Instantné fotoaparáty

Najlepšie instantné fotoaparáty 2024 + recenzie

Instantné fotoaparáty sú opäť v móde. Nenafotíte s nimi kalendár ani fotografie na výstavu, pokiaľ však chcete mať vaše spomienky v ruke do niekoľkých sekúnd po ich zhotovení, ide o nenahraditeľné zariadenia. Pre tých z vás, ktorí práve zvažujú kúpu takéhoto fotoaparátu, sme si pripravili test s recenziami niekoľkých vybraných modelov. Posvietili sme si na jeho víťaza, instantný foťák Fujifilm Instax LiPlay, a niekoľko ďalších atraktívnych kúskov od 2 najznámejších výrobcov Polaroid a Fujifilm.

Publikované: 09.05.2022
Aktualizované: 31.07.2024

Aký instantný fotoaparát kúpiť?

Drvivá väčšina instantných fotoaparátov fotí najlepšie za dobrého svetla, má automatické ostrenie a kvalita výsledných fotografií je vhodná len na tlač v malom formáte. Na prvý pohľad sa preto môže zdať, že rozdiely medzi jednotlivými modelmi nie sú veľké. Áno, je pravdou, že stoja na maličkostiach, no práve maličkosti rozhodujú o funkčnej stránke toho či onoho foťáka. V nasledujúcich odstavcoch sme si pre vás pripravili krátky popis kľúčových vlastností, ktoré sú určené pre tých z vás, ktorí nemajú čas či chuť na čítanie našich podrobných recenzií. Zamerali sme sa v nich práve na tie špecifikácie, ktoré najviac odlišujú jednotlivé modely.

Názov Hodnotenie Detail
Fujifilm Instax LiPlay   ✔   Víťaz testu5*Zobraziť produkt
FujiFilm Instax SQ40   ✔   Dobré recenzie5*Zobraziť produkt
Fujifilm Instax Mini 12   ✔   Najpredávanejšie5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Fujifilm Instax LiPlay

Fujifilm Instax LiPlay

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 86 x 54 mm, integrovaný blesk, podpora Bluetooth, čas tlače cca 90 s, 2,7“ LCD displej, integrovaná Li-Ion batéria, hmotnosť 255 g

Zobraziť viac info

Fujifilm Instax LiPlay je kompaktný, nenáročný na ovládanie, má vcelku dlhú výdrž batérie, disponuje praktickým LCD displejom a integrovaným bleskom. Na snímky je možné vytlačiť QR kód s krátkou hlasovou správou a vďaka podpore Bluetooth ho využijete taktiež ako samostatnú tlačiareň fotografií z vášho telefónu. Najzásadnejším negatívom je nižšia kvalita fotografií, čo je však príznačné pre väčšiu instantných fotoaparátov. K negatívam je možné zaradiť aj horšie rozlíšenie displeja a trošku premrštenú obstarávaciu cenu.

Cenový trhák
Fujifilm Instax Mini 9

Fujifilm Instax Mini 9

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 54 x 86 mm, integrovaný blesk, 2 x AA batérie, Hmotnosť 307 g

Zobraziť viac info

Instantný fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 nás zaujal miniatúrnymi rozmermi, nízkou obstarávacou cenou, pekným dizajnom a zaujímavými funkciami. Nájdete na ňom blesk, selfie zrkadielko a otočný prstenec na objektíve, ktorý slúži na prepínanie fotografických režimov. Kvalita fotografií je dobrá najmä za dobrého svetla. Tlač je rýchla a vcelku kvalitná. Zaujímavosťou je kompatibilita s 2 typmi fotopapiera. K nevýhodám je možné zaradiť napájanie 2 AA batériami a absenciu displeja.

Náš TIP
Polaroid Now

Polaroid Now

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 88 x 108 mm, integrovaný blesk, bez displeja, integrovaná Li-Ion batéria, hmotnosť 475 g

Zobraziť viac info

Ak túžite po skutočnom návrate v čase, instantný fotoaparát Polaroid Now vás okúzli. Ide o model s krásnym retro dizajnom a väčšími rozmermi, ktorý môžete vlastniť za trochu vyššiu, ale primeranú obstarávaciu cenu. Kvalita fotografií je porovnateľná s inými modelmi. Problémom je najmä fotografovanie v tme. Polaroid Now má nenáročné ovládanie a len základné funkcie. Je vybavený integrovaným akumulátorombleskom a samospúšťou.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Aby sme mohli spotrebiče v našich testoch zrecenzovať a následne porovnať medzi sebou, nazačiatku testovania si stanovíme súbor najdôležitejších hodnotených parametrov. Instantné fotoaparáty sa v mnohých smeroch nedajú porovnávať s tými „normálnymi“. Načrtli sme to už vyššie, zásadným rozdielom je hlavne kvalita zhotovených fotografií. Pri hodnotení vybraných modelov sme sa preto nezameriavali na špecifikácie, ktoré sú dôležité pri fotoaparátoch ako takých, ale najmä na tie, ktoré sú špecifické pre instantné modely. Okrem obstarávacej ceny boli pre nás dôležité doplnkové funkcie, náročnosť ovládania, kvalita a rýchlosť tlače, cena originálneho fotopapieradruh napájania či kvalita spracovania.

Možnosti nastavenia fotoaparátu
Možnosti úpravy fotografií
Kvalita výsledných fotografií a tlače
Pamäť a napájanie
Cena originálneho fotopapiera
Rozmery a hmotnosť
Kvalita spracovania
Náročnosť ovládania
Rýchlosť tlače
Dizajn a prevedenie

Do našich testov za každých okolností vyberáme len modely od overených výrobcov. V prípade instantných fotoaparátov sme sa zamerali na tie od výrobcov Polaroid a Fujifilm. Ak si chcete zaobstarať foťák od iného zhotoviteľa, odporúčame vám nahliadnuť do sekcie „ďalšie zaujímavé produkty“, v ktorej sme pre vás spracovali krátke hodnotenia instantných foťákov menej zvučných značiek.

Recenzované modely nás zaujali pomerom medzi cenou, funkčnosťou a doplnkovými funkciami. Ich reálne vlastnosti sme si overovali v iných dostupných nezávislých recenziách zo Slovenska aj zahraničia, no najmä v spotrebiteľských recenziách na známych portáloch, ako je Heureka.sk, Mall.sk, Alza.sk, Hej.sk či Datart.sk.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie instantných fotoaparátov

Instantné fotoaparáty nájdete v ponuke viacerých výrobcov. K najznámejším z nich patrí práve Polaroid a Fujifilm. Náš test pozostáva z recenzií fotoaparátov týchto 2 značiek. Vybrali sme pre vás modely pre menej i viac náročnýchtie, ktoré sa zmestia do vrecka, a aj tie, ktoré rozmermi pripomínajú klasický fotoaparát. Naše recenzie sú nezávislé. Ide o naše vlastné subjektívne hodnotenia, na ktoré nemali vplyv výrobcovia ani predajcovia týchto zariadení. Snažili sme sa prihliadať na všetky dôležité parametre a zároveň naše hodnotenia porovnať so skúsenosťami spotrebiteľov.

Víťaz testu

Fujifilm Instax LiPlay

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 86 x 54 mm, integrovaný blesk, podpora Bluetooth, čas tlače cca 90 s, 2,7“ LCD displej, integrovaná Li-Ion batéria, hmotnosť 255 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Fujifilm Instax LiPlay nás zaujal najmä z hľadiska doplnkových funkcií. Ide o vyslovene kompaktný model s integrovaným bleskom, podporou Bluetooth, rýchlou tlačou, dlhou výdržou a šikovnou aplikáciou na úpravu fotografií, ktorý je dostupný za trošku vyššiu cenu.

