Kotly na tuhé palivo

Najlepšie kotly na tuhé palivo 2024 + recenzie

Kvalitný kotol na tuhé palivo musí byť zárukou tepla, funkčnosti, bezpečnosti a jednoduchej obsluhy. Preto, aby mohol byť účinným zdrojom tepla, musí spaľovať pevné palivo. Tým môže byť klasické drevo, brikety, pelety, štiepka, biomasa alebo palivo na ústupe, akým je uhlie. Oproti minulosti dnes kotly ponúkajú vysoký výkon a vysokú účinnosť. Narastajúce ceny za plyn a elektrinu môžu byť vhodným argumentom pre kúpu či výmenu takéhoto typu kotla. Rozhodnúť sa môžete aj pre konkrétny kotol z nášho výberu. Dozviete sa takisto, ako si vybrať kotol na tuhé palivo a tiež to, ktoré vlastnosti a parametre sú pri výbere najdôležitejšie.

Publikované: 29.11.2022
Aktualizované: 25.07.2024

Aký kotol na tuhé palivo kúpiť?

Obstaranie si kotla do domácnosti nie je lacnou investíciou a je teda logické, že výber netreba uponáhľať. Pri výbere kotla, ktorý spaľuje tuhé palivá, je dôležité zohľadniť cenové limity, typ kotla, druh paliva, ktoré budete spaľovať, priestorové možnosti a takisto výkon kotlaNeexistuje univerzálny kotol vhodný pre všetkých spotrebiteľov. Podstatné je, aby zariadenie ponúkalo vysokú výhrevnosť (efektivitu) a zároveň bolo spoľahlivé, bezpečné, funkčné a spĺňalo aj čoraz prísnejšie emisné normy. Montáž kotla vždy zverte do rúk odborníkov. Ak hľadáte alternatívne a rýchle riešenie pre efektívne vykurovanie, prečítajte si náš článok Najlepšie elektrické ohrievače s nízkou spotrebou.

Názov Hodnotenie Detail
Attack DPX 50   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Modratherm Zeus 25/20   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt
Attack DPX 25   ✔   Najpredávanejšie5*Zobraziť produkt

Obsah článku:

Hodnotené parametre

V našom výbere sme sa orientovali na bežne dostupné kotly na tuhé palivo. V prípade takýchto zariadení sme nepristúpili k porovnávaniu či subjektívnemu hodnoteniu. Vzhľadom na to, že ide o špecifickú kategóriu, vyberali sme na základe odborných kritérií, týkajúcich sa výhradne kotlov na tuhé palivo.

Najdôležitejšie je určiť si typ kotla na základe druhu paliva (klasický kotol na drevo, kombinovaný kotol na pelety a drevo, kotol na štiepku a drevo...), ale taktiež to, či sa rozhodnete pre automatický kotol so zásobníkom na palivo alebo kotol, kde budete prikladať pravidelne ručne. Rolu môže hrať takisto emisná trieda kotlov, ktorá súvisí s množstvom vypúšťaných emisií a účinnosťou pri spaľovaní paliva. Podstatný je z hľadiska účinnosti samotný výkon kotla. Výkon si určujete aj na základe úžitku kotla – či ho budete používať na vykurovanie, ohrev vody alebo na obe veci súčasne. Z hľadiska životnosti je dôležité, aby boli použité kvalitné materiály (liatina, oceľ). Bonusom môžu byť ďalšie praktické či funkčné vlastnosti a funkcie.

Typ paliva
Druh kotla
Emisná trieda
Výkon a účinnosť kotla
Materiály a kvalita spracovnia
Funkcie a vlastnosti
Cena

Pri hľadaní najlepšieho kotla na tuhé palivo je nevyhnutné zohľadniť individuálne kritériá každého spotrebiteľa, ktoré sa týkajú vykurovania daného objektu. Je rozdiel, ak uvažujete nad kúpou kotla na drevo pre dvojpodlažný dom na severe krajiny s tuhými zimami alebo pre malý bungalov na juhu Slovenska s veľmi miernou zimou. Na trhu je množstvo odborných firiem a predajcov, ktorí predávajú kvalitné kotly a zároveň ponúkajú možnosť montáže. K nášmu prehľadu trhu poslúžila najlepšie databáza portálu Heureka.sk, kde nájdete väčšinu overených predajcov. Siahnuť však určite môžete aj po kotloch od menších súkromných obchodníkov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie kotlov na tuhé palivo

Samotné recenzie predstavujú praktický sumár parametrov a informácií, ktoré môžu pri rozhodovaní sa medzi kotlami spotrebiteľovi pomôcť. Všetky informácie tak máte k dispozícii na jednom mieste a nemusíte konkrétne údaje zisťovať u viacerých predajcov. Na základe dostupných informácií a hodnotení spotrebiteľov sme teda spracovali prehľadné recenzie vybraných kotlov na tuhé palivo. Veríme, že vám tieto informácie budú nápomocné a pomôžu vám vybrať si ten najlepší model na váš účel.

Attack DPX 25 Profi

Splyňovací kotol na palivové drevo a pelety, emisná trieda 5, výkon max. 25 kW, účinnosť kotla 90,4 %, priemerná spotreba paliva 6,5 kg/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kvalitný splyňovací kotol z dielne slovenského výrobcu. Ide o kotol na tuhé palivo s vysokou účinnosťou a vysokým výkonom. Na základe normy patrí do emisnej triedy 5, čo je dôkazom veľmi efektívnej a ekonomicky úspornej prevádzky. Vybavený je tiež pohyblivými turbulátormi pre efektívne riadenie prúdenia spalín.

Splyňovací kotol Attack funguje na princípe pyrolitického spaľovania. Predpísaným druhom paliva sú drevené polená, no kotol zvládne spaľovať takisto drevené brikety (väčší priemer). Objem spaľovacej komory je 125 dm3. Výmenník kotla disponuje regulovateľnými turbulátormi. Za pomoci integrovaného ventilátora tak možno regulovať (zrýchliť – spomaliť) prúdenie spalín. Vďaka tomu je dosahovaná optimálna účinnosť. Kotol patrí do 5. emisnej triedy a celková účinnosť dosahuje hodnotu až 90,4 %. Priemerná spotreba paliva je 6,5 kg/hod., plne naložený kotol dokáže horieť nepretržite až 12 hodín. Po dohorení paliva sa kotol vypína automaticky.

Teleso kotla je z ocele. Výmenník s turbulátormi sa nachádza v zadnej časti. V hornej časti sa nachádza odťahové hrdlo na pripojenie k samotnému komínu. Predpísaný ťah komína by mal byť aspoň 25 Pa. Chod kotla je chránený poistkou pri prípadnom elektrickom skrate. Dĺžka spaľovacej komory je až 59 cm, vďaka čomu výrobca umožňuje nakladať aj polená s dĺžkou do 55 cm.

Kotol na tuhé palivo Attack DPX Profi je vybavený prepracovaným ovládacím panelom s displejom. Ovládací panel umožňuje reguláciu teploty i ďalšie nastavenia kotla popísané v manuáli, neustále zaznamenáva teplotu vody v akumulačnej nádobe a zobrazuje ju na podsvietenom displeji. Na základe nastavených hodnôt riadi účinnosť ventilátora a ťah čerpadla ústredného kúrenia. Výrobca odporúča kotly inštalovať rovno s akumulačnými nádobami. Predpísaný objem vody v kotle Attack DPX 25 Profi je minimálne 100 litrov, odporúčaná je prevádzka spolu s akumulačnou nádobou. Prevádzková teplota vody v kotle musí byť v rozmedzí 65 – 90 °C.

Na základe niekoľkých recenzií je väčšina spotrebiteľov s funkčnosťou kotla na tuhé palivo Attack DPX 25 Profi spokojná. Dôležité je predovšetkým riadiť sa manuálom výrobcu, aby bolo nastavenie a spustenie kotla bezproblémové. Ľuďom sa pozdáva aj efektivita – účinnosť spaľovania paliva a relatívne nízka spotreba paliva. Veľkým plusom je takisto elektronická regulácia a prehľadné ovládanie aj vďaka displeju. Kotol patrí do 5. emisnej triedy, čo je zárukou ekologickej prevádzky. Používateľom sa takisto pozdáva automatizovaný proces prísunu vzduchu za pomoci turbulátorov (ventilátora), čím sa stabilizuje proces spaľovania. Zároveň ovládaním jednoducho regulujete teplotu spalín na výstupe podľa potreby.

