Sušička prádla Whirlpool, Bosch, LG či AEG – najčastejšie poruchy: nesuší, nehreje, voda pod sušičkou
Sušička bielizne sa stala súčasťou mnohých domácností. Vie ušetriť čas, peniaze, no zároveň vie potrápiť, ak nefunguje podľa predstáv používateľa. V našom článku sme sa preto zamerali na najčastejšie problémy sušičiek bielizne. Je jedno, či máte doma sušičku Bosch, Whirlpool, Beko, LG, AEG, Electrolux, Candy, Samsung, Gorenje, Miele alebo akúkoľvek inú. Aj tie najlepšie sušičky bielizne sa občas stretnú s poruchou. Mnohé z porúch sa dajú odstrániť svojpomocne, pri iných je nutný zásah profesionála.
Bielizeň je vďaka sušičke hebká, nadýchaná a príjemná na dotyk. V mnohých prípadoch ju netreba žehliť, ale stačí len pretrepať a poskladať do skrine. Aj to sú dôvody, prečo sa sušičky stali také populárne. Okrem toho vedia bielizeň zbaviť alergénov, vlasov alebo zvieracích chlpov. Čo však robiť, ak sušička neplní svoj účel a zrazu prestala hriať, prípadne ste z nej začali vyťahovať pokrčené alebo nebodaj poškodené oblečenie? Problémom môže byť vytekajúca voda z prístroja alebo vydávanie zvláštnych zvukov. Aké sú teda najčastejšie poruchy sušičiek a ako si s nimi poradiť?
Sušička bielizne sa nedá zapnúť
Dôvodov, prečo sušičku nie je možné zapnúť, môže byť viacero. Väčšinou si táto porucha vyžaduje odbornú pomoc. Predtým, než zavoláte opravára, skúste skontrolovať nasledovné. Zamerať sa treba najmä na dvierka. Skontrolujte, či sa medzi dvierkami a tesnením nezasekla bielizeň. Pokiaľ áno, odstráňte ju a problém by mal byť vyriešený. Ak sa napriek tomu sušička bielizne nespustí, pozrite sa na funkčný spínač. Pokiaľ po zatvorení dvierok počujete cvaknutie, spínač je v poriadku. V tom druhom prípade bude potrebné zabezpečiť jeho výmenu.
Za nefunkčnosťou sušičky sa môže skrývať samotný spínač (ON/OFF). Ten má totižto núdzové vypnutie. Jeho funkčnosť alebo nefunkčnosť zistíte jednoducho. Skúste sušičku zapnúť, ak z nej počujete zvuk, no aj tak sa nezapne, vypínač je funkčný. Pokiaľ sa po jeho stlačení nestane nič a nepočujete ani zvuky, znamená to, že vypínač je pokazený a je nutné ho vymeniť. Predtým je vhodné otestovať ho multimetrom.
Zapnutiu sušičky môže brániť hnací remeň. Nemusí byť prasknutý, stačí, že je poškodený alebo posunutý a sušička program nespustí. Problém s remeňom spoznáte podľa toho, že sušička bielizne sa síce spustí, no bubon sa neotáča. Takúto opravu riešte radšej s odborníkom. Oprava sušičky nie je najlacnejšia, no ak ju máte ešte v záruke, máte vyhraté.
Sušička sa nespustí ani vtedy, keď je upchatý ventilačný otvor. V tomto prípade nastáva v tepelnej poistke skrat. V prípade, že vám skrat potvrdí aj tester kontinuity, čidlo budete musieť vymeniť. Keďže skrat v tepelnej poistke mohol nastať pre upchatý ventilačný otvor, skontrolujte a vyčistite tento otvor. Na vine môže byť motor sušičky, termostat či fakt, že sušička je preplnená.
Sušička bielizne funguje, ale nehreje
Ide o zásadný problém, pretože v tomto prípade neplní prístroj svoj účel. Príčin, prečo sušička nezohrieva, môže byť viacero. Jednou z nich je nesprávne zapojenie. Skúste sušičku zapojiť priamo do zásuvky bez použitia predlžovacieho kábla. Niektorí výrobcovia dokonca uvádzajú, že predlžovačka sa nesmie používať, pretože by mohol nastať skrat a následný požiar. Pokiaľ máte sušičku zapojenú správne a priamo v zásuvke, skontrolujte, či nie je niekde poškodený kábel.
