Trávnikové hnojivo – ako, kedy a čím hnojiť trávnik
Ak bývate v rodinnom dome, určite túžite mať záhradu s krásnym sýtozeleným trávnikom. Keďže trávnik je základom záhrady, je dôležité poskytnúť mu kvalitnú starostlivosť a príslušné hnojivo. Pri nesprávnom výbere a použití môže hnojivo narobiť viac škody ako úžitku. Mnoho ľudí však hnojenie trávnika úplne vynecháva, pretože nevedia, aké hnojivo použiť a kedy ho aplikovať. Aby sme vám s týmto problémom pomohli, pripravili sme si pre vás prehľad dôležitých zásad, ktoré by ste pri hnojení trávnika mali dodržiavať a akým chybám by ste sa mali vyhnúť.
Aké trávnikové hnojivo kúpiť?
Častým kosením a zberom pokosenej trávy neustále z pôdy odoberáme živiny, ktoré tráva potrebuje na svoj rast. Hnojenie je dôležité nielen pre rast trávnika, ale aj pre jeho sfarbenie, prezimovanie či odolnosť proti zaťažovaniu. Hnojiť môžete priemyselnými alebo organickými hnojivami vo forme granúl či vodorozpustného postreku. Ak chcete mať počas celej sezóny svoj trávnik zelený, vitálny a odolný proti rôznym chorobám či škodcom, je vhodné investovať do kvalitného trávnikového hnojiva. Na začiatok vám ponúkame tabuľku s vybranými produktami, ktoré nás zaujali v pomere cena/kvalita. Pokračovanie článku bude ďalej zamerané na výber a používanie hnojiva.
Názov | Hodnotenie | Detail |
---|---|---|
Agro jesenné hnojivo ✔ Dobré recenzie | Zobraziť produkt | |
Forestina Expert Plus Štart ✔ Pre náročných | Zobraziť produkt | |
Forestina Expert ✔ Náš TIP | Zobraziť produkt |
- Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
- Prečo je dôležité pravidelne hnojiť trávnik?
- Kedy a ako často hnojiť trávnik?
- Tipy k pravidelnému hnojeniu
- Základné živiny pre zdravý trávnik
- Pomer živín
- Koľko živín trávnik potrebuje?
- Aké hnojivo vybrať na trávnik?
- Spôsoby aplikácie jednotlivých trávnikových hnojív
- Hnojenie trávnika a pes
- Cena trávnikového hnojiva nie je privysoká
- Otázky a odpovede – FAQ
- Diskusia
Najpredávanejšie podľa Heureka.sk
Pri výbere produktu je pre mnohých zákazníkov rozhodujúca aj jeho predajnosť. Môže totiž nasvedčovať, že ide o kvalitný produkt, po ktorom siaha veľa spotrebiteľov. Nie vždy je to však pravda. Pred výberom si okrem predajnosti pozrite aj spotrebiteľské recenzie. Ak vás zaujíma, ktoré trávnikové hnojivá sú na našom trhu obľúbené a najpredávanejšie, predstavujeme vám rebríček, v ktorom sa to dozviete. Informácie nám poskytol obľúbený cenový porovnávač Heureka.sk. Keďže sa predajnosť časom mení, prispôsobujeme tomu aj náš zoznam, ktorý pravidelne aktualizujeme.
Prečo je dôležité pravidelne hnojiť trávnik?
Pretože si to trávnik vyžaduje. S každým kilogramom pokosenej trávy odstránite okolo 30 gramov dusíka, 20 gramov draslíka a 10 gramov fosforu. Tieto živiny sa musia nahradiť. Ozdobné trávniky potrebujú o niečo menej hnojiva ako trávniky, po ktorých sa chodí alebo sú inak namáhané. Trávnik by ste mali hnojiť pred zimou, aby bol pripravený prečkať mrazy, ale tiež v lete. Cez leto bývajú dni dlhšie a trávnik dostáva viac slnečného svetla. Vďaka tomu rastie rýchlejšie, to znamená aj vyššiu spotrebu živín. V tomto období nie je cieľom rast trávnika spomaliť, ale naopak, podporiť ho. Stretli sme sa aj s názorom, že trávnik v lete netreba podporovať, pretože jeho rast je zvýšený a vyžaduje si častejšie kosenie. Tento názor síce má logiku, no pravdou je, že rýchlosť rastu súvisí so zvýšeným slnečným žiarením, s teplotou vzduchu, pôdy a s vodou. Inak povedané, trávnik bude rásť viac ako inokedy tak či tak. Ak mu však neposkytnete živiny, nebude mať zdravú farbu, nebude silný a zdravý, a časom bude mať veľmi krehké steblá.