Hodnotiť kvalitu fotografií instantných fotoaparátov je náročné. Všetky z nich totiž v porovnaní s klasickou zrkadlovkou podávajú podstatne nižší „výkon“. Model Instax LiPlay nie je výnimkou. Fotky zhotovené fotoaparátom majú rozlíšenie 2 560 x 1 920 px. V praxi sú teda použiteľné len na tlač v malinkom formáte.

Objektív má clonu F2.0, čo nie je zlé, LiPlay i napriek tomu nie je určený na fotenie v zlých svetelných podmienkach. Navyše, ak sú fotky príliš tmavé, nekvalitnou sa stáva aj samotná tlač. LCD TFT displej s 2,7-placovou uhlopriečkou vnímame ako veľký benefit. Fotografie si totiž môžete pred vytlačením prezrieť alebo ich upraviť priamo vo foťáku. Vďaka tomu sa vyhnete zbytočnému plytvaniu fotopapiera na nepodarky, ktorý nie je najlacnejší. Nečakajte žiadne zázraky, čitateľnosť a kvalita displeja sú priemerné.

Instax LiPlay mnohí využívajú ako samostatnú tlačiareň. Vďaka podpore Bluetooth doň totiž môžete poslať fotky z vášho smartphonu. S rovnakou funkciou sa stretnete aj pri drahšom modeli Fujifilm Instax mini EVO. V tomto smere oceňujeme aj originálnu bezplatnú aplikáciu Instax Mini LiPlay pre Android aj iOS, ktorá poskytuje široké možnosti úpravy fotografií. V neposlednom rade nemôžeme opomenúť možnosť vytlačenia QR kódu priamo na fotografiu na nahranie krátkej hlasovej správy.

Fujifilm Instax LiPlay je vyslovene kompaktný model. Má 82,5 x 122,9 x 36,7 mm a váži necelých 260 g. Je ideálnou alternatívou na cesty, keďže sa zmestí, doslova, do vrecka. Foťák tlačí fotografie s rozmermi 62 x 46 mm. Je kompatibilný so špeciálnym fotografickým papierom, ktorý obsahuje farbu. Ten doň stačí vložiť, počkať 12 až 90 s, kým z neho vyjde fotografia, a následne, do cca 15 min., sa na nej objavia všetky farby.

Ovládanie je veľmi jednoduché, väčšina z vás ho pravdepodobne pochopí aj bez nahliadnutia do návodu. Instax LiPlay je vybavený samospúšťou, ktorú môžete nastaviť na 10 alebo 2 s. Nájdete na ňom aj blesk s dosahom od 0,5 do 1,5 m, čo hodnotíme ako slabší podpriemer. Fotoaparát je vybavený Li-Ion batériou, ktorú nabijete za 60 až 180 min. Na 1 nabitie vytlačí cca 100 snímok. Instax LiPlay má internú pamäť, ktorá je postačujúca na uloženie 45 fotografií. Internú pamäť môžete doplniť pamäťovou kartou micro SD alebo micro SDHC.

Recenzie spotrebiteľov na fotoaparát Fujifilm Instax LiPlay sú rozpačité. Väčšina užívateľov sa zhoduje na tom, že kvalita fotiek zhotovených fotoaparátom je naozaj nízka. Sú tmavé, s čím si následne neporadí tlač. K negatívam zaraďujú aj horšie ostrenie a premrštenú obstarávaciu cenu. Recenzie sú v ďalších smeroch pozitívne. Spotrebitelia na tomto modeli oceňujú nenáročné prepojenie s telefónom a možnosť tlače fotografií priamo z nehonízku hmotnosť, kompaktné rozmery, veľkú internú pamäť, dlhú výdrž batérie a veľmi jednoduché ovládanie.

Pozitíva

QR kód so zvukovou nahrávkou
Možnosť prepojenia s telefónom a tlače fotografií
Šikovná aplikácia a jednoduché ovládanie

Negatíva

Nižšia kvalita fotografií
Nižšie rozlíšenie displeja

Rozlíšenie = 2 560 x 1 920 px ● Snímač = 1/5-inch CMOS ● Uzávierka = 1/4 – 1/8000 s ● Clona = F2.0 ● ISO = 100 – 1 600 ● Ohnisková vzdialenosť = f – 28 mm ● Zaostrovacia vzdialenosť = od 10 cm ● Typ/veľkosť/rozlíšenie displeja = LCD TFT/2,7“/230 000 bodov ● Pamäť = interná + microSD/micro SDHC ● Kapacita internej pamäte = cca 45 snímok ● Napájanie = Li-Ion batéria ● Rozmery filmu/snímky = 86 x 54 mm/62 x 46 mm ● Čas tlače snímky = cca 90 s ● Rozmery fotoaparátu = 82,5 x 122,9 x 36,7 mm ● Hmotnosť = cca 255 g

Cenový trhák

Fujifilm Instax Mini 9

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 54 x 86 mm, integrovaný blesk, 2 x AA batérie, Hmotnosť 307 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Instantný fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 je cenovo dostupný, nachádza sa na ňom viacero zaujímavých detailov, má kompaktné rozmery a na zahodenie nie je ani jeho dizajn. Kvalita fotografií je na štandardnej úrovni. K výrazným plusom patrí veľmi rýchla tlač obrázkov.

Na Fujifilm Instax Mini 9 sa nachádza niekoľko zaujímavých detailov. Prvým z nich je selfie zrkadielko, ktoré nájdete aj na Fujifilm Instax Mini 11. Ďalej nás zaujala špeciálna CloseUp šošovka, ktorú môžete nasadiť na objektív. Slúži na zmenšenie zaostrovacej vzdialenosti zo 60 na 35 cm. Na objektíve je aj otočný prstenec na nastavenie niektorého z dostupných obrazových režimov.

Kvalita fotografií nie je najvyššia, ale ani najnižšia. Najlepšie výsledky dosiahnete pri fotografovaní v dobrých svetelných podmienkach. Večer či v tmavých priestoroch počítajte s príliš tmavými fotkami, čo je však pre tento typ zariadení príznačné.

Prevedenie, dizajn a kvalitu spracovania hodnotíme pozitívne. Extravagantné farby, v ktorých je tento model dostupný, nemusia osloviť každého, nám sa však vyslovene páčia. Instax Mini 9 pôsobí robustným a pevným dojmom. Pozor, ak patríte k ľavákom, nemusí vám padnúť do ruky, keďže jeho tvar je uspôsobený na držanie v pravačkeCenu považujeme za primeranú kvalite a funkciám.

Instax Mini 9 je kompatibilný s fotografickým papierom, ktorý je dostupný za pomerne vysokú cenu. Na výber máte verziu s bielymi okrajmi, pri ktorej vás 1 snímka vyjde na cca euro, a tiež papier s čiernymi okrajmi, ktorý je o pár centov lacnejší. Kvalita tlače je na dobrej úrovni, fotografie zhotovené pri horších svetelných podmienkach však môžu byť príliš tmavé. Rozmery výtlačku predstavujú 54 x 86 mm. Samotná fotka, teda obrázok, má 46 x 62 mm. Výrazným pozitívom je veľmi rýchle vytlačenie fotiek.

Napájanie fotoaparátu zabezpečujú 2 batérie typu AA, ktoré by vám mali vydržať na zhotovenie, resp. tlač cca 100 fotografií. Tento model nedisponuje integrovaným nabíjateľným akumulátorom, čo je možné označiť za nevýhodu. K nedokonalostiam zaraďujeme taktiež absenciu závitu na statív na spodnej strane.

