujúce na následné 60 až 90 min. počúvanie. Slúchadlá podporujú Bluetooth 5.0. Prenos je teda kvalitný, čistý a stabilný. So zdrojovým zariadením ich môžete prepojiť aj drôtovo, avšak len cez špecifický Lightning kábel, ktorý nie je súčasťou dodávky.
Súčasťou Apple AirPods Max je aj kontroverzné chytré puzdro Smart Case. Neslúži iba na prenos, ale predovšetkým na šetrenie batérie. Slúchadlá sa totiž nedajú normálne vypnúť. Uloženie slúchadiel do puzdra je jediným spôsobom ich uspania, čo je nepraktické najmä vtedy, keď z domu vybehnete naľahko, teda bez tašky či batohu. Upozorňujeme, že puzdro nie je najmenšie a váži takmer 140 g. Fakt, že sú slúchadlá v neustálej pohotovosti, však stojí za ich veľmi jednoduchým používaním. Stačí ich vybrať z puzdra, nasadiť na uši a počúvať.
Typ = uzavreté Bluetooth slúchadla cez uši ● Pripojenie = Bluetooth 5.0 + Lightning kábel ● Výdrž batérie = 20 hod. ● Veľkosť meniča = 40 mm ● Hmotnosť = cca 385 g
Marshall Major III Bluetooth
Uzavreté Bluetooth slúchadla na uši, skladacie, pripojenie Wi-Fi, 30 hod. výdrž batérie, frekvenčný rozsah 20 – 20 000 Hz, hmotnosť 178 g, aktívne potláčanie okolitých zvukov
Pozrieť najlepšiu ponukuMarshall Major III Bluetooth vynikajú najmä vo výbornom pomere medzi cenou a kvalitou. Popravde, negatívne vlastnosti sa nám na nich nehľadali ťažko. Tento model patrí do kategórie uzavretých slúchadiel cez hlavu, ktoré uši neobklopujú, ale priliehajú priamo na ne. Tento parameter stojí za skutočnosťou, že tlmenie okolitých ruchov nie je najlepšie, ak však hľadáte slúchadlá do tichšieho interiéru, ide o ideálnu voľbu. Menšie rozmery náušníkov do istej miery dorovnáva ich vysoký prítlak, ktorý pri dlhšom používaní určite zaregistrujete.
Kvalita zvuku je dobrá, ale primeraná obstarávacej cene. Frekvenčný rozsah slúchadiel sa pohybuje v rozmedzí od 20 do 20 000 Hz, disponujú pomerne veľkým, 40 mm meničom, ich citlivosť dosahuje 87 dB a impedancia 32 ohmov. V praxi si cez Marshall Major III Bluetooth vypočujete naozaj silné a kvalitné basy, no o niečo menej vyladené výšky. Tento model, rovnako ako Bluetooth slúchadlá JBL Tune 500BT či Beats Solo3 Wireless, preto odporúčame najmä milovníkom popovej hudby. Hlasitosť hodnotíme vzhľadom na spomínaný frekvenčný rozsah ako postačujúcu.
Udávaná výdrž batérie pri využívaní 50 % z hlasitosti predstavuje 30 hod., čo je viac než dosť. Jej plné nabitie zaberie cca 3 hod. Kvalita prepojenia so zdrojovým zariadením je slušná, keďže slúchadlá podporujú rovnako ako podstatne drahšie Apple AirPods Max Bluetooth 5.0. Prenos hudby zabezpečuje kodek aptX, čo hodnotíme taktiež pozitívne. Podobne ako pri iných modeloch v našom teste bezdrôtových slúchadiel cez uši môžete i tento model prepojiť prostredníctvom kábla cez 3,5 mm Jack konektor. Ten má i ďalšiu zaujímavú funkciu. K slúchadlám je možné pripojiť ďalšie slúchadlá a hudbu či iné zvukové nahrávky zdieľať s ďalšou osobou.
Ovládanie je zrozumiteľné, intuitívne a jednoduché. Na slúchadlách, konkrétne na ľavom náušníku, sa trochu netradične nachádza iba 1 tlačidlo, ktorým nastavíte hlasitosť, prepnete nahrávky a zapnete i vypnete Bluetooth. Marshall Major je ďalším kúskom, ktorý sa radí k bezdrôtovým slúchadlám s mikrofónom, spomínané tlačidlo teda slúži aj na ovládanie hovorov z vášho telefónu. Kvalita mikrofónu nie je najvyššia, bežne náročnému spotrebiteľovi by však mala vyhovovať.
Typ = uzavreté Bluetooth slúchadla na uši ● Pripojenie = Bluetooth 5.0 +3,5 mm Jack ● Výdrž batérie = 30 hod. ● Doba nabíjania = 180 min. ● Frekvenčný rozsah = 20 – 20 000 Hz ● Citlivosť = 97 dB ● Impedancia =32 ohmov ● Veľkosť meniča = 40 mm ● Prívodný kábel = 120 cm ● Hmotnosť = 178 g
Ďalšie zaujímavé produkty
Do nášho testu bezdrôtových slúchadiel sme sa snažili vyberať modely z rôznych cenových aj kvalitatívnych kategórií. Aj napriek tomu nie je vylúčené, že nami zrecenzované produkty nemusia vyhovovať vašim predstavám. V takomto prípade pre vás máme ešte niekoľko ďalších tipov na zaujímavé kúsky, nad ktorými sa určite oplatí pouvažovať.
Sennheiser HD 350 BT patria medzi bezdrôtové slúchadlá za cenu do 100 eur, ktoré sú ideálne pre stredne až náročných poslucháčov. Sú vybavené veľkými uzavretými náušníkmi, podporujú Bluetooth 5.0 spolu s pokročilými kodekmi, ako ACC, aptX či aptX LL, nachádza sa na nich aj NFC čítačka, ich frekvenčný rozsah dosahuje 22 000 Hz a majú dobrú citlivosť (108 dB). K plusom patrí aj podpora rýchleho nabíjania a dlhá, až 30-hodinová výdrž batérie.