Kedy a ako často hnojiť trávnik?
Málo udržiavané trávniky stačí hnojiť väčšinou 2x – 3x do roka. Pri údržbe intenzívnych trávnikov, ktoré kosíte najmenej 2x do týždňa, hnojte raz za mesiac v období od apríla do októbra (6-7x za rok). Záleží to na type hnojiva, takisto je rozdiel, na akom podklade trávnik rastie.
Hnojenie začnite vykonávať hneď na jar, v závislosti od počasia. Rastlina reaguje na hnojivo až pri určitej teplote. Konkrétne tráva začína rásť pri 6 °C. Ideálna je však teplota okolo 12 °C. Ak začnete s hnojením trávnika príliš skoro, vyvolá to zmenu v prirodzenom cykle rastu. Tráva bude investovať energiu do tvorby listov predčasne, čo môže spôsobiť problémy v lete počas obdobia sucha. Potom pokračujte v hnojení v lete a dôležité je aj zimné hnojenie.
- Jarné hnojenie trávnika (začína koncom marca až začiatkom apríla): Pri nových trávnikoch by sa malo na prvé hnojenie použiť hnojivo s vyšším obsahom fosforu, aby sa podporila tvorba koreňov. Pri starších trávnikoch jarné hnojenie spočíva v aplikácii hnojív s vysokým obsahom dusíka na rýchlejšie naštartovanie rastu.
- Letné hnojenie trávnika (koniec mája až koniec júla): Počas hlavného vegetačného obdobia by sa mali použiť hnojivá s vyšším obsahom dusíka na podporu zdravého rastu a optimálneho odnožovania tráv.
- Jesenné hnojenie trávnika (koniec septembra): Je dôležité pre prezimovanie trávnika. V tomto období sa aplikuje hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Práve tento prvok podporí odolnosť trávnika proti zime.
Tipy k pravidelnému hnojeniu
- Intervaly hnojenia závisia najmä od zvoleného typu hnojiva. Krátko pôsobiace hnojivá treba používať častejšie. Naopak, pri hnojivách s 3-mesačným uvoľňovaním bude stačiť jedna dávka koncom jari (apríl), jedna v lete (jún, júl) a jedna na jeseň (koniec septembra).
- Odporúčame vám aplikovať hnojivo pred ľahkým dažďom, ktorý mu pomôže rozpustiť sa a vsiaknuť do pôdy. Ak budete hnojiť počas sucha, budete musieť trávnik po hnojení poliať, inak sa hnojivo nedostane do pôdy. Ak je to možné, vyhnite sa hnojeniu pred búrkou. Prietrž mračien totiž väčšinu hnojiva odplaví skôr, než stihne vsiaknuť do pôdy.
- Aby ste hnojili naozaj bezpečne, udržiavajte si evidenciu hnojenia v priebehu roka. Pravidelne si zapisujte dátum hnojenia trávnika spolu s množstvom a typom použitého hnojiva. Pomôže vám to v ďalších rokoch lepšie odhadnúť frekvenciu hnojenia a množstvo hnojiva.
- Dávkovanie síce určuje výrobca, avšak odporúčaná dávka je spravidla vypočítaná pre rýchle naštartovanie rastu a viditeľného účinku. Nebojte sa preto dávku znížiť pokojne aj na polovicu. Vždy je možné trávnik opakovane prihnojiť, ak to však s hnojivom preženiete, späť už to vziať nejde.
- Pri aplikácii hnojiva sa nespoliehajte na to, že ho rovnomerne rozhodíte rukou. Nerovnomerné hnojenie bude mať za následok strakatú plochu s nerovnomernou kvalitou trávnika. Za pár eur sa dajú zaobstarať rozmetače alebo posypové vozíky a verte, že táto drobná investícia sa pri hnojení vyplatí.
- Nezabudnite na pravidelné polievanie trávnika. Hlavne v lete.
Základné živiny pre zdravý trávnik
Hnojením zabezpečíte prísun živín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast trávnika a tiež pre hustý koreňový systém. Čím je trávnik hustejší, tým je šanca, že rozmáhajúca sa burina bude menšia. Zároveň platí, čím je trávnik hustejší, tým lepšie odoláva horúčavám a vysýchaniu. Medzi základné živiny pre trávnik patrí dusík, fosfor, draslík. Dôležité sú aj horčík, síra, vápnik a stopové prvky – železo, meď, mangán, bór, nikel...
