Zvlhčovače vzduchu

Najlepšie zvlhčovače vzduchu 2024 + recenzie

Zvlhčovače vzduchu majú priaznivý dopad na klímu vo vašej domácnosti. Vzduch nielen zvlhčujú, ale taktiež čistia od peľu či prachu, baktérií, spór plesní a iných patogénov. V našom teste najlepších zvlhčovačov vzduchu sme si posvietili na model Xiaomi Smart Humidifier 2, ktorý nás zaujal pomerom medzi cenou, výkonom a funkciami, a na niekoľko ďalších zaujímavých produktov. Pripravili sme si pre vás aj podrobný návod na výber tohto domáceho spotrebiča, praktické typy na jeho správne používanie, orientačný prehľad cien, tipy na overené značky a odpovede na najčastejšie kladené otázky.

Publikované: 31.08.2021
Aktualizované: 25.07.2024

Aký zvlhčovač vzduchu kúpiť?

Výber spotrebiča, akým je zvlhčovač vzduchu, si vyžaduje trochu času a pozornosti. Všetko, čo potrebujete vedieť, nájdete v našich podrobných recenziách a návode, ktorý približuje a vysvetľuje všetky podstatné technické parametre. Pokiaľ však nechcete strácať čas, na začiatok pre vás máme rýchle zhrnutie kľúčových vlastností 3 modelov z nášho testu zvlhčovačov vzduchu.

Názov Hodnotenie Detail
Philips HU4803/01   ✔   Náš TIP5*Zobraziť produkt
Stadler Form Eva   ✔   Pre náročných5*Zobraziť produkt
Sencor SHF 901WH   ✔   Výhodný nákup5*Zobraziť produkt

Víťaz testu
Xiaomi Smart Humidifier 2

Xiaomi Smart Humidifier 2

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s UV-C žiarením, zvlhčovací výkon 350 ml/hod., 4,5 l nádržka na vodu, regulácia intenzity zvlhčovania v 3 úrovniach, hlučnosť 32 dB, hmotnosť 1,5 kg

Zobraziť viac info

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Xiaomi Smart Humidifier je vhodný do miestností s rozlohou do 70 m², disponuje manuálnymi aj automatickým režimom, intenzitu zvlhčovania na ňom môžete regulovať v3 stupňoch. Zvlhčovač vzduchu Xiaomi je vďaka ultrafialovému UV-C žiareniu schopný eliminovať až 99,2 % baktérií a mikróbov.

Cenový trhák
Hyundai HUM 282

Hyundai HUM 282

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, 2,2 l nádržka na vodu, manuálne režimy a regulácia intenzity zvlhčovania, hlučnosť 35 dB, hmotnosť 0,9 kg, príkon 35 W

Zobraziť viac info

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM 282 je ideálnou voľbou pre všetkých, ktorí potrebujú zvlhčiť menšie priestory a nehľadajú zariadenie s automatickými režimami  či množstvom pokročilých funkcií. Má primerane veľkú nádržku na vodu, nachádza sa na ňom funkcia automatického vypnutia, je kompaktný, ľahký a má nízku spotrebu elektriny. Intenzitu zvlhčovania môžete na zvlhčovači regulovať manuálne.

Náš TIP
Philips HU4803/01

Philips HU4803/01

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, zvlhčovací výkon 220 ml/hod., 2 l nádržka na vodu, manuálne + automatické režimy, regulácia intenzity zvlhčovania od 40 do 60 %, hlučnosť 26 dB, hmotnosť 3 kg

Zobraziť viac info

Philips HU4803/01 je trochu drahší, ale veľmi kvalitný a enormne tichý zvlhčovač vzduchu, ktorý je určený na použitie v miestnostiach do 20 . Zvlhčovanie vzduchu je obohatené o technológiu, ktorá zabezpečuje aj jeho dezinfekciu. Na zariadení nájdete manuálne aj automatické režimyčasovač, funkciu automatického vypnutia a kontrolku, ktorá vás upozorní na nutnosť doliatia vody do vcelku malej, len 2,2 l nádržky. Z hľadiska dizajnu ide o elegantný a nenápadný kúsok.

Obsah článku:

Hodnotené parametre

Gro nášho testu tvoria recenzie, ktoré obsahujú podrobné hodnotenie vybraných modelov, no taktiež porovnanie zvlhčovačov vzduchu. Aj na základe neho sme totiž mohli daným modelom udeliť jednotlivé štítky. Na tento účel sme si na začiatku testovania stanovili metodiku hodnotenia a porovnávania, ktorá je založená na súbore kľúčových technických parametrov, vlastností a funkcií týchto praktických domácich spotrebičov.

Zvlhčovací výkon v pomere k obstarávacej cene
Počet a typ režimov
Objem nádržky na vodu a doba prevádzky na 1 naplnenie
Doplnkové funkcie
Kvalita spracovania
Rozmery a hmotnosť
Dizajn

Pred samotným recenzovaním a porovnaním zvlhčovačov vzduchu nás čakala ešte jedna neľahká úloha, ktorou bol výber konkrétnych modelov do nášho testu. Okrem toho, že sme sa zamerali na overené značky Philips, Hyundai, Klarstein, Sencor a Boneco, zahŕňal podrobný prieskum trhupredajnosti a spotrebiteľských recenzií zvlhčovačov vzduchu na Planeo, Okay, Datart, Alza, Nay, Heureka, Mall, TPD a Hej, následné porovnávanie a hodnotenie technických parametrov.

Prečo dôverovať nášmu testu?

Náš test je založený na detailnom a objektívnom porovnaní vybraných spotrebičov. Precíznou analýzou a prieskumom trhu za pomoci určenia prísnych kritérií vyberáme tie najlepšie produkty a šetríme vám tak množstvo času, ktorý by ste inak strávili hodinami hľadania informácií na internete.

Záleží nám na tom, aby sme vám priniesli všetky podstatné informácie o jednotlivých produktoch na jednom mieste a pomohli vám vybrať to najlepšie, čo je na trhu k dispozícii. Sledujeme predajnosť jednotlivých modelov a ich reálne hodnotenia ostatnými zákazníkmi. 

Nepropagujeme žiadnu značku ani predajcu. Sústredíme sa na objektívne a dôveryhodné hodnotenie na základe osobných skúseností, ale takisto analyzujeme zahraničné testy a referencie zákazníkov či odborníkov, ktorí mali možnosť konkrétny produkt reálne otestovať.

Recenzie zvlhčovačov vzduchu

Recenzie zvlhčovačov vzduchu boli zostavované s naším „najlepším vedomím a svedomím“, objektivitou, nadhľadom a pozornosťou. Neprihliadali sme na želania výrobcov ani predajcov, ale len na skutočné parametre, funkcie a vlastnosti, ktoré sú pre vás spotrebiteľov dôležitejšie ako zvučnosť značky či pekný dizajn.

Víťaz testu

Xiaomi Smart Humidifier 2

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s UV-C žiarením, zvlhčovací výkon 350 ml/hod., 4,5 l nádržka na vodu, regulácia intenzity zvlhčovania v 3 úrovniach, hlučnosť 32 dB, hmotnosť 1,5 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku

Svieži a dostatočne vlhký vzduch v miestnosti, v ktorej sa zdržiavate, je pre optimálny komfort dôležitý. Xiaomi Smart Humidifier 2 je moderný a inteligentný zvlhčovač vzduchu s automatickou reguláciou výkonu na základe vami zvolenej hodnoty vlhkosti v miestnosti. Ovládať je možné ho prostredníctvom aplikácie. Využíva ultrazvukovú technológiu a ultrafialové žiarenie pre elimináciu baktérií v prostredí. Vyznačuje sa tiež tichou prevádzkou.

Moderný zvlhčovač vzduchu využíva pre svoju činnosť ultrazvukovú technológiu. Tá je úsporná a navyše veľmi efektívna. Prístroj je klasicky napájaný priamo zo siete a výrobca ho odporúča do miestností s maximálnou výmerou plochy 70 m2. Zariadenie umožňuje zvoliť si z 3 úrovní intenzity zvlhčovania alebo môžete navoliť automatický režim, počas ktorého zariadenie udržiava nastavenú úroveň vlhkosti. Automatický režim je možné aktivovať cez aplikáciu Xiaomi Home. Vďaka ultrafialovému UV-C žiareniu je zvlhčovač vzduchu Xiaomi Smart Humidifier 2 schopný eliminovať až 99,2 % baktérií a mikróbov. Prostredie tak účinne sterilizuje.