Ďalším zaujímavým kúskom sú bezdrôtové slúchadlá JBL Tune 720BT za vcelku priaznivú obstarávaciu cenu. Disponujú funkciou aktívneho potláčania okolitých ruchov, vysokou citlivosťou 101 dB a širokým frekvenčným rozsahom od 20 do 20 000 Hz. Výdrž batérie sa pohybuje okolo 76 hod. bez ANC. Bezdrôtové slúchadlá JBL Tune6 podporujú Bluetooth a v prípade potreby ich môžete prepojiť aj pomocou kábla.
Bluetooth slúchadlá Bose QuietComfort 45 sú drahšie, trochu ťažšie, ale naozaj kvalitné. Majú výborný zvuk a pokročilé funkcie. Ich batéria vydrží 22 hod., podporujú rýchle nabíjanie, ktoré zaberie len 15 min., sú veľmi pohodlné a disponujú integrovaným mikrofónom. V prípade potreby ich môžete prepojiť aj cez 3,5 mm Jack konektor. Funkciu ekvalizéra si môžete nastaviť cez aplikáciu Bose Music.
Ak hľadáte lacnú alternatívu, bezdrôtové slúchadlá Sony WH-CH520 môžu byť tou správnou voľbou. Majú štandardný frekvenčný rozsah od 20 do 20 000 Hz, disponujú integrovaným mikrofónom, sú ľahké, pohodlné a kompaktné a ich batéria má až 50-hodinovú výdrž. Bluetooth slúchadlá Sony WH-CH520 nie sú najodolnejšie a k mínusom patrí taktiež skutočnosť, že sú dodávané bez nabíjačky.
Ďalší drahší kúsok, bezdrôtové slúchadlá Beats Studio3 Wireless, má nadpriemernú, až 40-hodinovú výdrž, je vybavený technológiou Pure ANC na potláčanie okolitých zvukov, podporuje rýchle nabíjanie a poskytuje vysoko kvalitný zvuk. Slúchadlá môžete poskladať do veľmi kompaktných rozmerov, majú nízku hmotnosť, zaujímavý dizajn a kvalita ich spracovania je na vysokej úrovni.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Trh so slúchadlami sa neustále mení. Každoročne pribúda množstvo nových modelov, čo vplýva aj na obstarávacie ceny tých starších. V nasledujúcich riadkoch vám preto prinášame priebežne obnovovaný prehľad najpredávanejších bezdrôtových slúchadiel na Heureka.sk, na základe ktorého získate lepšiu predstavu o aktuálnej popularite jednotlivých produktov.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
JBL Tune 520BT | Zobraziť produkt | |
Apple AirPods Max | Zobraziť produkt | |
Marshall Major IV Bluetooth | Zobraziť produkt | |
Sony WH-CH720N | Zobraziť produkt | |
Sony WH-CH520 | Zobraziť produkt |
Návod, ako vybrať Bluetooth slúchadlá cez hlavu
Bezdrôtové slúchadlá sú ideálnou alternatívou pre všetkých, ktorí nemajú chuť bojovať s káblami. Využijete ich pri počúvaní hudby vonku, ale taktiež pri práci či hraní hier doma. V našom návode na výber bezdrôtových slúchadiel vás prevedieme všetkými dôležitými parametrami, ktoré majú vplyv na kvalitu zvuku, ovládanie aj vaše pohodlie.
- Typy bezdrôtových Bluetooth slúchadiel
- Konštrukcia náušníkov
- Technológia pripojenia
- Bluetooth – dosah a verzia
- Kodeky
- Frekvenčný rozsah
- Citlivosť
- Skreslenie a meniče
- Izolácia – potláčanie okolitých zvukov (ruchov)
- Prítlak náušníkov
- Materiál
- Hmotnosť
- Odolnosť
- Bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom alebo bez neho?
- Ovládanie
- Výdrž a nabíjanie batérie
- Funkcie
- Cena a renomovaní výrobcovia
Typy bezdrôtových Bluetooth slúchadiel
Náš návod na výber je zameraný na bezdrôtové Bluetooth slúchadlá, ktoré sa nosia cez hlavu. Na trhu sú ale dostupné až 3 typy bezdrôtových slúchadiel. Prvým z nich sú slúchadlá do uší, na ktoré sa pozrieme iba v krátkosti. Slúchadlá nosené cez hlavu sa ďalej delia do 2 podkategórií, a to na tzv. supraaurálne a circumaurálne slúchadlá, ktoré sa odlišujú spôsobom, ktorým sa dotýkajú ucha.
- Bluetooth slúchadlá cez hlavu – cez uši (supraaurálne): Supraaurálne Bluetooth slúchadlá, presnejšie, ich náušníky, rozmermi nepresahujú ušnice. Zyvknú sa nazývať tiež ako slúchadlá na uši. Sú kompaktnejšie, skladnejšie a ľahšie. Častým problémom býva menej pohodlné nosenie. Slúchadlá sa umiestňujú priamo na uši, preto môžu tlačiť, čo sa stáva najmä pri modeloch s vyšším prítlakom. Problémom býva aj horšie potláčanie okolitých zvukov. Z hľadiska ceny ide o lacnejšiu alternatívu.
- Bluetooth slúchadlá cez hlavu – okolo uší (circumaurálne): Náušníky v tomto prípade presahujú uši, v podstate sa opierajú až o začiatok lícnych kostí, vďaka čomu veľmi dobre izolujú okolité zvuky. Circumaurálne slúchadlá nájdu využitie najmä pri gamingu, v audioštúdiách či ceste hromadnou dopravou. K nevýhodám patrí vyššia obstarávacia cena. Niektorým z vás nemusí vyhovovať ani nadmerné potenie uší, a to najmä v teplejších obdobiach roka. Akousi podkategóriou supraaurálnych a circumaurálnych slúchadiel sú modely so špeciálnymi krídelkami, ktoré sa umiestňujú za uši a slúžia na fixáciu náušníkov. Zvyknú sa nazývať ako športové Bluetooth slúchadlá.
