Najlepšie značky bicyklov: TOP sú Kellys, CTM, Kross i Specialized. Akú značku bicykla si kúpiť?
V priebehu posledného desaťročia sa čoraz viac stretávame so slovným spojením „klimatická kríza“. Snaha jednotlivca nie je nikdy zbytočná, a preto zváženie alternatívneho spôsobu dopravy nie je na škodu. Automobily, ale i hromadná doprava každodenne produkujú množstvo škodlivých látok, ktoré proces globálneho otepľovania zrýchľujú. Prečo sa teda neobrátiť k najlepšiemu riešeniu vo forme bicykla? V mnohých krajinách je cyklistika trendom a postupne sa ním stáva aj na Slovensku. Aby ste sa tohto trendu ľahšie chopili, prinášame prehľad najlepších značiek bicyklov, ktoré rozhodne stoja za zváženie.
Aký bicykel kúpiť?
Pri výbere správneho bicykla je dôležité zohľadniť hneď niekoľko faktorov. Vaše cyklistické schopnosti a skúsenosti sú v tomto rebríčku na prvých priečkach. Tiež je potrebné vziať do úvahy vlastnú anatómiu, ktorá by mala počas jazdy zažívať čo najväčší komfort. V neposlednom rade je podstatné porozmýšľať, v akom teréne sa budete najčastejšie bicyklovať a tomu následne prispôsobiť typ bicykla. Ani tento dopravný prostriedok nepatrí k najlacnejším záležitostiam, a preto by ste si mali stanoviť aj rozpočtový limit. No v prípade bicyklov, ktoré mnohokrát rozhodujú o vašej bezpečnosti, by mali byť peniaze chápané skôr v spojitosti s pomerom ceny a kvality.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Popularita produktov na trhu sa ustavične mení, a preto vám v pravidelne aktualizovanom prehľade ponúkame výber najpredávanejších bicyklov pre dospelých podľa známeho portálu Heureka.sk.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Capriolo Adrenalin | Zobraziť produkt | |
Trek Marlin 4 | Zobraziť produkt | |
Kellys Spider 3 | Zobraziť produkt | |
CTM Axon | Zobraziť produkt | |
Dema Energy 1 | Zobraziť produkt |
Najlepšie značky bicyklov
V cyklistickom priemysle existuje niekoľko desiatok, ba dokonca stoviek značiek, ktoré si svoje miesto rok čo rok obhajujú neustálou snahou priniesť na trh čo najkvalitnejšie modely, ale tiež vývojom inovatívnych technológií v oblasti cyklistiky. V ďalšom pokračovaní článku vám prinášame prehľad desiatich najpopulárnejších a najpredávanejších značiek z Európy i zo sveta, pričom sme pri ich výbere zohľadnili ich dostupnosť a predajnosť na našom domácom trhu.
Kellys
Ak by sme mali začať hneď z domáceho prostredia, medzi najznámejších slovenských výrobcov bicyklov rozhodne patrí Kellys. Spoločnosť založili bratia Divinovci vo Veľkom Orvišti neďaleko Piešťan ešte v roku 1991. Táto lokálna značka vyrobí ročne až 95 000 bicyklov, pričom nadpolovičná väčšina putuje do 35 zahraničných krajín. Zakladatelia začínali v cyklistickom priemysle s myšlienkou, že „každý bicykel má svoje poslanie“. Preto sa dodnes snažia o dosiahnutie čo najlepších jazdných schopností svojich modelov v danom teréne a pri konkrétnom jazdnom štýle.
V ponuke majú špičkovo vybavené modely cestných, mestských, trekingových či horských bicyklov, ale tiež moderných bicyklov s elektrickým pohonom a prostriedkov určených pre deti a mládež. Cyklistické produkty sú primárne vždy testované samotnými výrobcami, dizajnérmi a vývojármi, ktorí za pomoci moderných technológií a najlepších materiálov vytvárajú kvalitné bicykle určené pre špeciálne úlohy. Výhodou domácej firmy je široká ponuka produktov, kvalitný servis a vynikajúca dostupnosť náhradných dielov. Na bicykloch tejto značky okúsite chuť reálnej slobody a nezávislosti počas jazdy.
CTM
Ďalšou slovenskou značkou s významným miestom na cyklistickom trhu je CTM. Prvotne sa zakladatelia zo Starej Turej venovali výlučne maloobchodnému predaju cyklistických prvkov, avšak v roku 1999 sa zrodila značka CTM. Každoročne predajú viac ako 50 000 bicyklov strednej až vyššej cenovej kategórie. V portfóliu majú detské, juniorské, horské či trekingové bicykle, od roku 2016 už aj elektrobicykle či celoodpružené horské bicykle. Do segmentu bicyklov s elektrickým pohonom prenikli vďaka celoodpruženému elektrickému bicyklu.