Viac ako 90 % recenzií spotrebiteľov na fotoaparát Fujifilm Instax Mini 9 je pozitívnych. Najčastejšie spomínanou výhodou je možnosť tlače fotografií. Pozitívne spotrebitelia hodnotia taktiež rýchlosť tlače, kvalitu snímokrozmery a primeranú obstarávaciu cenu. Negatívne hodnotenia si vyslúžila vyššia cena originálneho fotopapieraabsencia integrovaného akumulátora a fakt, že fotografie sú príliš tmavé aj počas ich fotenia za denného svetla. Niektorým spotrebiteľom sa zdá cena tohto modelu trochu privysoká.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou a kvalitou
Rýchla a vcelku kvalitná tlač snímok
Pekný dizajn

Negatíva

Bez integrovaného akumulátora
Horšia kvalita fotografií pri slabom svetle
Bez displeja

Uzávierka = 1/60 s ● Ohnisková vzdialenosť = 60 mm ● Zaostrovacia vzdialenosť = od 60 cm ● Displej = nie ● Napájanie = 2 x AA batérie ● Rozmery výtlačku/snímky = 54 x 86/46 x 62 mm ● Rozmery fotoaparátu = 116 x 118,3 x 68,2 mm ● Hmotnosť = 307 g

Náš TIP

Polaroid Now

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 88 x 108 mm, integrovaný blesk, bez displeja, integrovaná Li-Ion batéria, hmotnosť 475 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Na modeli Polaroid Now nás už z diaľky zaujal jeho retro dizajn. Tento kúsok vyzerá tak, ako by sa vrátil v čase. Je dostupný za vcelku primeranú obstarávaciu cenu a pri dobrom svetle s ním zhotovíte veľmi pekné fotografie.

Instantný fotoaparát Polaroid Now zaujme už z diaľky naozaj pekným retro dizajnom. Je vyrobený z plastu a na dotyk pôsobí skôr ako hračka. Z hľadiska rozmerov a hmotnosti však ide o pomerne robustný kúsok, ktorý sa do vrecka veruže nezmestí. Jeho rozmery predstavujú 150,16 x 112,2 x 95,48 mm a hmotnosť presahuje 450 g. K plusom zaradzujeme nabíjateľnú Li-Ion batériu s celkom veľkou kapacitou 750 mAh.

Ovládanie je veľmi jednoduché. Prebieha cez 3 farebne odlíšené tlačidlá okrúhleho tvaru. To isté platí aj o manipulácii s fotopapierom. Polaroid Now diosponuje časovačom, ktorý oceníte pri selfiečkách či skupinových fotografiách. Menším sklamaním, najmä vzhľadom na vyššiu obstarávaciu cenu, je absencia závitu na statív. Pri použití samospúšte preto budete musieť experimentovať.

Kvalita fotografií je taká, s akou sa stretnete pri väčšine instantných fotoaparátov. Fotky zhotovené pri ostrom svetle sú kvalitné a ostré. Svetelnosť objektívu je F11, ani tento model si preto neporadí s fotením v zhoršených svetelných podmienkach. Dobrou správou je, že disponuje bleskom, fotiť teda môžete aj večer.

Polaroid Now je schopný objekty zaostriť od 40 cm vzdialenosti. Fotky fotené zblízka preto nemusia byť úplne špičkové. Pri fotení objektov, ktoré sa od objektívu nachádzajú aspoň v 50 cm vzdialenosti, sa môžete tešiť na pekný a ostrý obrazOstrenie je automatické a už akosi klasicky orientačné. V preklade, v hľadáčiku neuvidíte, na čo presne máte zaostrené.

Z tohto dôvodu by sme ocenili aspoň náhľadový displej, ktorý na tomto Polaroide chýba. Cena fotopapiera totiž nie je najnižšia, no a tlač snímok je, doslova, pokus – omyl. Na výber máte farebné aj čiernobiele fotografické kazety s rozmermi 88 x 109 mm1 výtlačok vás vyjde na skoro 2 eurá. Samotná tlač je veľmi jednoduchá. Po zhotovení záberu stačí tlačidlo na fotoaparáte podržať cca 2 s, čím spustíte tlač snímky. Tá trvá 10 až 15 min., čo je dosť dlhý čas.

Pri prieskume viacerých predajných portálov sme nenatrafili na veľké množstvo spotrebiteľských skúseností s instantným fotoaparátom Polaroid Now. Naše hodnotenie sme si preto porovnali s inými nezávislými recenziami. Vo väčšine z nich sme natrafili na závery podobné tým našim. Retro dizajn, jednoduchá obsluha a celkom slušná kvalita fotografií, to sú hlavné pozitíva tohto modelu. Naopak, k mínusovým parametrom je možné zaradiť absenciu závitu na statív, nízku svetelnosť objektívu, len orientačné automatické ostrenie vysokú obstarávaciu cenu originálnych fotografických kaziet.

Pozitíva

Dobrá kvalita fotografií pri dobrých svetelných podmienkach
Krásny retro dizajn
Nenáročná obsluha

Negatíva

Nízka svetelnosť objektívu
Bez závitu na statív
Vysoká obstarávacia cena originálnych fotografických kaziet

Clona = F11 ● Zaostrovacia vzdialenosť = od 40 cm ● Displej = nie ● Napájanie = Li-Ion batéria/750 mAh ● Rozmery snímky = 88 x 108 mm ● Čas tlače snímky = 10 – 15 min. ● Rozmery fotoaparátu = 150,16 x 112,2 x 95,48 mm ● Hmotnosť = 457 g

Lacná kvalita

Fujifilm Instax Mini 11

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 86 x 54 mm, integrovaný blesk, čas tlače cca 90 sek., bez displeja, napájanie 2 x AA batérie, hmotnosť 293 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Fujifilm Instax Mini 11 je novším bratom modelu mini 9, ktorý sme do nášho testu zaradili tiež. Ide o kompaktný model, ktorý je ako stvorený na selfie fotografie. Okrem toho vyniká v rýchlosti tlače vcelku kvalitných snímok. Najzásadnejším mínusom je vyššia cena originálneho fotopapiera a už akosi klasicky aj horšia kvalita fotografií v slabom svetle.

Instax Mini 11 je možné považovať za smart fotoaparát. Dokáže totiž rozpoznávať hladinu svetla a v závislosti od jeho množstva automaticky optimalizovať rýchlosť uzávierky alebo výkon blesku. Ani napriek tomu tento model nie je vhodný na fotenie vo vyslovene zlých svetelných podmienkach, keďže jeho 60 mm objektív má clonu F12,7. Blesk sa v priemere nabíja 6,5 s a jeho efektívny dosah predstavuje 0,3 až 2,7 m. K pozitívam zaraďujeme nastaviteľnú uzávierku od 1/2 do 1/250 s.

Kvalita fotografií nie je najlepšia ani v prípade tohto fotoaparátu. Na snímky vytlačené v malých rozmeroch ju však považujeme za postačujúcu. Rovnako ako v prípade modelu Fujifilm Instax Mini 9 na objektíve nájdete selfie zrkadielko. Okrem toho disponuje špeciálnym selfie režimom na vyladenie vašich autoportrétov. Z istého hľadiska ho môžeme považovať za ideálnu alternatívu na selfie fotografie, pretože je ako stvorený na fotografovanie zblízka, presnejšie od 30 cm vzdialenosti od objektu.

Tento fotoaparát je ďalším vyslovene kompaktným kúskom s rozmermi 107,6 x 121,2 x 67,3 mm a hmotnosťou okolo 300 g. Napájanie zabezpečujú 2 batériu typu AA, ktoré sú postačujúce na tlač 100 snímok so štandardnými rozmermi 86 x 54 mm s rámčekom a 62 x 46 mm bez neho. Výdrž batérie predlžuje praktická funkcia automatického vypnutia po 5 min. nečinnosti.