- Bluetooth slúchadlá do uší (intraaurálne): Bezdrôtové Bluetooth slúchadlá do uší, ktoré sa oficiálne nazývajú ako intraaurálne, skracujú vzdialenosť medzi zdrojom zvuku a vašimi ušnými bubienkami. Počúvanie hudby je preto považované za, takpovediac, najefektívnejšie. Modely, ktoré sa vkladajú do uší, sú výbornými športovými Bluetooth slúchadlami. V tejto kategórií máte na výber z 2 typov zariadení:
- Štuple patria v súčasnosti k najobľúbenejším. Na konci slúchadiel sa nachádza gumený špunt, ktorý sa vkladá do vnútra ucha, čo však nemusí vyhovovať každému. Výhodou je veľmi dobré tlmenie okolitých zvukov.
- Kôstky sa do uší vkladajú voľne. Majú zaguľatený tvar, ktorý zabraňuje ich vypadnutiu, v porovnaní s predošlým typom slúchadiel však v ušiach držia o niečo horšie. Mínusom je horšie potláčanie okolitých zvukov. Kôstky sú ideálne bezdrôtové slúchadlá na behanie či iné športové aktivity v exteriéri.
Ak ste sa práve rozhodli, že sú pre vás vhodné skôr bezdrôtové slúchadlá do uší, pri výbere sa zamerajte na to, či ide o tzv. true wireless model, čo znamená, že slúchadlá komunikujú na diaľku so zariadením, ale i medzi sebou. Nemenej podstatným faktorom je, aby vám vybrané slúchadlá sedeli v ušiach. Myslite na to, že tvar ucha je veľmi individuálnym parametrom.
Konštrukcia náušníkov
Z hľadiska konštrukcie náušníkov sa slúchadlá cez hlavu delia do 3 kategórií:
- Otvorené – Na náušníkoch, ktoré sú vyrobené zo vzdušného materiálu, sa nachádzajú otvory. Otvorené slúchadlá vynikajú v oblasti vernejšej reprodukcie zvuku s nižšou mierou skreslenia. Problémom, no i výhodou zároveň, je lepšia priepustnosť vzduchu aj zvuku. V otvorených slúchadlách sa vám teda nebudú potiť uši, no budete bojovať s ich horšou izoláciou. Navyše, pri hlasnejšom počúvaní hudby môžete otravovať okolie.
- Zatvorené – Zvuk a vzduch neprúdia dovnútra ani smerom von. Tento typ náušníkov preto výborne izoluje okolité zvuky. Hudbu taktiež nie je počuť mimo slúchadiel, na druhej strane sa musíte pripraviť na zvýšené potenie.
- Polouzavreté – Vcelku dobre tlmia okolité zvuky smerom dnu, zvuk však „prepúšťajú“ smerom von.
Technológia pripojenia
Technológia Bluetooth je pri bezdrôtových slúchadlách využívaná najčastejšie. Náš návod na výber bude preto venovaný práve tejto alternatíve. Na trhu sú ďalej dostupné rádiofrekvenčné slúchadlá, ktoré vynikajú nízkou obstarávacou cenou a veľkým dosahom. Ich nedostatkom je nižšia kvalita prenosu pri predĺžení vzdialenosti medzi zdrojovým zariadením a slúchadlami. Okrem toho sa nevyhnete kúpe špeciálneho vysielača.
V minulosti ste mohli natrafiť aj na slúchadlá s IR technológiu prenosu, dnes sa na trhu vyskytujú skutočne zriedka. Modernou alternatívou k Bluetooth je Wi-Fi alebo NFC pripojenie. V závislosti od kvality slúchadiel môže ísť o výbornú alebo vyslovene nevhodnú voľbu.
Bezdrôtové Bluetooth slúchadlá sa dajú bez použitia externého prijímača spravidla pripojiť k všetkým smart telefónom aj notebookom. Výnimkou môžu byť staršie modely. Naopak, väčšina stolových počítačov nedisponuje integrovaným vysielačom, jedinou možnosťou, ako pripojiť Bluetooth slúchadlá k PC, je preto kúpa USB adaptéra. Cena týchto zariadení sa pohybujeod 5 do 100 eur. Výnimky sa, samozrejme, nájdu aj v tomto prípade. Bluetooth je v dnešnej dobe jednou z najlepších technológií, ktorá je využívaná na bezdrôtový prenos dát vrátane obrazu či zvuku. Aj napriek tomu má isté obmedzenia. Ich reálny dopad na počúvanie hudby cez bezdrôtové slúchadlá môžete ovplyvniť práve vhodným výberom.
Bluetooth – dosah a verzia
Dosah Bluetooth sa vo voľnom priestore pohybuje od 10 do viac ako 100 m. Nepísaným štandardom pri bezdrôtových slúchadlách je dosah okolo 10 až 15 m. Upozorňujeme, že prekážky, akými sú steny či nábytok, dosah pripojenia podstatne skracujú. Ak máte hrubé steny, prenos signálu nemusí byť realizovateľný ani z miestnosti do miestnosti.
Na to, ako fungujú bezdrôtové slúchadlá v praxi, vplýva aj verzia Bluetooth, ktorú podporujú. Najnovšou verziou je Bluetooth 5.2, ktorá má kvalitnejšiu stabilitu pripojenia a vyššiu rýchlosť prenosu. Staršími alternatívami sú Bluetooth 5, 4, 3, 2 až 1. To, že natrafíte na slúchadlá s Bluetooth pod 4 je síce málo pravdepodobné, ak by ste však také našli, odporúčame vám, aby ste sa poobzerali po iných.
Zdrojové zariadenie a slúchadlá nemusia nevyhnutne podporovať rovnakú verziu Bluetooth. Ak si zaobstaráte model s Bluetooth 5.2, no váš počítač či telefón bude podporovať „len“ verziu 4.2, na prenos bude využívaná verzia 4.2, teda vždy tá nižšia.
Kodeky
Kodeky majú priamy vplyv na kvalitu prehrávaného zvuku. Na tento parameter sa oplatí zamerať len vtedy, ak sa do bezdrôtových slúchadiel hodláte zainvestovať vyššiu sumu. Signál, v našom prípade zvuk, odoslaný zo zariadenia, musí byť kódovaný do takej podoby, ktorú je možné preniesť. Následne sa tento signál „dostane“ do slúchadiel, v ktorých musí byť dekódovaný do „prehrateľnej“ formy. Tento proces zabezpečujú 2 druhy kodekov.