Najdôležitejšie sú dusík, fosfor a draslík
- Dusík patrí medzi najzákladanejšie prvky nevyhnutné pre správnu výživu vášho trávnika. Podporuje rast listových čepelí a zvyšuje regeneračné vlastnosti trávnika. Tento prvok je známy tým, že stojí aj za zdravým tmavozeleným sfarbením trávnika. Nedostatok dusíka spomaľuje rast a zvyšuje náchylnosť trávnika na zažltnutie, takisto sa zhoršuje jeho odolnosť proti záťaži. Nadbytok dusíka pre zmenu spôsobuje spomaľovanie vývoja a horšie prezimovanie trávnika. Je vhodné dopĺňať ho na jar a v lete.
- Fosfor je ďalšou dôležitou živinou vášho trávnika. Je priamo zodpovedný za tvorbu a rast koreňového systému. Nevyhnutý je pre trávnik v období zimy, preto ho odporúčame aplikovať na jeseň. Fosfor vyrovnáva pôsobenie dusíka a ich pomer musí byť vyvážený. Nedostatok fosforu spôsobuje zvýšenú krehkosť listov a veľkú lámavosť pri zaťažovaní trávnika. Nadbytok fosforu zase vedie k poruchám rastu, blokuje sa tiež zásobovanie železom a dochádza aj k nedostatku ďalších mikroživín, ako je mangán, bór, zinok či meď.
- Draslík v prvom rade posilňuje stavbu bunkových stien rastliny a reguluje zásobovanie vodou. Napomáha samotnému rastu novej trávy. Aplikujeme ho na jar alebo jeseň. Jeho optimálna koncentrácia podporuje odolnosť trávnika proti mrazu, suchu a zvyšuje odolnosť proti chorobám. Nedostatok draslíka v rastlinách spôsobuje horšie reagovanie na sucho a vysoké teploty. Nadbytok draslíka brzdí rast trávnika a môže viesť dokonca až k odumretiu rastlín.
Horčik, síra a vápnik
- Horčík je dôležitý pre správnu tvorbu zeleného farbiva chlorofyl. Zaisťuje optimálny priebeh fotosyntézy. Pri nedostatku horčíka rastliny blednú a žltnú.
- Síra je dôležitá pre výživu rastlín všeobecne. Podporuje prijímanie dusíka.
- Vápnik podporuje posilnenie bunkových stien, vďaka čomu odolávajú útokom chorôb.
Stopové prvky - železo, mangán, meď a bór
- Železo zabezpečí lepšiu odolnosť proti chorobám a robí trávnik silnejším.
- Mangán je dôležitý pre produkciu chlorofylu. Pozor však dajte na nadbytok, ktorý môže byť toxický.
- Meď zabezpečuje látkovú premenu.
- Bór pomáha pri príjme živín.
Pomer živín
Optimálny pomer živín pre trávnik je univerzálne daný:
- 4 diely dusíka (N)
- 1 diel fosfátu (P2O5)
- 2 diely draslíka (K)
- 3 diely horčíka (Mg)
Bežné chemické hnojivá obsahujú základné živiny približne v pomere 4 diely dusíka (N) k 1 dielu fosforu (P) a 2 dielom draslíka (K) – 4 : 1 : 2. Tento pomer nájdete napísaný veľkými číslami na obale hnojiva, napríklad v podobe 20 : 5 : 10. To znamená, že daný produkt obsahuje 20 % dusíka, 5 % fosforu a 10 % draslíka. Tento pomer je ideálny na hnojenie väčšiny trávnikov.
Ak však zakladáte nový trávnik, rastlinky budú potrebovať zvýšené množstvo fosforu na podporu tvorby korienkov. Vtedy siahnite po hnojive s pomerom živín N : P : K približne 2 : 2 : 1. Na bežné hnojenie stačia hnojivá obsahujúce len dusík a draslík. Nemusíte pridávať do pôdy aj fosfor, ak ste pri rozbore nezistili jeho nedostatok.
Koľko živín trávnik potrebuje?