Pozitíva

Efektívna spotreba paliva
Elektronické ovládanie a regulácia spalín
Účinnosť kotla

Negatíva

Dlhšia doba rozkúrenia

Typ kotla: splyňovací ● Palivo: palivové drevo/brikety ● Menovitý výkon: 12,5 – 25 kW ● Emisná trieda: 5 ● Predpísaný ťah komína: 25 Pa ● Účinnosť kotla: 90,4 % ● Kapacita palivovej komory: 125 dm3 ● Hmotnosť kotla: 430 kg ● Materiál: oceľ ● Priemerná spotreba paliva: 6,5 kg/hod.

Atmos D 20 P

Automatický kotol na pelety a drevo, emisná trieda 5, výkon max. 22 kW, účinnosť kotla 91,1 %, priemerná spotreba paliva 5 kg/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Kotol na pelety Atmos je ideálny pre všetky domácnosti. Ide o automatický kotol, no je potrebné dokúpiť horák na pelety a ideálne takisto zásobník na pelety pre automatické dávkovanie paliva. Horák môže byť zabudovaný na pravú alebo ľavú stranu. Kotol sa vyznačuje úspornou prevádzkou a vysokou účinnosťou.

Výkon automatického kotla Atmos D 20 P sa pohybuje v rozsahu od 6,5 až po 22 kW. Kotol je primárne určený na spaľovanie peliet, no bez horáka je možné ho používať aj ako kotol na kusové drevo. Veľkosť spaľovacej komory je však pre určenie na peletové palivo menšia – 70 dm3. Výrobcom predpísaný odťah komína pre spaliny je 15 Pa. Spaľovanie paliva je veľmi ekologické. Kotol patrí do emisnej triedy 5. Normovaná účinnosť kotla na tuhé palivo Atmos je 91,1 %, čo je skvelý výsledok. Spotreba paliva je v priemere 5 kg/hod. Objem vody v kotle je 82 litrov. Minimálny objem vyrovnávacej, resp. akumulačnej nádrže by mal byť aspoň 500 litrov. Maximálny pracovný pretlak vody je 250 kPa.

Kotol s automatickou prevádzkou nie je dodávaný s horákom na pelety, ten je potrebné dokúpiť samostatne. Proces zapaľovania paliva prebieha automaticky za pomoci elektrickej špirály. Horák (označenie A25) má regulovateľný výkon za pomoci ovládacieho panelu. Ten sa nachádza vo vrchnej časti. Samotný horák po dosiahnutý teploty v okruhu vypne a pelety pri doháraní stále udržiavajú potrebnú teplotu, pri dokurovaní horák opäť zapne na potrebný čas.

Chod kotla je možné jednoducho prispôsobiť práve elektronickou reguláciou. Kotol je možné vybaviť aj automatickým odpopolňovacím systémom pre jednoduchšiu údržbu. Zásobník na pelety môže mať rôzny objem. Nemusí ísť o stanovený rozmer, ten môžete prispôsobiť priestorovým možnostiam. Horák i zásobník je potrebné vnímať ako potrebnú investíciu pre automatizovaný proces vykurovania.

Kotol na tuhé palivo Atmos D 20 P je stavaný na automatický proces spaľovania peliet či klasického spaľovania palivového dreva. Dôležité je, že samotný horák na pelety či zásobník s automatickým dávkovaním peliet, nie sú súčasťou dodávky. Toto vybavenie je potrebné dokúpiť samostatne. Následne prevádzka horáka na pelety funguje automaticky na základe nastavení. Nastavovať želané hodnoty umožňuje elektronické ovládanie.

Zapaľovanie horákom je za pomoc elektrickej špirály. Kotol dosahuje vysokú účinnosť až 91,1 % a patrí do 5. emisnej triedy. Prevádzka je pri automatickom procese veľmi ekonomická a spotreba paliva nízka. Zariadenie je možné vybaviť aj automatickým čistením popola. V tomto smere vám pomôže dodávateľ – predajca. Teplota spalín dosahuje hodnotu maximálne 128 °C. Hmotnosť kotla je až 305 kg. Vzhľadom na ďalšie investície je potrebné počítať s vyššou investíciou.

Pozitíva

Vysoká účinnosť a elektronické ovládanie
Kvalitné spracovanie zariadenia
Možnosť kúriť i palivovým drevom

Negatíva

Horák je potrebné dokúpiť samostatne
Zásobník na pelety nie je súčasťou dodávky
Vysoká cena

Typ kotla: automatický ● Palivo: pelety/drevo ● Menovitý výkon: 6,5 – 22 kW ● Emisná trieda: 5 ● Predpísaný ťah komína: 15 Pa ● Účinnosť kotla: 91,1 % ● Kapacita palivovej komory: 70 dm3 ● Hmotnosť kotla: 305 kg ● Materiál: oceľ ● Priemerná spotreba paliva: 5 kg/hod.

Attack DPX 25 Standard

Splyňovací kotol na drevo, brikety a biomasu, emisná trieda 5, výkon 25 kW, účinnosť kotla 90,4 %, priemerná spotreba paliva 6,5 kg/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Moderný splyňovací kotol určený na spaľovanie dreva. Vďake ekologickému spaľovaniu spĺňa prísne emisné normy a prezentuje sa vysokou účinnosťou. Obsahuje efektívny výmenník tepla – vody. Kotol disponuje riadeným prísunom vzduchu. Zariadenie je vhodné aj pre spojenie s akumulačnou nádržou.

Splyňovacie zariadenie je vybavené objemnou nakladacou komorou až 125 litrov. Vďaka tomu je možné do kotla naložiť väčšie množstvo paliva a dochádza tak k postupnému splyňovaniu. Kotol na drevo dokáže spaľovať takisto drevené brikety alebo odpad z dreva (biomasu). Spotreba je približne 6,5 kg/hod. Výhrevná účinnosť kotla je 90,4 % a celkový výkon Attack DPX 25 Standard je až 25 kW. Kotol spĺňa najprísnejšie emisné normy a patrí do 5. emisnej triedy. Kotol je vyrobený z kvalitnej a masívnej ocele s hrúbkou 6 mm a žiarobetónových tvárnic. Celková hmotnosť je až 430 kg. Kotol je vybavený aj automatickým ovládaním rozkurovacej klapky a odťahovým ventilátorom.

Kotol predstavuje veľmi efektívne riešenie do domácností alebo do objektov, kde sa vyžaduje jednoduchá a optimalizovaná regulácia teploty. Vďaka kotlovému termostatu môžete nastaviť požadovanú teplotu. Po dosiahnuté danej teploty ventilátor vypína a k zapnutiu dôjde až v prípade poklesu teploty. Na podobnom princípe funguje i spalinový termostat v prípade dohorenia paliva. Termomanometer na ovládacom paneli ukazuje výstupnú teplotu a aktuálny tlak vody v kotle.

Pohyblivé turbulátory v rúrovom výmenníku slúžia na prúdenie spalín a efektívne tak dochádza k prestupu tepla slúžiacemu na vykurovanie – ohrev vody. Vysoká účinnosť je teda zárukou. Samotné turbulátory sa zároveň starajú aj o čistenie výmenníka, čím sa eliminuje usádzanie dechtu. Obsluha je veľmi jednoduchá. Žiarobetónové tvárnice odolajú teplote až do 1 350 °C. Do komory možno prikladať aj veľké kusy dreva, keďže dĺžka komory je až 58 cm a maximálna dĺžka polena môže byť až 55 cm.

Medzi splyňovacími kotlami ide o overenú kvalitu. Attack DPX 25 Standard možno radiť k výkonným kotlom s menovitým výkonom až 25 kW. Patrí do emisnej triedy 5 a veľmi dobrá je i účinnosť kotla. Za veľkú výhodu považujeme jednoduché ovládanie a dostupné návody, ktoré sa týkajú konkrétneho vyhotovenia Standard. Kotol na tuhé palivo spaľuje primárne drevené polená, no prekážkou nie sú ani drevené brikety alebo biomasa. Výhodou je veľký objem spaľovacej komory a jej rozmery, dnu sa zmestia polená dlhé až 55 cm.