Jednou z predností tejto spoločnosti je znalosť domáceho jazdca a podmienok našej krajiny, ktorým výrobcovia prispôsobujú svoje najnovšie produkty. Testovanie CTM bicyklov majú na starosti ako mechanici, tak i produktoví manažéri či pretekári patriaci do medzinárodne úspešného zoskupenia CTM Racing Team. Krásne vizuálne, ale aj technické a funkčné modely sa vyvážajú na zahraničný trh, a to najmä do krajín V4 a do Rakúska. Svoju ponuku posledné roky rozširujú o bicykle vyššej kvalitatívnej kategórie a takisto BMX bicykle.
Kross
Spoločnosť Kross je najväčším poľským výrobcom, ktorý na našom trhu ponúka stovky bicyklov najrôznejších cenových i typových kategórií. V pomere ceny a kvality bezkonkurenčne vyhrávajú jeho detské a juniorské modely. Kross zhotovuje tiež dámske mestské bicykle či trekingové bicykle. Príznačné sú pre poľskú značku crossové bicykle s odľahčeným hliníkovým rámom a ďalšou výbavou vhodnou aj do náročnejšieho terénu poľných ciest. Výrobca sa už viac ako 30 rokov usiluje o starostlivé a detailné prispôsobenie svojich produktov potrebám profesionálnych, ale i bežných jazdcov.
Výnimočnosťou Kross bicyklov je fakt, že celý proces ich vzniku režíruje samotná spoločnosť. Čo znamená, že firma sama pripravuje projekt, prototypy a vo vlastnej výrobnej hale zhotovuje modely bez pomoci subdodávateľov. Spoločnosť patrí k úzkej skupine európskych producentov bicyklov vyrábajúcich vlastné karbónové rámy. Tie konštruuje na svojej výrobnej linke z najkvalitnejšieho uhlíkového vlákna. Na akosti jej záleží i v kategórii elektrobicyklov vybavených elektrickou asistenciou z najkvalitnejších dielov. Vysokokvalitné bicykle Kross sa stávajú úspešnými náhradami automobilovej dopravy, čím poľský zhotoviteľ podporuje boj proti klimatickým zmenám.
Ghost
V Európe ešte chvíľu ostaneme a predstavíme si nemeckú značku bicyklov Ghost, ktorej počiatky majú na svedomí dvaja kamaráti z Waldsassenu. Tí začínali ako predajcovia bicyklov, pričom následne v roku 1993 prišli na trh s vlastným brandom. Odvtedy sa ich biznis rozšíril do Číny, Španielska a Holandska, no všetky podstatné úkony prebiehajú v nemeckom zázemí spoločnosti, pričom až 70 % všetkých bicyklov sa vyrába práve v spomínanom Waldsassene.
Ich portfólio disponuje rôznymi typmi bicyklov od cestných cez trekingové až po mestské bicykle či elektrobicykle, no najviac vynikajú na poli horských bicyklov. Práve tie posledné sú najrozšírenejšou kategóriou na slovenskom trhu. A to najmä vďaka pevnej konštrukcii prispôsobenej ľahšiemu ovládaniu, čo je veľkou výhodou v náročnejšom teréne. Rozsah cien bicyklov Ghost je veľmi pestrý a na svoje si prídu ako profesionáli, tak i rekreační jazdci. Keďže vývojármi sú skúsení cyklisti z rôznych cyklistických disciplín, každý model je niečím znamenitý.
Lapierre
Do popredia sa spoločnosť Lapierre, založená ešte v roku 1946 vo francúzskom Dijone, dostala vďaka svojej trefnej predpovedi a následnému zachyteniu rastúceho trendu horských bicyklov. Dôležitou súčasťou kultúry spoločnosti je aj cestná cyklistika. Ročne sa vyrobí viac než 90 000 Lapierre bicyklov, ktoré sa potom exportujú do väčšiny Európy, Severnej Ameriky a Ázie. Všetky modely spoločnosti sú skonštruované vo Francúzsku, a to majoritne ručnou montážou. Kvalitu bicyklov Lapierre testujú profesionálne cyklistické tímy. Avšak značka sa dlhodobo drží na prvej priečke francúzskeho trhu s horskými bicyklami.
Medzi technologické vychytávky spoločnosti rozhodne patrí zadné odpruženie OST, ktorého cieľom je vytvoriť horský bicykel dokonale kombinujúci hmotnosť, univerzálnosť, výkon a optimálnu geometriu pre efektívnu a pohodlnú jazdu. V kategórii cestných bicyklov sú pre Lapierre príznačné ultraľahké karbónové rámy vážiace iba 900 gramov. V súvislosti s týmto typom bicyklov funguje v spoločnosti nový projekt Lapierre Ultimate, ktorý umožňuje ľubovoľný výber a nakonfigurovanie komponentov pre svoj cestný bicykel prostredníctvom online programu. Okrem horských a cestných bicyklov ponuka značky Lapierre disponuje aj modernými elektrobicyklami.
