Poruchy benzínových kosačiek

Najčastejšie poruchy benzínových kosačiek: kosačka neštartuje, vypína sa, dymí, kolíšu otáčky

Kosačka patrí do základnej výbavy každého správneho záhradkára. Kto by si predsa neprial mať úhľadne pokosený trávnik? Síce sa tieto zariadenia za posledných niekoľko desaťročí stále vyvíjajú, každé z nich občas potrápia poruchy. Navyše, zanedbaná údržba im na funkčnosti taktiež nepridáva. Pokazená kosačka uprostred sezóny nie je nič príjemné. Avšak nie vždy ide o najhoršiu situáciu. V mnohých prípadoch ju zvládnete opraviť aj svojpomocne.

Publikované: 10.03.2023
Aktualizované: 10.03.2023
Obsah článku:

Práve preto sme si pre vás pripravili tento článok, v ktorom vám predstavíme, aké sú najčastejšie poruchy kosačiek, ako ich opraviť a dáme vám tipy, ako sa im môžete vyhnúť. Zamerali sme sa primárne na typ benzínových kosačiek, ktoré sú obľúbené hlavne pre svoju mobilitu a nezávislosť od prívodu elektrickej energie.

Aké sú najčastejšie poruchy benzínových kosačiek?

Aj vám sa stalo, že kosačka vám funguje bezchybne a zrazu s ňou neviete ani pohnúť? Zaseknutý štartér, rozliaty olej, upchaté filtre, nízky výkon, dym a mnohé iné problémy dokážu potrápiť nejedného majiteľa kosačky. Často môžu byť tieto poruchy spôsobené len nepozornosťou pri manipulácii. Predtým, než sa vyberiete do servisu, skúste sa na kosačku pozrieť sami. Viaceré problémy odstránite jednoducho bez pomoci opravárov. Najskôr je však potrebné identifikovať, o aký problém ide. Zvládnete to podľa našich príkladov. Najčastejšie poruchy kosačiek sa prejavujú nasledovne:

  • kosačka neštartuje,
  • kosačka naštartuje a zhasne,
  • kosačka sa vypína počas kosenia,
  • zasekáva sa štartovacie lanko,
  • kolísanie otáčok na kosačke,
  • nejde pojazd na kosačke,
  • z kosačky sa dymí,
  • kosačka znižuje výkon počas kosenia,
  • zo zberného koša sa vysýpa tráva.

Týka sa vašej benzínovej kosačky nejaká porucha, ktorú sme vyššie spomenuli? V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme jednoduché riešenia, ako ju môžete opraviť. 

Prečo kosačka neštartuje?

Najčastejšou príčinou toho, že kosačku nemôžete naštartovať, je chýbajúci benzín. Skontrolujte jeho stav v palivovej nádrži a v prípade, že sa v nej nachádza staršie palivo, radšej ho vymeňte. Často sa totiž stáva, že kosačka nemôže naštartovať práve pre staré, odstáte palivo. Obzvlášť po zime môže pri nesprávnom skladovaní palivo zhustnúť a upchať palivové otvory. Nemožnosť naštartovania kosačky môže mať na svedomí i špinavý vzduchový filter alebo opotrebovaná štartovacia sviečka. Ak kosačka stála dlhý čas vo vlhkom prostredí, koniec sviečky mohol navlhnúť. Pokiaľ sa vám ju už nepodarilo vysušiť, jednoducho ju môžete vymeniť za novú. Vzduchový filter aj sviečku odporúčame preventívne kontrolovať a čistiť. Ďalšou možnou príčinou môže byť, že sa palivo nemôže dostať do motora. Lepšiemu prietoku benzínu môžete pomôcť poklepaním na karburátor. Keď to nefungovalo, pravdepodobne budete potrebovať nový palivový filter.

Kosačka neštartuje

Čo robiť, keď sa kosačka nechcene vypína?

Naštartujete kosačku a ona sa vzápätí vypne? Alebo sa samovoľne vypína už počas kosenia? Ide o neobvyklé situácie, ktoré si taktiež vyžadujú vašu pozornosť. Keď sa zlyhanie prevádzky stane po prvýkrát, vyskúšajte chvíľu počkať a následne kosačku opäť naštartujte. Pokiaľ nereaguje alebo sa po chvíli od naštartovania znova vypne, ako prvé skontrolujte stav paliva v nádrži. V prípade elektrickej kosačky je možnou príčinou odpojenie zariadenia od zdroja elektrickej energie. Dôvodom častého vypínania kosačky môže byť upchatie spodnej časti kosačky trávou alebo zablokovanie nožov. Skontrolujte podvozok kosačky a v prípade potreby ho očistite. Pokiaľ nie je na vine ani jedna z uvedených príčin, obráťte sa na pomoc odborníkov zo servisu.

