Najlepšie napeňovače mlieka 2024 + recenzie
Caffé Latte, Caffé Macchiato, Cappuccino, Frapé, Flat White, Espresso Macchiato. Viete, čo majú tieto nápoje spoločné? Ani jeden z nich si nepripravíte bez kvalitnej mliečnej peny. Ak patríte k fanúšikom „mliečnych“ káv, neoceniteľnou pomôckou pri ich príprave je kvalitný napeňovač mlieka. Aby ste si mohli vybrať ten najlepší, zostavili sme pre vás test elektrických peničov a podrobný návod na ich výber. V teste nájdete recenzie niekoľkých vybraných spotrebičov vrátane toho víťazného, ktorým sa stal multifunkčný Lauben Milk Frother 550BC.
Aký napeňovač mlieka kúpiť?
Obľubujete rýchle rozhodnutia, čítanie podrobných recenzií nepatrí k vašim koníčkom alebo naše testy poznáte a viete, že sa môžete spoľahnúť na naše hodnotenia? Nasledujúca tabuľka je v tom prípade presne tým, čo hľadáte. Pod ňou nájdete popis najdôležitejších vlastností 3 elektrických napeňovačov mlieka z nášho testu, ktoré z hľadiska ceny, kvality i vlastností zaujmú bežných, náročnejších i menej náročných spotrebiteľov.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Lauben 550BC ✔ Víťaz testu | Zobraziť produkt | |
Sage BMF600BSS ✔ Pre náročných | Zobraziť produkt | |
Philco PHMF 1050 ✔ Výhodný nákup | Zobraziť produkt |
Lauben Milk Frother 550BC
Indukčný napeňovač mlieka, kapacita 300/150 ml, teplota 60 – 75 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 550 W
Zobraziť viac infoV napeňovači mlieka Lauben Milk Frother 550BC si môžete pripraviť teplú aj studenú mliečnu penu alebo mlieko len ohriať. Tento model využíva indukčný ohrev, disponuje 3 automatickými režimami, nachádzajú sa na ňom všetky dôležité bezpečnostné funkcie, nádobu môžete umývať v umývačke riadu a k výrazným benefitom patrí aj vysoká kvalita spracovania a elegantný dizajn.
Sencor SMF 2020WH
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 200/100 ml, teplota max. 68 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 550 W
Zobraziť viac infoSencor SMF 2020WH je ďalším napeňovačom a ohrievačom mlieka v jednom. Je vybavený termostatom, nachádzajú sa na ňom všetky dôležité bezpečnostné prvky a má 3 automatické režimy na prípravu teplej aj studenej mliečnej peny a ohrev mlieka. Kapacita napeňovača je menšia, hlavným výrobným materiálom je plast a mlieko v ňom môžete ohriať len na fixne stanovenú teplotu, všetky vymenované negatíva však vyrovnáva veľmi nízka obstarávacia cena.
ECG NM 216
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 500/250 ml, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 650 W
Zobraziť viac infoPenič a ohrievač mlieka v jednom ECG NM 216 je vybavený veľmi zaujímavými funkciami, nachádza sa na ňom LCD displej a má nadštandardnú kapacitu. Ide o nerezový model, ktorý pracuje veľmi rýchlo, má všetky potrebné bezpečnostné prvky a jeho kvalita spracovania je na veľmi dobrej úrovni. Na zahodenie nie je ani dizajn spotrebiča. K mínusom zaraďujeme vyššiu hmotnosť a trochu komplikovanejší spôsob údržby, v dôsledku mierneho pripaľovania mlieka na dne kanvičky.
Hodnotené parametre
Prvým krokom pri zostavovaní nášho testu najlepších napeňovačov mlieka bol samotný výber konkrétnych spotrebičov. Ako sme postupovali v tejto fáze, sa dozviete o pár riadkov nižšie. Vo chvíli, keď sme mali jasno v tom, ktoré napeňovače budeme recenzovať, sme si stanovili najdôležitejšie parametre. Na základe nich sme mohli hodnotiť, porovnávať a udeľovať jednotlivé štítky.
Proces výber modelov do testu je jednou z najnáročnejších úloh, ktorá trvá desiatky hodín. Či už pre vás recenzujeme kuchynské spotrebiče, kozmetické pomôcky, záhradné náradie alebo elektroniku, vždy sa snažíme čo najlepšie preskúmať ponuku slovenského trhu, spotrebiteľské recenzie na portáloch ako Heureka.sk, Mall.sk, Planeo.sk, Datart.sk, Alza.sk, Hej.sk, Okay.sk, Tpd.sk či Nay.sk, a ak na dané produkty existujú aj iné nezávislé recenzie, tak naše hodnotenia porovnávame taktiež s nimi. Recenzované elektrické peniče mlieka v našom teste sme v neposlednom rade vyberali z ponuky časom i spotrebiteľmi overených značiek Lauben, Sencor, Sage, ECG, Clatronic, Krups a Orava.
Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.
Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi.
Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.
Recenzie napeňovačov mlieka
Samotné recenzovanie vybraných modelov tvorilo gro nášho testu nezávislého testu, do ktorého nezasahovali predajcovia ani výrobcovia. Venovali sme mu niekoľko dní, prihliadali na každý technický parametre, funkciu aj všetky na oko nepodstatné detaily. Výsledkom sú recenzie napeňovačov mlieka, v ktorých nájdete všetko, čo je pri týchto spotrebičoch dôležité. Nezabudli sme ani na porovnávanie, na základe ktorého si môžete urobiť lepšiu predstavu, ktorý z produktov je ten pravý pre vás.
Lauben Milk Frother 550BC
Indukčný napeňovač mlieka, kapacita 300/150 ml, teplota 60 – 75 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 550 W
Pozrieť najlepšiu ponukuElektrický napeňovač mlieka Lauben Milk Frother 550BC nás zaujal výbornou funkčnosťou a pokrokovými bezpečnostnými funkciami. Je určený na prípravu teplej aj studenej mliečnej peny a ohrev bez penenia. Napeňovač je kvalitný, veľmi tichý a jeho údržba i obsluha sú nenáročné.
Napeňovač mlieka Lauben Milk Frother 550BC má pekný a elegantný dizajn a jeho prevádzka je príjemne tichá. Má menší, 300 ml objem, pri penení doň teda môžete naliať max. 150 ml mlieka, v čom je totožný s modelmi Orava MF-401, Krups XL100810 a Sencor SMF 4000BK. Spotrebič disponuje 3 režimami a 2 tlačidlami. Jeho ovládanie teda hodnotíme ako jednoduché a zároveň presné.
Prvé z tlačidiel je určené na napenenie studeného mlieka, druhým nastavíte režim, ktorý je ideálny pri použití plnotučného mlieka. Slúži na penenie a súčasný ohrev na teplotu 60 až 75 °C. Poslednou možnosťou je odstránenie nadstavca na penenie. V tomto prípade si v napeňovači mlieko iba ohrejete. Tento režim je vhodná aj na prípravu kakaa či horúcej čokolády.