Zvlhčovač disponuje nádobou na vodu s objemom 4,5 litra. V priebehu hodiny dokáže vyprodukovať až 350 ml vodnej pary. Pri nízkej úrovni zvlhčovania dokáže nepretržite fungovať až 32 hodín. Samotný výrobca odporúča iba používanie demineralizovanej vody, aby sa predišlo usádzaniu vodného kameňa. Voda sa dopĺňa veľmi jednoducho bez nutnosti odnímania celého veka. Praktickým prvkom je tiež dvojitý rotačný dávkovač vodnej pary v akčnom rádiuse až 360°. Vlhkosť je tak distribuovaná čo najefektívnejšie priamo do priestoru.

Stav vody môžete kontrolovať cez transparentný indikátor vody, kde vidíte maximálnu a minimálnu hladinu vody. Praktické a veľmi jednoduché ovládanie úrovne zvlhčovania alebo prednastavenie požadovanej vlhkosti v režime automatiky, vám umožňuje realizovať aplikácia Xiaomi Mi Home. Nastaviť môžete aj časovač alebo skontrolovať úroveň nastavenej vlhkosti vďaka senzoru kvality ovzdušia. V automatickom režime prístroj po dosiahnutí vlhkosti sám zníži úroveň zvlhčovania a ak je hodnota vlhkosti stabilná dlhšie ako 30 minút, automaticky sa vypne.

Zariadenie má veľmi tichý chod, čo oceníte v prípade, že by bol prístroj umiestnený v kancelárii, kde pracujete alebo v miestnosti, kde spíte. Maximálna úroveň hluku je 32 dB. Niektorí spotrebitelia uvádzajú, že akustický prejav viac vnímať, ak ide zvlhčovač na plný výkon (3. stupeň). Prístroj je vhodný tiež na aromaterapiu, takže je možné využiť aromatické olejčeky a vzduch nielen zvlhčiť a osviežiť, ale tiež priestor aromatizovať.

Zo skúseností zákazníkov ich na tomto modeli najviac zaujalo praktické ovládanie cez mobilnú aplikáciu a takisto veľmi moderný dizajn. Používatelia si takisto chvália dostatočne veľký objem nádrže na vodu (4,5 l) a jednoduché dopĺňanie. Poteší aj tichý chod a možnosť použitia aromatických olejov. Niektorí z používateľov uviedli, že ani po dosiahnutí nastavenej vlhkosti sa zariadenie nevypne. Disponuje však funkciou monitorovania optimálnej vlhkosti. Ak v automatickom režime stúpne relatívna vlhkosť napríklad nad 85 % na dlhšiu dobu ako 30 minút, automaticky sa vypne. Občasným problémom je prepínanie aplikácie do režimu offline. Aplikácia je dostupná len v anglickom jazyku.

Pozitíva

Efektívny a tichý
Ovládanie cez aplikáciu
Dizajn a praktické dopĺňanie vody

Negatíva

Občasné hlásenie offline aplikácie (nutnosť vypnúť a zapnúť)

Typ: ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s UV-C žiarením ● Zvlhčovací výkon: 350 ml/hod. ● Objem nádržky: 4,5 l ● Hlučnosť: 32 dB ● Intenzita zvlhčovania: 3 úrovne + automaticky ● Menovitý výkon: 28 W ● Hmotnosť: cca 1,57 kg ● Rozmery: 190 x 335 mm (Š x V)

Cenový trhák

Hyundai HUM 282

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, 2,2 l nádržka na vodu, manuálne režimy a regulácia intenzity zvlhčovania, hlučnosť 35 dB, hmotnosť 0,9 kg, príkon 35 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Hyundai HUM 282 je lacný domáci zvlhčovač vzduchu, ktorý je ideálny do menších priestorov s objemom do 38 m³ alebo rozlohou od 10 do 15 m². Ak zvlhčovač použijete v miestnosti s takouto rozlohou, nádržku s 2,2 l objemom, čo je o niečo viac ako v prípade modelu Philips HU4803/01stačí doplniť raz za 7 až 22 hod. Pre lepšiu predstavu, zvlhčovač pri minimálnom výkone spotrebuje cca 100 g vody/hod., pri maximálnom cca 315 g/hod.

Vzhľadom na veľmi nízku obstarávaciu cenu nás možnosť regulácie intenzity zvlhčovania prekvapila v tom najlepšom zmysle. Otočný regulátor s orientačnou stupnicou nájdete na prednej strane zvlhčovača. Zaujímavým detailom je aj možnosť polohovania hadice, z ktorej vychádza para, resp. zvlhčený vzduch. Senzory na snímanie vlhkosti či automatická regulácia zvlhčovania v tomto prípade absentujú.

Plastová nádržka je priehľadná, nedostatok vody preto odhalíte veľmi jednoducho. Funkcia automatického vypnutia pri vyčerpaní vody je už akousi nepísanou samozrejmosťou aj pri tomto zariadení. Zvuková či svetelná kontrolka, ktorá vás upozorní na nutnosť doplnenia nádržky, sa na Hyundai HUM 282 nenachádza.  

K pozitívnym parametrom zaraďujeme nízku spotrebu elektrickej energie, keďže tento zvlhčovač disponuje len 35 W príkonom. Hlučnosť je trošku vyššia, 35 dB však považujeme za znesiteľnú hodnotu. Zvlhčovač vás môže, teoreticky, rušiť len počas spánku. Model váži len 0,9 kg, čo je naozaj málo. Kompaktné sú aj jeho rozmery, ktoré predstavujú 24 x 21,5 x 17,5 cm. Moderný až futuristický dizajn nemusí vyhovovať každému, my ho však hodnotíme pozitívne.

Pozitíva

Nízka cena
Regulácia intenzity zvlhčovania
Primerane veľká nádržka na vodu

Negatíva

Vhodný len do menších miestností
Bez automatických režimov
Bez časovača

Typ = ultrazvukový zvlhčovač ● Objem nádržky = 2,2 l ● Časovač = nie ● Hlučnosť = 35 dB ● Intenzita zvlhčovania = manuálne regulovateľná ● Príkon = 35 W ● Hmotnosť = 0,9 kg ● Rozmery (V x Š x H) = 24 x 21,5 x 17,5 cm

Náš TIP

Philips HU4803/01

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, zvlhčovací výkon 220 ml/hod., 2 l nádržka na vodu, manuálne + automatické režimy, regulácia intenzity zvlhčovania od 40 do 60 %, hlučnosť 26 dB, hmotnosť 3 kg

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Philips HU4803/01 nie je úplne obyčajným modelom. Jednou z jeho najzaujímavejších vlastností je technológia NanoCloud, ktorá slúži na dezinfekciu vzduchu a zabezpečuje jeho rovnomernú distribúciu do celej miestnosti. Preto nedochádza k nadmernému vlhnutiu rohov či nábytku. Vďaka technológii NanoCloud, ktorá využíva špeciálny filter, je tento kúsok zároveň vhodný aj pre alergikov či astmatikov. Výrobca udáva, že eliminuje až 99 % baktérií, čo je, bohužiaľ, nemerateľný parameter. Okrem toho vzduch čistí aj od spór plesní, prachu a iných patogénov.

Zvlhčovací výkon tohto modelu predstavuje 220 ml/hod., čo je menej ako v prípade podstatne lacnejšieho modelu Sencor SHF 2051GR. Je teda vhodný do miestností s rozlohou do 20 m². Hlučnosť dosahuje 26 dB, čo je najmenej v našom teste, preto ide o skutočne tichý zvlhčovač vzduchu. Na Philips HU4803/01 nájdete 3 manuálne režimy zvlhčovania. Výslednú vlhkosť vzduchu v miestnosti si tak viete nastaviť na 40, 50 alebo 60 %. Zvlhčovač disponuje aj automatickým režimom. Jeho chod zabezpečuje integrovaný digitálny senzor, ktorý monitoruje aktuálnu vlhkosť vzduchu, a v závislosti od nameraných hodnôt zvlhčovanie reguluje automaticky pomocou zapínania a vypínania zariadenia. Na zariadení sa nachádza aj nočný spánkový režim, pri ktorom pracuje tichšie a len s minimom svetelných kontroliek.

Oceňujeme prítomnosť kontrolky, ktorá vás upozorní na nutnosť doliatia vody. Ak by ste ju odignorovali, nestane sa nič strašné. Po jej vyčerpaní sa zvlhčovač vypne sám. Aj na túto skutočnosť vás upozorní červená svetelná kontrolka. Tu sa zároveň dostávame k jednému z mínusov, ktorým je malý objem nádržky. Má len 2 l, preto sa pripravte na jej častejšie dopĺňanie.