Turbulátory vo výmenníku takisto zabezpečujú čistenie, čím nedochádza k usádzaniu nečistôt a garantovaná je maximálna efektivita ohrevu. Zariadenie je vyrobené z odolných a kvalitných materiálov, čo je predznamenaním vysokej odolnosti a životnosti kotla. Nevýhodou je horšia dostupnosť tohto typu kotla. Často sú dostupné vyššie verzie Profi.

Pozitíva

Veľká nakladacia komora
Termostat spalín a regulácia ventilátora
Kvalitné spracovanie

Negatíva

Vyššia cena a horšia dostupnosť

Typ kotla: splyňovací ● Palivo: drevo/brikety/biomasa ● Menovitý výkon: 25 kW ● Emisná trieda: 5 ● Predpísaný ťah komína: 23 Pa ● Účinnosť kotla: 90,4 % ● Kapacita palivovej komory: 125 dm3 ● Hmotnosť kotla: 430 kg ● Materiál: oceľ ● Priemerná spotreba paliva: 6,5 kg/hod.

Atmos DC 25 S

Splyňovací kotol na palivové drevo, brikety a biomasu, emisná trieda 5, výkon max. 25 kW, účinnosť kotla 90,0 %

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Renomovaný český výrobca a kvalitný splyňovací kotol na drevo vybavený odťahovým ventilátorom a elektronickým ovládaním. Zariadenie ponúka účinnosť kotla až 90 %. Nutné je spaľovať výhradne suché drevené polená. Model má taktiež veľký zásobník paliva, vďaka čomu dochádza k postupnému splyňovaniu a nižšej spotrebe paliva.

Atmos DC 25 S je kotol na tuhé palivo konštruovaný na účinné spaľovanie dreva za pomoci odťahového ventilátora, ktorý spaliny distribuuje cez odvod alebo za pomoci tlačného ventilátora, ktorý horúci vzduch vháňa do kotla a teplo kumuluje. Kotol je vybavený aj spalinovým termostatom, na základe ktorého po dohorení dokáže regulovať teplotu spalín a prípadne aktivovať prísun vzduchu za pomoci ventilátora a splyňovať palivo ďalej. Kotol dosahuje účinnosť až 90 % a patrí do emisnej triedy 5.

Kotol umožňuje obojstrannú montáž dvierok. Čistenie popola je nenáročné vďaka spaľovaciemu priestoru s keramickými stenami. Povrch sa veľmi dobre udržuje. Kotol je inštalovaný so systémom LADDOMAT 22 s trojcestným ventilom a servopohonom klapky (alebo termoregulačným 3-cestným ventilom) pre reguláciu teploty vratnej vody do kotla (minimálne 65 °C). Výstupná teplota vody musí byť 80 až 90 °C. Kotol výrobca odporúča inštalovať s akumulačnou nádržou (500 až 1 000 l), čím sa rapídne zníži spotreba palivového dreva.

Výrobca odporúča používať úplne suché drevo, aby kotol dosahoval predpísané hodnoty teploty a výkonu. Regulácia kotla je elektromechanická. Ovládať možno regulačnú klapku pre prísun vzduchu. Ťah vzduchu je ovládaný automaticky podľa výstupnej teploty. Vzduchová klapka otvára alebo zatvára prísun, čím ovplyvňuje horenie paliva. Pri nastavovaní je ideálne využiť služby technika. Maximálny výkon kotla je 25 kW. Hmotnosť konštrukcie kotla, ktorý je vyrobený z ocele, je 326 kg. Oceniť treba veľkú spaľovaciu komoru s objemom až 100 litrov. Nie je teda nutné neustále prikladať a k spaľovaniu paliva dochádza relatívne úsporne.

Referencie zákazníkov sú vo väčšine prípadov pozitívne. Spotrebiteľom sa pozdáva výkon a kvalitné spracovanie kotla. Takisto je pozitívny i rýchly nástup tepla a predohrev spaľovacej komory, ktorá má navyše dostatočný objem. Výhodou je aj to, že sa do kotla zmestia väčšie polená suchého dreva. Ovládanie a obsluha je pomerne rozpačito hodnotená. Pre niektorých je ovládanie nenáročné, iné zasa hovoria o komplikovanejšom nastavovaní kotla. Na základe recenzií tiež možno konštatovať, že kotol má veľmi dobrú životnosť.

Veľa používateľov sa v prípade toho modelu sťažuje na fakt, že kotol dokáže spaľovať len úplne suché drevo. Nie drevo skladované vonku. Následne vzniká dym a kotol nie je vôbec taký efektívny. Kotol je drahší a k cene je dobré si pripočítať takisto cenu za akumulačnú nádobu, ktorú výrobca odporúča.

Pozitíva

Úsporná prevádzka a 5. emisná trieda
Kvalitná konštrukcia – životnosť
Veľký nakladací priestor

Negatíva

Vyššia cena
Nutnosť spaľovať úplne suché drevo

Typ kotla: splyňovací ● Palivo: drevo/brikety/biomasa ● Menovitý výkon: 17 – 25 kW ● Emisná trieda: 5 ● Predpísaný ťah komína: 25 Pa ● Účinnosť kotla: 90,00 % ● Kapacita palivovej komory: 100 dm3 ● Hmotnosť kotla: 326 kg ● Materiál: oceľ ● Priemerná spotreba paliva: -

Opop H416 EKO-U

Odhorievací kotol na hnedé drevo, emisná trieda 4, výkon max. 16 kW, účinnosť kotla 84,2 %, priemerná spotreba paliva 1,2 – 3,8 kg/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku

Ide o odhorievací kotol na hnedé uhlie s ručným dokladaním paliva. Disponuje veľkou násypnou šachtou, pričom objem palivovej komory je 33,5 litra. Prikladať preto nie je potrebné tak často. Odhorievací kotol spaľuje palivo postupne. Výrazne efektívnemu spaľovaniu napomáha aj klapka pre reguláciu ťahu vzduchu. Účinnosť kotla na tuhé palivo je 84,2 % a spĺňa emisnú normu triedy 4. Jeho výhodou sú kompaktné rozmery, vďaka čomu sa zmestí do stiesnenejších priestorov. Celková výška kotla je 95,3 cm, šírka 48,6 cm a hĺbka je 90,3 cm. Kotlové teleso je vyrobené z ocele s priemerom 5 mm.

Menovitý výkon kotla je 16 kW. Nechýba objemný zásobník popola so samostatným otvorom. Výrobca dáva na kotol záruku 5 rokov. Obsluha kotla je nenáročná a bezpečná. Kotol sa podľa výrobcu vyznačuje nízkou spotrebou paliva a efektívnym odvodom spalín, ktorých do ovzdušia uniká menej vrátane prachu. Celková hmotnosť kotla, ktorý kombinuje oceľ a liatinu, je 217 kg. Dokúpiť je možné dokonca aj peletový horák a je tak možné palivo kombinovať a zabezpečiť aj automatický chod kotla. Viacero používateľov sa sťažuje na náročnejšie čistenie a zasekávajúcu sa klapku vzduchu, kotol sa preto prehrieva a nedrží stabilnú teplotu.

Pozitíva

Kompaktné rozmery
Kvalitná konštrukcia
Pomer cena/výkon

Negatíva

Malý prikladací otvor (17,6 x 25,6 cm)
Pri prikladaní dymí do miestnosti
Zasekávajúca sa klapka vzduchu

Typ kotla: odhorievací kotol ● Palivo: hnedé uhlie ● Menovitý výkon: 16 kW ● Emisná trieda: 4 ● Predpísaný ťah komína: 3,7 – 5,6 Pa ● Účinnosť kotla: 84,2 % ● Objem palivovej komory: 33,5 l ● Hmotnosť kotla: 217 kg ● Materiál: oceľ + liatina ● Priemerná spotreba paliva: 1,2 – 3,8 kg/hod.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Predajnosť kotlov na drevo, pelety či kombinovaných kotlov na tuhé palivo je všeobecne ťažké posudzovať. V ťažkej konkurencii kotly súperia s plynovými či elektrickými alternatívami. Nepochybne, výhodou tohto typu zariadenia je cena a aj na Slovensku ide stále o populárny zdroj tepla. V tejto tabuľke si môžete pozrieť, aké kotly na drevo, pelety či kombinované kotly sú najobľúbenejšie v tomto segmente. Možno práve tento fakt môže byť pri rozhodovaní nápomocný.