Tento model využíva indukčný ohrev, ktorý považujeme za najlepšiu alternatívu. Na základni s otočným, 360° systémom sa nachádza dôležitý bezpečnostný prvok, ktorým sú protišmykové nožičky. Kanvička na ohrievanie a penenie mlieka je vyrobený z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele. V jej vnútri sa nachádza špeciálna nepriľnavá vrstva, ktorá predchádza pripáleniu mlieka, čo má priaznivý dopad na životnosť aj údržbu spotrebiča. Údržbu podstatne zjednodušuje taktiež fakt, že nádobu môžete umývať v umývačke riadu.
Na indukčnom napeňovači mlieka Lauben Milk Frother 550BC nechýba funkcia automatického vypnutia ani ochrana proti prehriatiu, čo je pozitívne z hľadiska bezpečnosti, no taktiež kvality pripravenej mliečnej peny. Tá bude mať za každých okolností ideálnu teplotu od 60 do 75 °C, navyše, nehrozí jeho prepálenie. Praktickým prvkom rukoväť s technológiou Cool touch, ktorá sa počas používania zariadenia nenahrieva.
Recenzie peniča mlieka Lauben Milk Frother 550BC na Heureka.sk nás presvedčili, že ide o skutočne kvalitný, výkonný a cenovo atraktívny model. Spotrebitelia na ňom najviac oceňujú kvalitne pripravenú hustú mliečnu penu, nenáročnú obsluhu a údržbu, kvalitu spracovania, pekný dizajn a veľmi tichý chod. Negatívne hodnotenia súvisia len s menším objemom, trochu nelogickým umiestnení rysky či nutnosťou dlhšieho podržania tlačidla pri zapínaní.
Objem = 300/150 ml ● Typ ohrevu = indukcia ● Ohrev = 60 – 75 °C ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov = 3 ● Príkon = 550 W
Sencor SMF 2020WH
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 200/100 ml, teplota max. 68 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 550 W
Pozrieť najlepšiu ponukuLacný elektrický napeňovač mlieka Sencor SMF 2020WH funguje aj ako samostatný ohrievač. Má menší objem a kvalita jeho spracovania je na nižšej úrovni, na druhej strane disponuje šikovnými funkciami, má nenáročnú obsluhu a spoľahlivý chod.
Sencor SMF 2020WH s 3 automatickými režimami je určený na teplé aj studené penenie mlieka a jeho ohrev bez napenenia. Pri samostatnom ohreve, ktorý trvá cca 3 min., má 200 ml a pri penení len 100 ml kapacitu, čo je postačujúce pre 1 osobu. Teplú mliečnu penu v ňom vytvoríte približne za 1,5, tú studenú za 2 min. Výkon a rýchlosť tohto modelu preto hodnotíme ako menší podpriemer. Pozitívnym detailom je magnetický bezkontaktný systém na uchytenie nadstavcov na penenie a miešanie na hriadeli v kanvici.
Napeňovač mlieka s otočnou základňou je vybavený termostatom, ktorý zabezpečuje, že teplota mlieka nepresiahne 68 °C. Plastová kanvica má vnútornú nepriľnavú úpravu, ktorá zjednodušuje jej údržbu. Upozorňujeme, že tento model nie je vhodný na umývanie v umývačke riadu.
Elektrický napeňovač mlieka Sencor SMF 2020WH patrí rovnako ako Clatronic MS3326 k plastovým modelom, kvalitu jeho spracovania preto hodnotíme ako nižšiu, no primeranú obstarávacej cene. Veko spotrebiča je priehľadné, čo umožňuje lepšiu kontrolu nad práve pripravovaným „produktom“. Na spotrebiči sa nachádza praktická vnútorná ryska. Ovládanie, ktoré prebieha prostredníctvom prepínača ON/OFF, je dostatočne jednoduché.
Na to, či sa napeňovač nachádza v pohotovostnom alebo aktívnom stave, vás upozornia farebné svetlené LED kontrolky. K plusom zaraďujeme protišmykovú úpravu rukoväte, tepelnú izoláciu vonkajších stien spotrebiča, funkciu automatického vypnutia, resp. prepnutia do pohotovostného režimu, a ochranu pred prehriatím. Naopak, sklamaním je len 50 cm dĺžka napájacieho kábla.
Aj Sencor SMF 2020WH je spotrebiteľmi hodnotený veľmi často. Oceňujú na ňom jednoduchú obsluhu, nízku obstarávaciu cenu, rýchlu a kvalitnú prípravu mliečnej peny či možnosť samostatného ohrievania. Negatívne recenzie súvisia prednostne s menším objemom, náročnejšou údržbou a slabším výkonom spotrebiča.
Objem = 200/100 ml ● Ohrev = max. 68 °C ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov = 3 ● Príkon = 450 W ● Rozmery (Š x H x V) = 170 x 130 x 205 mm ● Hmotnosť = 800 g ● Dĺžka napájacieho kábla = 50 cm ● Materiál = plast
ECG NM 216
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 500/250 ml, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 650 W
Pozrieť najlepšiu ponukuElektrický napeňovač mlieka ECG NM 216 má nadštandardnú kapacitu. Ide o model za prijateľnú obstarávaciu cenu, ktorý je určený na prípravu studenej a teplej mliečnej peny aj samostatné ohrievanie. ECG NM 216 nás zaujal aj z hľadiska dizajnu.
Napeňovač mlieka ECG NM 216 sme do nášho testu zaradili najmä z dôvodu nadpriemernej kapacity, vysokého výkonu a atraktívnej obstarávacej cene. Má 500 ml, ktorým disponuje len 1 ďalší model v našom porovnaní, a to podstatne drahší Sage BMF600. Napenenie studeného mlieka trvá len 65 s, napenenie s ohrevom cca 110 – 130 s a samostatné ohriatie 500 ml mlieka tento spotrebič zvládne za 160 až 180 s.
Z funkcií stojí za spomenutie udržiavanie teploty mlieka. Napeňovač má dobrú kvalitu spracovania, vyššiu, ale primeranú hmotnosť a zaujímavý lakovaný povrch, vďaka ktorému pôsobí a elegantným dojmom. Nájdete na ňom prehľadný LCD displej, prehľadné veko, max. hladinové rysky, dostatočne dlhý, 70 cm napájací kábel, svetelné kontrolky a protišmykové nožičky.
Obsluha spotrebiča je jednoduchá. Kanvica má dvojité nerezové steny, takže sa nenahrieva z vonkajšej strany, a v jej vnútri sa nachádza nepriľnavá povrchová úprava. Tá v praxi nefunguje úplne spoľahlivo. V preklade, mlieko sa zvykne pripaľovať najmä na jej dne, kanvicu preto musíte umyť okamžite po použití. Tento fakt má negatívny dopad na jednoduchosť údržby.
Viac než 95 % existujúcich spotrebiteľských recenzií na napeňovač mlieka ECG NM 216 je pozitívnych. Užívatelia, ktorí si zakúpili tento model, zjavne nedajú dopustiť na jeho veľkú kapacitu, tichý chod, rýchlu prípravu mliečnych nápojov a kvalitu mliečnej peny. Negatívne recenzie hovoria o pripaľovaní mlieka na dne kanvice, a teda i náročnejšej údržbe, a pomerne vysokej hmotnosti.