- Kodeky so stratovou kompresiou: Už z pomenovania tohto typu kodekov je jasné, že majú negatívny dopad na kvalitu zvuku, ktorý je však pre bežného poslucháča takmer nepočuteľný. Do tejto skupiny patrí napr. univerzálny kodek SBC (sub-band coding), novší kodek AAC (Advanced Audio Codec), ktorý využívajú produkty od Apple, či ďalší novší kodek aptX, ktorý podporujú bezdrôtové slúchadlá s Android 8 a vyšším a procesorom Qualcomm.
- Kodeky s bezstratovou kompresiou: Kodeky s bezstratovou kompresiou, zjednodušene, nezhoršujú pôvodnú kvalitu signálu, teda i samotného zvuku. Jedným z najznámejších formátov, ktorý je zároveň i kodekom, na bezstratovú kompresiu audio dát je FLAC. Pozor, ak si budete chcieť pustiť hudbu v tomto formáte, potrebujete aj dostatočne kvalitný telefón či notebook a slúchadlá, ktoré podporujú niektorú z pokrokových kompresných metód, napr. LDAC alebo aptX HD.
Frekvenčný rozsah
Frekvenčný rozsah bezdrôtových slúchadiel patrí k základným technickým parametrom, ktoré vám napovedia veľa o ich skutočných vlastnostiach. V praxi ide o vlnové dĺžky prenášané do uší. Ľudské ucho je schopné vnímať zvuky od cca 16 do 20 000 Hz, slúchadlá by preto mali disponovať podobným frekvenčným rozsahom. Rozsah sa pri mnohých modeloch pohybuje v rozmedzí od menej ako 5 až po viac ako 35 000 Hz, čo nie je problém.
Práve naopak, väčší rozsah stojí za menším skreslením zvuku v tzv. okrajových pásmach. Pri výbere si zároveň všimnite informáciu o hodnote útlmu, ktorá je udávaná v decibeloch (dB) a hovorí o miere poklesu výkonu slúchadiel v týchto okrajových pásmach. Za ideálnu hranicu je možné považovať cca 3 dB, v žiadnom prípade vám však neodporúčame kupovať slúchadlá s útlmom väčším ako 5 dB.
Citlivosť
Frekvenčný rozsah a citlivosť, to sú 3 technické parametre, ktoré majú priamy súvis s kvalitou prehrávaného zvuku. Údaj o citlivosti opisuje, ako hlasno môžu slúchadlá hrať pri určitom výkone, preto je vyjadrený v decibeloch k miliwattom. Ak hľadáte model, cez ktorý budete môcť hudbu počúvať aj vo vyslovene rušnom prostredí, vyberte si taký s citlivosťou od 100 dB vyššie.
Lacné slúchadlá cez hlavu dosahujú niečo okolo 95, naopak, tie výkonnejšie aj viac ako 115 dB. Pri niektorých produktoch môžete nájsť aj údaj o akustickom tlaku, ktorý je takmer totožný s citlivosťou. Dá sa povedať, že je o niečo presnejší. Kvalitné bezdrôtové slúchadlá dosahujú akustický tlak od 90 do 95 dB.
Skreslenie a meniče
Skreslenie opisuje, do akej miery bude kvalita zvuku „po ceste“ zo zriadenia do slúchadiel zhoršená. Ide o ďalší parameter, ktorý nie je udávaný bežne. Natrafíte naň prevažne pri drahších modeloch. Za ideálne je možné označiť skreslenie pod 0,1 %, čo je príznačné pre profesionálne slúchadlá. Pri tých na bežné používanie si vyberajte kúsky s max. 1 % skreslením. Zjednodušene, čím nižšie je skreslenie, tým kvalitnejší bude zvuk.
Menič, laicky reproduktor, je jedným z najdôležitejších komponentov na akýchkoľvek slúchadlách, keďže vytvára tzv. mechanické vlnenie, ktoré je vlastne samotným zvukom. Nepísaným pravidlom je, že väčší menič je lepší menič. Dôležitým parametrom je taktiež počet meničov. Modely na bežné použitie spravidla disponujú 1 veľkým meničom v každom slúchadle.
Izolácia – potláčanie okolitých zvukov (ruchov)
Na izoláciu alebo tzv. funkciu potláčania okolitých zvukov sa zamerajte najmä pri kúpe slúchadiel, ktoré budete používať v exteriéri alebo v hlučnejšom interiéri. Na výber máte 2 typy izolácie, a to pasívnu PNC a aktívnu ANC.
- Pasívna izolácia PNC: Je vhodná pre menej náročných poslucháčov. Tlmenie zvukov je iba čiastočné. V preplnenej mestskej doprave či hlučnej kancelárii vám slúchadlá s PNC izoláciou nemusia postačovať.
- Aktívna izolácia ANC (active noise cancelling): Tento typ izolácie využíva prídavný mikrofón, ktorý zachytáva okolité zvuky a následne do slúchadiel pridáva zvuky s rovnakým vlnením, resp. opačnou fázou, v dôsledku čoho (ich spojením) dôjde k eliminácii rušivých vonkajších ruchov. Ide o podstatne efektívnejší typ izolácie, ktorá je najúčinnejšia napr. v hromadnej doprave, keďže odstraňuje predovšetkým zvuky s nízkou a stálou frekvenciou. Naopak, ANC izolácia si neporadí s húkaním sirén či krikom.
Prítlak náušníkov
Prítlak je dôležitý z hľadiska pohodlia, keďže ide o tlak, ktorým náušníky tlačia na uši. Tento parameter je udávaný v newtonoch (N), bohužiaľ, v popise produktov naň natrafíte skôr zriedka. Vzhľadom na normy by slúchadlá nemali disponovať väčším prítlakom ako 5 N, pričom väčšina modelov má prítlak od 1,3 do 4 N.