Chyba môže byť aj úplne inde. Skontrolujte ventilačný otvor a uistite sa, že ste vyčistili prachový filter po každom jednom cykle. Sušička totižto potrebuje vzduch na to, aby vedela správne zohriať vnútro bubna. Práve ventilačný otvor a filter patria k dôležitými súčastiam spotrebiča, ktoré zabraňujú prehrievaniu. Ak zistíte ich poškodenie, treba ich vymeniť za nové. Zanesený prachový filter stačí po každom cykle sušenia utrieť vlhkou handričkou. V prípade väčšieho znečistenia ho vyberte a opláchnite pod tečúcou vodou. Následne ho nechajte vyschnúť a až potom zasuňte na pôvodné miesto.
Za tým, že sušička nehreje, môže byť tiež tepelná poistka. Tá odpojí prúd vykurovacieho telesa, ak nastane porucha. Funguje preventívne, aby sa teplota nezvýšila na nebezpečnú úroveň, inak by mohol vzniknúť požiar. Poškodenú tepelnú poistku je nutné vymeniť za novú. Ďalším dôvodom nefunčnosti hriania je pokazené ohrievacie teleso. To sa nachádza podobne ako tepelná poistka za zadným panelom sušičky. Pozor dajte i na termostat.
Sušička bielizne hreje príliš alebo sa v nej oblečenie zbehne
Za prehrievanie môže najčastejšie termostat. Ak je pokazený, nepomôže nič iné, len jeho výmena. Máte pocit, že sušička funguje správne, no napriek tomu z nej vyťahujete zrazené oblečenie? Skúste zmeniť program sušenia, prípadne do sušičky nedávať veci, ktoré tam nepatria. Riaďte sa pokynmi na štítku oblečenia alebo pokynmi, ktoré nájdete v návode na obsluhu sušičky. Za prílišným zohrievaním môže byť rovnako chybné ohrievacie teleso, upchatý filter alebo ventilačný otvor. Pred kontrolou týchto súčastí najprv počkajte, kým sušička úplne vychladne.
Bielizeň zo sušičky je pokrčená alebo poškodená
Správne usušená bielizeň je nadýchaná, nepokrčená a väčšinou pripravená na zloženie do skrine bez nutnosti žehlenia. Pokiaľ to tak nie je, niekde nastala chyba. V prvom rade hľadajte chybu v nesprávne zvolenom sušiacom programe. Problémom môže byť aj to, že ste bielizeň vytiahli z prístroja nesprávnym spôsobom. Najideálnejšie je vyťahovať veci zo sušičky, kým sú ešte teplé. Vtedy ich treba len pretrepať a hneď poskladať do skrine. Oblečenie nenechávajte v sušičke zbytočne dlho.
Na kvalitu usušenej bielizne vplýva i použitie zmäkčovača. Tým môže byť aviváž alebo loptičky do sušičky z rôzneho materiálu. Tie sú ekologické a dajú sa použiť opakovane. Bielizeň krásne našuchoria a urýchlia sušenie. Vďaka aviváži je bielizeň hebká a krásne voňavá. Rozhodne to s ňou nepreháňajte a používajte množstvo odporúčané výrobcom. V opačnom prípadne sa vám môže spotrebič zaniesť.
Pred sušením je vhodné bielizeň roztriediť podľa farieb a materiálu a na základe toho zvoliť správny sušiaci program. Jemné oblečenie sa najlepšie suší s jemnými kúsami. Tmavé farby zas s tmavými a pod. Oblečenie sa v sušičke pokrčí taktiež vtedy, keď ste ju preplnili alebo naopak, dali ste do nej príliš málo bielizne. V prípade nesprávne zvoleného programu sa môže vaše oblečenie nenávratne poškodiť.
Oblečenie poškodí aj to, ak sa v bubne nachádza niečo, čo by tam nemalo byť. Pred spustením cyklu preto skontrolujte, či sa tam nenachádzajú uvoľnené súčiastky alebo oblečenie s ostrými hranami. Nezabúdajte na to, že do sušičky bielizne nepatria isté typy odevov a vždy sa riaďte štítkami na vnútornej strane konkrétneho oblečenia.
Sušička je hlučná alebo vydáva divné zvuky
Sušička nepatrí k najtichším zariadeniam, preto ju budete počuť. Ak však zbadáte zmenu oproti minulosti, mohlo sa niečo pokaziť. Spozornieť by ste mali pri rachotení, vŕzganí alebo nadmerných vibráciách. Pokiaľ sušička vydáva divné zvuky už pri prvom spustení, skúste ju posunúť ďalej od steny. Pokiaľ je natlačená k stene, môže to zvyšovať hluk a vibrácie. V prípade stiesnených priestorov bude vhodná úzka sušička bielizne. Slim sušička sa hodí do malých kúpeľní a vďaka jej kompaktným rozmerom ostane okolo nej dostatok priestoru na prúdenie vzduchu.