Samotná nádobka je praktická. Nachádza sa na nej ryska a nalievanie vody je viac než jednoduché. Môžete ju vybrať a doplniť priamo v umývadle alebo do nej vodu doliať pomocou pohára či inej nádobky. Zvlhčovač vzduchu Philips je vybavený časovačom, ktorý ho po uplynutí vami zvoleného času automaticky vypne. Menším sklamaním je, že ho môžete nastaviť len na 2 fixné časové intervaly, konkrétne na 1,4 alebo 8 hod.

Dizajnu nie je čo vytknúť. Philips HU4803/01 pôsobí nenápadne, pri bližšom pohľade však zaujme svojou eleganciou. Konštrukčné riešenie je minimalistické, čo prispieva k jednoduchému čisteniu a údržbe. Hmotnosť tohto domáceho zvlhčovača vzduchu predstavuje niečo okolo 3 kg a jeho rozmery sú 33,9 x 24,9 x 24,9 cm, preto ho môžeme označiť za naozaj kompaktný model.

Pozitíva

Efektívne zvlhčovanie dezinfekcia vzduchu
Manuálne aj automatické režimy
Tichá prevádzka nočný režim

Negatíva

Vyššia obstarávacia cena
Menší objem nádržky na vodu
Vhodný do menších miestností

Typ = ultrazvukový zvlhčovač ● Zvlhčovací výkon = 220 ml/hod. ● Objem nádržky = 2 l ● Časovač = 1,4/8 hod. ● Hlučnosť = 26 dB ● Intenzita zvlhčovania = 40 – 60 % ● Hmotnosť = 3,09 kg ● Rozmery (V x Š x H) = 33,9 x 24,9 x 24,9 cm

Lacná kvalita

Sencor SHF 2051GR

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu, zvlhčovací výkon 250 ml/hod., 4 l nádržka na vodu, manuálne režimy a regulácia intenzity zvlhčovania, hlučnosť 35 dB, hmotnosť 1,2 kg  

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Sencor SHF 2051GR s antibakteriálnou ochranou je ďalším veľmi lacným domácim zvlhčovačom vzduchu. Z dôvodu, že jeho zvlhčovací výkon predstavuje 250 ml/hod., čo je podobné ako v prípade Philips HU4803/01, ide o ďalší model, ktorý je vhodný do menších priestorov s rozlohou do 35 m². Zvlhčovací výkon je regulovateľný len manuálne a plynule, na čo slúži otočné koliesko na prednej strane zariadenia. Smer prúdenia pary môžete nastaviť podľa vašich požiadaviek. Výstup pary je totiž otočný v 360 °. Automatické režimy a časovač na tomto zariadení nehľadajte.

Spotreba elektriny je enormne nízka. S príkonom 25 W ide o energeticky najúspornejší kúsok v našom teste ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu. Hlučnosť je rovnaká ako pri modeloch Hyundai HUM 282Boneco S450. Hovoríme o 35 dB, čo nie je najmenej, no ani najviac.

K výhodám patrí naozaj veľká nádržka na vodu s objemom 4 l, na ktorej nájdete praktickú rysku. Na 1 naplnenie je preto zvlhčovač schopný pracovať cca 15 hod. Sencor SHF 2051GR je vybavený špeciálnym filtrom na zníženie tvorby vodného kameňa. Na nedostatok vody v nádržke vás upozorní svetelná kontrolka. V prípade, že sa v danom momente nebudete nachádzať doma, dôjde k automatickému vypnutiu zvlhčovača. To isté sa stane aj pri odobratí nádržky.

Z hľadiska dizajnu na nás zvlhčovač Sencor pôsobí vcelku všedne. Nejde o vyslovene elegantný, ale skôr funkčne vyzerajúci kúsok s hmotnosťou 1,2 kg a rozmermi 28 x 22 x 20 cm. Oceňujeme, že prívodný kábel má až 190 cm. Plusom je aj prítomnosť protišmykových nožičiek na spodnej strane.

Pozitíva

Dobrý pomer medzi cenou, výkonom a funkciami
Regulovateľná intenzita zvlhčovania
Veľká nádržka a automatické vypnutie pri nedostatku vody

Negatíva

Bez automatických režimov a časovača
Vhodný len do menších miestností

Typ = ultrazvukový zvlhčovač vzduchu ● Zvlhčovací výkon = 250 ml/hod. ● Objem nádržky = 4 l ● Časovač = nie ● Hlučnosť = 35 dB ● Intenzita zvlhčovania = manuálne regulovateľná ● Príkon = 25 W ● Hmotnosť = 1,2 kg ● Rozmery (Š x H x V) = 28 x 22 x 20 cm

Pre náročných

Boneco S450

Parný zvlhčovač vzduchu, zvlhčovací výkon 550 ml/hod., 7 l nádržka na vodu, manuálne + automatické režimy, regulácia intenzity zvlhčovania od 30 do 70 %, hlučnosť 35 dB, hmotnosť 1,2 kg, príkon 160 – 480 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu Boneco S450 nevyniká dizajnom a jeho obstarávacia cena môže na prvý pohľad trochu zaskočiť. Tento model však disponuje výkonom, ktorý predstavuje až 550 ml/hod. Preto je efektívny pri zvlhčovaní miestností s rozlohou do 60 m². Intenzitu zvlhčovania je možné regulovať v 3 stupňoch v rozmedzí od 30 do 70 %, využiť ho teda využijete aj v menších priestoroch. K dispozícii máte manuálne aj automatické režimy, a to vrátane toho spánkového.

Tento výkonný zvlhčovač vzduchu ako jediný v našom teste zastupuje kategóriu parných modelov, čo znamená, že produkuje teplú paru. Pozitívom je, že ide o znesiteľnú teplotu, preto sa nemusíte obávať nepríjemných zranení alebo nadmerného ohrevu vzduchu v miestnosti. Tento fakt stojí za skutočnosťou, že zariadenie vzduch zároveň dezinfikuje a zbavuje rôznych patogénov.

Nádržka na vodu má nadštandardný, až 7 l objem. Vzhľadom na to skutočne oceňujeme  prítomnosť praktickej rúčky na prenášanie a jednoduchý mechanizmus na jej vyberanie. Podobne ako pri zvlhčovači Sencor SHF 2051GR je aj nádržka na tomto modeli vybavená demineralizačným filtrom na zníženie tvorby vodného kameňa. K zásadným pozitívam patrí funkcia na samočistenie na odvápnenie. Údržba tohto modelu je preto vyslovene nenáročná. Na nedostatok vody či nutnosť jej vyčistenia vás upozornia kontrolky.

Pri zvlhčovači z cenovej kategórie do 200 eur je prítomnosť časovača nepísaným štandardom. Na Boneco S450 sa ďalej nachádza digitálny displej so zaujímavou funkciou. Pri nočnom režime sa intenzita jeho jasu automaticky stlmí. Na displeji môžete sledovať informácie o aktuálnej vlhkosti vzduchu, a to aj pri vypnutí zariadenia. Samozrejme, musí ostať zapojený do siete.

Na Boneco S450 sa nachádza difuzér, resp. zásobník na esenciálne či vonné oleje. K zásadnejším negatívam, okrem vyššej obstarávacej ceny, zaraďujeme aj vysokú spotrebu elektriny, ktorá dosahuje až 480 W. Vyššia energetická náročnosť je však vzhľadom na vysoký zvlhčovací výkon úplne logická.

Dizajn nie je ohurujúci. Na druhej strane určite neurazí. Všetky nedostatky v rámci „vizáže“ dorovnáva veľmi odolná konštrukcia a vysoká kvalita spracovania. Tento model váži 4,5 kg a jeho rozmery predstavujú 35,5 x 24 x 33,4 cm.

Pozitíva

Vysoký zvlhčovací výkon a dezinfekcia vzduchu
Manuálne aj automatické režimy
Prijateľná teplota pary

Negatíva

Vysoká cena
Vysoký spotreba elektriny
Všedný dizajn

Typ = parný zvlhčovač vzduchu ● Zvlhčovací výkon = 550 ml/hod. ● Objem nádržky = 7 l ● Časovač = áno ● Hlučnosť = 35 dB ● Intenzita zvlhčovania = 30 – 70 % ● Príkon = 160 – 480 W ● Hmotnosť = 4,5 kg ● Rozmery (D x Š x V) = 35,5 × 24 × 33,4 cm

Klarstein VapoAir Onyx

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s ionizátorom, zvlhčovací výkon 350 ml/hod., 5,5 l nádržka na vodu, manuálne + automatické režimy, regulácia intenzity zvlhčovania od 30 do 75 %, hlučnosť 35 dB, hmotnosť 2,8 kg, príkon 30/110 W

Pozrieť najlepšiu ponuku


Recenzia

Ultrazvukový zvlhčovač Klarstein VapoAir Onyx je veľmi zaujímavým kúskom, čo potvrdzujú aj samotní spotrebitelia, keďže v súčasnosti patrí k najpredávanejším na slovenskom trhu. Jeho zvlhčovací výkon dosahuje 350 ml/hod., tento model je teda určený aj do väčších miestností s rozlohou do 50 m².