Objem = 500/250 ml ● Ohrev = °C ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov = 3 ● Príkon = 650 W ● Rozmery (Š x V x D) = 121 x 215 x 170 mm ● Hmotnosť = 1,2 kg ● Dĺžka napájacieho kábla = 70 cm ● Materiál = nerezová oceľ
ECG NM 115
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 240/115 ml, teplota max. 65 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 500 W
Pozrieť najlepšiu ponukuPokiaľ hľadáte lacný, výkonný napeňovač mlieka, ktorý pracuje rýchlo a pripraví veľmi hustú a kvalitnú mliečnu penu, ECG NM 115 vám môžeme len odporučiť. Tento model má menší objem, ktorý vyvažuje vysoká kvalita spracovania, nízka obstarávacia cena a ďalšie vymenované plusy.
ECG NM 115 je ďalším modelom, ktorý slúži na teplé aj studené šľahanie mlieka a taktiež na jeho samostatný ohrev. Ide o napeňovač s menšou kapacitou. Môžete v ňom napeniť len 115 a ohriať 240 ml mlieka. Max. teplota ohrevu predstavuje 65 °C, čo je v porovnaní s ostatnými modelmi menší podpriemer. Podobne ako kolega od rovnakého výrobcu, napeňovač ECG NM 216, pracuje aj ECG NM 115 vcelku rýchlo. 240 ml mlieka ohreje za 80 s a teplú mliečnu penu pripraví za 90 s. Najväčšou výhodou je, že tento spotrebič „vyrába“ naozaj pevnú a kvalitnú mliečnu penu.
Penič mlieka je vyrobený z nerezovej ocele a má dvojité steny s dobrými izolačnými vlastnosťami. Na elektrickej základni sa nachádzajú praktické protišmykové nožičky a vnútorná strana kanvičky je ošetrená nepriľnavým povrchom, ktorý má priaznivý dopad na kvalitu pripravenej peny, údržbu aj životnosť spotrebiča. Negatívom je, že žiadna z častí napeňovača nie je vhodná na umývanie v umývačke riadu.
Napeňovač mlieka ECG NM 115 je spomedzi všetkých modelov v našom teste spotrebiteľmi hodnotený najčastejšie. Väčšina z nich v recenziách spomína kvalitne pripravenú penu. Niektorí však jej bohatosť a kvalitu, paradoxne, považujú za nedostatočnú. Užívatelia k pozitívam zaraďujú taktiež pekný dizajn, obstarávaciu cenu a kvalitu spracovania. Výnimočne sme natrafili aj na negatívne hodnotenia, ktoré súviseli s menšou kapacitou, náročnejšou údržbou či pomalším chodom.
Objem = 240/115 ml ● Ohrev = max. 65 °C ● Studené + teplé penenie = áno ● Príkon = 500 W ● Rozmery (Š x V x D) = 180 x 180 x 180 mm ● Hmotnosť = 1 000 g ● Dĺžka napájacieho kábla = 70 cm ● Materiál = nerezová oceľ
Sage BMF600
Indukčný napeňovač mlieka, kapacita 500/250 ml, teplota 40 – 80 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 500 W
Pozrieť najlepšiu ponukuIndukčný napeňovač mlieka Sage BMF600 vyniká z hľadiska veľkej kapacity, výbornej kvality pripravenej mliečnej peny a jednoduchej a presnej obsluhy. Ide o profesionálny model, ktorý očarí aj tých najnáročnejších z vás. Za nevýhody považujeme naozaj vysokú obstarávaciu cenu a nadpriemernú hmotnosť.
Napeňovač mlieka Sage BMF600 má indukčný ohrev a 500 ml kapacitu. V tomto smere sa podobá na lacnejší model ECG NM 216, na rozdiel od neho aj ostatných modelov zaradených do nášho testu má však pokrokovejšie ovládanie, funkcie aj kvalitu spracovania. Ovládanie spotrebiča zabezpečuje multifunkčné otočné koliesko s podsvietením a disponuje 3 automatickými režimami. Mlieko v ňom pomocou režimu COLD STIR môžete napeniť bez ohrievania aj s ohriatím alebo ho len ohriať. Teplota pripravenej mliečnej peny alebo iného nápoja je regulovateľná v širokom rozsahu od 40 do 80 °C.
Ohrev je rýchly a rovnomerný, čo platí aj o funkcii samotného penenia. Súčasťou tohto modelu sú 2 rozdielne peniace nadstavce. „Capp“ slúži na prípravu hustej peny do cappuccina, druhý nadstavec na jemnejšiu latté penu. Praktickým detailom je úložný priestor v zadnej časti zaradenia, do ktorého môžete odložiť práve nepoužívaný nadstavec, odmerka ukrytá vo veku, a úložný priestor na napájací kábel v základni.
Na napeňovači mlieka Sage BMF600 sa nachádza ochrana pred prehriatím aj chodom na prázdno, funkcia automatického prechodu do pohotovostného režimu po 30 s nečinnosti a svetelná LED kontrolka. Oceňujeme, že veko kanvičky je vybavené malým očkom, ktoré uľahčuje jeho otváranie. Spotrebič je vyrobený z kvalitnej nerezovej ocele, má plastovú ergonomicky tvarovanú rukoväť a jeho neelektrické časti sú vhodné na umývanie v umývačke riadu. Za negatíva považujeme vysokú obstarávaciu cenu a hmotnosť, ktorá presahuje 1,5 kg.
Spotrebiteľské skúsenosti s indukčným napeňovačom mlieka Sage BMF600 sú protichodné. Niektorí si ho nevedia vynachváliť, iní ho vnímajú ako nevýkonný a predražený model, ktorý sa z hľadiska funkčnej stránky neodlišuje od niekoľkonásobne lacnejších alternatív.
Objem = 500/250 ml ● Typ ohrevu = indukčný ● Ohrev = 40 – 80 °C ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov = 3 ● Príkon = 500 W ● Rozmery (Š x H x V) = 150 x 160 x 260 mm ● Hmotnosť = 1,6 kg ● Materiál = zliatina ušľachtilých kovov
Clatronic MS 3326
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 450 ml, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 600 W
Pozrieť najlepšiu ponukuClatronic MS3326 je lacný, praktický a primerane výkonný napeňovač mlieka s netradičným prevedením. Podobne ako v prípade modelu Sencor SMF 2020WH ide spotrebič vyrobený z plastu. Je vhodný na prípravu teplej aj studenej mliečnej peny, ktorá je pevná, nachádzajú sa na ňom všetky potrebné bezpečnostné funkcie a má nenáročnú obsluhu.
S Clatronic MS3326 môžete mlieko napeniť a ohriať, napeniť za studena alebo ho len ohriať. Nachádza sa na ňom elektronický 3-stupňový prepínač, ktorého obsluhu zvládne naozaj každý. Kanvička má 450 ml objem, čo je vcelku veľká kapacita. Spotrebič disponuje všetkými dôležitými bezpečnostnými funkciami. Nachádza sa na ňom ochrana proti prehriatiu mlieka aj funkcia automatického vypnutia.