Príčina zasekávania štartovacieho lanka

Veľmi častá porucha kosačiek je spojená so štartovacím lankom. Pri kosačkách s manuálnym štartom sa štartovacie lanko (štartér) môže ľahko zaseknúť a tým sa znemožní naštartovanie motora. V takýchto prípadoch je častou príčinou aktivovaná bezpečnostná brzda. Ide o tyč, ktorú pridržíte na rukoväti a ktorá zastaví motor pri uvoľnení. Pred štartom kosačky sa preto uistite, že je vypnutá. Štartovacie lanko sa však pri poruchách nemusí len zasekávať, môže dochádzať napríklad k jeho ťažkému vyťahovaniu. V oboch prípadoch je väčšinou dôvodom aktivovanie bezpečnostnej brzdy. Nezabudnite pred kosením skontrolovať, či ste pritiahli tyč až k rukoväti. K zasekávaniu zariadenia môže prísť aj vtedy, keď sa nôž kosačky zadrhne v tráve.

Kolísanie otáčok na kosačke

Motor po naštartovaní nedrží nastavené otáčky a tie kolíšu? S najväčšou pravdepodobnosťou je na vine karburátor. Upchatý, zanesený alebo poškodený karburátor spoznáte podľa toho, že kosačku nemožno naštartovať alebo je jej výkon kolísavý a motor nepracuje správne. Príčinou je zvyčajne nedostatočná preventívna starostlivosť o kosačkunečistoty v palive a predovšetkým biozložky v benzíne, ktoré karburátor zanášajú. V dnešnej dobe predávaný 95-oktánový Natural benzín obsahuje tzv. biozložku, ktorá pôsobí negatívne na celú nasávaciu sústavu motora a hlavne na spomínaný karburátor. Napriek tomu, že sa palivo odparí, biozložky zostávajú v zariadení v podobe lepivej vrstvy. Tá sa časom zväčšuje a pri silnom znečistení dokonca dokáže znemožniť správnu funkciu karburátora. Riešením je buď karburátor vyčistiť, alebo kúpiť nový. Vzhľadom na to, že karburátor silnejších motorov vás môže vyjsť okolo 200 eur, odporúčame ho najskôr vyčistiť.

Kolísanie otáčok na kosačke

Čistenie karburátora

Ak si trúfate, čistenie karburátora môžete vykonať sami doma. Prinášame vám k tomu praktický návod.

  • Kosačku vypnite a postavte na rovný podklad.
  • Pomocou skrutkovača alebo gola sady odstráňte plastové kryty, držiak filtra a odpojte prívod benzínu.
  • Keď ste sa dostali k samotnému karburátoru, opatrne ho demontujte.
  • Najskôr ho očistite na povrchu od hrubých nečistôt a následne ho rozoberte na diely (postup rozoberania dielov vám odporúčame nafotiť, aby ste jednotlivé súčiastky jednoduchšie zložili). Dajte si pozor, aby ste žiaden dielik nestratili.
  • Odstráňte tesnenie i ďalšie gumové a plastové časti karburátora, a všetky súčiastky z kovu vložte do uzavretej nádoby s benzínom, technickým liehom alebo podobne. Nádobou opatrne zatraste a vložené súčiastky v nej nechajte aspoň jednu hodinu, aby sa uvoľnili všetky nečistoty.
  • Všetky súčiastky potom vyberte a nechajte ich dôkladne osušiť. Môžete ich napríklad prefúknuť stlačeným vzduchom z kompresora.
  • Keď máte všetky časti vyčistené a vysušené, karburátor skompletizujte. Teraz vám pomôže nafotený postup demontáže.
  • Po skompletizovaní karburátora a dotiahnutí všetkých skrutiek demontujte a vyčistite aj nádrž na benzín.
  • Na záver doplňte palivo a na niekoľko minút spustite motor kosačky. Ak beží plynulo, vykonali ste čistenie správne. V opačnom prípade bude potrebné postup čistenia zopakovať.