Dizajn hodnotíme pozitívne. Instax Mini 11 je dostupný v rôznych výrazných pastelových farbách, no taktiež v elegantnom sivočiernom prevedení. Vybrať si môžete konkrétne z modelov Blush Pink, Sky Blue, Charcoal Grey, Ice White a Lilac Purple. K benefitom patrí rýchla tlač fotografií a jednoduchá obsluha. Kvalitu tlače hodnotíme taktiež pozitívne. Naopak, zásadnejším negatívom je absencia displeja a cena originálneho fotopapiera. 1 snímka stojí v prepočte viac ako euro, čo je však stále menej ako v prípade konkurenčného modelu Polaroid Now.

Percentuálne hodnotenia modelu Fujifilm Instax Mini 11 od spotrebiteľov na Heureka.sk sú takmer totožné s tými pri Fujifilm Instax LiPlay. Medzi parametre, ktoré považujú za pozitívne, patrí rýchla a kvalitná tlač, jednoduchá obsluha a primeraná obstarávacia cena. Spotrebitelia sa takmer jednohlasne zhodli v tom, že za najväčšie negatívum pokladajú vysokú cenu originálneho fotopapiera a menšie rozmery vytlačených snímok.

Pozitíva

Primeraná obstarávacia cena
Široké možnosti nastavenia expozície
Rýchla tlač fotografií

Negatíva

Vysoká cena originálneho fotopapiera
Horšia kvalita snímok pri zlých svetlených podmienkach

Uzávierka = 1/2 až 1/250 s ● Clona = F12,7 ● ISO = 800 ● Ohnisková vzdialenosť = f - 60 mm ● Zaostrovacia vzdialenosť = od 30 cm ● Displej = nie ● Napájanie = 2 x AA batérie ● Rozmery výtlačku/snímky = 86 x 54 mm/62 x 46 mm ● Čas tlače snímky = cca 90 s ● Rozmery fotoaparátu = 107,6 x 121,2 x 67,3 mm ● Hmotnosť = 293 g

Pre náročných

Fujifilm Instax Mini EVO

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 86 x 54 mm, integrovaný blesk, podpora Bluetooth, čas tlače cca 25 s, 3“ LCD displej, integrovaná Li-Ion batéria, hmotnosť 285 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Pri pohľade na technické špecifikácie je Fujifilm Instax Mini EVO takmer na nerozoznanie od modelu Fujifilm Instax LiPlay. Hlavným rozdielom je vyššia obstarávacia cena, lepšia kvalita fotografií a elegantný retro dizajn.

Instax Mini EVO pôsobí úžasným retro dojmom. Dizajn hodnotíme na jednotku s hviezdičkou. Na jeho zadnej strane je umiestnený dobre čitateľný LCD TF displej s 3-palcovou uhlopriečkou, na ktorom si viete prezrieť fotografie ešte pred tlačou. Vďaka tomu sa vyhnete mrhaniu fotopapiera na nepodarky.

Na foťák ďalej nájdete hľadáčikblesk s dosahom od 0,5 m do 1,5 m, závit na statív a až 2 spúšte. Prvá z nich sa nachádza na hornej, druhá na prednej časti. Ovládanie je teda pohodlné pri fotení na výšku aj šírku. Upozorňujeme, že si vydaju trochu cviku, pretože prebieha cez viacero ovládacích prvkov, ako je pri instantných modeloch zvykom.

Aj Instax Mini EVO podporuje Bluetooth. Vďaka tomu ho môžete využiť aj na tlač fotografií z telefónu. Menším mínusom je, že nemáte možnosť výberu rôznych rámčekov ani vytlačenia QR kódu pre nahratie zvukovej nahrávky. Editovať je možné len základné parametre, napr. svetelnosť. Foťák je kompatibilný s bezplatnou aplikáciou instax mini EVO pre iOS aj Android. Priamo v ňom sa nachádza 10 fotografických režimov, medzi ktorými môžete prepínať pomocou otočného objektívu.

Kvalita fotografií je tradične postačujúca len na tlač snímok malého formátu, konkrétne tých s rozmermi 62 × 46 mm. Mini EVO si však prekvapivo poradí aj s fotením pri slabšom svetle. Zároveň je ideálny na zachytenie detailov. Ostrenie totiž zvláda už od 10 cm vzdialenosti od objektu. Tlač je rýchla, v priemere trvá 15 až 25 s.

Aj tento kúsok je vcelku kompaktný. Má 87 x 122,9 x 36 mm a váži cca 285 g. Kvalitu spracovania hodnotíme ako dobrú. Upozorňujeme, že hlavným výrobným materiálom je plast. I keď to tak na prvý pohľad nevyzerá. Podobne ako v prípade kolegov od rovnakého výrobcu je aj Mini EVO vybavený internou pamäťou na cca 45 snímok, ktorú môžete rozšíriť 1 GB pamäťovou kartou. Na tú sa vám v priemere zmestí až 850 fotografií. Na jedno nabitie Li-Ion batérie, ktoré trvá niečo okolo 2,5 hod., vytlačíte cca 100 snímok. Milým detailom je, že spolu s fotoaparátom dostanete kábel na nabíjanie a látkový popruh. Adaptér si musíte zaobstarať sami.

Ani v prípade Instax Mini EVO sme nenatrafili na príliš veľa spotrebiteľských skúseností. V nezávislých recenziách však žne úspechy. Negatívne hodnotenia súvisia napr. s absenciou adaptéra v balení, menu, ktoré je dostupné len v angličtinehoršou čitateľnosťou displeja na slnku a plastovým prevedením. Medzi plusovými parametrami sa najčastejšie spomína veľký displej, možnosť náhľadu fotografií, rýchla tlač, dobrá kvalita fotografií vrátane tých detailných, výkonný blesk a pekný retro dizajn.

Pozitíva

Nadštandardne dobrá kvalita fotografií
Prehľadný LCD displej a výkonný blesk
Rýchla a kvalitná tlač

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Horšia čitateľnosť displeja a komplikovanejšie ovládanie
Plastové prevedenie

Rozlíšenie = 2 560 x 1 920 px ● Snímač = 1/5-palcový CMOS ● Uzávierka = 1/4 - 1/8000 s ● Clona = F2.0, ISO = 100 – 1 600 ● Ohnisková vzdialenosť = f – 28 mm ● Zaostrovacia vzdialenosť = od 10 cm ● Typ/veľkosť/rozlíšenie displeja = LCD TFT/3“/460 000 bodov ● Pamäť = interná + microSD/micro SDHC ● Kapacita internej pamäte = cca 45 snímok ● Napájanie = Li-Ion batéria ● Rozmery výtlačku/snímky = 86 x 54 mm/62 x 46 mm ● Čas tlače snímky = cca 25 s ● Rozmery fotoaparátu = 87 mm x 122,9 mm x 36 mm ● Hmotnosť = 285 g

Fujifilm Instax Wide 300

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 86 x 108 mm, integrovaný blesk, čas tlače cca 90 s, LCD displej, napájanie 4 x AA batérie, hmotnosť 612 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Fujifilm Instax Wide 300 nie je úplne klasickým instantným fotoaparátom. Má väčšie rozmery, vyhotovuje snímky väčších rozmerov, a aj kvalita fotografií je na nadštandardne dobrej úrovni. Výrazným plusom je primeraná obstarávacia cena, mínusom zas väčšie rozmery.