Pomerne robustná elektrická základňa napeňovača je vybavená bezdrôtovým konektorom, ktorý je otočný v 360°. Kanvička má odnímateľné veko a nepriľnavú povrchovú úpravu vo vnútornej časti. Bohužiaľ, ani Clatronic MS3326 nie je možné umývať v umývačke riadu. K plusom zaradzujeme rýchly ohrev, ktorý sa odzrkadlil na vyššej spotrebe elektriny, keďže príkon tohto modelu dosahuje 600 W.
Atraktívna obstarávacia cena a vysoká funkčnosť napeňovača mlieka Clatronic MS3326 sa odzrkadlili aj na miere jeho predajnosti. Na tento model sme našli desiatky a desiatky recenzií. Spotrebitelia oceňujú kvalitu pripravenej mliečnej peny, nenáročnú obsluhu, kompaktné rozmery, rýchlosť a tichú prevádzku. Naopak, za mínusy považujú kratší napájací kábel, nečitateľnú rysku vo vnútri spotrebiča, nemožnosť umývania v umývačke riadu, menšiu kapacitu a vyššiu hlučnosť.
Objem = 450 ml ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov = 3 ● Príkon = 600 W
Orava MF-401
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 300/150 ml, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 500 W
Pozrieť najlepšiu ponukuCenovo dostupný napeňovač mlieka Orava MF-401 má priemerný objem, mlieko v ňom môžete napeniť aj ohriať, napeniť za studena alebo ho len ohriať, má dobrú kvalitu spracovania a na zahodenie nie je ani jeho obstarávacia cena.
Orava MF-401 je napeňovač s menším objemom, ktorý predstavuje 300 ml pri ohreve a 115 ml pri penení mlieka. V tomto smere teda spadá do rovnakej kategórie ako modely Lauben Milk Frother 550BC, Krups XL100810 a Sencor SMF 4000BK. Na výber máte režimy na samostatný ohrev, napenenie s ohrevom alebo napenenie za studena. Ovládanie zabezpečuje 2-stupňový vypínač. Orava MF-401 má pomerne vysoký príkon 500 W, ohrev aj penenie preto zvláda v krátkom čase. Prevádzku hodnotíme ako tichú, bezproblémovú a plynulú.
Veko na napeňovači je transparentné, čo umožňuje lepšiu kontrolu nad práve pripravovanou penou. Nachádza sa na ňom silikónové tesnenie, ktoré predchádza tomu, aby sa časť mlieka počas prípravy dostala von z kanvičky. Na spotrebiči nechýba svetelná kontrolka a funkcia automatického prepnutia do pohotovostného režimu pri dlhšej nečinnosti. Údržbu považujeme za vcelku jednoduchú.
Užívateľské recenzie na napeňovač mlieka Orava MF-401 sú výhradne pozitívne. Najčastejšie spomínaným plusom je extrémne pevná pripravená mliečna pena. Ďalej sme na trafili na hodnotenia, ktoré hovoria o rýchlom ohreve aj penení mlieka, tichom chode, kvalitnom prevedení a zaujímavej obstarávacej cene.
Objem = 300/150 ml ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov 3 ● Príkon = 500 W ● Rozmery = 155 x 205 x 100 mm ● Hmotnosť = 850 g ● Materiál = nerezová oceľ
Krups XL100810
Elektrický napeňovač mlieka, kapacita 300/150ml, teplé penenie mlieka
Pozrieť najlepšiu ponukuAutomatický napeňovač mlieka Krups XL10081 je určený len na prípravu teplej mliečnej peny. Nemá regulovateľný ohrev, jeho obsluha je teda veľmi nenáročná. Tento model ocenia najmä tí z vás, ktorí hľadajú efektívnu alternatívu na prípravu mliečnej peny. Za najväčšie negatívum pokladáme vyššiu obstarávaciu cenu.
Krups XL100810 slúži výhradne na napenenie teplého mlieka. Nenachádza sa na ňom funkcia samostatného ohrevu ani prípravy studenej peny. Ide o plnoautomatický model s jednodotykovým tlačidlom, do ktorého nalejete mlieko, stlačíte tlačidlo a počkáte, kým sa mlieko ohreje a napení. Regulovateľná nie je ani teplota. Keď sa mlieko dostatočne napení a ohreje, napeňovač sa automaticky vypne. Ak vám teda nebude vyhovovať konzistencia pripravenej peny, správny čas musíte odhadnúť od oka. Na tento účel slúži funkcia STOP.
Krups XL100810 má kompaktné rozmery a elegantný dizajn. Je vyrobený z antikorovej ocele, vrchné veko je odnímateľné a na spodnej strane základne sa nachádza úložný priestor na napájací kábel. Spotrebič má rovnakú kapacitu ako napeňovače Lauben Milk Frother 550BC, Orava MF-401 a Sencor SMF 4000BK. Jeho celkový objem predstavuje 300 ml, naliať doň môžete len max. 150 ml mlieka. Vnútro kanvičky je ošetrené nepriľnavou vrstvou. Údržbu hodnotíme ako nenáročnú, keďže kanvičku stačí opláchnuť vodou alebo pretrieť suchou handričkou. Elektrická základňa so zakrytou výhrevnou špirálou je otočná v 360°.
Jednoduchá obsluha a údržba, šikovné funkcie, kvalitné spracovanie, rýchly chod, no najmä kvalitne pripravená mliečna pena, ktorá drží. Takto vyzerá krátke zhrnutie spotrebiteľských recenzií na napeňovač mlieka Krups XL100810. O negatívnych skúsenostiach s týmto spotrebičom užívatelia nehovoria.
Objem = 300/150 ml ● Studené + teplé penenie = nie ● Počet režimov = 1 ● Materiál = antikorová oceľ + plast
Sencor SMF 4000BK
Indukčný napeňovač mlieka, kapacita 300/150 ml, teplota max. 68 °C, teplé/studené penenie mlieka + ohrev, príkon 650 W
Pozrieť najlepšiu ponukuIndukčný napeňovač mlieka Sencor SMF 4000BK je určený na prípravu rôznych typov teplej aj studenej mliečnej peny a samostatný ohrev mlieka. Má menší objem, jeho ovládanie je veľmi jednoduché, je ľahký, kompaktný a kanvičku môžete umývať v umývačke.
Indukčný napeňovač mlieka Sencor SMF 4000BK disponuje 4 automatickými režimami a 2 nadstavcami na penenie a miešanie. Režim Foam slúži na ohrev a napenenie mlieka, Hot na jeho samostatný ohrev, režim Cool využijete pri príprave studenej peny na frappé a Baby je určený na ohrev mlieka na teplotu, ktorá je ideálna pre dieťa. Plusom je, že integrovaný termostat zabezpečuje, že teplota pripravovaného nápoja neprekročí 68 °C. To je zároveň max. hranica, na ktorú môžete mlieko ohriať.