Na efektívne čistenie súčiastok môžete použiť špeciálne čističe karburátorov alebo kyselinu citrónovú. V prípade, že je karburátor napadnutý koróziou, je najlepšie ho vymeniť za nový.

Čistenie karburátora ultrazvukom

Najúčinnejšou metódou čistenia karburátora je pomocou ultrazvukového kúpeľa. Toto čistenie vykonávajú odborné servisy, ale pokiaľ máte doma ultrazvukovú čističku, neváhajte a pustite sa do toho. Ultrazvukové čistenie je nielenže rýchle a efektívne, ale navyše dôkladnejšie a bezpečnejšie. Pritom nejde o nič zložité. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade je potrebné karburátor najskôr rozložiť na súčiastky. Tie potom ponorte do roztoku v ultrazvukovej čističke a prístroj na pár minút zapnite. Súčiastky potom vyberte, osušte a skompletizujte.

Čistenie karburátora kosačky

Čo je príčinou prekĺzavania pojazdu?

Po mnohých mesiacoch používania kosačky bez pravidelnej servisnej údržby sa môže stať, že pojazd kosačky začne prekĺzavať. Kosačka následne zle zvláda jazdu do svahu, je náročnejšia na obsluhu a niekedy má problém uviezť plný kôš trávy. Pohon kosačiek je väčšinou riešený klinovým remeňom, ktorý je vedený od hriadeľa motora pod skelet nad nožom k prevodovej skrini so spojkou v zadnej časti kosačky. Tento remeň však podobne ako napríklad pneumatiky podlieha časom opotrebovaniu a je nutné ho po čase vymeniť. Často opomínanou príčinou prekĺzavania pojazdu môže byť zlé nastavenie spojky. Bežná kužeľová spojka potrebuje pre správnu funkčnosť aspoň raz za čas nastaviť. Jej nastavenie vykonáte jednoducho pomocou uťahovacej skrutky. Pokiaľ ste nezabránili prekĺzavaniu jazdy jednoduchým nastavením skrutky lanka pojazdu, je vhodné navštíviť odborný servis.

Prečo kosačka dymí?

Stúpajúci biely dym z kosačky môže vyzerať strašidelne, no pritom nejde o neobvyklý jav. Kosačka môže dymiť napríklad vtedy, ak je v nádrži príliš veľa oleja alebo sa olej vo vnútri kosačky rozlial. Po spozorovaní dymu hneď kosačku vypnite a overte si, čo spôsobuje dymenie. V prípade, že je vám dôvod neznámy, prípadne ste zistili, že sa olej vylial v ústrojenstve, kosačku by ste mali zveriť do rúk profesionálom. Rozdiel je v tom, či je dym biely alebo čierny. Kým biely dym súvisí s olejom, čierny môže signalizovať problém s karburátorom.

Aký postup zvoliť, keď kosačka znižuje výkon počas kosenia?

Všimli ste si, že vaša kosačka zrazu nie je v takej forme ako kedysi? Pokiaľ tento problém nie je už dlhodobý a vaše zariadenie nie je staré, ide o problém, ktorý treba vyriešiť. Za jeho vznikom môže byť dokonca viacero dôvodov. Niekedy môže ísť len o banálny problém, akým je kosenie vysokej trávy pri nízkej výške kosenia. Odstrániť ho môžete jednoducho, zvýšte výšku kosenia. Ďalším problémom môže byť nános odrezkov v spodnej časti kosačky, ktorý je potrebné vyčistiť. Potrápia vás aj tupé, ohnuté alebo uvoľnené čepele. Skontrolujte ich a v prípade potreby nabrúste alebo vymeňte za nové. Zníženie výkonu môže mať na svedomí tiež znečistený vzduchový filter alebo zanesená zapaľovacia sviečka. Vyčistite ich alebo vymeňte.

Kosačka znižuje výkon počas kosenia

V čom je problém, keď sa zo zberného koša vysýpa tráva?

Problémy s kosením a zberaním trávy do zberného koša bývajú spôsobené príliš nízkymi otáčkami motora. Zvýšite ich jednoducho pridaním plynu. Samozrejme, nezabudnite si skontrolovať nasadenie zberného koša a ak je príliš plný, vysypte ho. Príčinou rozsypanej trávy na pokosený trávnik môžu byť opotrebované či tupé žacie nože. Jednoduchšie je ich vymeniť, brúsenie zvládnu len tí najzručnejší.