Scott
Z Európy sa presúvame do amerických končín, presnejšie do Sun Valley v Idahu, kde v roku 1958 vznikala prvotne na zimné športy zameraná spoločnosť Scott. Neskôr svoje zameranie upriamila na motokros, až v konečnom dôsledku prišla k cyklistike. Americkej spoločnosti patrí niekoľko neprehliadnuteľných prvenstiev. Medzi inými je to prvý koncept horského bicykla z roku 1986, najľahší cestný bicykel s rámom s hmotnosťou menej než 800 gramov, či koncepcia aerodynamických riadidiel. Niet sa čo čudovať, keďže bicykle Scott vznikajú na základe motta: „INOVÁCIE-TECHNOLÓGIE-DIZAJN“.
Čo sa týka typového zamerania firmy, rozhodne prevažuje výroba horských a cestných bicyklov, ktorá je doplnená o prémiové elektrobicykle. Tie sú konštruované v spolupráci s významným výrobcom elektroniky Bosch. Vďaka využívaniu najmodernejších technológií, vyspelej integrácii, silnému zameraniu na udržateľné využívanie zdrojov a výnimočnému dizajnu si táto značka vyslúžila veľké zastúpenie na našom trhu, čo sa následne prejavuje na dobrej dostupnosti servisu. To je v prípade zahraničných značiek najväčšou výhodou pre slovenského cyklistu, či už profesionálneho alebo rekreačného.
Specialized
Medzi top značky bicyklov patrí taktiež americký výrobca z Kalifornie – Specialized. Jeho portfólio je naozaj pestré, pretože obsahuje všetky typy bicyklov. Už od svojich počiatkov v 70. rokoch pracoval na spopularizovaní horskej cyklistiky, čo sa mu podarilo aj vďaka prvenstvu v zhotovení celoodpruženého zjazdového horského bicykla Stumpjumper. Veľká dostupnosť a prijateľná cena umožnili cyklistom vyskúšať tento adrenalínový šport, čím sa značka prebojovala ešte bližšie k vrcholu cyklistického priemyslu. Čo sa týka súčiastok, tie spočiatku importovala z Talianska, no neskôr vyvinula vlastné diely. Nákup tejto značky či dielov k jednotlivým modelom je však možný len u špecializovaných predajcov, pretože si značka potrpí na detailné zaškolenie personálu.
Keďže výrobca bicyklov Specialized verí, že cyklistika pôsobí na sociálne, emočné a kognitívne zdravie človeka, maximálne si zakladá na komforte spotrebiteľov, a preto úzko spolupracuje so zdravotnými špecialistami, aby boli jednotlivé modely navrhnuté v súlade s anatómiou jazdca. K vyšperkovaniu produktov dopomáha i vlastný aerotunel, v ktorom sa testujú aerodynamické vlastnosti produktov. Značka myslí na pohodlie a praktickú využiteľnosť všetkých častí bicykla, a preto vyvinula dômyselnú technológiu SWAT (Storage, Water, Air, Tools) na elegantné a praktické umiestnenie najpodstatnejších cyklistických doplnkov, ako voda či náradie.
Trek
Popredné miesta na pretekoch Tour de France či Giro d’Italia dodnes získavajú bicykle Trek disponujúce bohatou históriou a dedičstvom. Značka vznikla v americkom Waterloo vo Wisconsine v roku 1975 a radí sa medzi priekopníkov cyklistiky. Práve spoločnosť Trek si dala v 90. rokoch minulého storočia ako prvá patentovať celokarbónové rámy s nižšou hmotnosťou a optimálnou kompaktnosťou. Ľahké rámy spočiatku nezožali veľkú dôveru verejnosti, avšak ich kvalita sa osvedčila aj v náročnejších podmienkach.
Bicykle Trek nepatria k lacným značkám, no v oblasti cyklistiky je mnohokrát vhodné si za kombináciu spoľahlivosti, výkonu a hodnoty priplatiť. Tento americký producent bicyklov ponúka obrovský výber horských, špičkových cestných, cross country bicyklov či elektrobicyklov. Z hľadiska demografie sa spoločnosť zameriava nielen na profesionálov, ale i rekreačných jazdcov, pričom ponúka modely pre všetky vekové kategórie od malých začiatočníkov až po dospelých a starších cyklistov. Väčšia časť produkcie sa postupne presunula mimo USA, čím sa zvýšila dostupnosť náhradných dielov a samotných bicyklov v takmer stovke svetových krajín.