Na Klarstein VapoAir Onyx nájdete 3 manuálne režimy. Intenzitu zvlhčovania je možné nastaviť v rozmedzí od 30 do 75 %, a to v krokoch po 5 %. Zvlhčovač disponuje externým senzorom a automatickou reguláciou zvlhčovania. Potom, ako vzduch dosiahne vami nastavenú úroveň vlhkosti, sa sám prepne do pohotovostného režimu. VapoAir Onyx ako jediný v našom teste zastupuje kategóriu ultrazvukových zvlhčovačov vzduchu s ionizátorom. Vďaka tomu vzduch zvlhčí, skvalitní a zbaví nepríjemných pachov, napr. cigaretového dymu či arómy spáleného oleja. Súčasne sa na ňom nachádza aróma difuzér, ktorý vašu domácnosť rozvonia.

Odnímateľná nádržka na vodu, ktorá je plniteľná zo spodnej strany, má až 5,5 l, preto sa nemusíte obávať jej častého dopĺňania. Pri tomto komponente nás zaujal keramický filter na čistenie a zmäkčovanie vody, ktorý je umiestnený priamo v nádržke. Okrem neho sa v nej nachádza aj modrá LED dióda, ktorá slúži na intímne osvetlenie priestoru. Zvlhčovač vzduchu Klarstein teda spĺňa aj funkciu dizajnového bytového doplnku, k čomu prispieva taktiež jeho veľmi zaujímavý vzhľad.

Zvlhčovač je vybavený až 2 otvormi, z ktorých vychádza vodná para. Obe sú polohovateľné v 360 °, smer prúdenia vzduchu tak viete regulovať presne podľa vašich predstáv. Ďalej sa na ňom nachádza funkcia predhrievania pary, ktorú oceníte počas zimných mesiacov. Vzhľadom na počet vymenovaných funkcií, je jasné, že VapoAir Onyx disponuje aj časovačom, ktoré je možné nastaviť do 12 hod, a automatickým vypnutím po vyčerpaní vody z nádržky.

Hlučnosť tohto modelu je trošku vyššia. Dosahuje 35 dB, čo je porovnateľné s Hyundai HUM 282Sencor SHF 2051GR aj Boneco S450. Spotreba sa v závislosti od využívaných funkcií a režimov pohybuje v rozmedzí 30 až 110 W. Ovládanie je jednoduché a intuitívne. Prebieha prostredníctvom dotykovej podsvietenej klávesnice na prednej strane zariadenia. Ďalšou možnosťou je použitie diaľkového ovládača. Údaje o aktuálnej vlhkosti vzduchu sú zobrazované priebežne na LED displeji.

VapoAir Onyx je vďaka viacerým bezpečnostným prvkom ideálnou voľbou pre rodičov malých detí či majiteľov domácich miláčikov. Nádržka na vodu je zabezpečená poistkou proti neželanému vyňatiu. Na dotykovej klávesnici sa nachádza zámok, ktorý môžete kedykoľvek vypnúť, a na spodnej strane zvlhčovača nájdete protišmykové nožičky.

Pozitíva

Pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a funkciami
Pokročilé funkcie a výborná regulácia zvlhčovania
Veľmi zaujímavý dizajn

Negatíva

Trochu vyššia spotreba elektriny

Typ = ultrazvukový zvlhčovač vzduchu s ionizátorom ● Zvlhčovací výkon = 350 ml/hod. ● Objem nádržky = 5,5 l ● Časovač = 12 hod. ● Hlučnosť = 35 dB ● Intenzita zvlhčovania = 30 – 75 % ● Príkon = 30/110 W ● Hmotnosť = cca 2,8 kg ● Rozmery (Š x V x H) = 20 x 36 x 24 cm

Ďalšie zaujímavé produkty

V našich testoch sa vám snažíme prinášať čo najkomplexnejšie informácie, čo zahŕňa aj výber produktov z rôznych cenových a výkonnostných kategórií. Ak ste medzi našimi recenziami nenašli zvlhčovač, ktorý spĺňa vaše osobné požiadavky, odporúčame vám neprehliadnuť ďalšie tipy na kvalitné a spoľahlivé zariadenia.

Zvlhčovač vzduchu Rowenta Aqua Boost HU4020F0 je model, ktorý ocenia aj náročnejší spotrebitelia. Disponuje manuálnymi i automatickými režimami a je vybavený 2,5 l nádržkou, ktorú stačí naplniť raz za 15 hod. Intenzitu zvlhčovania môžete regulovať v 3 stupňoch od 30 do 70 %. Nechýba ani 12 hod. časovač, nočný režim a funkcia predhrievania pary. Mínusom je vyššia hlučnosť, ktorá dosahuje 40 dB. Vďaka výkonu 380 ml/hod. je Aqua Boost určený do miestností s rozlohou do 50 m².

Duux Tag DXHU14 si zamilujú všetci fanúšikovia štýlových bytových doplnkov. Ide o cenovo dostupný model so zvlhčovacím výkonom 250 ml/h, ktorý je určený do miestností s rozlohou 30 m². Objem nádržky je 2,5 l, prevádzka na jedno jej naplnenie preto predstavuje len 10 hodín. Zvlhčovač má príkon 12 W, a teda enormne nízku spotrebu elektriny. Jeho hlučnosť dosahuje 34 dB.

Stadler Form EVA je ďalším drahším modelom s nadpriemerným výkonom 550 ml/hod., ktorý je dostupný v 2 farebných variáciách. Môžete ho využívať v miestnostiach s rozlohou do 80 m², disponuje manuálnymi aj automatickými režimami, intenzitu zvlhčovania na ňom môžete regulovať až v 5 stupňoch, je vybavený demineralizačným filtrom, aroma difuzérom, cca 6 l nádržkou na vodu, funkciou predhrievania vody a časovačom.

Zvlhčovač vzduchu Klarstein VapoAir je pomerne lacný model so zaujímavým designom, ktorý je vhodný do menších miestností. Jeho zvlhčovací výkon je 350 ml/h. V prípade prázdnej nádržky s objemom 5,5 l, na čo vás upozorní LED kontrolka, dôjde k jeho automatickému vypnutiu. Zaujímavá je možnosť pridania vonného oleja priamo do nádržky.

Aj Concept ZV1000 Perfect Air patrí medzi najlacnejšie zvlhčovače vzduchu, ktoré navyše spĺňajú funkciu tlmeného nočného osvetlenia. Miniatúrna nádržka na vodu s objemom 0,7 l a slabý výkon ho predurčujú na používanie v malých priestoroch s rozlohou do 15 m², čo sa odzrkadľuje na extrémne nízkom príkone 12 W. Intenzita zvlhčovania je regulovateľná v 2 stupňoch.

Najpredávanejšie podľa Heureka.sk

Zaujíma vás, ktoré zvlhčovače vzduchu patria v súčasnosti k najpredávanejším na portáli Heureka.sk? V tom prípade neprehliadnite nasledujúcu tabuľku s priebežne aktualizovaným prehľadom takýchto modelov. Na tento parameter sme pri zostavovaní nášho testu zvlhčovačov vzduchu prihliadali i my, keďže spolu s recenziami vypovedá o skutočnej popularite medzi zákazníkmi.

Názov Hodnotenie Detail
Xiaomi Smart Humidifier 25*Zobraziť produkt
Concept ZV10105*Zobraziť produkt
ETA Gensi 6634 900005*Zobraziť produkt
Klarstein VapoAir Opal5*Zobraziť produkt
Klarstein VapoAir Onyx5*Zobraziť produkt

Zvlhčovače vzduchu nie sú určené len pre alergikov, ľudí s dýchacími problémami, deti, majiteľov domácich zvierat či fajčiarov. Príliš nízka vlhkosť vzduchu totiž nie je prospešná pre nikoho z nás. Okrem schopnosti zvlhčovania tieto zariadenia vzduch celkovo skvalitňujú, dezinfikujú a zbavujú patogénov. V našom návode na výber toho najlepšieho zvlhčovača vzduchu do vašej domácnosti vás prevedieme všetkým parametrami, vlastnosťami a funkciami, ktoré vplývajú na jeho skutočný výkon a vlastnosti.