Ako sa vyhnúť poruchám benzínových kosačiek?

Pravidelnou kontrolou opotrebovania zariadenia nielenže zvýšite jeho výkonnosť, ale aj predĺžite životnosť. Viete, ako by mala vyzerať základná údržba benzínovej kosačky?

V prvom rade je dôležité správne uskladnenie kosačky. Tieto zariadenia by mali byť uskladnené v priestore, ktorý ich chráni pred poveternostnými podmienkami, ako priame slnečné žiarenie, dážď či mráz. Najlepšie je skladovať kosačku v izolovanej garáži alebo v dielni. Pomôže ochranný plášť alebo ťažká textília.

Keď už s kosačkou pracujete, po každom kosení vyčistite šasi. Odstráňte zvyšnú trávu a v prípade potreby vyčistite špinavé miesta vodou a kefou. Zariadenie otočte vzduchovým filtrom smerom nahor, vymeťte z neho všetku trávu a opatrne očistite čepele.

Správne fungujúci vzduchový filter je prvým obranným prvkom, ktorý chráni kosačku pred nečistotami. Pokiaľ je vzduchový filter v dobrom stave, efektívne zabraňuje vniknutiu nečistôt do motora cez karburátor. Dôležitá je preto jeho pravidelná kontrola, čistenie alebo vymieňanie. Papierový filter ťažko vyčistíte. V tomto prípade by ste ho mali každoročne vymieňať. Penové filtre by sa mali čistiť aspoň 1- až 2-krát za sezónu. K filtru sa dostanete veľmi ľahko, nájdete ho na protiľahlej strane olejového uzáveru, kde sa nachádza jeho kryt.

Znečistený karburátor môže mať za následok nesprávnu funkciu motora. Dbajte preto na jeho údržbu, ktorú sme si už objasnili vyššie v článku.

Pred začatím sezóny i počas nej skontrolujte hladinu oleja. Otočte uzáver oleja, vytiahnite mierku a vložte ju naspäť. Pokiaľ je hladina oleja nízka, doplňte ju. Pre tento typ stroja sa odporúča používať špecifický olej pre kosačky na trávu. Ak vám kosačka začne po doplnení oleja dymiť, nezľaknite sa. Signalizuje to väčšie množstvo oleja alebo rozliatie oleja vo vnútri kosačky.

Pred každým kosením si nastavte vhodnú výšku kosenia. Páka na nastavenie výšky kosenia je obvykle umiestnená pri zadnom kolese a umožňuje si vybrať z niekoľkých prednastavených hodnôt.

Na záver ešte skontrolujte žacie nože a vaša kosačka bude kompletne pripravená plniť svoje úlohy. Tupé čepele majú za následok slabý výkon, preto ich v prípade potreby nabrúste alebo vymeňte za nové.

Otázky a odpovede – FAQ

Potrápili ste sa s opravou vašej kosačky? Fungovali vám naše odporúčania? Prípadne máte iné skúsenostis ktorými by ste sa chceli podeliť? Neváhajte nám ich napísať v komentári, aby si ich mohli prečítať ostatní čitatelia. Samozrejme, obrátiť sa na nás môžete aj v prípade, že si potrebujete doplniť ďalšie informácie. Komentáre pravidelne kontrolujeme a na otázky sa snažíme odpovedať čo najskôr. Ešte pred tým si však prečítajte najčastejšie kladené otázky, z ktorých sa možno dozviete odpoveď na vašu otázku.

Na odborný servis sa obráťte v prípade, ak ste vylúčili všetky vyššie uvedené problémy alebo ak po oprave problém stále pretrváva. Chyba totiž môže byť napríklad v motore, ktorý má zanesený palivový filter, poruchu zapaľovania či chybu na karburátore. Problémov môže byť mnoho, no ak nemáte s opravovaním kosačiek príliš skúseností, zbytočne do nej nezasahujte.

