Vákuovanie potravín: Ako vákuovať potraviny a prečo? Ktoré potraviny možno vákuovať?
Plytvanie potravinami je dlhodobo jedným z najväčších globálnych problémov, ktoré zaťažujú aj životné prostredie. Z dostupných dát OZ Free Food vyplýva, že v priebehu celého reťazca potravinového dodávateľstva, ktorý začína prvovýrobou a spracovaním, a končí v spotrebiteľských domácnostiach, vyjde navnivoč v Európe až 1,3 miliardy ton jedla ročne, pričom len na Slovensku je to 890 000 ton. Nikoho snáď neprekvapí fakt, že najvyšším percentom potravín (53 %) sa plytvá práve na úrovni spotrebiteľov.
Tento globálny problém má mnoho príčin, no nájde sa aj niekoľko riešení, ktoré ako jednotlivci, resp. ako domácnosti môžeme zaradiť do nášho každodenného života. Nesprávne uskladňovanie jedla je jedným z dôvodov, prečo dochádza k nadmernému plytvaniu stravou. A pritom riešenie sa skrýva za pomerne jednoduchým a časovo nenáročným procesom nazývaným vákuovanie.
Čo je to vákuovanie?
Vákuovanie patrí k najefektívnejším spôsobom skladovania potravín, ktorý zabezpečuje nielen zachovanie ich čerstvosti, ale aj ich živín. Je to účinné riešenie umožňujúce vyhnúť sa plytvaniu, a teda vyhadzovaniu nespotrebovaných jedál, ale tiež šetrí peniaze a čas. Už na konci 20. storočia sa takto predlžovala trvanlivosť potravín, a to najmä mäsových výrobkov či syrov. Dnes tento úkon dostáva honosný prívlastok „bojovníka proti plytvaniu potravín“.
Vákuovanie potravín je vítaným spôsobom skladovania prebytočných potravín, ktoré nestíhate včas spotrebovať, pretože takto ostáva jedlo až päťnásobne dlhšie čerstvé, pričom sa zachováva jeho pôvodná vôňa, farba, či chuť. Takto úhľadne zabalené potraviny môžete následne podľa potreby uschovať v špajze pri izbovej teplote, ale tiež v chladničke či mrazničke. Najpodstatnejšie je, aby ste vákuovanie neodkladali, a teda potraviny zavákuovali hneď po ich kúpe či príprave. Platí totiž, že čím čerstvejšie jedlo, tým dlhšia trvanlivosť, s čím súvisí i zachovanie aromatickosti.
Ako na bezchybné vákuovanie...
Na vákuovací úkon sa využíva vákuovačka, ktorá funguje na princípe úplného odsatia nadbytočného vzduchu, resp. kyslíka, ktorý má podstatný vplyv na trvanlivosť potravín. Takýmto vytvorením vzduchotesného ochranného obalu potravín sa zmenší aj ich celkový objem, čo uľahčí ich následné skladovanie. Avšak ďalšou prednosťou tohto procesu je spomalenie množenia mikroorganizmov, čo dopomáha k prolongácii trvanlivosti skladovaných potravín.
Aby ste dosiahli čo najúčinnejšie zavákuovanie, a tým pádom i čo najvyššiu trvanlivosť takto baleného jedla, musí byť potravina v takom tvare, ktorý umožní zmrštenie obalu úplne natesno, pričom nedôjde k pretrhnutiu či poškodeniu obalu vplyvom ostrých hrán. To znamená, že je lepšie sa vyhnúť vákuovaniu mäsových výrobkov, z ktorých môže potenciálne trčať ostrá kosť. Ak takéto jedlo chcete pomocou vákuovačky predsa zabaliť, je vhodné kosť vopred obmotať papierovým obrúskom, ktorý eliminuje možnosť natrhnutia vrecka.
Vrecko musí tiež spĺňať určité kritériá, a to najmä v oblasti pružnosti. Musí byť totiž dostatočne flexibilné, aby čo najtesnejšie oboplo obrysy vákuovaných potravín, a teda umožnilo ich správne zavákuovanie, a to bez akýchkoľvek vzduchových káps.
Výhody a nevýhody vákuovania
Tento spôsob uskladnenia potravín doslova prekypuje pozitívami, ktoré dokonca niekoľkokrát prevyšujú jeho nevýhody. Jednou z najväčších výhod je jednoduchosť a rýchlosť procesu, ktorý umožňuje bezpečne uschovať nielen surové potraviny, ale i hotové jedlá, pričom sa zachováva nielen pôvodná chuť a vôňa jedla, ale i živiny a vitamíny obsiahnuté v ňom.