Pokiaľ počujete hlasné škrípanie, pravdepodobne pôjde o poruchu ložiska motora. V prípade poškodeného ložiska môže dôjsť k úplnému zničeniu sušičky, preto to nepodceňujte. Najlepšie je prenechať sušičku odborníkovi. Okrem poškodeného ložiska môže byť za divnými zvukmi uvoľnený alebo poškodený hnací remeň prístroja. Aj v tomto prípade je lepšie zavolať autorizovaný servis. Pokiaľ je hnací remeň len uvoľnený, sušička vydáva rachotivý zvuk.
Bzučivý zvuk zas naznačuje zaseknutý motor alebo problém s otáčaním bubna. To môže spôsobiť veľké množstvo bielizne, preto skúste z bubna zopár kúskov odobrať. Drnčanie spôsobuje tiež elektrická inštalácia, ktorá je vedľa krytu ventilátora. Prípadne drnčanie mohol spôsobiť uvoľnený ventilátor. Za nepríjemnými zvukmi môže stáť taktiež poškodená napínacia kladka. Oprava sušičky si zväčša vyžaduje odbornú pomoc, hoci mnohé náhradné diely sa dajú voľne kúpiť. Ako opraviť sušičku svojpomocne sa dozviete na stránkach konkrétnych výrobcov, prípadne na internetových fórach, kde vám poradia tí, ktorí s domácou opravou skúsenosti už majú.
Voda pod sušičkou bielizne
Sušičky bielizne majú priame napojenie na odpad alebo nepriame. Pri sušičkách bez priameho napojenia sa môže občas stať, že pretečie nádoba na kondenzát. Potešujúcou správou je, že množstvo vody v nádobe nie je také, aby ste vytopili susedov. Riešenie tohto problému je veľmi jednoduché. Po každom sušení stačí vyliať nádobku na kondenzát. Ak sa nádobka pravidlene nevylieva, časom môže začať nepríjemne zapáchať a takto bude potom páchnuť aj vaše oblečenie.
Návod nevyhadzujte
Montáž sušičky odporúčame prenechať autorizovanému servisnému stredisku. Budete mať istotu, že bola nainštalovaná správne. Pred prvým použitím si prečítajte návod na obsluhu a potom sa riaďte pokynmi, ktoré v ňom nájdete. Práve v návode môžete nájsť riešenia konkrétnych chýb, s ktorými sa počas používania stretnete. Pri čistení, údržbe alebo oprave sušičku vždy odpojte od elektrickej siete. Inak by mohlo prísť k úrazu. Pri závažnejších problémoch odporúčame obrátiť sa na profesionála. Nesprávnym zaobchádzaním si môžete ublížiť a navyše, ak je sušička ešte v záruke, vaším neodborným zásahom môžete o túto záruku prísť.
Otázky a odpovede – FAQ
V článku sme sa snažili popísať najčastejšie poruchy sušičiek bielizne, s ktorými sa môžete počas životnosti spotrebiča kedykoľvek stretnúť. Uviedli sme ich najpraktickejšie riešenia, pričom v sekcii otázok a odpovedí sme zodpovedali ďalšie bežné otázky a zamerali sme sa aj na otázky týkajúce sa konkrétnych značiek sušičiek bielizne. Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Neváhajte svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Snažíme sa odpovedať čo najskôr.
Ako správne predchádzať poruchám sušičky?
Čo robiť, ak je bielizeň stále mokrá?
Ako docieliť kvalitné sušenie bielizne?
Čo znamená chyba E56 na sušičke Bosch?
Kde môže byť problém, ak sa sušička LG zastaví v polovici cyklu?
Ako vyriešiť slabé sušenie sušičky Electrolux?
Kde nájdem chybové kódy sušičiek Whirlpool?
Čo robiť, ak správne nefunguje sušička bielizne Samsung?
Ako vyčistiť výmenník tepla na sušičke Samsung?
Kde si mám dať opraviť sušičku bielizne?
Ďalšie články z kategórie Veľké spotrebiče
Komentáre
Dobrý večer,poprosím o radu,mám sušičku Indesit,som s ňou veľmi spokojná,ale pri poslednom sušení mi začala každé dve minúty vypínať a signalizuje ,aby som vyliala vodu z kondenzátora,ale kondenzátor je úplne suchý,neviem kam sa zrazu tá voda zberala.Nikdy toto nerobila,neviem čo sa stalo,tak som ju radšej odstavila a prádlo zavesila na sušiak.Som z toho nešťastna,neviem čo sa stalo,ďakujem za radu
Odpovedať