Slúchadlá s menším prítlakom sú vhodné na bežné nosenie, a to najmä v interiéri. Sú pohodlnejšie, no majú horšiu schopnosť izolovať okolité zvuky. Modely s vyšším prítlakom oceníte napr. pri cestovaní. Dajú sa označiť za menej pohodlné, zároveň majú výborné izolačné schopnosti. Upozorňujeme, že i tie najkvalitnejšie slúchadlá po čase trochu povolia, preto nie je na škodu siahnuť po trošku vyššom prítlaku.
Materiál
Pri výbere sa zamerajte na materiál, z ktorého sú vyrobené náušníky aj hlavový pás či tzv, čelenka. Náušníky prichádzajú do priameho kontaktu s vašou pokožkou, majú vplyv na izoláciu, a teda aj kvalitu zvuku. Čelenka je pri lacných bezdrôtových slúchadlách najčastejšie vyrobená z plastu, pri tých drahších sa stretnete s rôznymi druhmi kovov. Kvalitnejšie plastové modely by mali disponovať vnútornou výstužou z hliníka či iného kovu.
- Plastové náušníky: Plast, spravidla mäkčený, je najčastejšie používaným materiálom, pričom disponuje celkom dobrými vlastnosťami. Je lacný, má dobrú priľnavosť aj izolačné vlastnosti. Pre niektorých z vás nemusia byť plastové slúchadlá cez hlavu pohodlné. Problémom, najmä pri lacných bezdrôtových slúchadlách, je menšia odolnosť a kratšia životnosť.
- Textilné náušníky: Ďalší lacný materiál, ktorý je pri nosení pohodlný a príjemný. Má dobré sacie vlastnosti, preto sa nemusíte obávať nadmerného potenia uší a ich okolia. Textilné náušníky si vyžadujú pravidelnú starostlivosť v podobe čistenia, sú menej odolné a majú pomerne krátku životnosť.
- Kožené náušníky: Koža je drahý, no veľmi dobrý materiál. Má výborné izolačné vlastnosti, je odolná proti oderom, má dlhú životnosť a pri nosení je vyslovene príjemná. Kožené náušníky vám nemusia vyhovovať v lete, keď spôsobujú nadmerné potenie. Nevýhodou je i náročnejšia údržba.
- Koženkové náušníky: Koženka je lacnejšou alternatívou k pravej koži. S týmto materiálom sa najčastejšie stretnete pri slúchadlách zo strednej cenovej kategórie. K plusom patrí cenová dostupnosť, k mínusom menšia odolnosť. Z hľadiska pohodlia je koženka porovnateľná s kožou.
Hmotnosť
Slúchadlá cez hlavu majú hmotnosť od 100 do 400 g. Nie je to veľa, myslite však na to, že ide o zariadenie, ktoré budete nosiť i niekoľko hodín bez prestávky. V prípade, že so slúchadlami pracujete, môže ísť pokojne o celý deň, navyše, bezdrôtové slúchadlá nemusíte skladať ani pri návšteve kúpeľne či varení. Niekoľkogramová hmotnosť vám preto po istom čase môže spôsobiť bolesti krku či hlavy. Ak sa chystáte slúchadlá nosiť dlho a bez pauzy, odporúčame vám siahnuť po ľahšom modeli.
Odolnosť
Kvalitné Bluetooth slúchadlá by mali byť odolné proti vode. V tomto smere sa zamerajte na IP krytie, teda stupeň ochrany krytom. Za skratkou IP nasledujú 2 číslice, pričom prvá z nich hovorí o stupni krytia pred dotykom a vniknutím pevných častíc a druhá o stupni krytia pred vniknutím vody. Max. možný stupeň krytia je IP69. Väčšina slúchadiel je odolná len proti vniknutiu vody, nie pevných častíc. Výnimky sa, samozrejme, nájdu.
Z hľadiska vodotesnosti vám odporúčame vyberať medzi modelmi s krytím od IPx4 vyššie. Dôležitou je aj odolnosť proti vysokým a nízkym teplotám. Väčšina slúchadiel je schopná fungovať od –5 do 30 až 35 °C. Pod alebo nad touto hranicou môže dôjsť k enormne rýchlemu vybitiu batérie alebo náhlemu vypnutiu slúchadiel.
Bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom alebo bez neho?
Bezdrôtové Bluetooth slúchadlá s mikrofónom slúžia na telefonovanie, chatovanie, prácu či hranie hier, pri ktorých je mikrofón na tzv. in-game komunikáciu takmer nevyhnutným prvkom. Okrem toho, či sú dané slúchadlá mikrofónom vybavené, si všimnite aj jeho typ a kvalitu.
- Bezdrôtové slúchadlá s vysúvacím mikrofónom: Nájdete ho na jednom zo slúchadiel. Ak ho nepotrebujete, jednoducho ho zasuniete dovnútra.
- Bezdrôtové slúchadlá so sklápacím mikrofónom: Ide o podobnú alternatívu. V tomto prípade môžete mikrofón vyklopiť smerom nahor.
- Bezdrôtové slúchadlá s odnímateľným mikrofónom: Tento typ mikrofónu môžete od slúchadiel odpojiť úplne.
- Bezdrôtové slúchadlá s mikrofónom na kábli: Na slúchadlách cez hlavu sa s ním stretnete zriedka, a ak už, tak hlavne na tých najlacnejších. Ide o kompromis, ktorý je postačujúci na základné úkony. Určite vám neodporúčame siahnuť napr. po herných bezdrôtových slúchadlá s týmto typom mikrofónu.
Ovládanie
Ovládanie väčšiny slúchadiel prebieha prostredníctvom tlačidiel alebo dotykových panelov na náušníkoch. Menej často ich nájdete na spojovacom kábli. Mnoho nastavení môžete zrealizovať priamo v zdrojovom zariadení cez aplikáciu. Pomocou tlačidiel na slúchadlách by ste si však spravidla mali vedieť nastaviť hlasitosť, tmenie okolitých zvukov, prepnúť, pozastaviť opätovne spustiť alebo pretočiť nahrávku, prijať a ukončiť hovor. Ovládanie by malo obsahovať aj základný ekvalizér. Pri výbere sa sústreďte na jednoduchosť ovládania. Myslite na to, že na tlačidlá nevidíte, preto by mali byť rozmiestnené logicky a intuitívne.