Názov Hodnotenie Detail
Modratherm Zeus 25/205*Zobraziť produkt
Atmos DC 25 S5*Zobraziť produkt
Stropuva S7BIO5*Zobraziť produkt
Modratherm Zeus 25-35*Zobraziť produkt
Attack DPX 25 Profi5*Zobraziť produkt

Výber kotla na tuhé palivo rozhodne nepatrí do kategórie jednoduchých rozhodnutí. Zvažovať treba niekoľko dôležitých parametrov. V spleti informácií sa človek môže ľahko stratiť. Náš návod je zameraný na výber kotla na tuhé palivo či kombinovaného kotla na drevo a pelety, elektrické či plynové kotly uvádzame len ako alternatívne riešenie.

Ako vybrať kotol na tuhé palivo

V našom návode sa dozviete, ako funguje kotol na drevo alebo, aké výhody ponúka automatický kotol na drevo. Predstavíme vám parametre, ako výkon kotla, účinnosť alebo emisné triedy. Okrem typov paliva sa dozviete aj o typoch kotlov a technológii spaľovania paliva. Myslite tiež na to, že kotol na tuhé palivo predstavuje dlhodobú investíciu.

  • Typy kotlov podľa druhu paliva
  • Typy kotlov podľa technológie spaľovania
  • Prísun vzduchu a paliva
  • Výkon kotla
  • Účinnosť a emisné triedy
  • Materiály
  • Funkcie
  • Cena a renomovaní výrobcovia

Kotol na drevo, pelety alebo štiepku

Pre správny výber je rozhodnutie sa pre kotol podľa typu paliva kľúčové, pretože umožňuje určiť si, na aký konkrétny typ kotla sa pri výbere zamerať. Tento element ovplyvňuje predovšetkým dostupnosť paliva v danej lokalite. Niekde je dostupnejšie drevo, inde zasa pelety, štiepka, brikety či samotné uhlie. Rolu môže zohrávať aj cena za určitý typ paliva. Dôležité je poznamenať, že kotly na čierne či hnedé uhlie sú u výrobcov výrazne na ústupe a trhom v našich končinách nie sú príliš žiadané. Dôvodom sú hlavne vysoké emisie.

Moderným riešením je siahnuť po kotle na uhlie a pelety (aj drevenú štiepku). Ide o kategóriu kombinovaných kotlov na tuhé palivo, ktoré dokážu bez problémov spaľovať viacero druhov tuhého paliva. Tu je potom na mieste uvažovať nad technologickým riešením kotla. Aké typy kotlov možno kúpiť na základe typu spaľovaného paliva?

Klasický kotol na drevo

Kotly na tuhé palivo spaľujúce drevo patria v našom regióne medzi najrozšírenejšie. Dôvodom je, prirodzene, dostupnosť palivového dreva. Aj v porovnaní s ostatnými druhmi paliva patrí drevo k najlacnejším. Cenová rentabilita dreva ako paliva je teda taktiež argumentom, prečo siahnuť práve po takomto type zariadenia. Na základe meraní výhrevnosti však drevo nedosahuje také hodnoty, ako napríklad pelety či uhlie, ktoré je však „čiernou ovcou“ medzi tuhými palivami.

Kotol na drevo

Kotly na drevo (aj tie najmodernejšie) sú spravidla plne manuálne. Drevo je potrebné vždy prikladať ručne. Výhodou je ich jednoduché ovládanie. Obstarať si je možné i akumulačnú nádrž, ktorá kumuluje horúcu vodu a tá je použiteľná na vykurovanie aj v prípade, že kotol na nejakú dobu vyhasne. Pri obstaraní si kotla na drevo je dôležité myslieť aj na uskladnenie dreva či jeho prípravu. Kúpiť si totiž môžete hotové nakálané palivové drevo, ktorého cena je oproti nespracovanej drevenej guľatine vyššia. Nápomocná vám môže byť pri spracovaní dreva štiepačka na drevo či reťazová píla. Čerstvé drevo by malo schnúť ideálne 2 roky, aby bola dosiahnutá čo najlepšia efektívnosť pri spaľovaní.

Kotol na pelety

V posledných rokoch sa drevené pelety stávajú preferovaným typom pevného paliva pre vykurovanie. Spomedzi tuhých palív majú v meraniach lepšiu výhrevnosť ako napríklad klasické drevo. Taktiež sú ekologickejšie, pretože do ovzdušia uvoľňujú menej škodlivých spalín. Oproti drevu je cena peliet vyššia, no vzhľadom na výhrevnosť ide o relatívne adekvátny cenový rozdiel. V zásade sú pelety zlisované piliny alebo drevená štiepka, ktoré sú stlačené najčastejšie do tvaru malých valčekov. V prípade väčších valčekov, ktoré pripomínajú polená, ide o tzv. drevené brikety, ktoré sú vyrábané z drevenej biomasy. Ide v zásade o zlisovaný odpad z dreva. Drevené brikety majú veľmi dobrú výhrevnosť a kotly na pelety alebo drevo dokážu brikety plnohodnotne spaľovať.

Pelety ako tuhé palivo ponúkajú nielen dobrú výhrevnosť, ale taktiež odpadá starosť s ich prípravou na sezónu. Štiepačku v tomto prípade potrebovať nebudete. Pelety môžete nakúpiť vo vreciach do zásoby, uskladniť na suchom mieste a následne nimi vykurovať. V tomto prípade je možné siahnuť aj po kotloch s automatickým prikladaním paliva. Stačí, ak je kotol vybavený zásobníkom na pelety, ktoré dopĺňa do spaľovacieho priestoru v prípade potreby.

Kombinovaný kotol na pelety a drevo

V súčasnosti aj vďaka technologickému pokroku sú najžiadanejšie kombinované kotly na tuhé palivo. Takéto zariadenia vám vďaka technologickej konštrukcii umožňujú kombinovať 2 až 3 druhy pevného paliva. Najčastejšie sa stretnete s kombinovanými kotlami na pelety a drevo, ale taktiež sú frekventované kombinované kotly na drevo a uhlie alebo pelety a uhlie. V prípade, že kotol dokáže spaľovať pelety alebo drevo, môžete ako palivo používať aj drevené brikety alebo štiepku. Výrobcovia ponúkajú rôzne konštrukčné riešenia.

Kotol na pelety

Kombinované kotly v zásade umožňujú využívať dva alebo viac spôsobov vykurovania. Môže ísť o konštrukčné riešenie, kedy sú prepojené dve samostatné spaľovne. Prípadne ide o jednu veľkú spaľovaciu komoru. Výhodou takýchto kotlov je väčšinou aj automatické dávkovania paliva (pelety, štiepka). Niektoré modely umožňujú plynulý prechod z jedného paliva na druhé, iné zasa dokážu spaľovať obe palivá súčasne. Drevo napríklad môžete prikladať podľa potreby, pričom pelety bude na základe želanej teploty dávkovať kotol automaticky. Špecifikom býva peletový horák, ktorý je možné vypnúť a následne po zapálení dreva môžete ďalej spaľovať už len drevo.

Vykurovanie kotlom na uhlie je najlacnejšie z dôvodu ceny paliva – čierne uhlie. Oproti kusovému drevu má čierne uhlie až dvojnásobnú výhrevnosť. Spaľovaním však vzniká násobne väčšie množstvo popola a do ovzdušia sa dostáva omnoho viac škodlivých látok. Hoci dnes moderné kotly na uhlie spĺňajú prísne emisné normy, ekologické hľadisko nazerá na spaľovanie uhlia veľmi skepticky a predovšetkým v poslednom období zohráva rolu i bezuhlíkovú politika, ktorej úlohou je tiež obmedziť ťažbu uhlia a minimalizovať počet domácností, ktoré týmto druhom paliva vykurujú. Do budúcna je preto veľmi reálne, že cena uhlia pre ekologickú politiku výrazne vzrastie a kúrenie týmto palivom sa značne predraží.