Predtým, ako kosačku uvediete po zime prvýkrát do prevádzky, by ste ju mali dôkladne skontrolovať. Aby ste predišli zraneniu, odpojte zariadenie z napájania, vyberte sviečku alebo batériu (podľa toho, aký typ kosačky máte) a začnite kontrolou nožov. Vyberte ich a vyskúšajte ich ostrosť. Odstráňte z nich prípadné nánosy trávy a ak sú tupé, naostrite ich. Pokiaľ neviete, ako ich správne nabrúsiť, kúpte si nové. Ako ďalšie skontrolujte klinový remeň, ktorý pri opotrebovaní môže spôsobovať problémy s pojazdom. Ak na ňom zbadáte praskliny, je na čase ho vymeniť za nový. Pred kosením skontrolujte aj zapaľovacie sviečky, keďže ide o dôležitú súčasť benzínovej kosačky. Pokiaľ je sviečka vyhorená, budete musieť kúpiť novú. Vyčistite alebo vymeňte filter a doplňte olej. Na záver ešte nezabudnite premazať ozubené kolieska, aby fungovali hladko. Takto skontrolovaná kosačka je zárukou, že vám bude dobre slúžiť po celú sezónu.

Podobne ako pred začatím sezóny, aj po jej skončení je potrebné vykonať zimnú údržbu. Kosačku treba na zimu dôkladne uskladniť. Po poslednom kosení ju zbavte trávy a očistite. Vylejte zvyšné palivo a odstráňte batériu. Najmä v prípade benzínových kosačiek sa neodporúča nechať v zime v nádrži palivo, pretože by mohlo zmeniť konzistenciu a poškodiť motor. Skontrolujte olej a vyhýbajte sa uskladneniu kosačky s prázdnou nádržkou. Po dôkladnom skontrolovaní už len vyberte vhodné miesto na uskladnenie. Môžete ju uskladniť v garáži, pivnici alebo v záhradnom domčeku, nikdy nie vonku. Miesto na uskladnenie by malo byť tmavé, suché a dobre vetrané.

Ďalšie články z kategórie Kosačky

Vaše hodnotenie:
(90.8%)

Komentáre
Radek 15.Mar.2023

Mne kosačka neštartovala, ale nepomohli nijaké návody z internetu. Napokon mi praskli nervy a poslal som ju na reklamáciu. Išlo o chybný kus a poslali mi novú. Som rád, že sa to vyriešilo. Hádam už bude slúžiť bezproblémovo.

Odpovedať

František 07.Sep.2023

Dobrý mám taký problém že kosačka zanasa sviečku už si neviem poradiť ďakujem za odpoveď

Odpovedať

redakcia Testmagazin.sk 08.Sep.2023

Dobrý deň, ak je sviečka zanesená, môže ísť o zle nastavený motor, prípadne o častú prevádzku za studena. Zapaľovaciu sviečku vždy pred použitím kosačky skontrolujte, či nie je nadmerne zanesená čiernymi sadzami a karbónom, priestor medzi elektródami musí byť čistý.

Rasťo 13.Sep.2023

Dobrý deň, mám problém s benz. Kosačkou. Sama sa počas kosenia vypla. Po vymenené sviečky pre čistení plavák, sa dá nastartovat len pri bezpečnom stave to znamená keď nepritiahnem rukovet s lankom na vypnutie. Keď ho pritiahne kosačka sa vypne. Ide presne opačne - nebezpečný stav. Čo sa stalo?

Odpovedať

redakcia Testmagazin.sk 04.Oct.2023

Dobrý deň,
a akú kosačku vlastníte? Dôvodom poruchy môže byť veľa vecí, preto je najvhodnejšie kontaktovať autorizovaný servis.

Ľubomíra 20.Sep.2023

Prečo nemôžem naštartovať kosačku

Odpovedať

martin 29.Oct.2023

Dobry den
Viete mi poradit co moze sposobovat roznu rychlost otacania kolies kosacky? Jedno koleso sa toci rychlejsie ako druhe, reapektive sa zasekuje a je potrebne potlacit aby sa rozbehlo. Ako nastavit aby aby bol zaber kolies a rychlost rovnaka. Kosacka Patriot od Moutfieldu.
Za odpoved dakujem.

Odpovedať

Peter 30.May.2024

Dobrý deň chcem sa opýtať mám kosačku nejde mi ju naštartovať pri štartovani potiahnutím štartovacieho lanká ho vráti späť takou silou že mi ide prsty odtrhnúť tak som vykrutil sviečku a zistil že kompresie nasávajú az mi to ťahá prst keď priložím k otvoru sviečky chcel by som sa opýtať čo môže byť príčinou ďakujem

Odpovedať

Miro mitrisin 10.Oct.2024

Kosacka striela do. Vyfuku

Odpovedať