Výdrž a nabíjanie batérie
Bezdrôtové slúchadlá potrebujú vlastný zdroj energie, ktorým je integrovaná batéria/akumulátor. Jej kvalita a kapacita súvisia s reálnou výdržou slúchadiel na jedno nabitie a taktiež s nabíjaním samotným. Kapacita batérie je udávaná v miliampérhodinách (mAh). Čím viac mAh, tým dlhšia výdrž batérie, čo je však iba polovičnou pravdou. Dôležitú úlohu zohráva reálna spotreba daných slúchadiel, ktorá sa odvíja od výkonu meniča a ich rozmerov, využívaných funkcií a nastavenej hlasitosti. Napr. funkcia aktívneho potláčania okolitých zvukov môže výdrž batérie skrátiť o viac ako polovicu.
V popise produktov sa zamerajte na údaj o reálnej výdrži batérie. Pozor, je udávaná pri ideálnych podmienkach a spravidla pri využívaní 50 – 80 % hlasitosti slúchadiel. Preto počítajte s rezervou okolo 2 až 4 hod. Z hľadiska výdrže sú na tom bezdrôtové slúchadlá cez hlavu, pri porovnaní s tými do uší, podstatne lepšie. Dôvod je prostý, ich konštrukčné riešenie a väčšie rozmery umožňujú využívanie väčšej batérie. Jej výdrž sa odvíja aj od obstarávacej ceny. Pri najlacnejších slúchadlách cez hlavu ide o rozmedzie medzi 7 až 10 hod., čo nie je veľa. V strednej cenovej kategórii najčastejšie natrafíte na kúsky s výdržou okolo 15 – 20 hod., no a tie najlepšie Bluetooth slúchadlá môžete využívať až 30 – 40 hod. Čas nabíjania sa tradične pohybuje od 120 do 180 min.
Funkcie
Bluetooth slúchadlá cez hlavu môžu disponovať množstvom zaujímavých funkcií. Niektorým z nich, napr. pasívnej a aktívnej izolácii okolitých zvukov či mikrofónu, sme sa venovali vyššie. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na funkcie, ktoré je možné označiť za vyslovene pokročilé.
- Interná pamäť: Zvukové súbory môžete ukladať priamo do slúchadiel. Vypočujete si ich teda bez použitia zdrojového zariadenia. Tieto modely sa preto zvyknú nazývať tiež ako bezdrôtové slúchadlá s MP3 prehrávačom. Alternatívou je možnosť použitia microSD karty, ktorú vložíte do jedného z náušníkov. Neprehliadnite údaj o jej max. veľkosti.
- Drôtové pripojenie: Ak patríte k zábudlivcom, odporúčame vám hľadať medzi zariadeniami, ktoré je možné v prípade potreby so zdrojovým zariadením prepojiť cez kábel.
- Bluetooth slúchadlá s rádiom: Aby ste si mohli priamo cez slúchadlá vypočuť rádio, musia byť vybavené FM tunerom.
- Prepojenie slúchadiel: Pomocou kábla môžete k bezdrôtovým napojiť ďalšie slúchadlá.
- Bezdrôtové nabíjanie: Disponujú ním len najnovšie modely.
- Podsvietenie: Ide skôr o dizajnový doplnok. Ak si vyberiete model s podsvietením, všimnite si, či ho môžete vypnúť.
- Automatické vypnutie: Ak slúchadlá majú túto funkciu, je dobré, keď ju môžete vypnúť. Neprehliadnite údaj o čase, po ktorom sa automaticky vypnú.
Lacné bezdrôtové slúchadlá cez hlavu neprekvapia
Bezdrôtovú slúchadlá cez hlavu môžete vlastniť už od necelých 20, cena tých najdrahších neraz presahuje 700 eur. Najlacnejšie slúchadlá cez hlavu, teda tie do 50 eur, bývajú vyslovene krehké. Sú vyrobené z plastu, nemajú kovovú výstuž a ani materiál náušníkov nezvykne byť príliš kvalitný a príjemný. V tejto kategórii väčšinou nenatrafíte na aktívne potláčanie okolitých zvukov, pokročilé funkcie či dlhú výdrž batérie. Najzásadnejším problémom je kvalita zvuku, pre bežného spotrebiteľa by však nemala predstavovať veľký problém.
Bezdrôtové slúchadlá za 50 až 100 eur považujeme za zlatú strednú cestu. Spravidla poskytujú vcelku kvalitný zvuk, výdrž ich batérie sa pohybuje okolo 20 hod., sú pomerne odolné a pohodlné. Ak hľadáte tie najlepšie Bluetooth slúchadlá z najlepších, poobzerajte sa po modeloch nad 100 – 200 eur. V tomto prípade nemusíte riešiť kvalitu zvuku, potláčanie okolitých ruchov, výdrž batérie ani kvalitu spracovania. A čo kúsky za viac ako 500 eur? Popravde, za takouto vysokou cenou slúchadiel, s výnimkou tých profesionálnych, stojí neraz hlavne popularita danej značky.
Najlepšie Bluetooth slúchadlá ponúka Bose, Sony a Beats
Bezdrôtové slúchadlá dnes nepatria k nedostatkovému tovaru. Nájdete ich v ponuke drvivej väčšiny výrobcov slúchadiel ako takých. Ak je pre vás dôležitý kvalitný zvuk, veľmi dobré potláčanie okolitých zvukov i stabilita prenosu, a to pri počúvaní akejkoľvek hudby, odporúčame vám napr. bezdrôtové slúchadlá Sony, ktoré však nepatria k tým najlacnejším. Ich cena sa pohybuje okolo 200 až viac ako 500 eur. Za zmienku stoja taktiež Bluetooth slúchadlá Bose, Bowers & Wilkins, Sennheiser, Logitech či Jabra Evolve.