Elektrické a plynové kotly

Alternatívou pre domácnosti voči kotlom na tuhé palivo sú buď to plynové, alebo elektrické kotly. Elektrické kotly sa z hľadiska účinnosti javia ako najlepšie riešenie. Vyžadujú si minimálnu údržbu, používanie je nenáročné, komfortné a oproti kotlom na tuhé palivo sú výhodnejšie tiež z hľadiska životnosti. Obstarávacia cena je taktiež pomerne prijateľná. Nevýhodou je primárne cena za elektrickú energiu, ktorá navyšuje prevádzkové náklady zariadenia. Zároveň môže byť pre niektoré domácnosti náročnejšie zaviesť v objekte dostatočne dimenzované elektrické rozvody.

Rozšírenejším riešením vykurovania domácností na Slovensku je plynový kotol. K jeho výhodám určite možno radiť vysokú výhrevnosť, komfortnú prevádzku a tiež obstarávaciu cenu v pomere k efektivite – výhrevnosti kotla. Podobne ako elektrické kotly, nie je potrebné myslieť na skladové priestory na tuhé palivo.

Plynový kotol na kúrenie

Za najväčšiu nevýhodou možno považovať riziko poruchy či úniku plynu. Taktiež je nevýhodou prílišná závislosť Slovenska na plyne dovážaného z Ruska. V poslednom období (od roku 2021) dochádza k výraznej diverzifikácii dodávok plynu, čo však má za následok zvýšenie cien zemného plynu jeho dodávateľmi. Z hľadiska prevádzkových nákladov i počiatočnej investície sú náklady elektrických i plynových kotlov vyššie, než v prípade kotlov na tuhé palivo.

Typy kotlov na tuhé palivo

V úvode sme spomínali, že výber kotla na tuhé palivo je komplikovaný. Dôkazom toho je aj fakt, že nie je kotol ako kotol a odlišnosti nie sú len v type paliva. Rozdielna je i technológia spaľovania paliva. Existujú zastaralejšie i inovatívnejšie technológie spaľovania a aj tento faktor sa môže výrazne odraziť na cene. Zároveň je potrebné brať do úvahy individuálne aspekty výberu, čo vyhovuje jednej domácnosti, nemusí vyhovovať tej druhej. Staršie modely kotlov zároveň nespĺňajú prísne emisné normy a radia sa do emisnej triedy 1 a 2. Znamená to, že znečisťujú ovzdušie v najvyššej miere.

Do 1. a 2. emisnej triedy patrí väčšina klasických odhorievacích a prehorievacích kotlov. Ich problémom je, že do ovzdušia vypúšťajú najviac znečistených tuhých látok. Zákaz predaja kotlov na tuhé palivo patriacich do týchto emisných tried platí od roku 2014. V roku 2018 bol zakázaný predaj kotlov 3. emisnej triedy. Dopredaj vyrobených modelov však je možný aj po tomto dátume. Životnosť prevádzky takýchto kotlov sa ráta na obdobie 15 až 20 rokov. Domácnosti, ktoré si obstarali takýto starší kotol (dôvodom je hlavne nízka cena) a avizovaná životnosť môže prekročiť ďalej uvádzaný termín, môžu mať problém. Ministerstvo životného prostredia SR v roku 2021 vydalo stanovisko, že od roku 2030 bude platiť zákaz prevádzky všetkých kotlov 1., 2. a 3. emisnej triedy. Od jesene 2022 postupne platí zákaz používania kotlov 1. a 2. emisnej triedy. Domácnosti tak do roku 2030 musia reálne zvážiť alternatívny zdroj vykurovania či ohrevu vody. V opačnom prípade hrozí majiteľom pri pravidelnej servisnej prehliadke takéhoto kotla pokuta. (zdroj: www.energie-portal.sk)

Automatický kotol na tuhé palivo

Je považovaný za najmodernejší druh kotla na trhu. Dôvodom je vysoký proces automatizácie. Automatický kotol je pre mnohé domácnosti ideálnym nástrojom na výrobu tepla. Automatické kotly využívajú ako palivo pelety, štiepku alebo špeciálne drevené brikety. Palivo je vďaka tomu dávkované automaticky na základe nastavenej teploty, zvoleného režimu či automaticky regulovaného prísunu vzduchu ventilátorom. Kotol dokáže automaticky zapáliť i zahasiť palivo a drahšie modely sú dokonca vybavené systémom automatického odpopolňovania. Jedinou úlohou používateľa je dopĺňanie paliva do zásobníka.

Automatický kotol na tuhé palivo

Prirodzene sú automatické kotly na pelety z hľadiska ceny najdrahšie. Z pohľadu priestorových možností je potrebné myslieť na konštrukciu kotla, zásobník a prípadne na rezervoár teplej vody. Automatické kotly spadajú do 4. až 5. emisnej triedy. Cenovo dostupnejšie patria do 3. emisnej triedy. Účinnosť automatických kotlov je na úrovni 80 až 97 %.

Splyňovací kotol na tuhé palivo

Ide o tiež o moderné typy kotlov, ktoré fungujú na princípe efektívneho splyňovania (vysúšania) paliva. Palivo (drevo, pelety, brikety, uhlie) sa v komore vysušuje a jeho splyňovaním vzniká horľavý plyn. Oproti odhorievacím a prehorievacím kotlom tento plyn neuniká priamo do komína, pretože palivo nie je spaľované úplne priamo. Tu sa v oddelenej komore s reguláciou prísunu vzduchu spaľuje, vďaka čomu je vznikajúce teplo využívané efektívnejšie.

Prísun vzduchu je regulovaný (nútený) za pomoci ventilátora. Regulovaným prívodom vzduchu zároveň dochádza k vyššej efektivite pri horení paliva. Efektivita výhrevnosti je v tomto prípade vyššia a redukované je aj množstvo produkovaných spalín. Takéto kotly patria do 4. alebo 5. emisnej triedy. Výnimočne do 3. kategórie. Účinnosť spaľovania je pri splyňovacích kotloch na úrovni 75 až 90 %.

Prehorievací kotol na tuhé palivo

Základný typ kotla staršej generácie. Zvykne sa taktiež označovať pomenovaním spaľovací kotol. Spaľovanie paliva tu prebieha s prirodzeným prísunom vzduchu. Palivo je spaľované po vložení do spaľovacej komory nárazovo. Proces horenia a prísun vzduchu nemožno príliš regulovať. Palivo je potrebné vkladať výhradne manuálne.

Produkované spaliny prechádzajú cez palivo (spaľujú ho) priamo do dymovodu, čo má na svedomí nižšiu účinnosť (okolo 50 až 70 %) a taktiež uvoľňovanie väčšieho množstva škodlivých látok. Takéto kotly patria do 1. alebo 2. emisnej triedy a ich predaj je už zakázaný. Takéto kotly boli primárne určené na spaľovanie klasického kusového drevačierneho uhlia alebo koksu. Spaľovať dokážu takmer všetko, no s pomerne nízkou tepelnou účinnosťou.

Odhorievací kotol na tuhé palivo

Rovnako ako v prípade prehorievacieho kotla ide o starší typ kotla, ktorý má oproti modernejším kotlom nižšiu účinnosť 60 až 75 % a taktiež patrí do 1. až 2. emisnej triedy. Oproti spaľovaciemu kotlu však využíva iný princíp horenia. Vložené palivo nespaľuje nárazovo. Palivo sa horením postupne dostáva k horákom, ktoré postupne priamy oheň spaľuje. Spaliny teda neprechádzajú ďalej cez palivo, ale unikajú oddelenou cestou. Horenie tak možno čiastočne regulovať, hoci stále ide o prirodzený prísun vzduchu.