Fujifilm Instax Wide 300 je ako stvorený na širokouhlé zábery. Vytlačené snímky majú 2x väčšie rozmery ako pri všetkých ostatných modeloch v našom teste. Samotná fotografia bez rámčeka má 62 x 99 mm a veľkosť celej snímky predstavuje až 86 x 108 mm. Súčasťou balenia je taktiež konverzná close-up šošovka na makro zábery. Tento model je preto vhodný na fotenie detailov a selfie fotografií, pri ktorých zas oceníte integrované zrkadielko pri objektíve. Nevýhodou je absencia samospúšte.

Objektív má aj v tomto prípade dosť nízku svetelnosť F14, čo je ešte o niečo menej ako pri fotoaparátoch Polaroid Now či Fujifilm Instax Mini 11. Kvalita fotografií zhotovených v horších svetelných podmienkach je však i napriek tomu prekvapivo dobrá. Navyše, Wide 300 disponuje vstavaným bleskom s dosahom do 3 m.

Tento instantný foťák je vybavený maličkým LCD displejom, na ktorom si môžete fotky prezrieť ešte pred ich tlačou. Okrem toho zobrazuje počet zostávajúcich snímok a aktuálne nastavenie blesku. Ďalej vám ponúka možnosť úpravy expozície, presnejšie, fotky môžete zosvetliť alebo stmaviť.

Na Wide 300 sa nachádza šikovne umiestnený hľadáčik a závit na statív. Ovládanie je intuitívne a jednoduché. K mínusom je možné zaradiť vysokú hmotnosť, ktorá presahuje 600 g, a nadštandardne veľké rozmery 167,8 x 94,7 x 120,9 mm. Napájanie zabezpečujú 4 AA batérie, čo taktiež nemusí vyhovovať každému. Posledným výraznejším mínusom je fakt, že fotoaparát nepodporuje pamäťové kartyObstarávaciu cenu hodnotíme ako primeranú.

Fujifilm Instax Wide 300 si od užívateľov vyslúžil vysoké hodnotenia. K plusovým vlastnostiam zaraďujú primeranú obstarávaciu cenu, jednoduché ovládanie, nadštandardnú kvalitu a veľkosť snímok vrátane tých zhotovených pri horšom svetle, závit na statív či nadstavec na selfie fotky. Už akosi tradičné mínusové hodnotenia, na ktoré sme natrafili pri všetkých recenzovaných instantných fotoaparátoch, súvisia s vysokou cenou fotopapiera a nižšou kvalitou snímok v porovnaní s „klasickým“ foťákom. V prípade tohto konkrétneho modelu spotrebiteľov negatívne prekvapili veľké rozmery, vysoká hmotnosť a absencia samospúšte.

Pozitíva

Primeraná obstarávacia cena
Nadštandardne veľké snímky dobrej kvality
LCD displej a možnosť úpravy expozície

Negatíva

Väčšie rozmery a vyššia hmotnosť
Bez podpory pamäťových kariet
Absencia samospúšte

Uzávierka = 1/64 – 1/200 s ● Clona = F14 ● ISO = 800 ● Ohnisková vzdialenosť = f – 95 mm ● Displej = áno ● Napájanie = 4 x AA batérie ● Rozmery výtlačku/snímky = 86 x 108/ 62 x 99 ● Čas tlače snímky = cca 90 s ● Rozmery fotoaparátu = 167,8 x 94,7 x 120,9 mm ● Hmotnosť = 612 g

Fujifilm Instax Square SQ20

Instantný fotoaparát, rozmery výtlačku 86 x 72 mm, integrovaný blesk, podpora Bluetooth, čas tlače cca 90 s, LCD displej, napájanie 4 x AA batérie, hmotnosť 612 g

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Instantný fotoaparát Fujifilm Instax Square SQ20 je model, ktorý ocenia aj náročnejší fotografickí nadšenci. Okrem fotiek si s ním zhotovíte taktiež krátke videá. Disponuje zaujímavými funkciami na úpravu fotografií, nachádza sa na ňom blesk aj displej a s objektívom môžete záber výnimočne približovať.

Fujifilm Instax Square SQ20 je určený na fotografovania aj natáčanie krátkych, max. 15 s videí bez zvuku. V menu navyše nájdete možnosť tlače vybraných záberov z videa. Kvalita fotografií je až prekvapivo dobrá, a to vrátane tých, ktoré zhotovíte za slabého svetla, keďže objektív má clonu F2.4. Súčasťou fotoaparátu je integrovaný blesk s nadštandardným dosahom do 8 m.

Tento model nás zaujal širokými možnosťami úpravy fotografií. K dispozícii máte napr. funkciu Time Shift Collage na tvorbu koláže zo 4 fotografií nafotených za sebou či Split koláž, ktorá vytvorí snímok až z 9 záberov. Okrem toho si môžete vybrať až z 22 rôznych efektov. Ďalšou výnimočnou vlastnosťou tohto modelu je možnosť až 4-násobného priblíženie pomocou pootočenia objektívu. Ostrenie, uzávierka a clona sú štandardne automatické.

Dizajnu a prevedeniu nemáme čo vytknúť. Foťák pôsobí elegantne, robustne, zároveň je vcelku kompaktný a má prijateľnú hmotnosť, ktorá predstavuje 440 g. Plusom sú 2 tlačidlá spúšte na oboch stranách zariadenia, preto je ideálnou voľbou pre ľavákov aj pravákov.

Instax Square SQ20 je vybavený Li-Ion batériou, ktorú nabijete za 2 až 3 hod. Jej výdrž je postačujúca na zhotovenie cca 100 snímok. Okrem integrovanej pamäte, do ktorej sa „zmestí“ približne 50 záberov, môžete použiť aj pamäťovú microSD alebo SDHC kartu s veľkosťou 1 GB, ktorá „pojme“ až 1 000 fotografií.

Tlač je bezproblémová a primerane kvalitná. Celkové rozmery výtlačku predstavujú 86 x 72 mm. Samotný obrázok má 62 x 62 mm, čo je trošku viac ako v prípade mini modelov. Čas tlače je štandardný, pohybuje sa okolo 90 s. Instantný fotoaparát Square SQ20 podporuje Bluetooth. Rovnako ako v prípade modelov Fujifilm Instax LiPlay a Fujifilm Instax Mini EVO ho teda môžete prepojiť s telefónom a využiť na tlač fotografií, ktoré ste si zhotovili s ním.

K pozitívnym parametrom patrí možnosť tlače fotiek z telefónu a natáčanie videanáhľad pred tlačou, integrovaný nabíjateľný akumulátordobrú kvalitu snímok a výkonný blesk. Negatívne recenzie súvisia najmä s vysokou obstarávacou cenou originálneho fotopapiera.

Pozitíva

Na fotografovanie aj natáčanie videa
Široká ponuka funkcií a režimov
Podpora Bluetooth

Negatíva

Vyššia, i keď primeraná obstarávacia cena
Vyššia cena originálneho fotopapiera

Rozlíšenie = 1 920 x 1 920 px ● Snímač =1/5-inch, CMOS ● Uzávierka = 1/7 500 – 1/2 s ● Clona = F2.4 ● ISO = 1 600 ● Ohnisková vzdialenosť = 33,4 mm ● Typ/veľkosť/rozlíšenie displeja = LCD TFT/2,7“/230 000 bodov ● Pamäť = interná + microSD/micro SDHC pamäťová karta ● Kapacita internej pamäte = 50 záberov ● Napájanie = Li-Ion batéria, rozmery výtlačku/snímky =86 x 72 mm/62 x 62 mm ● Čas tlače snímky = cca 90 s ● Rozmery fotoaparátu = 119 x 50 x 127 mm ● Hmotnosť = 440 g ● Parametre videa = 800 x 800 x 15 fps, H.264

Ďalšie zaujímavé produkty

Náš test instantných fotoaparátov bol zameraný na modely od najznámejších výrobcov Polaroid a Fujifilm. Na trhu sú však dostupné aj iné značky foťákov, ktoré slúžia na okamžitú tlač snímok. Posvietili sme sa niekoľko z nich a ich krátky popis spolu s naším rýchlym hodnotením nájdete v nasledujúcich odstavcoch. Zamerali sme sa najmä na miniatúrne kúsky, ktoré sú ako stvorené na cesty či párty a ktoré disponujú zaujímavými doplnkovými funkciami.