Sencor SMF 4000BK je model s objemom 300 ml pri ohrievaní a 150 ml pri penení mlieka. Z hadiska kapacity teda spadá do rovnakej kategórie ako napeňovače Lauben Milk Frother 550BC, Orava MF-401 a Krups XL100810. Využíva indukčný ohrev, ktorý je veľmi efektívny a stojí za rovnomerným rozvádzaním tepla. Ovládanie zabezpečuje 3-stupňové tlačidlo a tlačidlo ON/OFF so svetelným indikátorom. Dobrou správou je, že tento model disponuje aj zvukovými kontrolkami.
Vnútro kanvičky má nepriľnavú povrchovú úpravu, ktorá predchádza pripáleniu mlieka, čím zjednodušuje údržbu. Údržbu hodnotíme ako veľmi jednoduchá aj preto, že kanvička z nerezovej ocele je odnímateľná a umývateľná v umývačke riadu. Veko z plastu Tritan je transparentné, čo zlepšuje kontrolu nad pripravovaním mliekom. Navyše sa na ňom nachádza praktický lievik, ktorý oceníte pri nalievaní mlieka a peny. K mínusom zaraďujeme vyššiu obstarávaciu cenu, ktorá je však primeraná kvalite, výkonu aj funkciám, a pomerne krátky napájací kábel, ktorý má len 50 cm.
Exkluzívna pena, pekný dizajn, široké možnosti regulácie teploty, možnosť umývania v umývačke riadu, tichá prevádzka a praktické prevedenie, to sú parametre, ktoré hodnotia spotrebitelia pozitívne najčastejšie. V negatívnych recenziách na Sencor SMF 4000BK sa spomína menší objem kanvičky a slabší výkon pri penení mlieka za studena.
Objem = 300/150 ml ● Typ ohrevu = indukcia ● Ohrev = max. 68 °C ● Studené + teplé penenie = áno ● Počet režimov = 4 ● Príkon = 650 W ● Rozmery (Š x H x V) = 170 x 130 x 205 mm ● Hmotnosť = 800 g ● Dĺžka napájacieho kábla = 50 cm ● Materiál = nerezová oceľ
Ďalšie zaujímavé produkty
Do nášho testu elektrických napeňovačov mlieka sme zaradili nadštandardne veľký počet produktov, zároveň nevylučujeme, že ste nenašli ten správny pre vás. V ponuke slovenských predajcov nájdete nespočetné množstvo modelov s rôznou kapacitou, režimami, funkciami či kvalitu spracovania. Aby sme vám priniesli čo najpestrejšiu ponuku kvalitných kúskov, pripravili sme si pre vás ešte niekoľko tipov na napeňovače, ktorých kúpu neoľutujete.
Lacný elektrický napeňovač mlieka Philco PHMF 1050 má menší objem, ohrejete v ňom 200 a napeníte len 100 ml mlieka. Je určený na teplé aj studené šľahanie a ohrev bez šľahania. Disponuje funkciou automatického vypnutia, jeho súčasťou sú 2 samostatné nadstavce na penenie a miešanie, váži len 730 g, je kompaktný a povrch kanvičky je ošetrený nepriľnavou vrstvou. K mínusom patrí nižšia kvalita spracovania, keďže hlavným výrobným materiálom tohto modelu je plast.
Napeňovač mlieka Ariete Art nás zaujal netradičným dizajnom, prívetivou obstarávacou cenou a šikovnými funkciami. Môžete v ňom napeniť teplé aj studené mlieko alebo ho len ohriať. Navyše máte na výber z 2 rôznych hustôt našľahanej mliečnej peny, vďaka čomu si pripravíte dokonalé Cappuccino alebo Latté. Nevýhodou je menší objem, ktorý predstavuje 250 ml.
Severin SM 3584 je trochu drahší napeňovač mlieka, ktorý vyniká vysokou kvalitou spracovania. Slúži na ohrev, studené aj teplé penenie mliečnej peny. Nájdete na ňom 2 programy na prípravu peny, funkciu automatického vypnutia, ochranu proti prehriatiu a praktické LED indikátory teploty. Základňa napeňovača je vybavená 360° otočným systémom a vnútro kanvičky je nepriľnavé. Jej objem predstavuje 200 ml pri ohrievaní a 100 ml pri penení mlieka.
Napeňovač mlieka ETA 6189 90000 za vcelku nízku obstarávaciu cenu má 300 ml kapacitu, disponuje 4 automatickými režimami a je vyrobený z nerezovej ocele. Odnímateľné veko uľahčuje nalievanie mlieka do kávy či iného nápoja a bezpečný chod zabezpečuje funkcia automatického vypnutia a tepelná poistka, ktorá predchádza prehriatiu zariadenia. Napeňovač je kompaktný a v jeho veku nájdete praktický úložný priestor na príslušenstvo.
Ak si potrpíte na kvalitu, prepracovaný dizajn a vysoký výkon, Jura 24019 Hot & Cold je stvorený práve pre vás. Ide o model za pomerne vysokú obstarávaciu cenu, ktorý má menší, 340 ml objem. Môžete v ňom napeniť teplé aj studené mlieko a disponuje aj samostatným režimom na jeho ohrev. Na základni sa nachádza úložný priestor na kábel, prevádzka je tichá a rýchla a jeho obsluhu aj údržbu hodnotíme na jednotku.
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Naša tabuľka najpredávanejších napeňovačov mlieka na Heureka.sk vám pomôže zistiť, ktoré modely patria medzi spotrebiteľmi k tým najpopulárnejším. Tabuľka je priebežne dopĺňaná a upravovaná v závislosti od situácie na slovenskom trhu, takže v nej nájdete tie najaktuálnejšie informácie.
Návod, ako vybrať napeňovač mlieka
Napeňovače mlieka neslúžia len na šľahanie teplej i studenej mliečnej peny, ale taktiež na jeho ohrev alebo prípravu iných nápojov, ako je kakao a horúca čokoláda. Môžete v nich ohriať aj vodu na čaj, pri ktorom je potrebné dodržať presnú teplotu, rastlinné nápoje, mlieko pre bábätko či iné tekuté dobroty. Hlavné využitie napeňovača je zároveň tým najdôležitejším parametrom. V preklade, hneď na začiatku by ste si mali jasne stanoviť, na čo a ako budete tento spotrebič používať. Následne si budete môcť vybrať model presne podľa vašich požiadaviek. V našom návode na výber sa pozrieme na všetky technické parametre, režimy, funkcie, materiály aj bezpečnostné prvky, ktoré rozhodujú o kvalite týchto baristických pomôcok.
- Typy napeňovačov mlieka
- Kapacita napeňovača mlieka
- Režimy elektrických napeňovačov mlieka
- Teplota, možnosti jej regulácie a ochrana pred prepálením
- Ovládanie
- Materiály, prevedenie a údržba
- Elektrická základňa
- Bezpečnostné prvky
- Ďalšie dôležité parametre
- Cena a renomovaní výrobcovia
Typy napeňovačov mlieka
Napeňovače mlieka sa delia na elektrické, resp. automatické, a ručné/manuálne. Na trhu sú dostupné aj rôzne iné alternatívy, napr. ručné elektrické šľahače. Náš návod na výber je prednostne venovaný elektrickým modelom, s ktorými si pripravíte najkvalitnejšiu mliečnu penu. Pre lepšiu predstavu sa však na začiatok pozrieme základnú špecifikáciu oboch spomínaných alternatív.