Kotol na tuhé palivo – dokladanie paliva

Prísun vzduchu a dokladanie paliva

Proces spaľovania do veľkej miery ovplyvňuje prísun vzduchu. Pri vyššie uvedených charakteristikách jasne uvádzame, ako proces horenia prebieha. V prípade prirodzeného prísunu vzduchu by sa mohol používateľ domnievať, že proces je „prirodzene“ automatizovaný, no nie je to tak. Prísun vzduchu do kotla musí byť optimálny na základe ťahu komína. Komínom a mechanickým nastavením prieduchov sa k ohnisku dostáva vzduch, ktorý vytvára podtlak a ovplyvňuje proces horenia. Spaľovanie však nemožno tak dobre regulovať. Dokladanie paliva je nutné robiť pravidelne v priebehu niekoľkých hodín viackrát za deň.

Automatické kotly na tuhé palivo podobne ako splyňovacie využívajú nútený prívod vzduchu za pomoci integrovaného ventilátora. Na základe želaných nastavení je možné regulovať horenie na základe potreby dodávky tepla. Najlepšie automatické kotly si proces regulujú sami na základe zvoleného režimu. Automatické alebo splyňovacie kotly na pelety môžu byť vybavené zásobníkom, cez ktorý je palivo dávkované postupne. Dokladať stačí palivo rádovo v horizonte 2 až 4 dní v závislosti od spotreby.

Výkon kotla na pelety, drevo alebo brikety

Pre domácnosti, ktoré kotol na tuhé palivo budú využívať primárne na vykurovanie alebo ohrev vody, je výkon základným parametrom. Odborníci, ktorí realizujú montáže kotlov, sa primárne zameriavajú na to, aké je množstvo tepla, ktoré je potrebné do objektu dodať tak, aby bol zabezpečený tepelný komfort. V prípade moderných kotlov je výhodou proces modulácie výkonu, kedy viete výkon plynule regulovať, podobne ako v prípade horáka na sporáku. Dôležitú rolu hrá pri výkone veľkosť objektu, výmera miestností, ale taktiež miera tepelných strát, úroveň zateplenia objektu, typ okien či klimatické podmienky v danom regióne.

Ako vypočítať výkon kotla na tuhé palivo? Ideálne je obrátiť sa na odborné firmy, ktoré tento výpočet spolu s projektom vyhotovia a navrhnú riešenie na mieru. Existujú však určité štandardy, ktoré vám ponúknu aspoň orientačný údaj o výkone kotla, ktorý potrebujete.

Základný princíp predstavuje určenie výkonu na základe obytnej plochy objektu v metroch štvorcových. Moderné budovy so zateplením, plastovými oknami a novou inštaláciou rozvodov potrebujú na 1 m2 približne 70 – 80 W výkonu. Ak teda budeme mať takýto objekt s výmerou 115 m2, budete potrebovať výkon kotla na úrovni 8,6 kW (115 m2 x 75 W= 8 625 W/m2 – výpočet je orientačný).

Kotol na tuhé palivo – výkon

Objekt bez zateplenia s vyššími tepelnými stratami vyžaduje na 1 m2 150 až 160 W výkonu kotla. Pri rovnakej výmere 115 m2 by tak kotol musel mať výkon aspoň 17 kW (115 m2 x 155 W= 17 825 W/m– výpočet je orientačný).

Druhou možnosťou je výpočet na základe objemu obytnej plochy v metroch kubických, kde sa počíta aj s výškou stropu. Vždy by ste mali rátať len miestnosti, kde je vykurovacie teleso umiestnené. Pre dobre zateplený objekt je koeficient 30 až 35 W na 1 m3, pre starší nezateplený objekt 60 až 70 W na 1 m3. Ak bude teda objem vykurovanej plochy 300 m3 x 30 W= 9 000 W = 9 kW. Pri staršej budove bez zateplenia 300 m3 x 65 W= 19 500 W = 19,5 kW. Aj v tomto prípade jasne vidno, ako dokáže dobrá izolácia (zateplenie) zamedziť tepelným stratám.

Účinnosť a emisné triedy kotlov

Dva parametre, ktoré sú na sebe priamo závislé. Kotly na tuhé palivo, ale týka sa to i elektrických či plynových kotlov, sa vyznačujú štandardizovanou mierou účinnosti. Všetko závisí od typu kotla, technológie spaľovania, druhu paliva i samotných materiálov, z ktorých je kotol vyrobený.

Účinnosť kotlov na tuhé palivo informuje používateľa o tom, koľko tepla dokáže spaľovaním paliva kotol vyprodukovať. Tento parameter sa udáva v percentách. V minulosti prehorievacie – spaľovacie kotly definovala účinnosť okolo 50 až 65 %. Dnes je efektivita ďaleko vyššia. Moderné automatické a splyňovacie kotly majú účinnosť v rozsahu od 75 až do 98 %. Logicky, vyššia účinnosť, viac tepla a väčšia úspora.

S kotlami na tuhé palivo a účinnosťou úzko súvisí i emisná trieda, ktorá môže poslúžiť ako parameter pre jednoduchú orientáciu. Najvyššiu účinnosť dosahujú kotly patriace do 4. až 5. emisnej triedy. Do roku 2030 bude používanie kotlov na tuhé palivo s nižšou emisnou triedou zakázané. Dôvodom nie je nižšia energetická účinnosť 1., 2. a 3. emisnej triedy, ale ich pomer voči uvoľňovaniu škodlivých spalín do ovzdušia. Emisné triedy upravuje norma STN EN 303-5. Staršie kotly (1. – 2. emisná trieda) túto normu nespĺňajú a ich výroba i predaj sú od jesene 2022 zakázané (prípadne obmedzený /predaj/).

Plechový, oceľový alebo liatinový kotol na tuhé palivo

Lacné kotly na drevo sú vyrábané z plechu. Plech však neposkytuje také izolačné schopnosti, nedokáže teplo riadne kumulovať a taktiež nie je taký odolný proti teplotným zmenám, čo sa odráža na jeho kratšej životnosti. Najčastejšie sa stretnete s liatinovými kotlami na tuhé palivo. Liatina skvele kumuluje teplo a je takisto vysoko-odolná.

Plechový kotol na tuhé palivo – kúrenie

Najlepšiu možnosť predstavuje na trhu aktuálne oceľový kotol na tuhé palivo. Ak sa teda rozhodujete, aký kotol na tuhé palivo si vybrať a máte možnosť voľby, oceľ je najlepšia možnosť, a to hlavne z dôvodu odolnosti proti zmenám teplôt a takisto z hľadiska mechanických vlastností má oceľ dlhšiu životnosť. Drahšie liatinové alebo oceľové kotly sa vyznačujú lepšou tepelnou izoláciou než lacnejšie modely.

Praktické funkcie kotla

Prídavné funkcie sa týkajú výhradne novších automatických, kombinovaných či splyňovacích kotlov. Medzi takéto funkcie radíme i zásobník paliva. Ten môže mať rôzny objem, no hlavnou výhodou je, že palivo nemusíte prikladať manuálne. Odpadá vám tak starosť prikladať za deň niekoľkokrát a otvárať horúcu spaľovaciu komoru. Automatické kotly disponujú často i systémom samozapaľovania horákov. Nemusíte tak používať zápalky či zapaľovač.

K výhodou automatizovaných kotlov patrí aj funkcia regulácie prísunu vzduchu. Vďaka tomu je optimalizovaný proces spaľovania, čo vedie k vyššej účinnosti a nižšej spotrebe paliva. Niektoré kotly sú vybavené takisto praktickým ovládacím panelom (elektronickým) s displejom, kde dokážete priamo ovládať či pozorovať teplotu na výstupe ako i ďalšie hodnoty. Veľkým luxusom môže byť aj automatický odpopoľňovací systém, ktorý vám ušetrí čas pri údržbe.