Polaroid I-2 je analógový instantný fotoaparát. Čas tlače sa pohybuje okolo 30 s, nechýba integrovaný displej.K plusom patrí autoamtické ostrenie, a pokročilý systém objektívov. Najvýraznejším negatívom je absencia internej pamäte, čo znamená, že fotoaparát nedokáže ukladať zhotovené snímky. Cenu hodnotíme ako trochu premrštenú.

Trochu drahší instantný fotoaparát Lomography Lomo Instant Automat nás zaujal najmä bohatým príslušenstvom. V balení nájdete farebné gélové filtrekrytku na objektív, diaľkový ovládač na samospúšť a magnetky, nálepky a rámčeky na fotky. Foťák má dobrú svetelnosť, disponuje statívovým závitom a bleskom s 9 m dosahom. Ostrenie je klasicky automatické a ovládanie veľmi jednoduché.

Vreckový instantný fotoaparát Polaroid Go váži necelých 250 g a jeho rozmery predstavujú len 105 x 83,9 x 61,5 mm. Tento model tlačí fotografie s rozmermi 88 x 53,9 mm. Je vybavený Li-Ion batériou s vcelku veľkou kapacitou 750 mAh, ktorá je postačujúca na vytlačenie 15 balení filmu Polaroid Go. Na foťáku sa nachádza vstavaný blesk a zrkadielko na selfie fotografie.

Fujifilm Instax Square SQ1 s nenápadným dizajnom, trošku vyššou hmotnosťou, ale kompaktnými rozmermi je cenovo dostupným instantným fotoaparátom. Je ideálny na fotenie detailov, má selfie zrkadielko, automatické ostrenie a blesk, objektív s vysokou svetelnosťou, nenáročné ovládanie a praktické počítadlo snímok. Foťák za cca 90 s tlačí fotky štvorcového tvaru s rozmermi 62 x 62 mm. Plusom je funkcia automatického vypnutia po 5 min. nečinnosti.

Ako posledný sme pre vás vybrali trochu drahší instantný fotoaparát Fujifilm Instax Mini 99 s krásnym retro dizajnom. Nachádza sa na ňom viacero praktických detailov, ako je hľadáčikLCD displej, blesk, režim dvojitej expozície a množstvo ďalších fotografických režimov. Instax Mini 99 je ďalší vreckový model s kompaktnými rozmermi 103,5 x 117,5 x 60 mm a hmotnosťou 340 g.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Výrobcovia neustále pracujú na nových technológiách, prichádzajú s novými modelmi fotoaparátov, ktoré majú lepšie vlastnosti či zaujímavé funkcie, ponuka trhu sa preto neustále mení. Zaujíma vás, ktoré kúsky patria v súčasnosti k tým najpredávanejším? Práve pre vás sme si pripravili tabuľku najpredávanejších instantných fotoaparátov na Heureka.sk, ktorú priebežne aktualizujeme.

Názov Hodnotenie Detail
Fujifilm Instax Mini 125*Zobraziť produkt
Fujifilm Instax mini EVO5*Zobraziť produkt
Polaroid Now Gen25*Zobraziť produkt
FujiFilm Instax Wide 3005*Zobraziť produkt
Fujifilm Instax Square SQ15*Zobraziť produkt

Pri výbere instantného fotoaparátu je potrebné prihliadať na viacero parametrov, ktoré sú špecifické len pre tento typ zariadení. Okrem špecifikácií, ktoré súvisia so samotnou tlačou snímok, ide o vlastnosti objektívu, kvalitu fotografií či pamäť. V našom návode na výber sa zameriame práve na oblasti, ktoré súvisia s instantnými modelmi. Nájdete v ňom taktiež praktické porovnania s „klasickými“ fotoaparátmi, aby ste sa vedeli rozhodnúť, či je pre vás táto alternatíva vyhovujúca. V závere sme si pre vás pripravili orientačný prehľad cienpár slov o najznámejších výrobcov a odpovede na časté spotrebiteľské otázky.

Ako vybrať instantný fotoaparát

  • Kvalita fotografií – naozaj chcem instantný fotoaparát?
  • Ostrosť obrazu a možnosti priblíženia
  • Vlastnosti objektívu
  • Displej
  • Pamäť
  • Rýchlosť a kvalita tlače
  • Rozmery fotografií
  • Rozmery a hmotnosť fotoaparátu
  • Doplnky a funkcie
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Kvalita fotografií – naozaj chcem instantný fotoaparát?

Prvou zásadnou informáciou, ktorú by ste mali vedieť o instantných modeloch, je, že kvalita fotografií nie je porovnateľná s „normálnym“ fotoaparátom. Alebo inak, kvalita fotiek zhotovených instantným fotoaparátom je postačujú výhradne na tlač v malom formáte. Ak chcete tlačiť fotky na stenu, určite nejde o vhodnú voľbu.

Objektívy instantov majú väčšinou nízku svetelnosť, preto sú vhodné skôr na fotenie pri dobrých svetelných podmienkach. Niektoré, najmä drahšie, si celkom dobre poradia aj v šere, výsledok však nebude za žiadnych okolností taký istý ako so zrkadlovkou za niekoľko tisíc.

Ostrosť obrazu a možnosti priblíženia

Ostrenie na instantných fotoaparátoch je skoro vždy automatické. Preto je dobré, ak si vopred vyhľadáte informácie o jeho kvalite, resp. presnosti. Niektoré modely to zvládajú celkom slušne, pri iných je zhotovenie ostrej fotografie skôr zázrak.

V tomto smere neprehliadnite ani údaj o minimálnej zaostrovacej vzdialenosti. V praxi ide o to, od koľkých cm dokáže fotoaparát zaostriť daný objekt. Minimálna vzdialenosť sa spravidla začína na 10 cm. Väčšina instantných modelov dokáže objekty zaostriť kvalitne až od 30 – 50 cm. Niektoré modely sú dodávané so špeciálnou šošovkou na makro zábery, ktorú nasadíte na objektív. Využijete ich práve pri detailných záberoch alebo selfie fotkách.

Instantný fotoaparát – kvalita fotografií

Takmer všetky instantné fotoaparáty sú vybavené pevným objektívom, s ktorým nie je možné obraz približovať. Nájde sa však i niekoľko výnimiek, pri ktorých môžete snímaný obraz priblížiť 2- či 4-krát. Tieto modely zvyknú byť drahšie, väčšie a ťažšie. Upozorňujeme, že približovanie v kombinácii s automatickým ostrením nemusí za každých okolností fungovať stopercentne. Preto sa zamyslite, či určite potrebujete a využijete túto funkciu.

Vlastnosti objektívu

Vlastnosti objektívu majú priamy súvis s kvalitou výsledných záberov. V nasledujúcich riadkoch si v krátkosti vysvetlíme všetky parametre, na ktoré natrafíte v popise instantných fotoaparátov. Ako sme spomenuli už niekoľkokrát, táto alternatíva neslúži na fotenie profesionálnych fotografií, čo sa odzrkadľuje aj na špecifikáciách ich objektívov. Pozrieme sa taktiež na porovnanie s neinstantnými modelmi, aby ste si vedeli lepšie predstaviť, čo presne môžete čakať od tejto alternatívy.