Na to má vplyv viacero faktorov. Najviac snáď typ trávnika a jeho funkcia, klimatické podmienky, pôdne pomery, zásoba organickej hmoty a živín v pôde. Potrebné množstvo živín môžete stanoviť rozborom pôdy a vizuálnym zhodnotením porastu. Určite je však najspoľahlivejšie dať si spraviť rozbor pôdy, ktorý zaručene zistí, aké živiny váš trávnik stráca. Takisto zistíte, akú má pôdnu reakciu a ako sa prípadne líši od ideálneho pH 5,5-6,5, a taktiež, či na hnojenie použiť skôr kyslo alebo zásadito pôsobiace hnojivá.
Aké hnojivo vybrať na trávnik?
Na trhu sa dnes stretnete s viacerými druhmi trávnikových hnojív. Základné delenie je na chemické a organické hnojivá. Oba druhy nájdete vo forme granúl alebo v tekutej forme – vodorozpustné hnojivá aplikované na list. Deliť sa dajú aj podľa toho, ako dlho pôde poskytujú dôležité živiny pre rast trávnika.
Delenie podľa typu hnojiva
Na výber sú dve možnosti – chemické alebo organické hnojivo. Prírodné hnojivá sú šetrnejšie k životnému prostrediu, chemické sú zväčša rýchlejšie pôsobiace, avšak treba ich aplikovať častejšie.
Chemické hnojivá
Okolo hnojenia trávnika chemickými hnojivami koluje veľa rozporuplných názorov. Ich najväčšou nevýhodou je negatívny vplyv na životné prostredie. Potvrdili to už aj mnohé vedecké štúdie. Veľkú časť takéhoto hnojiva totiž z trávnika zmyje dážď krátko po aplikácii a odplaví ho až do kanalizácie. Odtiaľ môže kontaminovať podzemné vody, potoky a rieky. Vo väčšine vodných tokov je zvýšená miera dusíkatých a fosforečných látok, za ktorú môžu okrem iného aj chemické postreky. Práve preto mnoho záhradkárov uprednostňuje organické hnojenie trávnika. Výživu trávnika zabezpečujú maximálne na 8 až 14 dní. Rátajte však s tým, že budete trávnik hnojiť často a v malých dávkach, každých 10 až 15 dní. Inak hrozí riziko poškodenia porastu. Prírodné hnojivá podstatne menej zaťažujú životné prostredie a to vďaka nižšej koncentrácii dusíka a tiež jeho pomalšiemu uvoľňovaniu.
Organické hnojivá
Tieto hnojivá sú vyrobené z prírodných látok. Na organických hnojivách je plusom, že dokážu zlepšovať aj fyzikálne vlastnosti pôdy. Okrem toho zvyšujú dostupnosť živín v pôdnom komplexe. Organické hnojivá majú výhodu v pomalšom uvoľňovaní živín, takže trávik nemusíte hnojiť tak často. Na druhej strane organické hnojivá nie sú, čo sa týka obsahu živín, veľmi koncentrované (obsahujú len 3-4 %), no ich podpora užitočných pôdnych organizmov a zvýšenie humusu v pôde je naozaj neoceniteľná. Narozdiel od peletovaných hnojív, ktoré sa bežne predávajú a používajú na záhrade (kravský, slepačí, konský, ovčí hnoj…) sa tie trávnikové vyrábajú ako menšie granuly, ktoré v tráve ani nevidno. Kvalitné hnojivo nebude obsahovať žiadne semená burín ani choroboplodné zárodky. Obzieť sa môžete napríklad za prírodným Hoštickým hnojivom od značky Forestina, no obľúbené sú aj trávnikové hnojiva Agro Natura.
Delenie podľa formy hnojiva
Oba typy trávnikových hnojív zoženiete vo forme granúl alebo v tekutej forme.
Granulové hnojivá
Sú najjednoduchším spôsobom aplikovania trávnikových hnojív. Navyše je ich výhodou, že pôsobia dlhodobo. Granuly sú obaľované špeciálnou živicou, vďaka čomu sa do pôdy uvoľňujú postupne. Doba ich pôsobenia býva niekoľko týždňov až mesiacov. Medzi obľúbené granulové hnojivá patria Forestina Expert Plus Štart alebo Forestina Expert. Ak hľadáte hnojivo primárne na jeseň, tak sa vám bude páčiť Jesenné hnojivo Agro. Ďalším u spotrebiteľov obľúbeným výberom je aj trávnikové hnojivo s odpudzujúcim účinkom proti krtkom Agro Floria. Na riešenie problému s rastom machu vám zas pomôže hnojivo Forestina Grass proti machu.