Najlepšie kotly na tuhé palivo niečo stoja

Kotol na tuhé palivo predstavuje finančne náročnú investíciu. V porovnaní s plynovými či elektrickými kotlami však ide stále o cenovo najvýhodnejšiu alternatívu, a to aj s ohľadom na ceny energií, akými sú plyn či elektrická energia. V súčasnosti mnoho odborníkov odporúča investovať do kombinovaných kotlov, ktoré však patria v danom segmente k najdrahším, preto ak viete, že budete využívať len jeden druh paliva, investícia do kombinovaného kotla nie je nutnosťou. Neodporúčame investovať do lacného riešenia. Poddimenzovaný kotol s nízkym výkonom a nízkou účinnosťou rozhodne nie je správnym riešením. Dôležité je tiež myslieť na to, že do konečnej sumy je potrebné pripočítať takisto cenu za montáž.

Kotol na tuhé palivo zapaľovanie

Kotly na tuhé palivo od 1 000 do 2 000 eur predstavujú cenové rozpätie, v ktorom sa v základe budete pohybovať, ak budete hľadať cenovo dostupné riešenie. Lacnejšie kotly predstavujú prehorievacie alebo odhorievacie technológie, ktoré nespĺňajú stanovené normy. V tejto kategórii nájdete najčastejšie splyňovacie kotly s emisnou triedou 3 až 4. Ide zvyčajne kotly na drevo alebo pelety. Výnimočne sa objavia tiež kotly so zásobníkom. Účinnosť v tejto cenovej triede sa pohybuje okolo 75 až 80 %.

Vyššiu investíciu predstavujú kotly na tuhé palivo od 2 000 do 3 500 eur a vyššie. V tomto cenovom pásme už nájdete spylňovacie aj kombinované automatické kotly na tuhé palivo (pelety, drevo, brikety, uhlie). Najväčšou výhodou drahších kotlov je vyššia účinnosť 85 až 95 %. Tento parametre je tak priamo úmerný cene. Nechýbajú však už ani rôzne funkcie – samozapaľovanie, regulácia prísunu vzduchu i regulácia výkonu.

Najdrahšie kotly na tuhé palivo bez problémov prekročia aj sumu 4 000 – 5000 eur. Kotly sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov a spĺňajú prísne emisné normy 4 alebo 5. Predovšetkým majú vysoký výkon vďaka čomu sú vhodné aj na vykurovanie priestorov s veľkou výmerou. Vybavené sú zásobníkmi, odpopoľňovacím systémom a kombinovanými možnosťami spaľovania rôzneho paliva.

Attack, Atmos, Vigas alebo kotol Viadrus

Na základe referencií odborníkov neodporúčame kupovať kotol od neznámych výrobcov. Hoci môže byť práve cena veľmi lákavým faktorom, kotol na tuhé palivo by nemala byť investícia na 2, 3 ani 5 rokov. Vyberajte z kotlov od renomovaných výrobcov, ktorí majú na trhu zastúpenie a ideálne poskytujú takisto možnosť servisovania.

Kotly na tuhé palivo Attack sú vyrábané na Slovensku. V ich ponuke nájdete hlavne splyňovacie kotle s kvalitnou oceľovou konštrukciou. Veľmi dobrú voľbu predstavujú i české kotly Viadrus. Značka má na trhu dlhodobú tradíciu a primárne sa zameriava na kotly na drevo a uhlie.

Nemenej známe sú automatické či kombinované kotly na pelety či drevo Atmos. Opäť ide o českého výrobcu, ktorý si dáva záležať na dlhej životnosti materiálov. Menej známe sú kotly Vigas. Taktiež v ich ponuke nájdete splyňovacie kotly s oceľovou konštrukciou a vysokým výkonom. Na trhu sú pomerne známe aj kotly na tuhé palivo Modratherm alebo Opop.

Váš výber môže do určitej miery ovplyvniť aj to, či je kotol na tuhé palivo dostupný. Často nájdete vybraný kotol len u jedného predajcu, u ktorého je dostupný len na objednávku. V takom prípade je dôležité rátať aj s čakacou lehotou v trvaní dní, týždňov či až mesiacov.

Otázky a odpovede – FAQ

Výber kotla je relatívny komplikovaný proces. Zaujímajú vás ďalšie informácie ohľadom kotlov na tuhé palivo? Potrebujete si overiť určité parametre a vlastnosti? Máte tip na doplnenie informácií v návode? Dajte nám vedieť v sekcii komentárov. Radi vám na vaše otázky odpovieme, prípadne potrebné údaje zistíme u výrobcu – predajcu zariadenia. Ak máte skúsenosti s výberom kotla na tuhé palivo, budeme radi, ak sa o ne podelíte s ostatnými spotrebiteľmi.

Na túto otázku neexistuje univerzálna odpoveď. Z hľadiska efektivity je najlepšou voľbou automatický kotol. Je však potrebné rátať s vyššou investíciou. Druhou vhodnou možnosťou je splyňovací kotol na drevo, pelety alebo drevené brikety. Výhodou týchto dvoch kotlov je modernejšia technológia spaľovania paliva, vyššia účinnosť, výhrevnosť a taktiež prívlastok vyššej emisnej triedy (3., 4. alebo 5. emisná trieda). V prípade prehorievacích či odhorievacích kotlov ide o staršie modely, ktorých účinnosť je nižšia. Odpoveď na túto otázku je však komplexnejšia a ideálne je poradiť sa s odbornými firmami či overenými predajcami kotlov na tuhé palivo.

Závisí od typu kotla. Najčastejšie pelety ako palivo využívajú splyňovacie, kombinované alebo automatické kotly. Výhodou peliet je dobrá úroveň výhrevnosti. Podstatná je takisto ich cena, ktorá je v pomere k efektivite porovnateľná s klasickým kusovým drevom. Automatické kotly na pelety vybavené zásobníkom dokážu palivo dávkovať podľa frekvencie využívania. Samotné pelety pripomínajú malé granuly v tvare valca s priemerom 6 až 8 mm a dĺžkou 10 až 30 mm. Vyrobené sú lisovaním odpadovej biomasy z dreva. Lisovaním klesá podiel vody a vysoká hustota vlákien zabezpečuje dlhé horenie.

Na kotle sa tento regulátor ťahu stará o otváranie a zatváranie vstupu pre vzduch do spaľovacieho priestoru, kde sa nachádza palivo samotné, a to v závislosti od hodnoty teploty kvapaliny (vody) nastavenej na výstupe. Bez ohľadu na to, či sa používa kotol na tuhé palivo na vykurovanie alebo ohrev vody. Rastúcu teplotou pracovnej kvapaliny senzor teploty zaznamenáva a zatváraním klapky znižuje výkon kotla. Naopak, pri chladnutí sa klapka otvára a ťah v spaľovacom priestore sa zvyšuje. Regulátor tak za pomoci klapky reguluje vstup vzduchu do spaľovacieho priestoru kotla a týmto spôsobom reguluje jeho ťah. V závislosti od typu kotla môže mať regulátor rôznu podobu a namontovaný môže byť v zvislej alebo vodorovnej polohe.

Ak vašu domácnosť vykurujete plynovým kotlom alebo kotlom na tuhé palivo s výkonom do 500 kW, revízia je vašou zákonnou povinnosťou. Pravidelná revízia by sa mala vykonávať raz ročne, pričom raz za tri roky sa odporúča vykonať odbornú skúšku. Revízia predstavuje predovšetkým kontrolu bezpečnosti prevádzky takéhoto zariadenia. Revíziu vykonávajú certifikovaní revízni technici. Zabúdať netreba ani na revízie komína aspoň raz za 4 mesiace – najneskôr raz za rok. Revízie rozhodne netreba zanedbávať. Poškodený kotol v prevádzke môže spôsobiť fatálne škody.

V závislosti od kvalita materiálov a použitých technológií sa v priemere životnosť takýchto zariadení pohybuje na úrovni 15 až 20 rokov. Záruka výrobcov je spravidla 10 rokov.

V prípade, že dôjde k poruche, rozhodne zverte servis kotla do rúk odborníka. Týka sa to i prípadov, keď nefunguje ovládanie či nastavenie hodnôt na kotle. V prípade, že je kotol v záruke, kontaktujte predajcu alebo výrobcu. Viaceré značky ponúkajú záručný i pozáručný servis kotlov. Servis by vždy mala vykonávať autorizovaná firma.