Ohnisková vzdialenosť

Ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť snímača od ohniska objektívu. V praxi ide o to, aký široký obraz dokáže daný objektív zobraziť, resp. zachytiť. Tento údaj nájdete pod označením „f = číslo mm“. Nebudeme zachádzať do detailov. Najdôležitejšou informáciou pre vás je, že čím je číslo ohniskovej vzdialenosti vyššie, tým užší obraz zachytí daný objektív a naopak. V preklade, model s f = 28 mm zachytí širší obraz ako ten s f = 60 mm. Ohnisková vzdialenosť instantných fotoaparátov je najčastejšie 28, 60 alebo 95 mm.

Clona

Údaje o clone nájdete vo forme f/2,0, f/1,8 atď. V praxi ide o to, koľko svetla dokáže prepustiť daný objektív. Zjednodušene, s fotoaparátmi s nízkym clonovým číslom môžete fotiť aj pri zlých svetelných podmienkach, teda večer, za šera či v tmavej miestnosti. Práve clona instantných fotoaparátov patrí k hlavným kameňom úrazu. Ich objektívy sú vhodné skôr na používanie za dobrého a ostrého svetla, a to dokonca i v prípade, že majú celkom nízku clonu. Bez svetla sú fotky tmavé, neostré a menej kvalitné.

Displej

V prvom rade si všimnite, či sa na danom fotoaparáte displej nachádza. Bez neho si totiž nebudete môcť pred tlačou prezrieť zhotovené fotografie. V preklade, budete tlačiť naslepo, čo sa môže zásadným spôsobom podpísať na prevádzkových nákladoch za fotopapier, ktorý spravidla nie je najlacnejší.

Instantný fotoaparát bez displeja

Displeje na instantných fotoaparátoch nebývajú veľké, čo je v poriadku, pretože slúžia predovšetkým na náhľad fotografií, väčšinou i ovládanie niektorých funkcií, napr. fotografických režimov či filtrov. Najčastejšie sa stretnete s displejmi, ktoré majú 2,7- až 3,5-palcovú uhlopriečku. Niektoré, hlavne vreckové modely môžu mať len 1,7“ displej. Poslednými dôležitými parametrami sú čitateľnosť a rozlíšenie.

Pamäť

Pozor, nie všetky instantné fotoaparáty disponujú vnútornou pamäťou. Tieto modely spravidla nepodporujú ani externé pamäťové médiá. V praxi to znamená, že fotky do foťáka nemôžete ukladať. Slúži len na ich zhotovenie a okamžitú tlač. Zariadenia s pamäťou preto pokladáme za omnoho lepšiu voľbu.

Interná pamäť instantných fotoaparátov nebýva veľká. Väčšinou postačuje na uloženie cca 40 – 50 snímok. Ak máte v pláne fotiť veľa a tlačiť až po návrate z večierka či dovolenky, siahnite po kúsku, ktorý podporuje pamäťové karty. Ďalej neprehliadnite údaj o druhu a max. kapacite kariet, ktoré sú kompatibilné s daným foťákom. Najčastejšie ide o microSD alebo microSDHC s veľkosťou do 1 GB.

Rýchlosť a kvalita tlače

V popise instantných fotoaparátov natrafíte na informáciu, že tlač trvá 15, 25 či 90 s. Upozorňujeme, že tento údaj väčšinou hovorí o čase, za ktorý vyjde snímka z fotoaparátu. Následne však musí, takpovediac, odstáť, aby sa na nej objavili všetky farby. Rozdiely v rýchlosti tlače sú skôr minimálne, preto im nebude venovať väčšiu pozornosť.

O niečo dôležitejšia je kvalita tlače. Tú si viete overiť 2 spôsobmi. Prvým z nich sú spotrebiteľské a nezávislé recenzie, v ktorých sa dozviete asi najviac. Druhou je údaj o ISO fotopapiera, ktorý je kompatibilný s daným fotoaparátom. ISO označuje citlivosť svetla fotopapiera a má priamy dopad na konečný jas snímky. Vyššie ISO hodnoty znamenajú, že fotky budú jasnejšie. Najčastejšie sa stretnete s fotopapierom s ISO 600 až 800.

Rozmery fotografií

Fotografie vytlačené z instantných fotoaparátov nie sú veľké. Práve naopak, majú skôr miniatúrne rozmery. V tomto smere sú dôležité 2 parametre. Prvý z nich hovorí o rozmeroch celého výtlačku, teda celej snímky aj s rámčekom/okrajmi, druhý o rozmeroch samotného obrázka bez rámčeka.

Pri modeloch od Polaroidu si môžete vybrať spomedzi 2 štandardizovaných rozmerov snímok: 67 x 57/47 x 46 mm alebo 107 x 88/79 x 79 mmFujifilm ponúka 3 rôzne veľkosti, a to 54 x 86/46 x 42 mm, 72 x 85,6/62 x 62 mm a 108 x 86/99 x 62 mm.

Instantný fotoaparát – rozmery fotografií

Tieto parametre sú vyslovene individuálne. Nie je možné povedať, ktorý rozmer snímky je lepší alebo horší. Ide len o vaše subjektívne rozhodnutie. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že väčšie snímky sú vhodnejšie na skupinové fotografie, resp. tie, ktoré sú zachytené z väčšej vzdialenosti. Naopak, menšie rozmery snímky oceníte pri detailných alebo selfie záberoch.

Rozmery a hmotnosť fotoaparátu

Instantné fotoaparáty je možné rozdeliť do 2 pomyselných skupín, a to na vreckové a robustnejšie modely, ktoré sa veľkosťou vyrovnajú klasickému foťáku. Miniatúrne modely s hmotnosťou do 300 g sú výbornou alternatívou na svadby, párty či turistiku. Doslova ich vopcháte do vrecka, pričom si ich ani nevšimnete. Väčšie a ťažšie modely s váhou 400 až viac ako 600 g pôsobia dizajnovo, nájdete na nich viac ovládacích prvkov, väčší displej aj výkonnejší blesk, neraz sú schopné tlačiť rozmernejšie snímky a majú lepšiu kvalitu spracovania.

Doplnky a funkcie

Doplnky a funkcie sú práve tým, čo odlišuje jednotlivé instantné fotoaparáty do veľkej miery. Kým na niektorých môžete len cvaknúť snímku a následne ju vytlačiť, na iných máte k dispozícii množstvo zaujímavých funkcií, režimov a doplnkov. My sa pozrieme na tie z nich, s ktorými sa stretnete najčastejšie.

  • Blesk: Nachádza sa na väčšine instantných foťákov. Pri výbere sa zamerajte na jeho min. a max. dosah. Lacnejšie modely objekty „osvetlia“ do cca 3 m vzdialenosti, tie pokrokovejšie až do 6 – 9 m.
  • Selfie zrkadielko: Nájdete ho v tesnej blízkosti objektívu. Jeho využitie je jasné, slúži na zhotovenie selfie fotiek.
  • Bluetooth: Modely s podporou Bluetooth môžete prepojiť s vaším telefónom a využiť ako samostatnú tlačiareň na fotky. Okrem toho môžete snímky preniesť aj z foťáka do telefónu a následne do inej digitálnej podoby.
  • Možnosti úpravy fotografií: Priamo vo foťáku sa väčšinou nachádza aspoň pár filtrov alebo fotografických režimov. Na niektorých kúskoch ich nájdete veľa. Niekedy sa môžete pohrať aj s expozíciou, napr. snímku zosvetliť či stmaviť.
  • QR kód: Slúži na zaznamenanie krátkeho zvukového záznamu. QR kód vytlačíte priamo na snímok a po jeho načítaní telefónom si vypočujete správu.
  • Video: Ak fotoaparát disponuje funkciou na nahrávanie videa, väčšinou ho môžete zaznamenať len bez zvuku. Čas videa sa pohybuje okolo 15 – 20 s. Foťáky s takouto možnosťou zvyknú mať viacero funkcií na tlač jednotlivých frame-ov z videa alebo vytvorenie fotografickej koláže.
  • Samospúšť: Jej hlavná funkcia je jasná. Pozor, nejde o bežnú funkciu instantných fotoaparátov. Pri niektorých modeloch sa namiesto samospúšte stretnete s diaľkovým ovládaním.
  • Závit na statív: Ani on sa nenachádza na všetkých foťákoch. Väčšinou sa s ním stretnete pri drahších zariadeniach.