Tekuté hnojivá
Ich výhodou je, že trávniku dodajú okamžitú vzpruhu. Okrem koreňovej sústavy prijíma tráva živiny aj listom. Táto aplikácia je však o niečo náročnejšia a hodí sa skôr pre menšie plochy. Z tekutých hnojív sme pre vás vybrali hnojivo na trávnik Expert, ktoré obsahuje základné živiny vo vyváženom pomere. Ako ďalšie obľúbené je vodorozpustné univerzálne hnojivo Agro Kristalon alebo Forestina Kapka.
Delenie podľa doby účinku
- 3-týždňové – patria k lacnejším minerálnym hnojivám, ktoré by sa mali používať častejšie a v menších dávkach (20-35 g/m2),
- 3-mesačné – sú drahšie hnojivá, ktorými postačí hnojiť 3-4x krát za sezónu, trávniku zabezpečia rovnomerný a zdravý rast po celú sezónu,
- celoročné – hnojenie 1x za rok, najneskôr však v apríli.
- Hnojivo na trávnik s dlhodobým účinkom – v prípade tohoto hnojiva sa živiny uvoľňujú do pôdy priebežne a rovnomerne. Najčastejšie ide o hnojivá s komplexným univerzálnym zložením na použitie v hlavnej sezóne, teda od apríla do jesene. Okrem živín pre udržanie zdravého a zeleného trávnika môžu súčasne poskytovať doplnkovú ochranu pred prerastaním machu a buriny.
- Hnojivo na trávnik s krátkodobým účinkom – hlavnou úlohou tohto typu hnojív je okamžité naštartovanie rastu trávnika (na jar), ale tiež aj rýchla obnova koreňového systému po rozsiahlej vertikutácii (na jeseň). Sú určené na riešenie konkrétnych problémov s trávnikom a poskytujú rýchlu vzpruhu pre zdravé obnovenie rastu.
Spôsoby aplikácie jednotlivých trávnikových hnojív
Granulované hnojivá sú na aplikáciu najjednoduchšie. Keďže sú vo forme granúl, hodia sa aj na veľké trávniky. Pri aplikácii je kľúčová striedmosť a opatrnosť. Výrobcovia často udávajú dávkovanie, ktoré je príliš vysoké. Hrozí vám, že trávnik spalíte a nebude rovnomene rásť. Odporúčame dávku stiahnuť aj na polovicu. Postupne môžete účinok sledovať a v prípade potreby dávku zvýšiť. Granulové hnojivá aplikujte najlepšie pomocou rotačných rozmetadiel alebo štrbinových vozíkov. Ak to chcete skúsiť ručne, môžete. Riskujete však, že rozhodenie hnojiva bude nerovnomerné a v konečnom dôsledku sa prejaví tvorbou fľakov. Po aplikácii granulovaného hnojiva je vždy potrebná závlaha, ktorá dostane živiny tam, kde ich rastlina potrebuje. Teda do pôdy ku koreňom. Takisto nehnojte tesne po kosení – môžete ho tiež spáliť.
Tekuté hnojivá sa zase aplikujú postrekom priamo na list trávy – za sucha. Takisto je dobré, ak sa budete vyhýbať aplikácii počas horúceho leta cez deň, pretože hrozí spálenie a tepelný šok. Ideálny čas je buď skoro ráno, alebo neskoro večer.
Hnojenie trávnika a pes
Ak máte psa alebo mačku s voľným prístupom na trávnik, určite vás zaujíma, či je pre nich bezpečné sa po hnojení trávnika po tráve voľne pohybovať. Domácim zvieratám totiž môže hroziť po skonzumovaní niektorých hnojív otrava. Týka sa to najmä menších zvierat s citlivejším zažívaním. Po čerstvo pohnojenom trávniku by pes nemal chodiť. Hnojivo sa mu môže dostať na labky a pri ich olizovaní sa môže priotráviť. Dôležité informácie o toxicite pre ľudí a domáce zvieratá by mali byť uvedené na balení hnojiva, preto si starostlivo prečítajte celý návod na používanie. Na niektorých hnojivách sa dočítate, že sa musíte vyhýbať kontaktu s očami, sliznicami a pokožkou. Ak je teda kontakt nebezpečný pre človeka, je tu riziko, že môže ohroziť i vaše zviera.
Dobrou správou však je, že hnojivo s obsahom čpavku psom páchne. Ak chcete mať istotu, že hnojivo nezostane na vyrastenej tráve, dajte si záležať na polievaní trávnika. Pokiaľ sa obávate celoplošnej aplikácie hnojiva za prítomnosti zvierat, musíte sa vybrať cestou kompromisu. Aplikujte ekologické bio hnojivo na najviac zasiahnuté miesta trávy, alebo postihnutý úsek dočasne ohraďte, poprípade psovi obmedzte výbeh na záhrade. Samozrejme, to isté platí aj pre mačky.