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

  • Typy zvlhčovačov vzduchu
  • Energetická náročnosť
  • Zvlhčovací výkon
  • Veľkosť miestnosti
  • Objem nádržky na vodu
  • Vodné filtre
  • Ovládanie: manuálne vs. automatické režimy
  • Hlučnosť
  • Funkcie a doplnky
  • Ceny a renomovaní výrobcovia

Základné typy zvlhčovačov vzduchu

Na trhu sú dostupné 4 základné typy zvlhčovačov vzduchu, a to ultrazvukové, tie s prirodzeným odparovaním a tie, ktoré produkujú horúcu paru. Posledným typom, ktorý však nie je možné považovať za plnohodnotné zariadenie, sú keramické zvlhčovače vzduchu na radiátor. Každý typ zvlhčovača funguje na inom princípe, využíva inú technológiu a produkuje rozdielny typ vlhkosti. Pre vás, ako pre spotrebiteľa, je najdôležitejší práve posledný parameter, od ktorého sa odvíja spôsob využitia daného produktu.

  • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu: Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu fungujú na princípe ultrazvukových vĺn, ktoré, takpovediac, vodu rozbíjajú na menšie častice, a tie následne premieňajú na studenú paru. Tento proces sa vyznačuje veľmi rýchlym nástupom účinku, preto ide o najefektívnejší typ zvlhčovačov. Ich najväčšia výhoda, teda vysoká efektivita, je zároveň nevýhodou. Pri nesprávnom použití hrozí tvorba nadmernej vlhkosti, ktorá sa môže prejaviť vlhnutím nábytku, podláh či tvorbou plesní. Preto je nevyhnutné, aby ste venovali zvýšenú pozornosť správnemu nastaveniu intenzity a dĺžky zvlhčovania. K nevýhodám patrí aj nutnosť použitia mäkkej vody, keďže tento typ zvlhčovačov je náchylný na usádzanie vodného kameňa, ktorý znižuje ich účinnosť aj životnosť.
  • Zvlhčovače vzduchu s prirodzeným odparovaním: Tieto zvlhčovače vzduch zvlhčujú najprirodzenejším spôsobom. Ich efektivita je nižšia, preto sa hodia najmä do normálne suchých alebo menších miestností. Najzásadnejším mínusom je vyššia obstarávacia cena. Štandardnými typmi modelov s prirodzeným odparovaním sú: Diskové zvlhčovače vzduchu – Disponujú rotačným diskom, ktorý sa otáča vo vode a do okolia rozháňa prirodzene odparujúcu sa tekutinu očistenú od patogénov. Výhodou sú nulové prevádzkové náklady, keďže tieto diskové filtre nie je nutné vymieňať; Zvlhčovače s filtračnými kazetami – Para je vyrábaná z vopred nasatej vody z okolitého prostredia. Upozorňujeme, že pri tomto type zvlhčovača je potrebné priebežne dokupovať filtračné kazety. Plusom je, že vzduch nielen zvlhčujú, ale i čistia.
  • Parné zvlhčovače vzduchu: Ako vyplýva zo samotného názvu, tento typ zvlhčovačov produkuje paru. Pozor, hovoríme o horúcej, resp. teplej pare. V ich tele je ukryté výhrevné teleso, ktoré ohrieva vodu. K negatívam tejto alternatívy patrí vyššia energetická náročnosť, teda spotreba elektriny, otepľovanie okolitého prostredia, vyššia hlučnosť a riziko úrazu pri kontakte s horúcou parou. K plusom parných zvlhčovačov vzduchu patrí vcelku vysoká efektivita a schopnosť ničiť mikroorganizmy v ovzduší. Preto ide o populárnu voľbu alergikov, rodičov malých detí čí ľudí, ktorí trpia astmou a inými dýchacími problémami. Upozorňujeme, že tento typ zvlhčovača nie je ideálny na používanie počas leta.
  • Keramické zvlhčovače vzduchu na radiátor: Zvlhčovače vzduchu na radiátor spomíname skôr pre zaujímavosť. Ide o rôzne, najčastejšie keramické misky, ktoré môžu mať všakovaký tvar, farbu a dizajn. Ich súčasťou je háčik či iný držiak, ktorý slúži na ich upevnenie, resp. zavesenie na radiátor. Do takejto nádobky napustíte vodu, ktorá je odparovaná prirodzeným spôsobom. Môžete do nej pridať aj vonný olej či soľ. Zvlhčovače vzduchu na radiátor sú efektívne len v období, keď vo vašej domácnosti kúrite.

Parný zvlhčovač vzduchu

Špeciálne typy zvlhčovačov vzduchu

Medzi špeciálne typy zvlhčovačov vzduchu patria tie, ktoré nie sú určené len na zvlhčovanie, ale taktiež na dezinfekciu, skvalitnenie či prečistenie vzduchu. Nedokonalosťou týchto modelov býva buď vysoká cena, alebo nižší zvlhčovací výkon.

  • Soľné zvlhčovače vzduchu: Soľné zvlhčovače vzduchu, nazývané tiež ako prenosné soľné jaskyne, sú vybavené špeciálnym filtračným blokom. Sú ideálne pre všetkých ľudí, ktorí trpia alergiami, oslabenou imunitou, astmou, bronchitídou, zápalmi dutín či inými ochoreniami horných a dolných dýchacích ciest. K najpopulárnejším soľným zvlhčovačom vzduchu patria soľné jaskyne Salin, ktoré stoja 60 až takmer 200 eur.
  • Zvlhčovače vzduchu s ionizátorom: Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom vzduch obohacuje o záporne nabité ióny, čo má priamy dopad na jeho pomyselnú kvalitu. Záporné ióny pomáhajú pľúcam lepšie pracovať s kyslíkom. Okrem toho majú údajne aj pozitívny vplyv na psychickú pohodu. Zvlhčovače vzduchu s ionizátorom do istej miery zastúpia čističku vzduchu. Ióny na seba totiž viažu rôzne pevné častice, ako je prach či peľ, vďaka čomu dochádza k ich rýchlejšiemu usádzaniu. Rovnakým spôsobom dokážu eliminovať nepríjemné pachy, napr. cigaretový dym. Ide o najlepšie zvlhčovače vzduchu pre alergikov a bábätká.

Energetická náročnosť

Energetická náročnosť zvlhčovačov vzduchu súvisí prevažne so spotrebou elektriny. Ako bolo naznačené vyššie, spotreba sa podstatne líši v závislosti od typu zvlhčovača. Ďalej na ňu vplýva príkon a max. výkon daného modelu a, samozrejme, aj intenzita zvlhčovania.

Príkon zvlhčovačov s prirodzeným odparovaním, pri ktorých elektrinu spotrebúva len ventilátor, väčšinou nepresahuje 50 W. Naopak, energeticky najnáročnejšími sú parné zvlhčovače vzduchu. V ich prípade príkon neraz presahuje 300 W, keďže výhrevné teleso „žerie“ pomerne veľa elektriny. Niekde uprostred sa nachádzajú ultrazvukové zvlhčovače s príkonom okolo od 10 do cca 300 W.  

Zvlhčovací výkon

Výkon zvlhčovača je najdôležitejším parametrom. Rozhoduje, v ako veľkom priestore bude daný model fungovať najoptimálnejšie. Údaj o výkone hovorí o tom, koľko ml vody vo forme pary bude uvoľnených zo zvlhčovača v priebehu hodiny. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na približný max. výkon zvlhčovača vzhľadom na veľkosť miestnosti, resp. priestoru, v ktorom potrebujete zvýšiť relatívnu vlhkosť vzduchu.

Zvlhčovač vzduchu – zvlhčovací výkon

  • Zvlhčovače s výkonom 100 – 200 ml/hod. – miestnosti do 15 m²
  • Zvlhčovače s výkonom 200 – 300 ml/hod. – miestnosti do 35 m²
  • Zvlhčovače s výkonom 300 – 400 ml/hod. – miestnosti do 50 – 80 m²
  • Zvlhčovače s výkonom 400 - 600 ml/hod. – miestnosti nad 80 m²
  • Zvlhčovače s výkonom nad 600 ml/hod. – na trhu sú dostupné aj nadštandardne výkonné zvlhčovače vzduchu s enormne vysokým zvlhčovacím výkonom (1 000 ml/hod. a viac), ktoré sú vhodné na použitie v celom domu alebo komerčných priestoroch.

Informácia o veľkosti priestoru, v ktorom bude daný zvlhčovač pracovať dostatočne efektívne, môže byť uvedená aj v metroch kubických. Tento parameter je o niečo presnejší, keďže výška stien nie je rovnaká v každej miestnosti. Objem vypočítate pomocou jednoduchého vzorca: šírka x výška x dĺžka daného priestoru.