Cannondale
V roku 1970 sa v americkom Wiltone v štáte Connecticut do popredia dostala značka Cannondale. Spoločnosť primárne načrela do cyklistického priemyslu výrobou prostriedkov na prevážanie bicyklov, no o desaťročie neskôr prišla na trh so svojím prvým bicyklom. Bicykle Cannondale sú legendárnymi aj vo svete cyklistických pretekov, pričom nejakú dobu na niektorom z modelov súťažil i Peter Sagan. Príznačné pre túto značku je neustále prinášanie revolúcie do cyklistického priemyslu, pričom za svoj úspech môže vďačiť dokonalej kombinácii inovatívnych produktov a spokojných zákazníkov.
Spoločnosť patrí medzi overené stálice so špičkovou kvalitou, čo sa odzrkadľuje najmä v jej technológiách, ako napríklad ľahké, hliníkové i karbónové rámy s vysokým stupňom tuhosti s karbónovou vidlicou a takisto karbónovým výpletom. Hliníkové rámy zhotovuje z väčších rúr, aby tak zvýšila tuhosť, výkon a stabilitu svojich bicyklov. Ak sú teda najmä tí náročnejší cyklisti ochotní si priplatiť za vysokú kvalitu, môžu voliť z bohatej palety horských, cestných, hybridných či cyklokrosových bicyklov, no tiež elektrobicyklov. Výrobca bicyklov Cannondale ponúka špeciálne zhotovené dizajny pre ženy a deti, pričom všetky produkty sa vyrábajú na Taiwane.
Giant
Taiwan nielenže produkuje bicykle iných značiek, no má aj svojho vlastného top výrobcu bicyklov, ktorý si naďalej upevňuje svoju pozíciu v cyklistickom priemysle. Taiwanská spoločnosť Giant vznikla v roku 1972 s jasným cieľom zlepšovať cyklistiku výrobou stále kvalitnejších modelov. Výnimočnosťou tejto spoločnosti je jej samostatnosť v celom procese výroby bicyklov. Vďaka novým materiálov, pokročilým technológiám a schopnostiam skúsených konštruktérov nemusí žiadnu súčiastku objednávať od subdodávateľa. Vďaka tomu sa jej podarilo zaujať post dôležitého producenta takmer 55 % bicyklov po celom svete.
Už od začiatku bolo pre spoločnosť príznačné používanie pevnejších a ľahších materiálov, vďaka čomu sa stala prvou značkou, ktorá širokej verejnosti sprístupnila kvalitné a cenovo dostupné hliníkové rámy. Tak si mohli nielen profesionálni jazdci, ale už aj širšia verejnosť vyskúšať jazdné vlastnosti, ktoré predtým mali len drahé modely bicyklov. K inováciám, ktoré v procese testovania boli vyhradené len pre súťažný tím značky Giant, no neskôr sa sprístupnili i bežným zákazníkom, patrí napríklad špičková karbónová technológia, zapletené kolesá či vyspelý systém odpruženia. Aby výrobca dokázal vyhovieť kvalitatívnym požiadavkám trhu, konštruktéri zdokonaľovali svoje zručnosti vo zváraní a tvarovaní rámových trubiek. Široký výber kvalitných bicyklov Giant je k dispozícii aj na našom trhu, a to pre rekreačných, náročných, ale i profesionálnych jazdcov.
Otázky a odpovede – FAQ
V článku sme sa prednostne venovali významným značkám bicyklov, no existujú podstatné veci, ktoré netreba pri cyklistike alebo pri prvotnom výbere bicykla zanedbávať. Tie sme zhrnuli v sekcii otázok a odpovedí. Ak vás však ešte stále ťažia nejaké otázky ohľadom danej témy, neváhajte nám ich položiť v komentári pod článkom. Snažíme sa ich zodpovedať čo najskôr.
Je nejaký podstatnejší rozdiel medzi dámskym a pánskym bicyklom?
Ako vyberať veľkosť rámu?
Čo musím na bicykli pravidelne kontrolovať?
Ďalšie články z kategórie Bicykle
Komentáre
Capriolo Oxygen 2021 je lacný bajk, má kvalitné prevedenie a zabudovaný stojan, takže netreba dokupovať. Nekvalitná je však reťaz, čo ma sklamalo. Bajk je veľký, hodí sa vysokým ľuďom. No volant sa nedá nastaviť vyššie, čo môže niekomu vadiť. V tejto cenovej kategórii ide o pekný a vydarený bajk. Nenároční a občasní cyklisti budú spokojní.
Odpovedať
Dobrý deň, prosím Vás kde by som mohla kúpiť a aj vyskúšať detský bicykel pre dcérku? Zháňam niečo kde bude trpezlivý a láskavý personál
Odpovedať
určite cyklospeciality v Košiciach - majú čaro, výborný personál, môžete si vyskúšať všetko čo majú na predajni a ochotne ukážu a poradia čo hľadáte...našej malej našli bicykel a nastavili jej ho presne na mieru ... toto v eshope nezažiješ