Cena trávnikového hnojiva nie je privysoká
Cena hnojív sa odvíja od typu hnojiva, od funkcie, zloženia, ale aj od veľkosti balenia. Na trhu sa trávnikové hnojivá pohybujú v rôznych cenových kategóriách. My sme si ceny rozdelili do troch kategórií.
Lacnejšie hnojivá na trávnik do 10 eur sú najčastejšie tekuté alebo vo vode rozpustné hnojivá. Ak hľadáte granulové hnojivo v tejto cene, nájdete ho jedine v menšom balení. Zlatou strednou cestou sú hnojivá na trávnik do 30 eur. V tejto cenovej kategórii nájdete najširší výber hnojív. Stretnete sa tu s rôznymi typmi aj účelmi hnojív, najviac sú v ponuke granulové hnojivá vo väčšom 10 kg balení. Medzi hnojivami od 30 eur nájdete 25 kg balenia syntetického aj prírodného zloženia.
Otázky a odpovede – FAQ
Chystáte sa po prečítaní nášho článku aj vy zásobiť váš trávnik živinami? Veríme, že sme vám všetko dôležité o potrebných živinách, o výbere, aplikácii aj o rôznych druhoch hnojív priblížili v texte. V prípade, že vás zaujíma niečo, čo nebolo zodpovedané v texte alebo máte akékoľvek iné otázky týkajúce sa výberu trávnikového hnojiva, neváhajte a napíšte nám ich do komentára. Svojimi otázkami a pripomienkami môžete pomôcť pri výbere aj ostatným kupujúcim. Na vaše otázky zareagujeme priamo v texte alebo v časti Otázky a odpovede. Sekciu FAQ pravidelne kontrolujeme a aktualizujeme. Na záver vám ešte prinášame výber najčastejšie kladených otázok.
Na čo je vhodné používať trávnikové hnojivo s herbicídom?
Aké živiny sa nachádzajú v hnojivách?
Ako rýchlo sa uvoľňujú živiny v trávniku?
Môžu hnojivá trávnik spáliť?
Ďalšie články z kategórie Hobby a záhrada
Komentáre
Používame trávnikové hnojivo Agro. Je to produkt, s ktorým dostanete za málo peňazí veľa muziky. Kupujeme ho pravidlene, lebo sa nám osvedčilo. Používa sa na jeseň na prihnojovanie všetkých typov trávnatých plôch. Aj to je jeho výhodou, že sa hodí na všetky typy. Okrem toho sa dá použiť v okrasnej záhrade na prihnojovanie okrasných rastlín, ovocných stromov aj kríkov. Ak sa toto hnojivo použije na začiatku leta, zvýši sa tým odolnosť trávnika proti suchu v letných mesiacoch. Za mňa je to super produkt.
Odpovedať
Roky používame Forestina Expert Plus Štart a je to výborné na zimou zničený trávnik, tráva sa potom po zime pekne zazelená. Po zime sa trávnik rýchlo preberie k životu, je pekný zelený a hustý. Prípravok sa dobre aplikuje, biele guľôčky je dobre vidieť na tráve. Myslím si, že cena je v poriadku. Manipulácia s produktom je jednoduchá a výsledky sú výborné.
Odpovedať
Už roky používam Forestina Expert. Je to dobré hnojivo na trávnik po vertikutácii. Je to kvalitný produkt za dobrú cenu a žiadne jeho negatíva nevnímam.
Odpovedať
Dávam prednosť tekutému hnojivu, preto kupujem Biopon. Je to viaczložkové minerálne hnojivo. Zloženie je veľmi dobré a trávniku zaisťuje krásnu a sýtu zelenú. Trávnik máme vďaka tomu počas celého roka krásne zelenú. Cena je veľmi dobrá. Hnojivo by sa malo aplikovať od marca do októbra. Kupujeme opakovane.
Odpovedať
Veľmi dobrý produkt je Forestina Expert 2v1. Používam ho každý rok a som spokojná. Ešte také upozornenie, síce funguje tak, ako má... ale pomer na metre štvorcové nesedí. Kvalitné hnojivo, ktoré dokáže oživiť a prebudiť akýkoľvek trávnik.
Odpovedať