Dôležitou otázkou je, či môžete používať napr. zvlhčovač s výkonom 400 ml/hod. v maličkej izbe s rozlohou 20 m². Ak disponuje dostatočnou manuálnou alebo automatickou reguláciou intenzity zvlhčovania, tak áno. V prípade, že si vyberiete model bez regulácie, nie je takéto použitie vhodné. Vzduch by ste zvlhčili na nepríjemné až neznesiteľné hodnoty.

Veľkosť miestnosti

Veľkosť priestoru nie je jediným dôležitým parametrom, ktorý súvisí s max. výkonom zvlhčovača. Rozhodujúca je aj relatívna vlhkosť vzduchu, na ktorú vplýva viacero faktorov. Novostavby bývajú prirodzene vlhkejšie. Nachádzajú sa v nich nové okná a dvere s výbornými izolačnými vlastnosťami.

Istú úlohu zohráva aj izolácia obvodových stien a strechy či múry, ktoré ešte nestihli stopercentne vyschnúť. Naopak, staršie domy/byty so starými oknami sú neustále prefukované, relatívna vlhkosť vzduchu je preto prirodzene nižšia. Len málokedy presiahne 40 %. Pozor, neplatí to pre staré stavby so zvlhnutými múrmi či zatekajúcou strechou.

Objem nádržky na vodu

Objem nádržky na vodu je priamo úmerný tomu, ako dlho bude zvlhčovač pracovať na 1 naplnenie. Pri zvlhčovačoch s objemom okolo 3 – 5 l, čo je akýsi nepísaný štandard, môžete počítať s prevádzkou od 10 do 24 hod. Pozor, ide len o orientačný údaj, k čomu sa dostaneme o chvíľu.

Zvlhčovač vzduchu – Objem nádržky na vodu

Na trhu sú ďalej dostupné malé modely s objemom do 3 l, ktoré sú pre vás vhodné len vtedy, ak potrebujete zvlhčovať čas od času alebo počas krátkej doby, vlhkosť vo vašom príbytku nie je extrémne nízka, alebo máte menšie miestnosti. V inom prípade do nich budete musieť vodu dolievať každú chvíľu. Najväčšie zvlhčovače majú 7-8 l.  

Na dobu prevádzky na 1 naplnenie nádržky na vodu vplývajú aj ďalšie faktory, ako je intenzita produkcie pary, relatívna vzdušná vlhkosť v danom priestore či spomínaný výkon zvlhčovača. Preto vám odporúčame, aby ste si pri výbere všimli údaje o čase prevádzky pri rôznych podmienkach.

Vodné filtre

Kvalitné zvlhčovače vzduchu zvyknú byť vybavené rôznymi filtrami, ktoré zlepšujú kvalitu vzduchu aj vody v nádržke. Ak vám to vaše finančné možnosti dovoľujú, určite vám odporúčame siahnuť práve po takomto zariadení.

  • Demineralizačné filtre: Nachádzajú sa priamo v nádobke na vodu a slúžia na elimináciu minerálov, ktoré stoja za vznikom tvorby vodného kameňa. Zvyknú sa nazývať tiež ako antimineralizačné filtre.
  • Diskové zvlhčovače vzduchu: Sú výborným riešením pre tých, ktorí chcú ušetriť na prevádzkových nákladoch. Vo zvlhčovači sa nachádza špeciálny diskový filter, ktorý nie je nutné vymieňať. Slúži na filtráciu vody do minerálov, no taktiež na prečistenie vzduchu od rôznych pachov.

Ovládanie: manuálne vs. automatické režimy

Spôsob ovládania spotrebičov väčšinou nepatrí k najdôležitejším technickým parametrom, zvlhčovače však patria k výnimkám. Na výber máte totiž modely s manuálnym alebo automatickým ovládaním, ktoré sa od seba odlišujú zásadným spôsobom.

  • Manuálne režimy: Ide o lacnejšiu alternatívu. Zvlhčovače musíte zapínať i vypínať ručne. Nedisponujú žiadnymi senzormi na meranie aktuálnej vlhkosti či teploty, produkciu pary neregulujú automaticky a väčšinou nie sú vybavené ani pokročilými funkciami a kontrolkami.
  • Automatické režimy: Zvlhčovače s automatickými režimami alebo tzv. zvlhčovače so spínačom patria k drahším zariadeniam s mnohými výhodami. Manuálne ich stačí len zapnúť. O všetko ostatné sa postarajú samy. Vďaka senzorom dokážu merať okolitú teplotu aj vlhkosť, automaticky sa vypnú a zapnú, mnohé z nich dokonca vypočítajú ideálnu produkciu pary v rôznych častiach dňa.

Zvlhčovač vzduchu s automatickým režimom

S ovládaním súvisí ešte niekoľko ďalších dôležitých parametrov a funkcií, ktoré môžu používanie zvlhčovača vzduchu podstatne zjednodušiť a zefektívniť.

  • Manuálna regulácia intenzity zvlhčovania: Niektoré modely vzduch zvlhčujú len pri 1 fixnej intenzite, na niektorých si ju viete nastaviť podľa aktuálnych požiadaviek. Možnosť regulácie intenzity je veľmi praktickou funkciou, keďže vám umožňuje zvlhčovač používať v rôzne veľkých miestnostiach a konečnú vlhkosť vzduchu prispôsobiť vašim osobným požiadavkám.
  • Automatická regulácia: Ak zvlhčovač disponuje integrovaným teplomerom, resp. senzormi na meranie okolitej teploty a vlhkosti, intenzitu zvlhčovania dokáže upravovať automaticky. 
  • Diaľkové ovládanie: K niektorým zvlhčovačom dostanete aj diaľkový ovládač.
  • Smart funkcie: Mnohé novšie modely patria do rodiny smart zariadení, ktoré môžete prepojiť s telefónom a aplikáciou. Okrem toho, že ich cez aplikáciu ovládate, v nej väčšinou nájdete aj rôzne špeciálne režimy a funkcie.

Hlučnosť

To, či a ako je pre vás hlučnosť zvlhčovača dôležitá, sa odvíja najmä od spôsobu jeho použitia. Ak chcete vzduch zvlhčovať v neobývaných priestoroch, tento parameter môžete dať bokom. Hlučnosť bude pre vás najdôležitejšia v prípadoch, keď toto zariadenie použijete v obývacej miestnosti, detskej izbe a, samozrejme, spálni, resp. v akejkoľvek miestnosti počas spánku.

Za priemernú hlučnosť, pri ktorej ešte môžeme hovoriť o tichom zvlhčovači vzduchu, sa dá označiť 35 dB, čo je znesiteľné, pri spánku vás však môže takáto hodnota hluku rušiť. Modely so spánkovým režimom spravidla dosahujú len 20 – 26 dB. Naopak, ak siahnete po naozaj výkonnom zvlhčovači vzduchu, počítajte s hlučnosťou od 40 do 50 dB.

Funkcie a doplnky

Na trhu sú dostupné mnohé modely, ktoré využijete nielen na zvlhčovanie vzduchu, ale taktiež na čistenie či aromaterapiu. Navyše, zvlhčovače môžu disponovať množstvom zaujímavých funkcií, ktoré zásadne ovplyvňujú pohodlnosť a praktickú stránku ich používania.

  • Časovač: Umožňuje nastavenie zapnutia či vypnutia zvlhčovača vo vami stanovenom čase.
  • Automatické vypnutie: Táto funkcia patrí k tým bezpečnostným. Slúži na automatické vypnutie zvlhčovača v prípade, že sa z nádržky odparí všetka voda.
  • Kontrolky: Tieto zariadenia môžu byť vybavené rôznymi kontrolkami, ktoré vás upozornia na ich prevádzku, nutnosť doplnenie nádržky na vody, zavápnenie či poruchu.
  • Funkcia samočistenia: Určite vám odporúčame siahnuť po modeli s touto funkciou, a to hlavne vtedy, ak máte tvrdú vodu. Samočistenie slúži na automatické odvápnenie „útrob“ zariadenia.
  • Predhrievanie: Stretnete sa s ním najmä pri ultrazvukových zvlhčovačoch. Predhrievanie pary oceníte v zimných mesiacoch, keď nie je žiaduce, aby vzduch v miestnosti aj ochladzovala. Telá para zároveň vzduch dezinfikuje.
  • Aromaterapia: Ak sa na zvlhčovači nachádza špeciálna nádobka na esenciálne či vonné oleje, teda tzv. aróma difuzér, môžete ho využiť aj na aromaterapiu.
  • Kombinované zvlhčovače: Niektoré zvlhčovače slúžia aj ako čistička. Ide o špeciálne modely 2v1, ktoré disponujú rôznymi filtrami na čistenie vzduchu. Ak by ste sa rozhodli pre túto alternatívu, neprehliadnite, akými filtrami je vybavené dané zariadenie

Zvlhčovač vzduchu s aróma difuzérom

Lacné zvlhčovače vzduchu ponúknu základ

Na cenu zvlhčovačov vzduchu vplýva viacero faktorov. Pri našom prieskume sme si potvrdili, že najdôležitejšiu úlohu zohráva zvlhčovací výkon, a teda veľkosť miestnosti, ktorú dokáže daný model efektívne zvlhčiť. Hneď za týmto parametrom nasledujú:

  • Možnosti, presnosť a rozsah regulácie intenzity zvlhčovania,
  • prítomnosť automatických režimov (senzor na meranie vlhkosti, časovač atď.),
  • kvalita spracovania,
  • značka a typ zvlhčovača.