Za predpokladu, že vákuovací úkon vykonáte správne, vyhnete sa nielen plytvaniu potravinami, ale i ochoreniam, ktoré môže spôsobiť tvorba mikroorganizmov na postupne sa kaziacom jedle. Takto udržíte svoju stravu dlhšie čerstvú a nemusíte sa obávať ani šírenia pachov vo vašej chladničke. Na opačnej strane však máme nevýhody vo forme potrebných financií na zakúpenie vákuovačky, ale i vreciek či nádob, do ktorých potraviny budete baliť.
Vákuovanie do nádob alebo do vreciek
Ako sme už vyššie naznačili, potraviny možno vákuovať dvomi spôsobmi, a to v závislosti od preferovaného obalu, do ktorého jedlo vložíte. Zavákuovať teda môžete jedlo do nádob, zväčša sklenených či vyrobených z odolného plastu, ktoré sú špeciálne určené na takéto skladovanie potravín. Kvalitné tesnenie veka účinne zabraňuje úniku vzduchu, no pozor si treba dávať aj na najmenšie znečistenie okrajov nádoby na vákuovanie, čo môže spôsobiť neúplné uzavretie nádoby a následné pokazenie nesprávne zavákuovaných potravín.
Druhým, no tiež praktickejším variantom je vákuovanie do špeciálnych vreciek či fólií na vákuovanie potravín. Týmto spôsobom potraviny zaberú menej miesta, pričom veľkosť fólií môžete ľubovoľne prispôsobiť tvaru balenej potraviny ustrihnutím nadbytočnej časti. Aby bolo vákuovanie čo najúčinnejšie a najekologickejšie, existujú vrecká určené na mnohonásobné, a teda opakované použitie. Treba ich len riadne vyčistiť.
Automatická zváračka fólií vs vákuový box
V dnešnej dobe existuje niekoľko prístrojov určených na vákuovanie potravín, no k tým najpoužívanejším patrí cenovo dostupnejší ručný vákuový systém na potraviny príznačný svojou kompaktnosťou a vhodnosťou na občasné používanie. Zväčša funguje na princípe batériového napájania a vákuovať s ním možno potraviny do dóz i vreciek. Na častejšie používanie je určená populárna automatická zváračka fólií, ktorá disponuje hadičkou na odsávanie prebytočného vzduchu z vrecka s potravinou, pričom následne toto vrecko uzavrie horúcim zvarom. Takto zavákuované potraviny zaberajú minimum miesta.
Ďalším vákuovým systémom je tzv. vákuový box, resp. plastová nádoba na vákuovanie potravín, z ktorej sa stlačením tlačidla automaticky odsaje prebytočný vzduch, čím vznikne prostredie vhodné pre potraviny, ktorým potrebujete predĺžiť trvanlivosť. Táto metóda je vhodná aj na uskladnenie pečiva.
Aké potraviny (ne)možno vákuovať?
K najčastejšie vákuovaným potravinám patrí najmä mäso a mäsové výrobky, nasledujú ryby, zelenina a ovocie, no taktiež hotové jedlá, polievky, sypké potraviny (mleté orechy), zaváraniny v už otvorenom pohári, alebo tekutiny.
Neodporúča sa vákuovať jemné syry, banány, hríby, celé jablká, surovú cibuľu a cesnak, ale ani kapustu či šalát. K nevhodným potravinovým kandidátom na vákuovanie sa zaraďuje aj akákoľvek čerstvo uvarená zelenina. Zemiakom a uhorkám sa po vákuovaní, zamrazení a následnom rozmrazení mení textúra. Aj preto sa nezvyknú takýmto spôsobom skladovať.
Tipy na účinné vákuovanie
Najväčšou výhodou vákuovaných potravín je možnosť ich kedykoľvek vybrať z obalu a tepelne spracovať, resp. ich priamo ohrievať v obale metódou sous vide, ktorej podstata spočíva vo varení jedla pri konštantnej teplote do 90 °C. Avšak za predpokladu, že toto jedlo vyťahujete z mrazničky a aj napriek priehľadnosti vákuového vrecka je jedlo na nerozoznanie, odporúčame si do budúcna takto skladované potraviny označiť štítkom, aby ste zbytočne nerozmrazovali niečo, čo nakoniec ani nechcete spotrebovať. Mnoho potravín sa totiž vplyvom vysatia vzduchu z vrecka a následného zmrazenia zdeformuje na nepoznanie.