Elektrické/automatické napeňovače mlieka
Elektrické alebo automatické napeňovače mlieka, ktorým je venované gro nášho testu aj návod na výber, sú veľmi šikovné zariadenia, v ktorých si mliečnu penu, a to vrátane tej teplej, pripravíte veľmi jednoducho a rýchlo. V závislosti od výkonu a kvality daného modelu môžete očakávať naozaj pevnú, nadýchanú penu, ktorá nespľasne ani po dlhšom čase.
Elektrické napeňovače mlieka sa delia na 2 podkategórie. Prvou z nich sú spotrebiče, ktoré tvorí samostatná elektrická základňa a kanvička na mlieko. V základni je ukryté ohrevné teleso/špirála. Ide o podobný princíp, s ktorým sa stretávate pri rýchlovarných kanviciach. Toto riešenie je veľmi šikovné, keďže kanvičku môžete odňať a pohodlne poumývať. 2. podkategóriou sú napeňovače, takpovediac, 2v1, pri ktorých je základňa pevnou súčasťou samotnej kanvičky na mlieko. Ak sa rozhodnete pre tento typ spotrebiča, vyberte si taký so zakrytou výhrevnou špirálou. V inom prípade sa pripravte na naozaj náročnú údržbu.
Ručné napeňovače mlieka
Ručné napeňovače mlieka sú lacnejšou alternatívou. V porovnaní s tými elektrickými si v nich nepripravíte až takú kvalitnú a trvácnu penu. Na prvý pohľad pripomínajú elektrický sekáčik (mixér). Ide o oválnu nádobu s poklopom, na ktorom sa nachádza páka, ktorá poháňa lopatky rôzneho tvaru. Práve tie napenia mlieko. Konzistenciu mliečnej peny regulujete len dlhším alebo kratším ručným šľahaním. Výhodou týchto manuálnych spotrebičov je fakt, že ich môžete použiť kdekoľvek. Nevýhodou zas to, že pri príprave teplej mliečnej peny musíte mlieko vopred ohriať na sporáku alebo v mikrovlnnej rúre.
Kapacita napeňovača mlieka
Najdôležitejším parametrom z hľadiska kapacity je objem kanvičky, teda tej časti spotrebiča, do ktorého nalejete mlieko. Upozorňujeme, že v popise daného modelu by mali byť uvedené 2 parametre, resp. by v ňom malo byť jasne uvedené, či ide o celkový objem alebo objem pri penení mlieka. Nepísaným pravidlom je, že v kanvičke pripravíte vždy 2x menej mliečnej peny, ako je jej celková kapacita. Napr. v 300 ml modeli ohrejete 300 ml mlieka, no napeníte len 150 ml mlieka, z ktorého vznikne 300 ml mliečnej peny.
Napeňovače sú dostupné v rôznych veľkostných verziách. Preto si vopred premyslite, aké množstvo peny potrebujete pripraviť na 1 použitie. Ak budete tento spotrebič používať na prípravu cappuccina či Latté pre seba, vystačíte si s menším spotrebičom. V prípade, že mliečne druhy káv obľubuje celá rodina, odporúčame, aby ste siahli po väčšej verzii.
- 250 – 300 ml napeňovače – 1 porcia mliečnej peny/1 porcia ohriateho mlieka.
- 400 – 500 ml napeňovače – 2 porcie mliečnej peny/4 porcie ohriateho mlieka.
- 700 ml napeňovače – 3 až 4 porcie mliečnej peny/5 až 6 porcií ohriateho mlieka (700 ml je max. objem napeňovačov mlieka).
Režimy elektrických napeňovačov mlieka
Režimy napeňovačov mlieka patria k najzásadnejším parametrom, pretože rozhodujú o možnostiach ich využitia. Kým niektoré modely slúžia výhradne na prípravu teplej mliečnej peny, iné využijete aj pri samostatnom ohreve mlieka alebo jeho napenení za studena. V najlepších napeňovačoch mlieka môžete pripraviť teplú aj studenú mliečnu penu, mlieko či iný nápoj iba ohriať bez jeho šľahania a následného napenenia. Túto alternatívu považujeme za najpraktickejšiu, keďže napeňovač využijete pri príprave teplých aj studených druhov káv, môžete si v ňom „uvariť“ horúcu čokoládu, kakao alebo ohriať mlieko do zemiakovej kaše.
Ďalšou kategóriou sú elektrické napeňovače, ktoré slúžia len na napenenie teplého mlieka a tiež jeho ohrev bez šľahania. Poslednou a z nášho pohľadu najmenej praktickou alternatívou sú plnoautomatické modely, ktoré v praxi mlieko len ohrejú a zároveň napenia.
Teplota, možnosti jej regulácie a ochrana pred prepálením
Niektoré napeňovače mlieka majú fixne nastavenú teplotu. Mlieko či iný nápoj teda za každých okolností nahrejú len na 50, 60 či 70 °C. Pokiaľ patríte k pedantom a teplota mliečnej peny je pre vás rozhodujúcim parametrom, poobzerajte sa po regulovateľnom kúsku. Ideálne teplotné rozmedzie, pri ktorom nehrozí tzv. prepálenie mlieka a zároveň ani to, že bude studené, je 60 – 75 °C.
Najčastejším riešením je niekoľko režimov, pričom každý z nich mlieko ohreje na určitú, rozdielnu teplotu. Niektoré napeňovače sú vybavené aj rôznymi doplnkovými programami. Ide napr. o program ohrievania mlieka na teplotu, ktorá je ideálna na prípravu mliečnej náhrady pre dieťa alebo naopak, takpovediac, TURBO režimom na prevarenie mlieka.
Spomínané prepálenie mlieka, resp. mliečnej bielkoviny, má negatívny dopad na jeho chuť a kvalitu pripravenej peny. Zároveň môže spôsobiť pripaľovanie v kanvičke. Preto je dôležité, aby napeňovač disponoval spoľahlivým termostatom alebo ochranou proti prehriatiu/prepáleniu. Okrem toho, že ide o dôležitý bezpečnostný prvok, má dopad aj na chuť a kvalitu finálneho nápoja.
Ovládanie tlačidlami alebo otočnými kolieskami
Drvivá väčšina elektrických napeňovač mlieka má vyslovene jednoduché ovládanie. Najčastejšie sa stretnete s 1 tlačidlom, ktoré slúži na vypnutie a zapnutie zariadenia aj nastavenie niektorého z dostupných režimov. Pomerne častým riešením sú tiež 2 tlačidlá, pričom jedným z nich napeňovač zapnete/vypnete a druhým nastavíte teplotu, resp. vyberiete niektorý z režimov.
Otočné kolieska, s ktorými sa pracuje asi najpohodlnejšie, nájdete spravidla na drahších zariadeniach za cenu od 80 eur vyššie. Pozor, príliš jednoduché ovládanie nemusí byť vždy pozitívnym parametrom, a to z dôvodu jeho nepresnosti. Nepísaným pravidlom je, že modely s 1 tlačidlom vás pri obsluhe potrápia viac ako tie, ktoré sú vybavené viacerými ovládacími prvkami.