Najlacnejšie zvlhčovače vzduchu môžete vlastniť už za 10 eur. Ide o miniatúrne zariadenia, najčastejšie s USB pripojením, ktoré pripomínajú aróma difuzér. Ich výkon sa pohybuje od 20 do 50 ml/hod., svoje využitie preto nájdu v len skutočne maličkých miestnostiach.  

Do kategórie lacných zvlhčovačov vzduchu je možné zaradiť tie za 20 až 40 eur. V tomto prípade očakávajte základné funkcie, len manuálne režimy a absenciu pokročilých kontroliek. Zvlhčovací výkon je spravidla postačujúci pre miestnosti s rozmermi do 35 m².

Ďalšiu pomyslenú kategóriu tvoria produkty za 70 až 200 eur. Toto cenové rozpätie je vcelku široké, zvlhčovače však väčšinou nie sú zásadne odlišné. Rozdiely spočívajú najmä vo zvlhčovačom výkone, ktorý sa pohybuje od 400 do viac ako 600 ml/hod. Z hľadiska ostatných parametrov ide spravidla o kúsky s manuálnymi aj automatickými režimamičasovačom, vysokou kvalitu spracovania (nepísaným pravidlom, je, že vyššia cena = vyššia kvalita), rôznymi kontrolkamifiltrami a doplnkami.

Beurer, Klarstein či Sencor? Top zvlhčovače ponúka Philips, Airbi a Xiaomi

Aby ste si mohli urobiť lepšiu predstavu o skutočnej kvalite, výkone a vlastnostiach zariadení od známejších i menej známych výrobcov, pripravili sme si pre vás krátky prehľad modelov, ktoré sú na základe predajnosti a recenzií spotrebiteľov na známych slovenských portáloch označované za najlepšie.

top zvlhčovačom vzduchu na Alza.sk patria modely od Philips, Rohnson, Concept, Hyundai, Airbi, Xiaomi, Baseus či ETA. Na Heureka.sk sú okrem už spomínaných značiek za najobľúbenejšie označované zvlhčovače vzduchu Beurer, Ardes, Esperanza Klarstein, Gizzanti Salin a Woods. K najpredávanejším zvlhčovačom vzduchu na Nay.sk patria aj modely od Camry, Boneco, Interpharm, Gorenje a Orava, Momert.

Ak máte záujem o zvlhčovač vzduchu pre bábätká či alergikov, teda ten s ionizátorom, odporúčame vám zariadenie ako Lanaform New Vapolux za cenu do 120 eur, lacnejšie zvlhčovače vzduchu Airbi Twin a Airbi Cubic za 50 až 90 alebo tie drahšie Airbi Airwasher, Airbi Prime Airbi Maximum za 250 až takmer 500 eur. Ďalším populárnym, kvalitným, no drahším ultrazvukovým zvlhčovačom vzduchu s ionizátorom je aj Boneco 2055D za viac ako 300 eur.

Otázky a odpovede – FAQ

Veríme, že náš návod na výber najlepšieho zvlhčovača vzduchu do vašej domácnosti vám priniesol všetky dôležité informácie, ktoré budú pre vás naozaj užitočné. Pokiaľ vás zaujímajú akékoľvek ďalšie parametre, rady o správnom používaní či tipy na populárne modely, budeme radi, ak sa nás opýtate v diskusii pod článkom.

Ak nie je vzduch suchý extrémne, môžete ho zvlhčiť aj inými spôsobmi. V zimnom období vám pomôžu vaše radiátory. Položte na ne misku s vodou, ktorá sa bude postupne odparovať. Populárnym spôsobom je taktiež sušenie bielizne v miestnosti, kde potrebujete zvýšiť vlhkosť vzduchu. Svoju prácu zastanú aj rastliny. V tomto prípade platí, že čím viac, tým lepšie. Pre rýchle, no krátkodobé zvlhčenie vzduchu,  môžete použiť klasický rozprašovač s vodou.

Do zvlhčovača vzduchu slanú vodu pridávajte len vtedy, keď to povoľuje výrobca. Túto informáciu by ste mali nájsť v návode na používanie. Ak aplikujete soľ do zariadenia, ktoré na to nie je určené, môžete poškodiť jeho komponenty. Soľ sa totiž pri nahrievaní zrážať na stenách, ale i v ťažko dostupný miestach, ako sú rôzne hadičky, čo sa prejaví na zníženej schopnosti zvlhčovania, produkcii neprehľadnej hmly alebo nenávratnom poškodení celého zariadenia. Ak v návode nenájdete informáciu o možnosti používania slanej vody vo zvlhčovači vzduchu, neaplikujte ju ani do špeciálnej nádobky na vonné oleje.

Pod pojmom zvlhčovač vzduchu pre deti sa väčšinou ukrývajú lacné modely s veselým dizajnom a motívmi. Ak by sme sa však opýtali, aký je najlepší zvlhčovač vzduchu pre deti, odpoveď by znela, ten s funkciami na dezinfekcie a celkové skvalitnenie vzduchu.

Testované produkty

Heureka.sk odporúča:

Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier

od 53,89 €
zvlhčovač vzduchu • objem nádrže na vodu 4,5 l • doba prevádzky 15 hod • príkon 25 W • 3 stupne výkonu • ultrazvuková prevádzka • technológia...

Malatec 10970

od 14,70 €
Ultrasonický USB aromatický zvlhčovač vzduchu- tmavo hnedá - 300 ml. Tento aróma difuzér je vhodný pre menšie miestnosti do max 30 m2. Napájanie...

Klarstein VapoAir Opal Smart

od €
Zhlboka sa nadýchnite! Zvlhčovač vzduchu Klarstein VapoAir Opal Smart zabezpečuje čerstvé ovzdušie v miestnosti a uvoľňuje dýchacie cesty.Vďaka...

Klarstein VapoAir Onyx LED

od €
Zhlboka sa nadýchnite! Zvlhčovač vzduchu Klarstein VapoAir Onyx zabezpečuje čerstvé ovzdušie v miestnosti a uvoľňuje dýchacie cesty. Vďaka...

Esperanza EHA004

od 17,62 €
Esperanza predstavuje spoľahlivý zvlhčovač vzduchu, ktorý v domácnosti určite oceníte. Samozrejme za predpokladu ak Vám nevyhovuje suché...

Stadler Form Eva

od 128,00 €
ultrazvukový zvlhčovač vzduchu • aróma difuzér • technológia adaptívneho zvlhčovania • externý senzor • diaľkové ovládanie • 5 režimov výkonu •...

ETA 1629 90000

od 37,90 €
Zvlhčovač vzduchu - ETA AIRCO 1629 90000: Ultrazvukový ETA Airco 162990000 prináša technológiu rozprašovania, ktorá zaručuje efektívne...

Concept Perfect Air Wood ZV1006

od 28,90 €
ultrazvukový zvlhčovač vzduchu • príkon 10 W • vhodné do miestnosti s veľkosťou 15 – 20 m2 • objem zásobníka na vodu 300 ml • doba prevádzky 12 h...

ROVUS AMBIENT

od 16,99 €
Rovus zvlhčovač vzduchu Ambient používa ultrazvukový rozprašovač na vytváranie chladné hmly a vytváranie relaxačné, upokojujúce atmosféry pre...

BEURER LB 37

od 46,64 €
Zvlhčovač Beurer LB37, hnedá Nielen dýchacie ústrojenstvo alergikov a astmatikov znáša zle príliš suchý vzduch. Aby bola vaša pokožka, dýchacie...

TrueLife AIR Humidifier H5 Touch

od 59,90 €
Ak vás doma trápi suchý vzduch, jednoduchým riešením je zvlhčovač TrueLife AIR Humidifier H5 Touch. Vďaka plneniu zhora je jeho obsluha veľmi...