Ďalším veľmi vhodným tipom je regulácia množstva potravín, ktorými napĺňate jedno vrecko na vákuovanie potravín. Aby ste zabezpečili bezpečné uzavretie vrecka, nechajte medzi vákuovaným jedlom a miestom zvaru aspoň 5- až 7-centimetrovú medzeru. Tento vákuový zvar je potrebné pravidelne kontrolovať, aby nedošlo k zbytočnému skazeniu potravín pre nepatrné poškodenie či pootvorenie vrecka. Pokiaľ takýto zvar nájdete, odrežte poškodenú časť vrecka a vzniknutú medzeru následne opäť zavákuujte.
Majte na pamäti, že ani zavákuované jedlo nevydrží pri izbovej teplote naveky. Preto sa odporúča uskladnenie potravín náchylných na kazenie v chladničke s teplotou do 4 °C, alebo potom v mrazničke pri mínusových teplotách. Pri vákuovaní je najdôležitejšie dodržiavať hygienu, aby nedošlo k zbytočnému skazeniu potravín po ich zavákuovaní spolu s nečistotami. Preto je najvhodnejšie potraviny vopred očistiť, a to najmä v prípade ovocia a zeleniny.
Vákuované potraviny treba po očistení riadne osušiť papierovou utierkou, aby sa pri ich nakladaní do vákuových sáčkov nedostali do zvarov tekutiny. Hrozilo by totiž neúplné zavarenie a následné skazenie potravín. Pri vákuovaní tekutých potravín ako omáčky, polievky alebo pyré sa odporúča ich najprv zamraziť, čo uľahčí následnú manipuláciu s nimi. No stále platí, že v prípade tekutín je vhodnejšie voliť vákuovanie do nádob.
Aby ste zabránili nechcenému upchatiu vákuovačky sypkými potravinami (mleté orechy, kokos či strúhanka), dajte pred hadicu na vysávanie vzduchu papierovú utierku, alebo priamo do prístroja vložte filter. Najlepšou prevenciou je voľba vákuovania múky a iných sypkých materiálov v dóze, vďaka čomu sa vyhnete neporiadku, potenciálnemu pokazeniu prístroja, ale aj možnému nepodarenému zvaru.
K veľmi praktickým radám patrí i zabalenie aromatických či mastných potravín ako mäso či syry do bežnej potravinovej fólie a následné vákuovanie. Tento spôsob dvojitého balenia zabezpečí možnosť opätovného využitia vákuového vrecka. Mäso so šťavou alebo šťavnaté ovocie si taktiež vyžaduje špeciálny spôsob vákuovania, a to priložením papierovej utierky do hornej časti vrecka. Utierka vsaje časť tekutín, ktoré vákuovací stroj nevysaje spolu so vzduchom, a tak si mäso, prípadne ovocie zachová svoju pôvodnú arómu a šťavnatosť. V prípade vákuovania klobás a iných údených dobrôt si treba uvedomiť, že pre obsah tuku ani v takomto ochrannom obale nevydržia dlho.
Na skladovanie potravín a zjednodušenie prípravy
Vákuovanie mäsa je mnohokrát využívané aj na zľahčenie procesu prípravy mäsitých jedál. Najmä ak ide o marinované mäso alebo steaky. Vákuovanie totižto roztiahne tkanivo mäsa, čo umožní marináde preniknúť do celého kúsku mäsa, čo zabezpečí jeho krehkosť a intenzívnejšiu chuť. Tento proces sa tiež nazýva rýchle marinovanie, pretože namiesto namáčania mäsa v marináde po dobu 6 až 8 hodín postačí nechať marinované mäso zavákuované len 20 minút. Táto technika sa využíva aj pred údením.
Otázky a odpovede – FAQ
Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Nezúfajte, pretože sme si pre vás v sekcii otázok a odpovedí pripravili zopár dodatočných zaujímavostí. Ak ani tam nenachádzate potrebné informácie, neváhajte nám svoje otázky položiť v sekcii komentárov. Vždy sa ich snažíme zodpovedať čo najskôr.
Môžem zavákuovať rôzne druhy mäsa spoločne?
Ako na vákuovanie mäkkých potravín?
Ako dlho vydržia zavákuované potraviny?
Ako dosiahnuť čo najlepší zvar vákuovacieho vrecka?
Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče
Komentáre
vákuovanie síce predĺži životnosť potravín, ale vadí mi, že sa to balí do plastových vreciek. za mňa je plastu všade dosť, nepotrebujem si dávať do toho ešte aj jedlo.
Odpovedať
Dajú sa vakuovať,kuracie alebo bravčove rezne,ako dlho vydržia na cestovanie
Odpovedať
Záleží od toho pri akej teplote ich budete mať. Čím nižšia teplota tým dlhšie vydržia.
Zdravím ????
Balili sme vacuum domace udeniny - slaninu a klobasy . Chcem sa opytat ako dlho možu byť uskladnené v chladničke. Vďaka za odpoved .
Odpovedať