K populárnej voľbe mladých patria lacnejšie bezdrôtové Bluetooth slúchadlá JBL alebo drahšie Beats by Dr. Dre. Spravidla ide o kúsky, ktoré poskytujú naozaj kvalitný zvuk. Ich prednosťou sú prepracované basy, čo znamená, že ich ocenia najmä fanúšikovia popovej hudby. Klasiku si na nich príliš neužijete.
Odporučiť vám môžeme nepochybne aj bezdrôtové Bluetooth slúchadlá Samsung, medzi ktorými nájdete prevažne modely do uší. To isté platí aj o Bluetooth slúchadlách Xiaomi a Huawei. Pre tých z vás, ktorí hľadajú vyslovene lacný kúsok, sú tu značky Aligator, Connect IT, Orava, Yenkee, Sencor, Niceboy či Swissten Trix. Naopak, naozaj drahé, no kvalitné Bluetooth slúchadlá hľadajte v ponuke výrobcov Bang & Olufsen Beoplay či Beyerdynamic. Niekoľko takýchto modelov nájdete aj medzi Bluetooth slúchadlami Apple a už spomínanými Sony.
Otázky a odpovede – FAQ
Aj napriek veľkej snahe neopomenúť žiadny z dôležitých aspektov, na ktoré by ste sa mali zamerať pri výbere bezdrôtových slúchadiel, nie je vylúčené, že ste nenašli informácie, ktoré zaujímajú vás. Ak chcete vedieť čokoľvek o technických parametroch, funkciách, značkách či cenách tejto elektroniky, neváhajte sa nás opýtať. Vaše otázky priebežne kontrolujeme a snažíme sa na ne čo najskôr odpovedať.
Čo je to impedancia a je tento parameter dôležitý?
Sú všetky bezdrôtové slúchadlá kompatibilné s OS Android aj iOS?
Ako pripojiť Bluetooth slúchadlá k TV?
Sony WH-1000XM3
Uzavreté bezdrôtové slúchadla cez uši, skladacie, pripojenie Wi-Fi, výdrž batérie 30 hod., frekvenčný rozsah 4 – 40 000 Hz, hmotnosť 255 g, aktívne potláčanie okolitých zvukov
Pozrieť najlepšiu ponukuZačneme tým najpodstatnejším, teda zvukom, ktorý je na Bluetooth slúchadlách Sony WH-1000XM3 špičkový pri ich drôtovom aj bezdrôtovom používaní. Tento kúsok „hrá“ kvalitne, hlasno a je vybavený membránou Liquid Crystal Polymer. Bezdrôtový prenos zabezpečuje Wi-Fi a technológia LDAC, ktorá pochádza z dielne samotného výrobcu Sony. LDAC umožňuje prehrávanie zvuku vo vysokom rozlíšení, v praxi si teda ani nevšimnete, že slúchadlá nie sú k zariadeniu pripojené káblom.
K doménam slúchadiel patrí aj ich široký frekvenčný rozsah, ktorý sa pohybuje od 4 až do 40 000 Hz, v ktorom prekonávajú modely, ako Beats Solo3 Wireless a Marshall Major III Bluetooth. Výraznými pozitívami sú ďalej analógový zosilňovač a aktívne potláčanie okolitých zvukov, ktoré funguje výborne pri výškach, stredných tónoch aj basách. Funkciu potláčania okolitých zvukov môžete naprogramovať podľa vlastných požiadaviek, na čo slúži fyzické tlačidlo na náušníkoch. Na výber máte nastavenie v krokoch 0 do 20 alebo niektorý z prednastavených režimov sedenie, chôdza, beh a jazda dopravným prostriedkom, ktoré vďaka technológii Sense Engine fungujú aj automaticky. V aplikácii môžete navyše toto tlačidlo preprogramovať na ovládanie hlasovej asistencie cez Google Assistant alebo Amazon Alexa.
Bluetooth slúchadlá Sony môžete ovládať cez aplikáciu v zdrojovom zariadení, napr. cez odporúčanú a vskutku prepracovanú Headphones Connect, YouTube alebo využiť dotykové ovládanie priamo na náušníkoch. Poklepaním po pravom z nich vypnete alebo zapnete prehrávanie, zdvihnete, alebo ukončíte hovor, posunutím prsta smerom nahor, alebo dole nastavíte hlasitosť a pohybom doprava a doľava prepnete nahrávky. Keď pravý náušník zakryjete, prehrávaný zvuk stíšite na minimum.
Bezdrôtové slúchadlá Sony WH-1000XM3 disponujú rôznymi zaujímavými funkciami. Za spomenutie stoja napr. optimizéry, ktoré upravujú zvuk v závislosti od polohy slúchadiel na hlave či atmosférického tlaku (teda výšky), automatické vypnutie po 5, 60 alebo 180 min. nečinnosti, ktoré je možné vypnúť, virtuálne nastavenie smeru, z ktorého bude k vašim ušiam prichádzať zvuk, simulácia okolitej akustiky, možnosť nastavenia kvality zvuku (môžete si vybrať medzi kvalitou a stabilitou pripojenia), nastavenie vlastného, prednastaveného alebo žiadneho ekvalizéra, sledovanie stavu batérie či výber spomedzi 15 svetových jazykov.
Batéria má nadpriemernú, až 30-hodinovú výdrž. Dobu nabíjania, ktorá sa pohybuje okolo 3 hod., vzhľadom na tento parameter považujeme za primeranú. Sony WH-1000XM3 patria medzi Bluetooth slúchadlá s mikrofónom, ktorý poskytuje naozaj kvalitný zvuk. Tento model je vyrobený z kombinácie plastu a kovu. Ergonomicky tvarované náušníky s naozaj mäkkou výplňou, ktoré majú cca 3,5 cm, sú ku konštrukcii pripojené voľne. Môžete ich teda vybrať alebo otáčať v rozsahu 90 ° smerom vpred a 30 °smerom vzad. Na náušníkoch nájdete konektory pre káble a 2 tlačidlá.