Hyundai HUM 282

od €
Tichý provoz Zvlhčovač vzduchu Hyundai HUM (35 dB) vás doma rozhodně rušit nebude. Hodí se do místností a pokojů s plochou 10 - 15 m2, kde...

Ďalšie články z kategórie Malé spotrebiče

Vaše hodnotenie:
(88.4%)

Komentáre
Gustáv 04.Sep.2021

Vsadili sme na zvlhčovač vzduchu Philips HU4803/01, ktorý v miestnosti dokáže rovnomerne distribuovať zvlhčený vzduch, preto sme s ním veľmi spokojní. Prístroj je kvalitne spracovaný a nádoba na vodu nepreteká - s týmto bol problém pri lacnejšom produkte od inej konkurenčnej značky, ktorý sme mali predtým. Zvlhčovač funguje ako má a plní svoj účel. Výhodou je nočný režim, ktorý je extra tichý a nie je ho takmer vôbec počuť. Obsluha aj údržba je jednoduchá. Vodu do nádržky nalejete rýchlo a ľahko. Oceňujem metódu prirodzeného odparovania aj to, že zvlhčovač nezanecháva žiadne stopy. Ešte dodám, že o filter sa treba starať a obzvlášť to platí, ak používate tvrdú vodu. Možno by bolo lepšie používať destilovanú vodu. Filter je fajn aspoň za do týždňa vyčistiť a občas ho tiež nechať odvápniť. Ak sa oň budete starať, mal by vydržať slúžiť vám celkom dlho. Zvlhčovač odporúčame, je to šikovný pomocník do každej domácnosti, ktorú trápi suchý vzduch. Z našej strany maximálna spokojnosť.

Odpovedať

Janka 17.Sep.2021

Mám zlvhčovač vzduchu Hyundai HUM 282, ktorý som si kúpila kvôli nízkej cene a dobrým recenziám. Dizajn zvlhčovača ma až tak neoslovil, pôsobí príliš lacno, ale s jeho výkonom som spokojná. Počas chodu je naozaj tichý, ani nevnímam, že ho mám zapnutý. Oceňujem, že vzduch je už za krátku chvíľu citeľne vlhkejší aj mierne chladnejší. Oveľa lepšie sa mi dýcha. Ovládanie je jednoduché a na malú izbu je jeho výkon tak akurát. Myslím si, že za tú cenu patrí k top produktom. Konštrukcia je robustná, takže niečo by mal vydržať a veľkosť je ideálna, aby ste si ho mohli postaviť na okno alebo poličku. Ja ho plním destilovanou vodou, aby som predišla tvorbe vodného kameňa. Alternatívou môže byť aj prevarená voda, ak chcete ušetriť. :-) Výrobca síce uvádza, že sem môže ísť aj klasická voda, no istota je istota. Plus dávam za veľkú nádobu na vodu a maličké mínus zas za to, že voda sa sem nalieva troška obtiažnejšie, systém dolievania je vymyslený nešikovne. Zvlhčovač je veľmi úsporný, vypúšťa príjemne studenú paru a automaticky sa vypne, keď sa v nádržke minie voda. Intenzitu zvlhčovania je možné regulovať, takže z mojej strany spokojnosť. Na žiadne zásadné nedostatky som neprišla, preto túto kúpu neľutujem a zvlhčovač Hyundai HUM 282 odporúčam aj ostatným.

Odpovedať

Mirka 23.Sep.2021

Môžem potvrdiť kvalitu produktu Klarstein VapoAir Onyx. Má pekný dizajn, jednoduché ovládanie a tichý chod. Páči sa mi, že pri dosiahnutí zvolenej hodnoty vlhkosti sa automaticky vypne a že sem môžem pridávať aj esenciálne oleje. Na výber je studená alebo teplá para a upozorňujem, že teplá para zarosuje okolie, preto túto funkciu nepoužívam.

Odpovedať

Derek 05.Oct.2021

Vlhkosť vzduchu naozaj stúpa, takže super. Mám prístroj SENCOR SHF 2051GR a veľkým plusom je, že mi vydrží bez nutnosti dopĺňania vody aj dva dni. Samozrejme, keď odchádzam z bytu, zvlhčovač vypínam. No na najnižšom stupeni tvorenia hmly dva dni bez problémov dokáže bežať.

Odpovedať

Katarína B. 05.Oct.2021

Veľmi pekný zvlhčovač, ktorý má kompaktné rozmery a pracuje ticho a výkonne, je Duux Tag. Oceňujem veľkú nádržku na vodu, len dopĺňanie vody by mohlo byť vyriešené lepšie. Biela LEDka sa dá vypnúť, no pri vypnutí svieti prístroj na červeno. Jediným riešením je vytiahnuť ho z elektrickej zásuvky.

Odpovedať

Erik M. 17.Oct.2021

Na zvlhčovači Xiaomi Mi Smart Antibacterial Humidifier je najlepšia veľká nádrž s kapacitou 4,5 litra, nalejem vodu a týždeň sa o nič nemusím starať. Voda nesmrdí a netvorí sa na nej sliz. Dizajn prístroja je krásny minimalistický a chod relatívne tichý. Neviem povedať, ako dlho bude prístroj fungovať bezchybne, pri tejto značke je to viac menej lotéria. :-)

Odpovedať

Miroslava G. 21.Oct.2021

Zvlhčovač Boneco Air-O-Swiss má svoje plusy aj mínusy. Pri nočnom nastavení je tichý, zvlhčuje podľa očakávania a je možné používať aj vonné oleje. Nádržka na vodu je však malá a mysleli sme si, že bude čistiť vzduch, aj keď je dosiahnutá požadovaná hodnota vlhkosti vzduchu, no toto nie je možné. Mínusom je aj príliš žiarivý displej, ktorý v noci pôsobí rušivo.

Odpovedať

Tibor 21.Oct.2021

Bezhlučný prístroj je Airbi TWIN, mám ho v krásnom čiernom dizajne a som s ním spokojný, až na pár výhrad. Nalievanie by som uvítal skôr zvrchu a para by mohla ísť vyššie, hneď sadá k zemi a preto je okolo zvlhčovača dosť mokro. To dopĺňanie vody zospodu je fakt nezmysel, inak svoju funkciu plní spoľahlivo.

Odpovedať

Gabika R. 23.Nov.2021

Zvlhčovač TrueLife AIR Humidifier H3 má tichý chod, ľahko sa ovláda a jednoducho sa plní. Najväčšou výhodou je plnenie zhora, stačí len otvoriť kryt, naliať vodu a hotovo. Hoci je prístroj ako taký tichý, počuť žblkanie vody. Svoj účel ale plní na sto percent. Cena je prijateľná a dizajn v pohode.

Odpovedať

Marek 08.Feb.2022

Boneco S450 je pekný a výkonný zvlhčovač vzduchu. Cena je síce vyššia, no na kúpu ma presvedčili dobré parametre, dizajn aj celkové funkcie. Nechýba tu spánkový režim, kedy je prístroj extrémne šetrný a tichý. S výberom sme spokojní.

Odpovedať

Kristína B. 15.Feb.2022

Klarstein VapoAir Onyx sa jednoducho obsluhuje, má pekný dizajn a tichý chod. Spotreba elektriny je o niečo vyššia. Funkcie sú pokročilé a lepšie než majú lacnejšie modely. Vyzdvihujem výbornú reguláciu zvlhčovania. Myslím si, že pomer medzi obstarávacou cenou, výkonom a ponúkanými funkciami je výborný.

Odpovedať

Nikolas 23.Feb.2022

Odporúčam BEURER LB 37, má tichú prevádzku, pekný dizajn a dostatočný výkon. Chýba mi len časovač, aby som si vedel nastaviť dobu zvlhčovania.

Odpovedať

Mário 17.May.2022

Hyundai HUM 282 sme kupovali hlavne kvôli dobrej cene. Je tichý, no bez automatickej regulácie. Zvlhčoval pár dní a potom začala tiecť voda, tak sme ho dali na reklamáciu. Možno to bol len chybný kus. Inak zvlhčoval fajn a hodí sa na menšie priestory - tak do cca. 15 metrov štvorcových.

Odpovedať

Leo 11.Aug.2022

Nie som spokojný s ROVUS AMBIENT a nenašiel som na tomto produkte žiadne výhody. Je vyrobený z plastu, veľmi slabý výkon a príliš svetlý. V malej izbe s rozlohou 20 metrov štvorcových nám zdvihlo vlhkosť o 1 %, čo je bieda. Navyše pri tak silnom svetle sa ani nedá spať. Výhodou je snáď len to, že nie je hlučný. Neodporúčam.

Odpovedať