Materiály, prevedenie a údržba
Použité materiály a údržba spolu úzko súvisia. Na trhu sú bežne dostupné lacnejšie plastové, drahšie kovové alebo kombinované modely. Z nášho pohľadu sú kovové napeňovače podstatne lepším riešením. Majú dlhšiu životnosť, sú odolnejšie a v neposlednom rade neovplyvňujú chuť pripraveného mlieka. Plast v ňom totiž môže zanechať nepríjemnú pachuť. To platí hlavne pre vyslovene lacné napeňovače nízkej kvality.
Ak sa rozhodnete siahnuť po kúsku z kovu, neprehliadnite údaje o type použitej zliatiny. Najlepšou voľbou je nerezová oceľ, ktorá je odolná proti korózii aj mechanickému poškodeniu, má dlhú životnosť a vyzerá veľmi esteticky. Pri výbere sa ďalej zamerajte na povrchovú úpravu vo vnútornej časti kanvičky na mlieko. Na kvalitných napeňovačoch mlieka by sa mala nachádzať špeciálna nepriľnavá povrchová vrstva, ktorá zabraňuje pripáleniu mlieka na steny a zjednodušuje údržbu celého zariadenia.
S údržbou súvisia aj možnosti umývania komponentov, ktoré prichádzajú do priameho kontaktu s mliekom. Ide o spomínanú kanvičku, nadstavce na miešanie a penenie, veko, prípadne rôzne doplnky, ako naberačky. Za najlepšiu alternatívu považujeme kúsky umývateľné v umývačke riadu. Praktické sú tiež napeňovače, ktoré môžete umývať v rukách. Pozor, niektoré, najmä modely s integrovanou elektrickou základňou nie je možné umývať vôbec.
Elektrická základňa
Elektrická základňa je jednou z najdôležitejších častí každého napeňovača mlieka. Jej vlastnosti preto patria k dôležitým faktorom. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na samostatné elektrické základne. To, na čo by ste sa mali zamerať pri kúpe modelu s integrovanou základňou, sme vám prezradili v úvode nášho návodu.
- Typ ohrevu: Za najlepší typ ohrevu je pokladaný ten indukčný. Indukčné napeňovače majú nízku spotrebu elektriny, mlieko ohrievajú extrémne rýchlo a teplo distribuujú rovnomerne. Pri lacných spotrebičoch sa najčastejšie stretnete s elektrickým ohrevom, ktorý nie je vyslovene nevhodný, vlastnosťami však za indukciou trochu zaostáva.
- Protišmyková úprava: Na spodnej strane základne by sa mali nachádzať gumené/silikónové protišmykové nožičky či iné prvky. Nezabudnite, že teplota mliečnej peny alebo ohriateho mlieka môže presahovať 70 °C, bezpečnosť je preto veľmi dôležitá.
- Úložný priestor: Na spodnej strane základne sa môže, ale taktiež nemusí nachádzať úložný priestor na napájací kábel. Jeho prítomnosť je veľmi praktickým plusom.
Bezpečnostné prvky
Napeňovače mlieka sú elektrickými spotrebičmi, preto je dôležité, aby boli vybavené aspoň základnými bezpečnostnými prvkami. Okrem ochrany proti prehriatiu, o ktorej sme hovorili vyššie, ide o funkciu automatického vypnutia alebo prepnutia do pohotovostného režimu po dlhšej nečinnosti a izoláciu vonkajších stien i rukoväte.
Izolácia je dôležitá najmä pri kovových modeloch. Dobrým riešením sú napr. dvojité steny, ktoré udržia kanvičku na povrchu mierne teplú, vďaka čomu nehrozí riziko popálenia. Rukoväť musí byť za každých okolností odizolovaná alebo vyrobená z nevodivého materiálu, teda plastu. K bezpečnostným prvkom je možné zaradiť aj svetelné alebo zvukové kontrolky a tesnenie na veku, ktoré predchádza vykypeniu mlieka.
Príkon, rýchlosť ohrevu aj hlučnosť pri výbere zavážia
V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na ďalšie dôležité parametre, ktoré by ste mali zohľadniť pri výbere elektrického napeňovača mlieka. Môže sa zdať, že pri takomto malom spotrebiči nie je dôležitá jeho hlučnosť či spotreba, v skutočnosti je dobré, ak budete myslieť na každý detail. Napeňovače, najmä tie kvalitné, totiž nie sú najmenšou investíciou.
- Príkon, výkon a spotreba elektriny: Príkon napeňovačov sa tradične pohybuje v rozmedzí od 400 do 600 W. Na tento parameter sa zamerajte najmä z hadiska výkonu a rýchlosti ohrevu/penenia. Výkonnejší spotrebič pracuje kratšie, čo má priaznivý dopad na spotrebu elektriny.
- Rýchlosť ohrevu/napenenia mlieka: Za max. prijateľný čas ohrevu a napenenia 150 ml mlieka je možné označiť 80 až 90 s.
- Hmotnosť: Plastové modely zväčša vážia 300 až 400 g, tie celokovové pokojne i viac ako 1 000 g. Rozhodujúci je použitý materiál a taktiež kapacita. Napeňovač, resp. kanvička by v žiadnom prípade nemala byť príliš ťažká. Vysoká hmotnosť sa prejaví na náročnejšej manipulácii, čo neoceníte hlavne pri „dizajnovaní“ vašej kávy. Upozorňujeme, že spotrebiče s integrovanou základňou sú vždy o niečo ťažšie.
- Dĺžka napájacieho kábla: Mnohé napeňovače majú naozaj krátky kábel s dĺžkou okolo 50 cm. Za minimálnu dĺžku, pri ktorej vás kábel nebudete príliš obmedzovať, považujeme 70 cm.
- Hlučnosť: Nepríjemne hlučné zvyknú byť hlavne lacné elektrické napeňovače mlieka. Nejde o zásadný problém, na druhej strane je dobré siahnuť po čo najtichšom spotrebiči.
Lacné napeňovače mlieka neprekvapia
Ako bolo spomenuté v začiatku nášho návodu, najlacnejšie napeňovače mlieka sú tie manuálne. Môžete ich vlastniť už za necelých 10 eur. Cena tých najkvalitnejších sa pohybuje okolo 50 eur. Vyslovene lacné sú tiež ručné elektrické šľahače mlieka, ktoré kúpite už od 3 eur. Túto alternatívu spomíname skôr pre zaujímavosť a úplnosť informácií. V nasledujúcich odstavcoch vám prinášame orientačný prehľad cien automatických elektrických napeňovačov mlieka a krátku špecifikáciu ich hlavných vlastností.
Najlacnejšie elektrické napeňovače mlieka sú dostupné už za necelých 30 eur. Často ide o plastové modely s integrovanou základňou, ktoré majú menší objem do 300 ml, nižší výkon a menej režimov. Mnohé z nich slúžia výhradne na prípravu teplej mliečnej peny alebo ohrev mlieka. Nevýhodu takto lacných modelov býva aj nižšia kvalita spracovania, náročnejšia údržba, kratšia životnosť a absencia dôležitých bezpečnostných prvkov.