Nie, toto sa rozhodne neodporúča. Kotol na tuhé palivo je dimenzovaný na primárne palivo – kusové palivové drevo, pelety, brikety, štiepku alebo uhlie. OSB dosky, drevotrieska, preglejky či staré okenné rámy nie je vhodné spaľovať ako palivo. Týka sa to aj starých časopisov, textilu, pneumatík alebo PET fliaš.

Vigas 16

Splyňovací kotol na drevo, brikety a štiepku, emisná trieda 5, výkon max. 18 kW, účinnosť kotla 90,1 %, priemerná spotreba paliva 4,2 kg/hod.

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Špičkový kotol českého výrobcu určený na splyňovanie dreva. Kotol na tuhé palivo Vigas 16 je určený na vykurovanie rodinných domov s výmerou do 150 m2. Disponuje vylepšenou konštrukciou spaľovacej komory pre efektívnejší ohrev vzduchu. Kotol je vybavený aj systémom elektronickej regulácie AK 4000.

Základom pre efektívne fungovanie a ekonomickú prevádzku je zaradenie kotla do 5. emisnej triedy. Účinnosť sa podľa meraní pohybuje na úrovni 90,1 %. Na základe charakteristiky je Vigas stavaný pre domy s výmerou vykurovaného priestoru do 150 m2. Výkon kotla je 8 až 18 kW. Kotol disponuje unikátnou spaľovacou komorou pre predhrievanie primárneho i sekundárneho vzduchu. Prikladacia komora má objem 80 litrov a zmestia sa do nej polená s maximálnou dĺžkou 37 cm.

Komora má šikmé tvarovanie, aby sa palivo postupne posúvalo k tryske a dochádzalo tak k postupnému spaľovaniu dreva. Vďaka tomu je spotreba omnoho nižšia. Dvierka kotla je možné prispôsobiť otváraniu do pravej alebo ľavej strany. Účinnosť je zvýšená aj vďaka hrubšej izolácii. Okrem dreva je kotol vhodný na spaľovanie štiepkypilín alebo drevených brikiet. Priemerná spotreba primárneho paliva je 4,2 kg/hod. Maximálna hmotnosť paliva v kotle by nemala prekročiť hmotnosť 20 kg. Šírka plniacej komory je 38 cm, výška 50 cm.

Veľkou devízou splyňovacieho kotla Vigas 16 je práve premyslený systém regulácie. Kotol disponuje elektronickým ovládacím panelom AK 4000. Teplovodnému kotlu to umožňuje regulovať teplotu a potrebné nastavania za pomoci modernej regulácie aj s digitálnym displejom. Kotol je vybavený aj tlačným ventilátorom EBM pre lepšiu reguláciu spalín a prívod vzduchu. Kotol je vybavený aj servopohonom klapky. Samotný softvér AK 4000 disponuje takisto teplomerom spalín.

Nízkoemisný splyňovací kotol pevného paliva je určený pre rodinné domy na úsporné vykurovanie či ohrev za pomoci dreva, štiepky či brikiet. Samotný kotol patrí do emisnej triedy 5. Má veľmi dobrú účinnosť a optimálny výkon až do 18 kW. Elektronická regulácia kotla uľahčuje jeho používanie. Vďaka ventilátoru je možná regulácia spalín, ktorých teplotu monitoruje teplomer. Dobrá je i kvalita vyhotovenia. Vnútorný priestor spaľovacej komory je vyšamotovaný, čo uľahčuje údržbu a takisto zvyšuje odolnosť. Komora má objem až 80 litrov.

Priemerná spotreba dreveného paliva je 4,2 kg/hod. Vysoká účinnosť kotla je približne 90,1 %. Súčasťou dodávky je dokonca i čistiace príslušenstvo. Hmotnosť konštrukcie kotla je až 400 kg. Možná je ľavostranná i pravostranná montáž dverí spaľovacej nádoby.

Pozitíva

Systém regulácie AK 4000
Kvalitné vyhotovenie
Dostatočný výkon

Negatíva

Bez výhrad

Typ kotla: splyňovací ● Palivo: drevo/brikety/štiepka ● Menovitý výkon: 8 – 18 kW ● Emisná trieda: 5 ● Predpísaný ťah komína: - ● Účinnosť kotla: 90,1 % ● Kapacita palivovej komory: 80 dm3 ● Hmotnosť kotla: 400 kg ● Materiál: oceľ ● Priemerná spotreba paliva: 4,2 kg/hod.

Testované produkty

Ďalšie články z kategórie Domácnosť

Vaše hodnotenie:
(88.8%)

Komentáre
Tibor 01.Dec.2022

Plusom kotla Attack DPX 25 PROFI je elektronická regulácia, nízka spotreba dreva a čistenie stačí dvakrát do týždňa. Kotol splnil, čo deklaruje, ale treba s ním správne zaobchádzať. Treba ho správne zapojiť a potom dodržať to, čo uvádza výrobca. Pri stanovených parametroch komína funguje kotol bezproblémovo. Kotol používam už rok a na túto zimu je už tiež dávno pripravený. Som spokojný.

Odpovedať

Kamil 02.Dec.2022

Používam STROPUVA S7 a zatiaľ som nezaznamenal žiaden problém. Používať sa dá drevo, pelety aj uhlie. Je tu zásobník teplej vody, čo je pre mňa podstatná vec. Výkon 7 kW je postačujúci. Objem vody v kotli je 15 litrov a jej teplota 85 stupňov. Účinnosť kotla je dobrá. Myslím si, že cena je prijateľná. Odporúčam.

Odpovedať

Daniel 03.Dec.2022

Vsadil som na teplovodný kotol Modratherm ZEUS 25/20, ktorý je hlavne na biomasu, ale dá sa používať aj s kusovým drevom alebo drevenými briketami. Výkon je 27 kW, respektíve tepelný výkon 20 kW. Inštalácia je stacionárna. Páči sa mi dostatočne veľký zásobník vody, ktorý činí 50 litrov. Kotol je vyrobený z ocele, verím v jeho dlhú životnosť. Pomer ceny a výkonu je fajn.

Odpovedať

Boris 05.Dec.2022

Ku kotlu Vigas 16 nemám žiadne výhrady. Má dostatočný výkon, je spoľahlivý, kvalitne spracovaný a má systém regulácie AK 4000. Ide o splyňovací kotol, v ktorom môžete používať drevo, brikety alebo štiepku. Účinnosť kotla je viac než 90 percent. Spotreba paliva je tiež v pohode. Môžem odporučiť.

Odpovedať

Federik 18.Dec.2022

Máme Modratherm Zeus 25-1, ale zatiaľ krátko, takže na nejaké hlbšie hodnotenie je skoro. Kotol zatiaľ vyzerá byť v pohode. Výkon 27 kW je postačujúci. Dokáže spracovať biomasu ako kusové drevo či drevené brikety. Inštalácia je stacionárna.

Odpovedať

Šimon 04.Jan.2023

Máme kotol Stropuva S20 a je v pohode. Objem vody v kotli je 40 litrov, čo je postačujúce. Čas horenia paliva je 31,5 hodín, ale pri minimálnom režime, pri maximálnom výkone je to len cca. 6 hodín, ale aj to je fajn. Koeficient účinnosti je okolo 86 percent, čo nie je najhoršie. Dajú sa tu prikladať pelety alebo drevo, my ho používame s peletami. Výkon 20 kW úplne postačuje. Cena je primeraná výkonu.

Odpovedať

Dodo 05.Sep.2023

Dobrý deň,
Náhodne som sa dostal na Vašu stránkuj a popravde dosť ma zarazili informácie ktoré tu ponúkate, hlavne s ohľadom na fakt, že sme zastúpením pre výrobcu ekologickej vykurovacej techniky a na vašom webe som narazil na informáciu, že ,, Podstatné je, aby zariadenie ponúkalo vysokú výhrevnosť (efektivitu) a zároveň bolo spoľahlivé, bezpečné, funkčné a spĺňalo aj čoraz prísnejšie emisné normy" a následne na druhej priečke vidím kotol ktorý je oficiálne ohrievač vody a nemá žiadnu emisnú triedu a tým pádom sa o efektivite dá hovoriť len ťažko. Ako to teda je a prečo úmyselne zavádzate laikov ?
Ďakujem ;)

Odpovedať