Instantný fotoaparát – funkcie

Pripravte si aspoň 70 eur

Instantné fotoaparáty môžete vlastniť už od cca 70 eur. Ak hľadáte kúsok, ktorý využijete len párkrát pri špeciálnych príležitostiach, môžete pokojne hľadať medzi tými najlacnejšími. V prípade, že sa chystáte fotiť často a vo veľkom, poobzerajte sa po kúsku za cenu od 100 eur vyššie.

V cenovej kategórií 70 – 90 eur nájdete základné modely, ktoré sú ideálne pre deti, začiatočníkov či vyslovene nenáročných fotografov. Ide o častú voľbu svadobčanov, ktorí takýto fotoaparát využijú len raz, priamo na svadbe. Najlacnejšie instantné fotoaparáty spravidla nemajú internú pamäť, zároveň nepodporujú pamäťové karty, ich objektív má nízku svetelnosť, chýba na nich samospúšť, niekedy i blesk, a v neposlednom rade na nich nenájdete displej.

Za cenu okolo 100 eur môžete vlastniť už celkom pokrokové modely so šikovnými funkciami, displejom, viacerými fotografickými režimami, internou pamäťou, samospúšťou či bleskom. Majú vcelku dobrú kvalitu spracovania a vynikajú aj z hľadiska dizajnu. Nepísaným pravidlom je, že kvalita fotografií zhotovených týmito foťákmi nie je najvyššiaale ani najnižšia. Najväčším problémom býva fotenie pri zhoršených svetelných podmienkach.

Modely za 150 eur väčšinou disponujú všetkým, čím instantné fotoaparáty môžu disponovať. Majú lepšiu svetelnosť, blesk s väčším dosahom, šikovné doplnkové funkcie, napr. podporu Bluetooth, sú kvalitné, odolnejšie, majú internú aj externú pamäť a integrovaný nabíjateľný akumulátor. Na úplnom vrchole sa nachádzajú foťáky za 180 až viac ako 200 eur. Nájdete ich hlavne v ponuke výrobcu Polaroid.

Nielen Polaroid a Fujifilm, ale aj Agfa, Lomography alebo Canon

K najznámejším a zároveň najpopulárnejším výrobcom instantných fotoaparátov patrí americká skupina Impossible Project, ktorú poznáte skôr podľa pomenovania jej značky Polaroid, a FujiFilm, ktorých foťáky nájdete pod názvom Instax. Z ďalších značiek stoja za spomenutie Agfa, Lomography, Kodak, Leica či Canon.

Kým Polaroidy patrili v minulosti k neprekonateľnej jednotke na trhu, Instax fotoaparáty ich v posledných rokoch dobehli.

Instantné fotoaparáty Polaroid spoznáte už z diaľky. Vynikajú krásnym retro dizajnom, majú väčšie rozmery a vyššiu hmotnosť a k ich prednostiam patrí vcelku dobrá kvalita fotografií. Naopak, asi najznámejším mínusom tejto alternatívy je pomalá tlač snímok.

Foťáky Instax od FujiFilmu ponúkajú rôzne moderné vychytávky, napr. podporu BluetoothSnímky tlačia rýchlo, ich nevýhodou je kratšia životnosť farieb. Kvalita fotiek sa líši od modelu k modelu. Ak si potrpíte na dizajn, Instaxy sú ako stvorené práve pre vás. V ponuke FujiFilm totiž nájdete extravagantné kúsky krikľavých farieb, ale tiež tie elegantné s retro výzorom.

Otázky a odpovede – FAQ

Ak ste v našich recenziách alebo návode na výber instantného fotoaparátu nenašli odpovede na vaše otázky, čítajte ďalej. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili niekoľko ďalších zaujímavých a dôležitých informácií o tomto type zariadení. V prípade, že sa nás chcete opýtať na čokoľvek iné, môžete tak urobiť v diskusii pod sekciou „Otázky a odpovede“. Pokúsime sa vám odpovedať v čo najkratšom čase.

Áno, pri niektorých instantných fotoaparátoch, avšak len tých, ktoré podporujú Bluetooth, sa stretnete aj s originálnymi mobilnými aplikáciami z dielne daného výrobcu. Využijete ich pri úprave fotografií, výnimočne i samotnom ovládaní zariadenia. V niektorých aplikáciách nájdete aj všakovaké rámčeky či nálepky, ktoré sú neustále dopĺňané a vylepšované.

Viacnásobná alebo dvojitá expozícia slúži na vytvorenie 1 fotografie z viacerých záberov. Nejde o nevyhnutnosť. Túto funkciu ocenia najmä tí kreatívnejší z vás, ktorí so svojimi fotografickými dielami radi experimentujú.

Väčšina instantných fotoaparátov je kompatibilná len s originálnym fotopapierom od toho istého výrobcu. Ide o špeciálny papier, ktorý v sebe ukrýva farby. Foťák teda neobsahuje žiadne tonery. Na výber máte rôzne verzie. Okrem klasiky, ktorou je papier s bielym rámčekom, ide o alternatívu s rámčekom čiernej farby alebo čiernobiely papier.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Elektronika

Vaše hodnotenie:
(91.4%)

Komentáre
Erik 26.May.2022

Spokojnosť s foťákom Fujifilm Instax Mini 9. Je šikovný, kompaktný a robí dobré fotky. Mínusom je, že náplne do foťáku sú dosť drahé, ale zas benefitom, že fotky mám hneď v ruke. Je to super zábavka pre malých aj veľkých. Škoda, že foťák nemá aj internú pamäť, že by sa tie snímky ukladali aj do pamäte pre neskoršie použitie.

Odpovedať

Martin 09.Jun.2022

Fujifilm Instax Mini EVO je super, funguje ako klasický foťák a pri spojení s mobilom aj ako tlačiareň fotiek. Telo je veľmi pekne spracované v retro štýle a vyzerá luxusne. Plusom je pamäť a možnosť vloženia microSD karty. Cena je síce vyššia, ale oplatí sa. Kvalita fotiek je obstojná, som spokojný, používam ho hlavne na rodinných oslavách, svadbách a podobne.

Odpovedať

Pavol 04.Jul.2022

Máme FujiFilm Instax Mini LiPlay EX D, ale myslím si, že za tú cenu to nie je nič extra. Najväčším plusom tohto foťáku je fakt, že fotky sa dajú vytlačiť. Tlačím ich cez mobil, pretože foťák robí dosť tmavé a nevýrazné fotky. Filmy sú drahé a fotky maličké, je to skôr taká imidžovka. Druhýkrát by som už asi nekupoval.

Odpovedať

Peter O. 12.Jul.2022

Polaroid Now má nenáročnú obsluhu a fotky majú ostojnú kvalitu. Samozrejme, závisí to od svetlených podmienok, ale pri dobrom svetle sú aj dobré fotky. Páči sa mi krásny retro dizajn, vracia ma to do detstva. Mínusom je, že na foťáku chýba závit na statív a originálne fotografické kazety sú priliš drahé. Ale ako zábavka na občasné použitie a je to super.

Odpovedať