Slúchadlá sú zložiteľné a dodávané s obalom, ktorý rovnako ako ony pôsobí nenápadným a elegantným dojmom. Nachádzajú sa v ňom oddelené zóny, slúchadlá sa preto pri prenose nedotýkajú príslušenstva. V balení ďalej nájdete redukciu na pripojenie v lietadle a viacero káblov. Ide o krátky, len 20 cm napájací USB-A/USB-C kábel a 120 cm kábel na pripojenie slúchadiel cez 3,5 mm Jack. Áno, tento model môžete v prípade potreby používať aj s káblom. Bohužiaľ, adaptér na nabíjanie v balení absentuje.
Typ = uzavreté bezdrôtové slúchadla cez uši ● Pripojenie = Wi-Fi LDAC + 3,5 mm Jack ● Výdrž batérie = 30 hod. ● Doba nabíjania = 180 min. ● Frekvenčný rozsah = 4 – 40 000 Hz ● Citlivosť = 104.5 dB/mW ● Veľkosť meniča = 40 mm ● Dĺžka prívodného kábla = 120 cm ● Hmotnosť = 255 g
Testované produkty
Heureka.sk odporúča:
JBL Tune 510BT
JBL Tune 500BT
Sony WH-1000XM3
Apple AirPods Max
Sony WH-1000XM4
Marshall Major IV Bluetooth
JBL Tune 750BTNC
Sony PlayStation 5 Pulse 3D Wireless Headset
Logitech G733 Lightspeed
LAMAX Base1
Sony WH-CH510
JBL Tune 600BTNC
Ďalšie články z kategórie Slúchadlá
Komentáre
Po prvýkrát som vyskúšala značku Swissten a kúpila som si slúchadlá Trix. Môžem potvrdiť ich kvalitu, reprodukcia hudba je na veľmi dobrej úrovni. Slúchadlá sú kvalitné a za rozumnú cenu, len v balení mi chýbal kábel na pripojenie k PC.
Odpovedať
Pred dvoma týždňami som si kúpil slúchadlá Sony Hi-Res a hrajú dokonale. Páčia sa mi kompaktné rozmery a skvelé ANC. Slúchadlá sú pohodlné a nevadí mi, ani keď ich mám celý deň. Výdrž batérie je obria.
Odpovedať
Perfektný zvuk a nádherné prevedenie majú slúchadlá Beats by Dr. Dre Solo 3. Za ich najväčšie výhody považujem výdrž na jedno nabitie, výborné odrušenie od vonkajšieho sveta či rýchle spárovanie s akýmkoľvek bluetooth zariadením. Jediným mínusom je vyššia cena, inak nič. :-)
Odpovedať
Presne podľa mojich predstáv sú slúchadlá JBL TUNE 500BT, zvuk je super, výdrž batérie tiež a páči sa mi, že slúchadlá podporujú pripojenie dvoch zariadení naraz. Po dlhšom používaní však začínam cítim tlak na uši a musím si ich dať na chvíľu dole, aby si uši oddýchli. Slúchadlá sú dosť mohutné.
Odpovedať
Slúchadlá Apple AirPods Max mi poskytujú čistý zvuk a spoľahlivé a stabilné pripojenie s Apple produktami (iPhone, iPad, MacBook), je to výhoda oproti AirPods Pro, pretože pri nich mi spojenie občas vypadávalo. Slúchadlá majú krásny dizajn, na hlave držia dobre a nosia sa príjemne aj napriek vyššej hmotnosti. Škoda, že nie sú vodeodolné, a tak ich nemôžem nosiť vonku v daždi. Mínus dávam aj za puzdro, ktoré neprekryje celé slúchadlá a hrozí ich poškriabanie.
Odpovedať
Marshall Major III majú úžasný zvuk a dobre sedia na ušiach. Som rád, že sú plne kompatibilné s iOS. Jedno tlačidlo je na všetko, slúži na úpravu hlasitosti, prijímanie hovorov, prepínanie hudby atď. Plusom je zabudovaný mikrofón a dlhá výdrž batérie. Ešte vyzdvihnem, že sa dá počúvať aj počas nabíjania a okrem bezdrôtového počúvania, je možné pripojiť aj kábel.
Odpovedať
Konečne som našiel RF slúchadlá, ktoré splnili moje požiadavky - Logitech G733 Lightspeed. Nešumia, majú čistý zvuk, veľmi príjemne sedia na hlave, pretože majú ľahkú konštrukciu... Oceňujem odnímateľný mikrofón a bez RGB slušnú výdrž batérie. Plusom je tiež USB-C.
Odpovedať
Swissten Trix ponúkajú priemerný zvuk, ale za tú cenu sú fajn. Mínusom, ktorý mi však vadí, je krátka výdrž batérie. Za plusy vnímam dobrú konektivitu a možnosť použitia SD karty, či počúvania rádia priamo zo slúchadiel.
Odpovedať
Slúchadlá Sony WH-CH510 odporúčam kvôli dobrej cene aj kvalitnému zvuku. Používam ich už cca. rok a zatiaľ s nimi nebol žiaden problém. Škoda len, že súčasťou balenia nebola aj nabíjačka, takže používam starú, ktorú som mal k inému zariadeniu.
Odpovedať
Slúchadlá Bose QC 45 pekne držia na hlave aj ušiach, no vo východzom nastavení je zvuk nejaký divný. Po dlhšom počúvaní sa ale dá na tento zvuk zvyknúť, prípadne si ho cez ekvalizér zariadenia upraviť. ANC je šikovné a dostatočné. Spárovanie s PC bolo clekom náročné. Inak sú to fajn slúchadlá pre nenáročných.
Odpovedať
Kúpil som si Logitech G733 Lightspeed Wireless RGB Gaming Headset na základe odporúčania od kamaráta. Slúchadlá sú ľahké, preto mi neprekážajú ani pri dlhšom nosení. Zvuk je pomerne kvalitný, na bežné veci úplne stačí. Z mojej strany maximálna spokojnosť. Plusom je tiež dobrý dosah, skvelá výdrž a celkovo kvalitné spracovanie. Ak hľadáte slúchadlá za síce vyššiu cenu, ale veľmi dobré, odporúčam tieto.
Odpovedať