Lacné elektrické napeňovače mlieka za 40 – 50 eur sú modely s pomerne odlišnými vlastnosťami. Niektoré majú vyslovene vysokú kvalitu spracovania, no zaostávajú v oblasti dostupných režimov či výkonu, a teda aj rýchlosti prípravy mliečnej peny. Iné disponujú veľkým počtom režimov, širokými možnosťami regulácie teploty či praktickými detailmi, ich kvalita je však na nízkej úrovni. Ak sa rozhodnete pre spotrebič z tejto kategórie, odporúčame vám, aby ste jeho popisu venovali dostatočnú pozornosť.
Elektrické napeňovače mlieka za 60 – 80 eur sú z nášho pohľadu asi tou najbezpečnejšou voľbou. Nie sú príliš drahé, na druhej strane máte istotu, že získate kvalitný a dostatočne výkonný spotrebič, ktorý napení teplé aj studené mlieko, neprepáli ho, jeho údržba bude jednoduchá a s najväčšou pravdepodobnosťou vám poslúži dlhé roky.
Elektrické napeňovače mlieka za viac ako 100 eur sú profesionálne napeňovače mlieka, na ktorých sa chyby hľadajú naozaj ťažko. Vynikajú vysokou kvalitou, prepracovaným dizajnom, nadpriemerným výkonom, jednoduchým, ale veľmi presným ovládaním a veľkým počtom dostupných režimov.
Obľúbené sú značky Lauben, Clatronic, Sage i DeLonghi
Elektrické napeňovače mlieka nájdete v ponuke menej i viac známych výrobcov kuchynských spotrebičov. Ak sa nechcete popáliť, je dobré siahnuť po kúsku overenej značky. Z nášho pohľadu nič nepokazíte nákupom elektrického napeňovača mlieka od Nespresso/Krups, DeLonghi, Tchibo, ECG, Orava, Sencor, Lauben, Sage a Clatronic. Na napeňovače výnimočne natrafíte aj v obchodných reťazcoch, ako je Lidl. Tieto spotrebiče patria k lacným, dostatočne výkonným a praktickým, častým problémom však býva ich kvalita a životnosť. Samozrejme, výnimky potvrdzujú pravidlo.
Otázky a odpovede – FAQ
Do návodu na výber toho najlepšieho napeňovača mlieka aj do nášho testu týchto spotrebičov sme sa snažili zakomponovať všetky dôležité informácie. Nákup spotrebičov je za každých okolností veľmi individuálny. Ak ste teda nenašli to, čo zaujíma vás, pokojne sa nás opýtajte v diskusii, ktorú nájdete pod nasledujúcou sekciou odpovedí na najčastejšie spotrebiteľské otázky.
Je podstatné, či mliečnu penu pripravím z nízkotučného, polotučného alebo plnotučného mlieka?
Aké doplnky si môžem zaobstarať k elektrickému napeňovaču mlieka?
Je dôležité, akú hustú penu pripraví daný napeňovač?
Testované produkty
Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče
Komentáre
Môžem potvrdiť kvality napeňovača Lauben Milk Frother. Manipulácia s ním je veľmi jednoduchá a čistenie je fakt super. Prístroj je pekne estetický a až neuveriteľne tichý. Z mlieka vyrobí hustú a chutnú penu, takže vrelo odporúčam.
Odpovedať
ECG NM 216 splnil to, čo som od neho očakávala. Používam 3,5 % mlieko a všetko je super, pena je krásne hustá takmer ako šľahačka. Vôbec nič sa mi nepripaľuje… Skúšala som aj rastlinné mlieko, ale s ním som nedosiahla taký dobrý výsledok. Plusom je objem nádoby, jednoduché ovládanie, rýchlosť prípravy, ľahká údržba, možnosť pripraviť viacero variantov či dobrá cena.
Odpovedať
Veľká spokojnosť s produktom Sencor SMF 2020WH, super tuhé napenenie je hotové za cca. 2 minútky. Super napení kravské mlieko, rastliné som zatiaľ neskúšala. Nádoba je menšia a vystačí na jednu šálku. Prístroj sa ľahúčko umýva, nechápem tých, ktorí tvrdia opak.
Odpovedať
Sage BMF600 je kvalitný napeňovač mlieka, ale za vysokú cenu. No mlieko je napenené fakt kvalitne a podľa individuálnych požiadaviek. V balení bolo bohaté príslušenstvo a ovládanie aj údržba sú jednoduché. Mínusom je vysoká hmotnosť, no aspoň viem, že je vyrobený z kvalitných materiálov.
Odpovedať
Napeňovač mlieka Krups XL100810 je fakt super, urobí kvalitné mliečnu penu a veľmi jednoducho sa obsluhuje. Údržba je tiež fajn, stačí opláchnuť. Celkovo je napeňovač kvalitne spracovaný, no odráža sa v tom aj vyššia obstarávacia cena. Mínusom je menšia kapacita a absencia funkcie penenia studeného mlieka aj samostatného ohrevu.
Odpovedať
Napeňovač mlieka ECG NM 115 má dobrý pomer ceny a kvality, páči sa mi krásna pena, ktorá očarí každého návštevníka. Je vhodný na studené aj teplé napenenie mlieka aj na ohrev. Mínusom je malý objem a nižšia maximálna teplota ohrevu.
Odpovedať
Napeňovač mlieka Orava MF-401 mal dobrý pomer medzi obstarávacou cenou, kvalitou a funkciami. Vadí mi len menší objem, ale mliečna pena je fakt super a kvalitne pripravená. Nechýba ohrev a možnosť napeniť studené aj teplé mlieko.
Odpovedať
Clatronic MS 3326 je naozaj skvelý, robí úžasnú a hustú mliečnu penu z teplého aj studeného mlieka. Má bezpečnostné funkcie a veľmi dobrý pomer ceny a výkonu. Celková kvalita spracovania je troška nižšia, ale to nemá vplyv na výkon. Tento napeňovač nie je vhodný do umývačky riadu, ale umýva sa jednoducho aj ručne.
Odpovedať
Sage BMF600 robí kvalitne napenené mlieko, môžem to potvrdiť. Ovládanie aj údržba sú jednoduché. Vadí mi len vyššia cena a vysoká hmotnosť, ale zas… prístroj je aspoň stabilný a viem, že je vyrobený z kvalitných materiálov.
Odpovedať
ECG NM 216 robí krásne hustú penu za pár sekúnd, záleží ale, aké mlieko používate. Ak je nekvalitné, nekvalitná bude aj pena - logicky. Používať je možné studenú aj horúcu penu, ja používam väčšinou studenú na capuccino.
Odpovedať
Manželka je spokojná s napeňovačom KRUPS XL100810 Milk Frothier, vie napeniť kravské aj rastlinné mlieko.
Odpovedať
Pomocou Melitta Cremio dokážem pripraviť perfektnú mliečnu penu na kávu. Hoci je materiálom výrobku plast, vyzerá kvalitne a pevne. Plusom je, že tu môžem šľahať aj studenú penu, čo je super hlavne cez leto. Objem 250 ml je akurát. S výberom som spokojná.
Odpovedať